Má smysl očkování proti chřipce a klíšťové encefalitidě?

Kdy má smysl očkování proti chřipce a klíšťové encefalitidě?

To záleží na konkrétní situaci. Víme, že očkování proti chřipce je bezpečné, účinné, ale například toto očkování moje dítě zatím nemá, protože jiné vakcíny jsem do jeho 3 let považoval za důležitější. Druhá věc je ta, že my se očkujeme všichni v jeho okolí – takže je to o té strategii kukly, já, moje manželka, její rodiče, mojí rodiče jsou všichni očkováni. Takže je poměrně malá pravděpodobnost, že on, když chodí do školky jen občas, onemocní. Když bude chodit pravidelně do kolektivu, pokud by se letos blížila epidemie, nechám ho očkovat. Vždy musíme přínos očkování zvážit vůči riziku expozice. Faktem je, že děti jsou výborným přenašečem viru chřipky ze svých kolektivů, kde virus masivně cirkuluje, do rodin. Tam může probíhat nákaza s vážnými následky, například u těhotných žen, obéznějších nebo chronicky nemocných či seniorů. Očkování proti klíšťové encefalitidě doporučuji všemi deseti, protože u nás v ČR je nejvyšší počet případů z celé EU, když ale člověk nechodí do přírody, nemá klíšťata na zahradě ani zaklíštěné domácí miláčky, tak se nemusí očkovat.

A kdy je nejvhodnější proti encefalitidě očkovat?

Očkuje se celý rok. Ochrana nastupuje až po druhé dávce, která se dává za 2 týdny až 3 měsíce. U nás je rizikové prakticky celé území, ale situace se zhoršuje i v cizině - za poslední dva roky se objevilo pět nových ohnisek v Rakousku, čtyři v Německu, Švýcarsku i na Slovensku a dokonce šest ve Švédsku. Kromě ČR je na tom nejhůř Slovinsko a Pobaltí. Učil jsem na univerzitě v Kuopio, když jsem to ještě jakž takž stíhal, dokonce jsem tam měl svůj předmět. Je to ve Finsku skoro hodina letu z Helsinek na sever a představte si, že i tam daleko na severu mají nově ohnisko klíšťové encefalitidy. Místní obyvatelé tráví hodně času v přírodě, je tedy velká pravděpodobnost, že se nemoc rozšíří i dál. Klíšťata se stěhují stále na sever i do vyšších nadmořských výšek. U nás jim to naprosto vyhovuje, ony mají rády teplotu od 10 do 20 °C, nemají rády moc sucho a horko, navíc tahle zima bude pro ně velmi dobrá, protože na rozdíl od té loňské je vlhko a není mrazivo.

Pane docente, co když jsem po 5 dávkách vakcíny proti encefalitidě zapomněla dceru po 5 letech naočkovat a je to již rok, bude stačit pouze 1 dávka?

U 80 % očkovaných mladších 60 let věku drží protilátky déle než těch 5 let. My ale musíme uvažovat jinak, co když spadá daný pacient do zbylých 20 %. Pro nás je nejdůležitější zdraví pacienta. Nejjistější odpověď by nám dalo vyšetření protilátek z krve, pokud ale nechcete dceru odběrem trápit, rok nad pětiletý interval bych u dítěte bral jako přípustnou toleranci. Pokud se ale pohybujete často v oblastech s výskytem klíšťat, doporučil bych aplikovat další dávku ne za dalších 5 let, ale za 3 roky a následně se vrátit k pětiletým intervalům.

Je možné použít pro přeočkování konkurenční vakcínu, pokud není v lékárnách původní?

To záleží na tom, jaké prodlení hrozí. Obecně je dodržení doporučeného intervalu důležitější než druh použité vakcíny. V rámci booster dávek (přeočkování) je záměna vakcín bez problému možná, u základní vakcinace (první 3 dávky) proti klíšťové encefalitidě se nejlepší postup zvolí podle individuálního zvážení situace, vyloučená ale záměna ani zde není.

 Od jakého věku se může očkovat proti klíšťové encefalitidě?

Vakcinace proti této nemoci je vhodná od 1 roku věku za podmínky, že se dítě vyskytuje v přírodě. Dětští lékaři mají tendenci odkládat začátek očkování do 4 let věku. Vychází to z toho, že u dětí nebývají u této nemoci tak těžké akutní stavy. Zjistilo se však, že virový zánět mozkových blan je může poznamenat na celý zbytek života, i když neprobíhá dramaticky. Poruchy koncentrace a paměti u školních dětí, nebo chronické bolesti hlavy mohou být výsledkem prodělané „klíšťovky“ v raném věku. Mnoho z těchto dětí má v krvi protilátky proti viru klíšťové encefalitidy. Jsou to tedy pozdní následky při relativně nezávažném průběhu akutní formy infekce. Je-li tedy v přírodě dítě od malinka exponováno klíšťatům, je mnohem lepší očkovat. To nakonec doporučuje ve vysoce rizikových oblastech, kam patří i ČR, i Světová zdravotnická organizace.

Pane docente, nemohu to ještě vzdát s tou chřipkou, protože vždy převládne jiný kmen, tedy s jiným antigenem, na který vakcína nemusí být připravena, ne?

Vakcína se sice vyrábí v podstatě odhadem správného složení odborníky měsíce před příchodem epidemie. Obsahuje antigeny proti třem typům viru, čímž je vysoká pravděpodobnost shody s virem, který bude dominantním původcem nemocí v chřipkové sezóně. Tím, že se standardně vyrábí chřipkové vakcíny každý rok nově, jsou technologicky nejvíc flexibilní. Kdyby se ukázala potřeba změny, nebo uplatnění nové technologie, tak právě do této skupiny vakcín se to dá nejlépe a nejrychleji aplikovat.

