Kam cestovat s dětmi?

Kdy je vhodné s dítětem vycestovat v rámci Evropy?

Rodiče si musí uvědomit, že to nejmenší dítě nejvíc ohrožují nákazy přenášené vzdušnou cestou, riziko střevních infekcí je menší - dítě je ve většině případů kojeno, a pokud není, tak maminka použije bezpečnou pitnou vodu. Jak jsme již říkali, rizikové je však letadlo nebo letiště, kde je akumulace velkého počtu osob na relativně malém prostoru s klimatizací, z nich spousta nosičů patogenů. S malým jsme letěli v 8 měsících do Turecka, ale charterovým letem, kde jsou pouze Češi, Slováci, tzn. vzorek populace, který potkáte i v nákupním centru. Kdybyste letěla pravidelnou linkou, tak tam možná sedí 300 lidí z 50 různých zemí. Takže charterový let, klidně od 6 měsíců věku, po Evropě, do lepších hotelů, pobytovky, ne aby trajdali po horách, jedli každý den v jiné restauraci, nebo neustále měnili místa pobytu. Důležitá je pečlivá ochrana dítěte před sluníčkem a příjem tekutin. A necestovat v rizikové sezóně, např. v průběhu chřipkové epidemie. Autem úplně bez problémů, jen chránit dítě před sluníčkem a pozor na změny teploty, klimatizaci.

Kdy je vhodné s dítětem vycestovat dále?

I vzhledem k několika úmrtím malých českých dětí v cizině v poslední době, naposledy na silvestrovském pobytu v Thajsku, adresuji odborné i laické veřejnosti doporučení, že do 2 let věku ty exotické, méně rozvinuté oblasti nejsou vhodné. Jde hlavně o to, že kdyby se dítěti něco stalo, kvalitní pomoc možná nebude k dispozici. Kdyby to dítě dostalo laryngitidu, což je otok v nejužší části dýchacích cest a k nejbližší kvalitní nemocnici máte 5, 6 hodin jízdy daleko, to může být ztracené dítě. Každý se tedy musí zamyslet nad tím, kam jede, zda a jaká tam je lékařská péče, jestli ji dítě může v případě potřeby přežít. Takže od 2 let exotika ano, ale jenom tam, kde je kvalitní akutní péče, kde není malárie, ideálně ani žlutá zimnice a spavá nemoc. Máme pacienty, co berou své malé děti do Kamerunu, Amazonie, Papuy Nové Guiney, do severní Ugandy, a to i na dlouhodobé pobyty, protože tam jedou například pracovat. To samozřejmě nejsme moc rádi, když to ale nejde jinak, snažíme se je co nejlépe připravit. Kdybych měl říct, které exotické oblasti by to mohly být, tak turistické oblasti Thajska, kde je kvalitní soukromá péče, Martinik, Guadeloupe, to jsou francouzská území v Karibiku, Barbados, to je bývalá britská karibská kolonie, Mauricius, Seychely, Maledivy, Jižní Korea, Japonsko, Singapur, Austrálie, Nový Zéland, všude tam je v turistických oblastech akutní péče porovnatelná s evropskou.

Lidé by si měli uvědomit, kam s dítětem jedou. Ukazuji svým pacientům tyto své fotografie: Když Vaše restaurace vypadá takhle:

Restaurace Srí Lanka

Tak Váš kuchař může vypadat takhle:

Příprava jídla v restauraci

Nebo takhle:

Kuchař v Asii

Srí Lanská restaurace vypadala hezky - viz foto nahoře, ale když jsem se šel podívat do kuchyně, za ní byl dřevěný přílepek, vařil tam na podlaze kuchař a tady hned vedle měl záchod. Žádná tekoucí voda nikde, ani v kuchyni. Takový zápach, že i mouchy se metr od záchodu otáčely.

Zázemí restaurace Srí Lanka

Zázemí restaurace Srí Lanka

Jakou má asi ten kuchař osobní hygienu? Místo toaletního papíru má levou ruku, šváby v restauracích. Navíc od pouličních prodejců kupují restaurace a hotely zeleninu. Proto zásadou je, že všechno musí být tepelně zpracované, žádná syrová listová zelenina. Tepelně upravené to můžete bez problémů jíst.

Dětská nemocnice - pacienti mnohdy na podlaze, všechno rezavé.Nemocnice Srí Lanka

Fakultní nemocnice v Mombase, tam jezdí tisíce Čechů, má hygienický koutek pro lékaře i pacienty, kde je infekční vedle neinfekčního, takhle vypadá sterilizátor.

Sterilizátor Srí Lanka

Kdybyste měla jen říznutí v noze, tak Vám tam zanesou infekci.

V jedné lepší zambijské nemocnici po použití takhle sterilizují jehly, jednorázové stříkačky, aby je mohli použít znova v epicentru HIV.

Sterilizace v chudé Africe

Jako kolečkové křeslo slouží plastová židle nasazená na kolečkách.

Kolečkové křeslo

Takhle vypadá stomatologické křeslo.

 Nemocnice Srí Lanka

A takto inkubátor - skříň se žárovkou.

Skříň se žárovkou jako inkubátor

Na co je tedy potřeba myslet při cestování s dětmi?

 • imunitní systém dítěte je nezralý a je tedy náchylnější k infekcím
 • dítě neabsolvovalo ještě v mnoha případech základní očkování povinná i pro ČR
 • obtížněji snáší nezvyklou stravu a je náchylnější k dehydrataci
 • obtížněji snáší vysoké teploty, vlhkost vzduchu a sluneční záření
 • obtížněji snáší pobyt letadle 
 • obtížněji snáší cizí prostředí, snadněji u něj dojde k úrazu, nemá respekt před zvířaty 
 • malárie pro něj představuje velmi závažné riziko

Jaká další rizika je nutné vzít v potaz?

 • Slunce: úpal, úžeh, kolaps z horka, křeče z horka a potničky.
 • Největší riziko kožních nádorů mají osoby, které se opakovaně spálily v dětství.
 • Letadlo: nižší tlaku vzduchu, snížený obsahu kyslíku, suchý vzduch, omezený prostor pro pohyb.

Závěrem stručné shrnutí doporučení při výběru cesty s dětmi:

 • Do 2 let – ne exotické cesty
 • Do 5 let – ne endemické oblasti malárie, spavé nemoci, arboviróz
 • Jen pobytové zájezdy do turistických oblastí
 • Ideálně s CK (nebo zkušení rodiče)
 • Ne v rizikové sezóně – chřipka, sezóna dešťů, lokální epidemie
 • Ne dlouhodobé pobyty v rozvojových zemích

Vhodné destinace

 • Karibské ostrovy - Martinik, Guadelope, Barbados, 
 • Bahamy
 • Maledivy
 • Mauricius
 • Thajsko – větší ostrovy
 • Malajsie
 • Singapur
 • USA, Kanada, Japonsko, Korea, Austrálie

Očkovací kalendář před cestou do zahraničí Vám sestaví v centrech Očkování a cestovní medicíny Avenier.

Další fakta a mýty o očkování

Autor: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Kam cestovat s dětmi? - diskuze

 • Srí Lanka
  Skus Srí Lanku :) Je tam pěkně a pokud se bojíš letět s dětmi, tak tohle by tě snad mohlo přesvědčit: http://www.turisimo.cz/1858/sri-lanka-s-detmi-prakticke-rady-aby-i-vase-ratolesti-si-uzili-cestu :))
  Na Srí Lanku mám krásné vzpomínky a navíc jsem tam byla se svými dětmi když jím bylo 8 a 10 :)) Je to tam bezpečné a pokud pojedeš v rámci cestovky, tak to bude v pořádku :))
  lenicka.kram   | 18.02.2017 11:24:54
  Reagovat | URL příspěvku
 • příspěvek vzp
  Holky, kdo se chystáte taky s děckama hodně cestovat, tak jsem teď zjistila, že vzp na žloutenku přispívá 750 Kč. Je nutné zahájit očkování do konce roku, takže je to pro ty, co plánují cesty na příští rok 
  Hannnaaa   | 14.07.2013 07:38:05
  Reagovat | URL příspěvku
 • Cestování s malými dětmi
  našemu mrňousovi bylo 20 měsíců, když s námi vycestoval do exotiky, konkrétně do Afriky na Zanzibar. Nebyli jsme očkováni proti malárii, pouze proti žloutence (jiná očkování se pro tuto destinaci nevyžadují). Je pravdou, že výživa a voda pro malého zabrala půl kufru, lékárnu jsem s sebou měla plně vybavenou, vč. širokospektrých antibiotik, pro případ kdyby...Naštěstí jsme je nepotřebovali. Vlastně nic, kromě Ercefurylu (lék na lehké střevní obtíže na začátku pobytu). Kufr jsme vezli zpět téměř prázdný, vše, co jsem mohla, jsem zde nechala - na Zanzibaru je velká chudoba a místní lidé jsou velmi vděční za cokoliv. Syn vše absolvoval bez problémů, pouze zpáteční let (10 h) mu připadal dlouhý, prospal z toho cca 3 hod, zbytek "prořádil". Kdybych se měla příště rozhodnout, zda to znovu absolvovat, určitě bych jela. Myslím si, že je velmi důležité nepodcenit přípravu a dobře se na cestu vybavit.
  italka   | 12.04.2013 03:14:22
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobry den, tak bohužel jste mi vůbec neodpovedel na nic.prosim chovejte se profesionalne a nezaujate.nema smysl se hadat ale chci fakt a aodpovedi. zapomente na předchozí komentar soustredte se na nize uvedene!
1/ cetl jste nekdy dokumentaci pani doktorky strunecke která prokazuje skodlivost vakcin? pokud ano jak můžete tvrdit opak. prosim tedy o prukazne vyvraceni!ona prokazuje svoji pravdu cisly a důkazy, cim ji prokážete vy vice jak slovy?
2/ ptala jsem se jak muze byt pro telo dobra horecka po vakcine. moje doktorka mi rekla ze horecku je dobře dostat ze to znamena, ze pry se vytvari antigeny. chci vedet co je na tom pravdy a pokud to tak opravdu je, znamena to ze kdo horecku nedostane antigeny mit nebude?
3/ jak je mozne ze takova spousta deti co znam vakcinu mela, presne dle rozvrhu a pak při testech zjistili ze vůbec nemá protilátky proti dane nemoci takze vakcína nefungovala a nemoc bude chycena.
4/ jak je mozne ze v dnesni době ma hodne deti nezadouci ucinkky rekneme po první vakcine. jdou k neurologovi s tresem, s tim ze dite malem umřelo na horecku atd a neurolog ci jiny doktor napise ze opravdu slo o NÚ vakciny a ze nedoporucuje pokracovat s dalším ockovanim. takove dite do skolky bude prijato, ale dite bez ockovani ne. take jsou deti kteří mají od doktora napsano od narozeni ze se narodily s problémy a nedoporucuji ockovani ale do skolky je prijmou, na druhé strane dite které je zdrave ale nechce byt ockovano rodici do skolky nevezmou protože je to zákon. neockovane dite do skolky nesmí pouze soukrome. moje otázka? A/ jaktoze tyto deti co zákon obejdou a ockovany nebyly muzou do skolky jen kvůli papiru?ty najednou neohrozuji ostatní deti svou neockovanosti? B/ pokud je dite ockovane a druhé ne, proc se skolka obava neockovanych deti, když ockovani preci "zarucene funguje" nakonec proto se ockuJE

NEPISU VAM ABYCH VAS PRESVEDCILA O MOJI PRAVDE PISI VAM ABYCH DOSTALA ODPOVEDI, DIKY KTERYM BYCH PRIPADNE PREHODNOTILA JISTE VECI.

ps. nize zasilam odkaz miliony uzivatelu kteří byli vakcínou HPV poskozeni, coz se k vam viditelne nedostalo, a to jen k předchozímu komentari. staci si vybrat ze mi a kontinent je jim ta dost a to nemluvim o tech asi100 co znam a nikam nic nepsali co potom ostani po celem svete. p.s nyní jsem vylecena diky ocistam tela a vylouceni tezkych kovu

http://sanevax.org/victims-2/gardasil-silgard-victims/

Dobrý den,

odpovím po bodech:

Ad 1. Recenzoval jsem kapitolu o očkování monografie Doba jedová A. Strunecké. Podívejte se taky, tam je uvedené, jak umí manipulovat s čísly, vybírat jen to, co se z publikovaných dat hodí a dezinterpretovat je. Navíc cituje naprosto pochybné zdroje atd.... Zde je link: http://www.koalice.estranky.cz/clanky/neprehlednete/odborny-posudek-na-monografii-doba-jedova.html

Ad 2. Horečka po očkování může znamenat větší reakci imunitního systému na antigen, větší než je standardní. To rozhodně neznamená, že pokud zvýšená tělesná teplota není, imunita nevzniká. U většiny dětí po očkování horečka není, přesto je vakcinace chrání.

Ad 3. To je individuální, záleží na tom, kdy byly děti očkovány, jakou vakcínou apod. Některé očkovací látky chrání jen pár let, kdy je největší riziko, že může dítě umřít nebo mít těžký průběh. Málokterá vakcína chrání celý život. Většinu je však možné v průběhu života přeočkovat. Drtivé většině očkovaných dětí očkování drží v období, kdy je nejpotřebnější. Serologické průzkumy se provádí na velkých vzorcích populace.

Ad 4. To je princip společenské odpovědnosti. Děti, které očkovány nemohou být ze skutečně objektivních důvodů, má chránit kolektivní imunita tj. zjednodušeně, že všechny děti, které očkované být mohou budou očkovány a patogeny tím pádem nebudou mít možnost se v kolektivu šířit. Čím je nemoc infekčnější, tím je potřebná kolektivní imunita vyšší. Pokud se to obchází jinak než skutečnou medicínskou kontraindikací, je to podvod a porušení platné legislativy.

Mimochodem Sanevax je známá anti-očkovací organizace, která na svém webu ani neuvádí adresu, jen e-mail. Je známá tím, že ignorují vědecká fakta a objektivní postupy, jejich cílem je útočit proti vakcinaci bez ohledu na objektivní informace. Pár řádků o tom si můžete přečíst zde: https://www.skepticalraptor.com/skepticalraptorblog.php/anti-vaccine-lunacy-more-lies-gardasil/

Bezpečnost vakcín hlídají instituce, které jsou věrohodné a používají medicínu založenou na důkazech a vědu, např. Světová zdravotnická organizace. Co když žádný z těch pacientů, co má Sanevax, na webu nikdy neexistoval? Jak si to můžete ověřit? Kdyby byly miliony poškozených po očkování, už dávno by se tou vakcínou neočkovalo. Stačilo by jich dokonce jen poměrně málo. Rozhodně tím však nemyslím problémy, které se objeví 2 roky po vakcinaci a vyskytují se běžně i u neočkovaných. To je potom jen subjektivní snaha očernit očkování.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS | Babyonline | 22.08.2017, 11:00
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce