Kdy je vhodné s dítětem vycestovat v rámci Evropy?
Rodiče si musí uvědomit, že to nejmenší dítě nejvíc ohrožují nákazy přenášené vzdušnou cestou, riziko střevních infekcí je menší - dítě je ve většině případů kojeno, a pokud není, tak maminka použije bezpečnou pitnou vodu. Jak jsme již říkali, rizikové je však letadlo nebo letiště, kde je akumulace velkého počtu osob na relativně malém prostoru s klimatizací, z nich spousta nosičů patogenů. S malým jsme letěli v 8 měsících do Turecka, ale charterovým letem, kde jsou pouze Češi, Slováci, tzn. vzorek populace, který potkáte i v nákupním centru. Kdybyste letěla pravidelnou linkou, tak tam možná sedí 300 lidí z 50 různých zemí. Takže charterový let, klidně od 6 měsíců věku, po Evropě, do lepších hotelů, pobytovky, ne aby trajdali po horách, jedli každý den v jiné restauraci, nebo neustále měnili místa pobytu. Důležitá je pečlivá ochrana dítěte před sluníčkem a příjem tekutin. A necestovat v rizikové sezóně, např. v průběhu chřipkové epidemie. Autem úplně bez problémů, jen chránit dítě před sluníčkem a pozor na změny teploty, klimatizaci.
Kdy je vhodné s dítětem vycestovat dále?
I vzhledem k několika úmrtím malých českých dětí v cizině v poslední době, naposledy na silvestrovském pobytu v Thajsku, adresuji odborné i laické veřejnosti doporučení, že do 2 let věku ty exotické, méně rozvinuté oblasti nejsou vhodné. Jde hlavně o to, že kdyby se dítěti něco stalo, kvalitní pomoc možná nebude k dispozici. Kdyby to dítě dostalo laryngitidu, což je otok v nejužší části dýchacích cest a k nejbližší kvalitní nemocnici máte 5, 6 hodin jízdy daleko, to může být ztracené dítě. Každý se tedy musí zamyslet nad tím, kam jede, zda a jaká tam je lékařská péče, jestli ji dítě může v případě potřeby přežít. Takže od 2 let exotika ano, ale jenom tam, kde je kvalitní akutní péče, kde není malárie, ideálně ani žlutá zimnice a spavá nemoc. Máme pacienty, co berou své malé děti do Kamerunu, Amazonie, Papuy Nové Guiney, do severní Ugandy, a to i na dlouhodobé pobyty, protože tam jedou například pracovat. To samozřejmě nejsme moc rádi, když to ale nejde jinak, snažíme se je co nejlépe připravit. Kdybych měl říct, které exotické oblasti by to mohly být, tak turistické oblasti Thajska, kde je kvalitní soukromá péče, Martinik, Guadeloupe, to jsou francouzská území v Karibiku, Barbados, to je bývalá britská karibská kolonie, Mauricius, Seychely, Maledivy, Jižní Korea, Japonsko, Singapur, Austrálie, Nový Zéland, všude tam je v turistických oblastech akutní péče porovnatelná s evropskou.
Lidé by si měli uvědomit, kam s dítětem jedou. Ukazuji svým pacientům tyto své fotografie: Když Vaše restaurace vypadá takhle:
Tak Váš kuchař může vypadat takhle:
Nebo takhle:
Srí Lanská restaurace vypadala hezky - viz foto nahoře, ale když jsem se šel podívat do kuchyně, za ní byl dřevěný přílepek, vařil tam na podlaze kuchař a tady hned vedle měl záchod. Žádná tekoucí voda nikde, ani v kuchyni. Takový zápach, že i mouchy se metr od záchodu otáčely.
Jakou má asi ten kuchař osobní hygienu? Místo toaletního papíru má levou ruku, šváby v restauracích. Navíc od pouličních prodejců kupují restaurace a hotely zeleninu. Proto zásadou je, že všechno musí být tepelně zpracované, žádná syrová listová zelenina. Tepelně upravené to můžete bez problémů jíst.
Dětská nemocnice - pacienti mnohdy na podlaze, všechno rezavé.
Fakultní nemocnice v Mombase, tam jezdí tisíce Čechů, má hygienický koutek pro lékaře i pacienty, kde je infekční vedle neinfekčního, takhle vypadá sterilizátor.
Kdybyste měla jen říznutí v noze, tak Vám tam zanesou infekci.
V jedné lepší zambijské nemocnici po použití takhle sterilizují jehly, jednorázové stříkačky, aby je mohli použít znova v epicentru HIV.
Jako kolečkové křeslo slouží plastová židle nasazená na kolečkách.
Takhle vypadá stomatologické křeslo.
A takto inkubátor - skříň se žárovkou.
Na co je tedy potřeba myslet při cestování s dětmi?
- imunitní systém dítěte je nezralý a je tedy náchylnější k infekcím
- dítě neabsolvovalo ještě v mnoha případech základní očkování povinná i pro ČR
- obtížněji snáší nezvyklou stravu a je náchylnější k dehydrataci
- obtížněji snáší vysoké teploty, vlhkost vzduchu a sluneční záření
- obtížněji snáší pobyt letadle
- obtížněji snáší cizí prostředí, snadněji u něj dojde k úrazu, nemá respekt před zvířaty
- malárie pro něj představuje velmi závažné riziko
Jaká další rizika je nutné vzít v potaz?
- Slunce: úpal, úžeh, kolaps z horka, křeče z horka a potničky.
- Největší riziko kožních nádorů mají osoby, které se opakovaně spálily v dětství.
- Letadlo: nižší tlaku vzduchu, snížený obsahu kyslíku, suchý vzduch, omezený prostor pro pohyb.
Závěrem stručné shrnutí doporučení při výběru cesty s dětmi:
- Do 2 let – ne exotické cesty
- Do 5 let – ne endemické oblasti malárie, spavé nemoci, arboviróz
- Jen pobytové zájezdy do turistických oblastí
- Ideálně s CK (nebo zkušení rodiče)
- Ne v rizikové sezóně – chřipka, sezóna dešťů, lokální epidemie
- Ne dlouhodobé pobyty v rozvojových zemích
Vhodné destinace
- Karibské ostrovy - Martinik, Guadelope, Barbados,
- Bahamy
- Maledivy
- Mauricius
- Thajsko – větší ostrovy
- Malajsie
- Singapur
- USA, Kanada, Japonsko, Korea, Austrálie
Očkovací kalendář před cestou do zahraničí Vám sestaví v centrech Očkování a cestovní medicíny Avenier.