Mohu nechat naočkovat dítě, které mělo před pár dny klíště? Pokud ano, je očkování nějak časově limitováno? Můžeme chodit ven? Nebo máme počkat na vytvoření protilátek?

Očkování po přisátí klíštěte je možné, pokud nejsou přítomné příznaky akutní nemoci, např. horečka, a je pravděpodobná další expozice klíšťatům. Pro prevenci klíšťové encefalitidy je nutné co nejdříve doočkovat druhou dávku, ideálně již za 2 týdny, za dodržení uvedené podmínky. Kůži je nutné sledovat kvůli možnému vzniku zarudnutí jako projevu lymeské boreliózy, případně i bez něj podstoupit za 4-6 týdnů od přisátí krevní test na lymeskou boreliózu. V případě pozitivity bude zahájena léčby antibiotiky.

Na Vaše i naše otázky odpovídal přední český epidemiolog doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS 

Další fakta a mýty o očkování

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Komerční sdělení

Související články

Má smysl očkování proti chřipce a klíšťové encefalitidě? - diskuze

  • Očkování má smysl
    pro mě má určitě očkování proti klíšťové encefalitidě smysl, setkala jsem se totiž s touto nemocí, viděla průběh a následky, které budou celoživotní. Když existuje očkování, které tomuhle hroznému stavu může zabránit, proč se mu bránit a pak se divit? Přispívají na to i pojišťovny, navíc je to investice do vlastního zdraví, vyhozené peníze to rozhodně nejsou.
    Bětušenka   | 23.05.2016 10:29:28
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekVšechny diskuze

Poradna

Dobrý den, měli bychom dotaz. Dnes jsme byli s naší holčičkou na prvním očkování. Doktor to nechal teď na leden kvůli svátkům, takže to bylo naše první očkování. Holčičce jsou 3. měsíce, doktor nám jen sdělil , že dostane první základní očkování, to bylo vše. Ale dcera doma měla záchvaty breku, skoro se až dávila, byla nevrlá a celkové se zdálo, že jí to dost trápí apod. Samozřejmě jsme se změnou chování počítali, ale zdálo se nám, že se až moc trápí. Nakoukli jsme do očkovacího průkazu a zjistili jsme, že místo klasické jedné povinné dávky Hexavakcíny do nožičky, dostala ještě druhou do druhé nožičky Synflorix. Chci se zeptat, co je povinné, a co je nepovinné? A jestli na to měl doktor vůbec právo. Jelikož jsme nebyli vůbec s ničím seznámeni. Po diskuzi s ostatními maminkami nám bylo řečeno, že tak malé děťátko by poprvé mělo dostat jen jednu vakcínu, a to povinnou Hexavakcínu do jedné nožičky. Druhá Synnforix je prý vakcína nepovinná, a na očkování této vakcíny je potřeba písemný souhlas obou rodičů. Chci se tedy zeptat, co je na tom pravdy, jestli opravdu je Synflorix nepovinná vakcína a je povinností lékaře o tom informovat rodiče a zeptat se, jestli s tím souhlasíme. Protože jestli náš lékař nám tuto informaci zatajil, protože jsme ani jeden z rodičů nic nepodepisovali, ani jsme se ústně nedomlouvali, jestli nějakou nepovinnou vakcínu chceme. Bylo nám řečeno, že dostane základní jedno očkování. A zároveň bych se rád zeptal, jestli jí to nijak neublíží, když dostala obě vakcíny v jeden den naráz, každou do jedné nožičky. Předem moc děkuji za objasnění situace.

Dobrý den,

obě vakcíny patří do kategorie tzv. pravidelného očkování, u kterého je snaha státu o co nejvyšší proočkovanost. I proto jej plně hradí zdravotní pojišťovny a pro dítě je tím pádem zdarma. Skutečně jsou obě považovány za základ. Pan doktor se snažil udělat a taky udělal pro Vaše dítě to nejlepší. Druhou věcí je to, že v našich centrech dbáme na to, aby byl pacient resp. rodiče dítěte o všem podrobně informovaný a všemu rozuměl.

Prosím berte v úvahu, že lékař mohl být časově přetížený, případně se mohl spolehnout, že bude tuto věc s rodiči komunikovat podrobněji sestřička. V této době jsou ordinace praktických lékařů pro děti a dorost přetížené nemocnými dětmi a tak v rámci hodin vymezených na prevenci už může být značná únava. To samozřejmě věc neomlouvá, vakcína Synflorix je nepovinná a měli jste být srozumitelně poučeni. Věřím však, že se to pokusíte řešit smířlivou formou a budete nadále v očkování oběma vakcínami pokračovat. Úplně stejné vakcíny a najednou při jedné návštěvě pediatra dostalo i moje teď už 6 leté dítě. Věděl jsem o tom všechny možné detaily a rozhodl jsem se jít touto cestou. Dítě může být po očkování mrzuté, místo vpichu ho může bolest, o to smysluplnější je ale redukce očkovacích dnů na minimum formou současné aplikace dvou doporučených vakcín. Hlavní je, že nejde o nic většího. Obě vakcíny chrání před zákeřnými nemocemi, které mohou způsobit trvalé následky nebo dokonce i úmrtí dítěte.

S pozdravem

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS | Babyonline | 10.01.2017, 11:45
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce