Kam cestovat s dětmi?

Kdy je vhodné s dítětem vycestovat v rámci Evropy?

Rodiče si musí uvědomit, že to nejmenší dítě nejvíc ohrožují nákazy přenášené vzdušnou cestou, riziko střevních infekcí je menší - dítě je ve většině případů kojeno, a pokud není, tak maminka použije bezpečnou pitnou vodu. Jak jsme již říkali, rizikové je však letadlo nebo letiště, kde je akumulace velkého počtu osob na relativně malém prostoru s klimatizací, z nich spousta nosičů patogenů. S malým jsme letěli v 8 měsících do Turecka, ale charterovým letem, kde jsou pouze Češi, Slováci, tzn. vzorek populace, který potkáte i v nákupním centru. Kdybyste letěla pravidelnou linkou, tak tam možná sedí 300 lidí z 50 různých zemí. Takže charterový let, klidně od 6 měsíců věku, po Evropě, do lepších hotelů, pobytovky, ne aby trajdali po horách, jedli každý den v jiné restauraci, nebo neustále měnili místa pobytu. Důležitá je pečlivá ochrana dítěte před sluníčkem a příjem tekutin. A necestovat v rizikové sezóně, např. v průběhu chřipkové epidemie. Autem úplně bez problémů, jen chránit dítě před sluníčkem a pozor na změny teploty, klimatizaci.

Kdy je vhodné s dítětem vycestovat dále?

I vzhledem k několika úmrtím malých českých dětí v cizině v poslední době, naposledy na silvestrovském pobytu v Thajsku, adresuji odborné i laické veřejnosti doporučení, že do 2 let věku ty exotické, méně rozvinuté oblasti nejsou vhodné. Jde hlavně o to, že kdyby se dítěti něco stalo, kvalitní pomoc možná nebude k dispozici. Kdyby to dítě dostalo laryngitidu, což je otok v nejužší části dýchacích cest a k nejbližší kvalitní nemocnici máte 5, 6 hodin jízdy daleko, to může být ztracené dítě. Každý se tedy musí zamyslet nad tím, kam jede, zda a jaká tam je lékařská péče, jestli ji dítě může v případě potřeby přežít. Takže od 2 let exotika ano, ale jenom tam, kde je kvalitní akutní péče, kde není malárie, ideálně ani žlutá zimnice a spavá nemoc. Máme pacienty, co berou své malé děti do Kamerunu, Amazonie, Papuy Nové Guiney, do severní Ugandy, a to i na dlouhodobé pobyty, protože tam jedou například pracovat. To samozřejmě nejsme moc rádi, když to ale nejde jinak, snažíme se je co nejlépe připravit. Kdybych měl říct, které exotické oblasti by to mohly být, tak turistické oblasti Thajska, kde je kvalitní soukromá péče, Martinik, Guadeloupe, to jsou francouzská území v Karibiku, Barbados, to je bývalá britská karibská kolonie, Mauricius, Seychely, Maledivy, Jižní Korea, Japonsko, Singapur, Austrálie, Nový Zéland, všude tam je v turistických oblastech akutní péče porovnatelná s evropskou.

Lidé by si měli uvědomit, kam s dítětem jedou. Ukazuji svým pacientům tyto své fotografie: Když Vaše restaurace vypadá takhle:

Restaurace Srí Lanka

Tak Váš kuchař může vypadat takhle:

Příprava jídla v restauraci

Nebo takhle:

Kuchař v Asii

Srí Lanská restaurace vypadala hezky - viz foto nahoře, ale když jsem se šel podívat do kuchyně, za ní byl dřevěný přílepek, vařil tam na podlaze kuchař a tady hned vedle měl záchod. Žádná tekoucí voda nikde, ani v kuchyni. Takový zápach, že i mouchy se metr od záchodu otáčely.

Zázemí restaurace Srí Lanka

Zázemí restaurace Srí Lanka

Jakou má asi ten kuchař osobní hygienu? Místo toaletního papíru má levou ruku, šváby v restauracích. Navíc od pouličních prodejců kupují restaurace a hotely zeleninu. Proto zásadou je, že všechno musí být tepelně zpracované, žádná syrová listová zelenina. Tepelně upravené to můžete bez problémů jíst.

Dětská nemocnice - pacienti mnohdy na podlaze, všechno rezavé.Nemocnice Srí Lanka

Fakultní nemocnice v Mombase, tam jezdí tisíce Čechů, má hygienický koutek pro lékaře i pacienty, kde je infekční vedle neinfekčního, takhle vypadá sterilizátor.

Sterilizátor Srí Lanka

Kdybyste měla jen říznutí v noze, tak Vám tam zanesou infekci.

V jedné lepší zambijské nemocnici po použití takhle sterilizují jehly, jednorázové stříkačky, aby je mohli použít znova v epicentru HIV.

Sterilizace v chudé Africe

Jako kolečkové křeslo slouží plastová židle nasazená na kolečkách.

Kolečkové křeslo

Takhle vypadá stomatologické křeslo.

 Nemocnice Srí Lanka

A takto inkubátor - skříň se žárovkou.

Skříň se žárovkou jako inkubátor

Na co je tedy potřeba myslet při cestování s dětmi?

 • imunitní systém dítěte je nezralý a je tedy náchylnější k infekcím
 • dítě neabsolvovalo ještě v mnoha případech základní očkování povinná i pro ČR
 • obtížněji snáší nezvyklou stravu a je náchylnější k dehydrataci
 • obtížněji snáší vysoké teploty, vlhkost vzduchu a sluneční záření
 • obtížněji snáší pobyt letadle 
 • obtížněji snáší cizí prostředí, snadněji u něj dojde k úrazu, nemá respekt před zvířaty 
 • malárie pro něj představuje velmi závažné riziko

Jaká další rizika je nutné vzít v potaz?

 • Slunce: úpal, úžeh, kolaps z horka, křeče z horka a potničky.
 • Největší riziko kožních nádorů mají osoby, které se opakovaně spálily v dětství.
 • Letadlo: nižší tlaku vzduchu, snížený obsahu kyslíku, suchý vzduch, omezený prostor pro pohyb.

Závěrem stručné shrnutí doporučení při výběru cesty s dětmi:

 • Do 2 let – ne exotické cesty
 • Do 5 let – ne endemické oblasti malárie, spavé nemoci, arboviróz
 • Jen pobytové zájezdy do turistických oblastí
 • Ideálně s CK (nebo zkušení rodiče)
 • Ne v rizikové sezóně – chřipka, sezóna dešťů, lokální epidemie
 • Ne dlouhodobé pobyty v rozvojových zemích

Vhodné destinace

 • Karibské ostrovy - Martinik, Guadelope, Barbados, 
 • Bahamy
 • Maledivy
 • Mauricius
 • Thajsko – větší ostrovy
 • Malajsie
 • Singapur
 • USA, Kanada, Japonsko, Korea, Austrálie

Očkovací kalendář před cestou do zahraničí Vám sestaví v centrech Očkování a cestovní medicíny Avenier.

Na Vaše i naše otázky odpovídal přední český epidemiolog doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS 

Další fakta a mýty o očkování

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Komerční sdělení

Související články

Kam cestovat s dětmi? - diskuze

 • Srí Lanka
  Skus Srí Lanku :) Je tam pěkně a pokud se bojíš letět s dětmi, tak tohle by tě snad mohlo přesvědčit: http://www.turisimo.cz/1858/sri-lanka-s-detmi-prakticke-rady-aby-i-vase-ratolesti-si-uzili-cestu :))
  Na Srí Lanku mám krásné vzpomínky a navíc jsem tam byla se svými dětmi když jím bylo 8 a 10 :)) Je to tam bezpečné a pokud pojedeš v rámci cestovky, tak to bude v pořádku :))
  lenicka.kram   | 18.02.2017 11:24:54
  Reagovat | URL příspěvku
 • příspěvek vzp
  Holky, kdo se chystáte taky s děckama hodně cestovat, tak jsem teď zjistila, že vzp na žloutenku přispívá 750 Kč. Je nutné zahájit očkování do konce roku, takže je to pro ty, co plánují cesty na příští rok 
  Hannnaaa   | 14.07.2013 07:38:05
  Reagovat | URL příspěvku
 • Cestování s malými dětmi
  našemu mrňousovi bylo 20 měsíců, když s námi vycestoval do exotiky, konkrétně do Afriky na Zanzibar. Nebyli jsme očkováni proti malárii, pouze proti žloutence (jiná očkování se pro tuto destinaci nevyžadují). Je pravdou, že výživa a voda pro malého zabrala půl kufru, lékárnu jsem s sebou měla plně vybavenou, vč. širokospektrých antibiotik, pro případ kdyby...Naštěstí jsme je nepotřebovali. Vlastně nic, kromě Ercefurylu (lék na lehké střevní obtíže na začátku pobytu). Kufr jsme vezli zpět téměř prázdný, vše, co jsem mohla, jsem zde nechala - na Zanzibaru je velká chudoba a místní lidé jsou velmi vděční za cokoliv. Syn vše absolvoval bez problémů, pouze zpáteční let (10 h) mu připadal dlouhý, prospal z toho cca 3 hod, zbytek "prořádil". Kdybych se měla příště rozhodnout, zda to znovu absolvovat, určitě bych jela. Myslím si, že je velmi důležité nepodcenit přípravu a dobře se na cestu vybavit.
  italka   | 12.04.2013 03:14:22
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekVšechny diskuze

Poradna

Dobrý den, měli bychom dotaz. Dnes jsme byli s naší holčičkou na prvním očkování. Doktor to nechal teď na leden kvůli svátkům, takže to bylo naše první očkování. Holčičce jsou 3. měsíce, doktor nám jen sdělil , že dostane první základní očkování, to bylo vše. Ale dcera doma měla záchvaty breku, skoro se až dávila, byla nevrlá a celkové se zdálo, že jí to dost trápí apod. Samozřejmě jsme se změnou chování počítali, ale zdálo se nám, že se až moc trápí. Nakoukli jsme do očkovacího průkazu a zjistili jsme, že místo klasické jedné povinné dávky Hexavakcíny do nožičky, dostala ještě druhou do druhé nožičky Synflorix. Chci se zeptat, co je povinné, a co je nepovinné? A jestli na to měl doktor vůbec právo. Jelikož jsme nebyli vůbec s ničím seznámeni. Po diskuzi s ostatními maminkami nám bylo řečeno, že tak malé děťátko by poprvé mělo dostat jen jednu vakcínu, a to povinnou Hexavakcínu do jedné nožičky. Druhá Synnforix je prý vakcína nepovinná, a na očkování této vakcíny je potřeba písemný souhlas obou rodičů. Chci se tedy zeptat, co je na tom pravdy, jestli opravdu je Synflorix nepovinná vakcína a je povinností lékaře o tom informovat rodiče a zeptat se, jestli s tím souhlasíme. Protože jestli náš lékař nám tuto informaci zatajil, protože jsme ani jeden z rodičů nic nepodepisovali, ani jsme se ústně nedomlouvali, jestli nějakou nepovinnou vakcínu chceme. Bylo nám řečeno, že dostane základní jedno očkování. A zároveň bych se rád zeptal, jestli jí to nijak neublíží, když dostala obě vakcíny v jeden den naráz, každou do jedné nožičky. Předem moc děkuji za objasnění situace.

Dobrý den,

obě vakcíny patří do kategorie tzv. pravidelného očkování, u kterého je snaha státu o co nejvyšší proočkovanost. I proto jej plně hradí zdravotní pojišťovny a pro dítě je tím pádem zdarma. Skutečně jsou obě považovány za základ. Pan doktor se snažil udělat a taky udělal pro Vaše dítě to nejlepší. Druhou věcí je to, že v našich centrech dbáme na to, aby byl pacient resp. rodiče dítěte o všem podrobně informovaný a všemu rozuměl.

Prosím berte v úvahu, že lékař mohl být časově přetížený, případně se mohl spolehnout, že bude tuto věc s rodiči komunikovat podrobněji sestřička. V této době jsou ordinace praktických lékařů pro děti a dorost přetížené nemocnými dětmi a tak v rámci hodin vymezených na prevenci už může být značná únava. To samozřejmě věc neomlouvá, vakcína Synflorix je nepovinná a měli jste být srozumitelně poučeni. Věřím však, že se to pokusíte řešit smířlivou formou a budete nadále v očkování oběma vakcínami pokračovat. Úplně stejné vakcíny a najednou při jedné návštěvě pediatra dostalo i moje teď už 6 leté dítě. Věděl jsem o tom všechny možné detaily a rozhodl jsem se jít touto cestou. Dítě může být po očkování mrzuté, místo vpichu ho může bolest, o to smysluplnější je ale redukce očkovacích dnů na minimum formou současné aplikace dvou doporučených vakcín. Hlavní je, že nejde o nic většího. Obě vakcíny chrání před zákeřnými nemocemi, které mohou způsobit trvalé následky nebo dokonce i úmrtí dítěte.

S pozdravem

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS | Babyonline | 10.01.2017, 11:45
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce