Má smysl děti očkovat proti rotavirům? Vakcína údajně chrání pouze 2 roky a rotavirový průjem dětem hrozí až do 5 let.
Toto očkování je bezproblémové, dává se dětem do pusinky a chutná jim. I syna jsme proti rotavirovým nákazám u praktické dětské lékařky nechali naočkovat, zdůrazňuji, u praktické dětské lékařky, kde proběhly i přes mou profesi všechna očkování, vyjma meningokoka, kdy byla lékařka v zahraničí, ale věděla o tom. Když je sezóna rotavirových epidemií, tak máte celé pediatrické oddělení v nemocnici plné dětí, které potřebují minimálně žilní terapii. Úplně běžný mechanismus je ten, že starší dítě, které nebylo očkováno, rotaviry přinese ze školky, a mladší dítě, které mohli očkovat, ale neočkovali, to od něj dostane. Takže to má starší dítě, které to relativně zvládá dobře, i když má průjmy a dehydrataci, ale ústní terapií je schopno přijímat tekutiny, takže to není na hospitalizaci. Následně onemocní oba rodiče, protože virus je vysoce infekční, vyměňují pleny, utírají pokakané věci, uklízejí zvratky. A když už i oba rodiče musí běhat, je onemocnění nejmladšího dítěte katastrofou. Je dehydratováno tak, že není schopné přijímat nic pusou, má narušený stav vědomí a musí do nemocnice na infuze a maminka ani tatínek k němu nesmí, protože jsou infekční. A proč bych tomuto nezabránil, když můžu chránit dítě očkováním v období, kdy může být touto virózou nejvíc postižené? Faktem je, že se přesně neví, jak dlouho vakcíny chrání, protože jsou relativně nové. Ale to nejrizikovější období dítěte fungují a to je přece hlavní cíl prevence. U malých dětí hrozí i těžká dehydratace, vždy je to o velikosti organizmu a stavu imunitního systému versus infekční dávce. Takže ta stejná infekční dávka, která u 5letého dítěte způsobí nějaký průjem, který se dá zvládnout doma, u malinkatého miminka vyvolá stav na hospitalizaci, na infuze. Pediatři berou dehydratace dětí velmi vážně, protože u malých dětí to bez lékařského zásahu rychle končí špatně. Nedávno byl dokonce i případ úmrtí na rotaviry u 9-měsíčního dítěte na severní Moravě.
Lze dítě očkovat proti rotavirům očkovací látkou Rotarix ještě ve věku 19. měsíců?
Poslední dávky (tj. druhou nebo třetí podle výrobce) u nás dostupných vakcín proti rotavirovým infekcím je nutné aplikovat do půl roku věku a následně je už bohužel nelze očkovat. Aplikují se kapátkem do pusy a účinkují přes jinou část imunity než injekční očkovací látky a proto je nejlepší začít s očkováním proti rotavirům už u prvních dávek injekčních vakcín např. hexavakcína a/nebo pneumokoková vakcína a aplikovat je ve stejný den.
Doporučujete očkování proti pneumokoku a rotavirům? Četla jsem, že když se očkuje, je prý větší pravděpodobnost onemocnění, protože očkováním je narušená imunita a dítě pak není tolik odolné.
Princip očkování je v tom, že za kontrolovaných podmínek vybízí imunitní systém k tvorbě protilátek a v některých případech i k aktivaci buněčné ochrany, které se následně hodí, když je organizmus napaden skutečnou infekcí. Očkováním připravený imunitní systém choroboplodné zárodky potlačí, než stihnou vyvolat nemoc a způsobit poškození. Očkování neoslabuje imunitní systém, pravidelná antigenní stimulace je dokonce pro správné fungování imunitního systému žádoucí. V žádném případě nezpůsobuje žádné očkování větší náchylnost k infekci, ale je tomu přesně naopak. Lékaři, kteří očkování a infekčním nemocem rozumí, své děti proti rotavirům a pneumokokům očkovat nechávají. Limitace u rotavirových vakcín je však dána věkem dokončení vakcinace, který je cca 6 měsíců.