Může očkování způsobit...?

Podněcují vakcíny vznik autoimunitních reakcí? Může vakcinace u dítěte spustit astma, diabetes 1. typu nebo ekzém?

Očkování nemůže způsobit nic z tohoto. Sami kolegové, co se zabývají autismem, říkají, že výrazný vzestup autismu souvisí s jinými diagnostickými kritérii těchto stavů. Navíc přibylo tzv. hraničních případů, které se dříve do tohoto onemocnění nezahrnovaly, dnes ano. Např. v Japonsku přišli u neočkované populace na to, že u nich stoupá počet autismu úplně stejně, takže to s vakcínami vůbec nesouvisí. Má-li organizmus vrozenou dispozici na autoimunitní reakci, spouštěčem může být v životě téměř jakýkoliv podnět, například viróza, chřipka. Dřív nebo později se to v životě obvykle projeví a díky očkování spíše později. 

Údajně některé vakcíny mohou způsobit rakovinu mozku, je to pravda?

V žádném případě, vůbec, u této otázky není o čem polemizovat.

Souvisí očkování se syndromem náhlého úmrtí kojenců?

Pokud vím, tak přímá vazba se nikdy neprokázala. Ono to bohužel často probíhá jako případ, který znám ze svého okolí. Mám známou zdravotnici, která si mně stěžovala, že její dcera po očkování onemocněla cukrovkou. Nabídl jsem ji, že to vyšetříme, nahlásíme. Mou první otázkou bylo datum očkování a datum onemocnění cukrovkou. U toho jsem zjistil, že byla očkována 3 roky před onemocněním. I když mi je líto, že má její dítě cukrovku, ta vakcína za to opravdu po 3 letech nemůže. To je asi tak, jako kdybych říkal, že konzumace jablka způsobuje vyšší riziko dopravní nehody, jenom na základě skutečnosti, že jsem znal 3 lidi, které po snězení jablka do 3 let porazilo auto. Tato souvislost rozhodně není kauzální, tedy příčinná. 

Je pravda, že se po zavedení plošného očkování proti pneumokokům zvýšila incidence závažných pneumokokových pneumonií způsobených nevakcinačními kmeny? 

Existuje více metaanalýz a navíc se vychází z tzv. medicíny založené na důkazech. Této problematice se věnoval i speciální vakcinologický kongres přes pár týdny v Mnichově. Když očkování zredukuje výskyt nemocí, ale i kolonizací, způsobených vakcinačními kmeny, které jsou obvykle ty nejnebezpečnější, tak relativně, procentuelně přibude logicky počet záchytů nevakcinačních kmenů. Absolutní počet případů ale klesá a to je to nejdůležitější.

Ukažme si to na grafu:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Před vakcinací máme např. v krku 100 bacilů pěti různých kmenů 1 až 5, každého 20 ks, tedy 20 %. Když usmrtíme 20 bacilů kmene 5, zůstane nám pouze 80 bacilů celkem, 20 bacilů od každého ze zbylých kmenů, ale těchto 20 kousků již bude v celkovém objemu tvořit 25 %. Tedy celkový počet bacilů se zmenší, odstraníme ty nejagresivnější, ale procentuálně po odstranění jednoho kmene bude ostatních logicky více procent, ač početně se jejich zastoupení nezvýší.

Je pravda, že úmrtnost kojenců v rozvojových zemích proočkovanost nezměnila, dokonce je někde u proočkovaných vyšší?

To rozhodně není pravda. Každým rokem jezdím na mise do nejchudších a nejodlehlejších oblastí světa a jednou ze základních věcí, které jsem zjistil, že na mnoho místních statistik se nemůžete spolehnout. I v nejchudších zemích světa je nižší úmrtnost kojenců ve městech a v dostupných oblastech, kam vede silnice a je tam alespoň část dne elektrický proud, proto je tam vyšší proočkovanost dětské populace. Kde je proočkovanost horší a vakcíny tam vlivem špatného skladování nejsou zdaleka tak spolehlivé a bezpečné, umírá dětí více. Proto např. cestovatelům doporučuji, aby se proti vzteklině nechali očkovat u nás, když je totiž něco pokouše někde v chudé zemi, tak mohou dostat technologicky starší nebo špatně skladovanou vakcínu. Díky očkování se dnes v Africe vyskytuje přenosná dětská obrna už jen v jedné poslední zemi, novorozenecký tetanus je velmi vzácný i na venkově a například speciální levná konjugovaná vakcína pro Afriku proti typu A meningokoka snížila počet zemřelých dětí o tisíce případů měsíčně.

Na Vaše i naše otázky odpovídal přední český epidemiolog doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS 

Další fakta a mýty o očkování

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Komerční sdělení

Související články

Může očkování způsobit...? - diskuze

 • oprava
  Omlouvám se, článek pod tímto měl být reakcí na Petra Nováka. Vyjádření souhlasu s ním. V. Sturmová
  verrr   | 17.11.2013 12:44:55
  Reagovat | URL příspěvku
 • nepravdy
  To co píšete, je pravda. Přece pan doktor to musí vědět. Nechci nikoho podezírat, možná sám věří tomu , co píše, ale mně spíše připadá, že zde programově lže.
  To s jakou zaujatostí brání očkování a jakoukoli pochybnost okamžitě smete, je samo o sobě podezřelé. Nehledě na to, že po položení otázky týkající se diabetu odpověděl stále omýlaným autismem, teda neodpověděl vůbec...V.Sturmová
  verrr   | 17.11.2013 12:42:16
  Reagovat | URL příspěvku
 • Nepravdy
  Mnohé štúdie v recenzovaných lekárskych žurnáloch vyvracajú tvrdenia pána doktora. Súvislosť očkovania a SIDS bola preukázaná niekoľkokrát, súvislosť očkovania s autoimunitou takisto, diabetes má firma Merck dokonca v príbalovom letáku vakcíny. A tak ďalej.
  peter.novak   | 24.03.2013 19:24:05 | Reakcí: 5, poslední: 11.04.2013 06:43:57
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Nepravdy
   Každý, kdo se někdy alespoň jednou podílel na nějaké klinické studii, ví, že v informacích o nežádoucích účincích v příbalovém letáku jsou i informace bez kauzální souvislosti s daným produktem, pokud to nelze 100% vyloučit. Když je ten výskyt malý, potvrdit to nijak není možné a výrobce to bere jako svou právní ochranu. To je pochopitelné. Píšete „několikrát“, ale my tady píšeme o desítkách a stovkách miliónů aplikovaných dávek ročně, které zachraňují životy a zdraví miliónům dětí i dospělým.
   Baby on line   | 25.03.2013 08:26:41
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Nepravdy
    Odpovídal: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
    Baby on line   | 25.03.2013 08:27:19
    Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Nepravdy
    To "zachraňovanie životov a zdravia" je žiaľ založené len na viere, lebo nebolo vedecky preukázané podľa štandardov EBM.
    peter.novak   | 31.03.2013 08:14:54
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE: Nepravdy
     Vážený pane, Vaše poznámka je absolutně nesmyslná a nepochopitelná. Očkuje se více než sto let, inokulace proti pravým neštovicím se provádí ještě mnohem déle. To jsou kvanta Evidence Based Medicíny, stovky miliónů aplikovaných dávek se sledováním nežádoucích účinků, průlomových infekcí, vlivu na incidenci nemocí, mortalitu a dalších důležitých ukazatelů. Popírat pozitivní přínos očkování může skutečně jen největší ignorant, který kvůli tomu, že je zaujatý, odmítá přijmout fakta.
     Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
     Baby on line   | 09.04.2013 18:48:17
     Reagovat | URL příspěvku
     • \
      RE: Nepravdy
      "Popírat pozitivní přínos očkování může skutečně jen největší ignorant, který kvůli tomu, že je zaujatý, odmítá přijmout fakta."

      Tak toto je vo svojej podstate náboženské alebo ideologické vyhlásenie. Náboženstvo a ideológia vyžadujú bezvýhradnú vieru.

      Veda naopak vyžaduje bezvýhradnú pochybnosť. Je plne vedecké, pochybovať o všetkom, čo nebolo preukázané. Účinnosť ani bezpečnosť očkovania nebola vedecky preukázaná, neexistujú dlhodobé randomizované placebom kontrolované dvojito zaslepené štúdie. To je jediný dôkaz v zmysle kritérií EBM.

      Keby ste mali nejaké dôkazy podľa štandardu EBM, už by ste ich dávno zverejnili. Lenže neexistujú, a tak apelujete na kolektívne presvedčenie. To je na odborníka trochu málo.

      Práveže som znalý faktov a videl som oficiálne štatistiky. Tie hovoria, že úmrtnosť na infekčné ochorenia ustúpila vo vyspelých krajinách dávno pred zavedením očkovania. Má to čo do činenia so životnou úrovňou. Naštudujte si prosím fakty, pán doktor.
      peter.novak   | 11.04.2013 06:43:57
      Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekVšechny diskuze

Poradna

Dobrý den, měli bychom dotaz. Dnes jsme byli s naší holčičkou na prvním očkování. Doktor to nechal teď na leden kvůli svátkům, takže to bylo naše první očkování. Holčičce jsou 3. měsíce, doktor nám jen sdělil , že dostane první základní očkování, to bylo vše. Ale dcera doma měla záchvaty breku, skoro se až dávila, byla nevrlá a celkové se zdálo, že jí to dost trápí apod. Samozřejmě jsme se změnou chování počítali, ale zdálo se nám, že se až moc trápí. Nakoukli jsme do očkovacího průkazu a zjistili jsme, že místo klasické jedné povinné dávky Hexavakcíny do nožičky, dostala ještě druhou do druhé nožičky Synflorix. Chci se zeptat, co je povinné, a co je nepovinné? A jestli na to měl doktor vůbec právo. Jelikož jsme nebyli vůbec s ničím seznámeni. Po diskuzi s ostatními maminkami nám bylo řečeno, že tak malé děťátko by poprvé mělo dostat jen jednu vakcínu, a to povinnou Hexavakcínu do jedné nožičky. Druhá Synnforix je prý vakcína nepovinná, a na očkování této vakcíny je potřeba písemný souhlas obou rodičů. Chci se tedy zeptat, co je na tom pravdy, jestli opravdu je Synflorix nepovinná vakcína a je povinností lékaře o tom informovat rodiče a zeptat se, jestli s tím souhlasíme. Protože jestli náš lékař nám tuto informaci zatajil, protože jsme ani jeden z rodičů nic nepodepisovali, ani jsme se ústně nedomlouvali, jestli nějakou nepovinnou vakcínu chceme. Bylo nám řečeno, že dostane základní jedno očkování. A zároveň bych se rád zeptal, jestli jí to nijak neublíží, když dostala obě vakcíny v jeden den naráz, každou do jedné nožičky. Předem moc děkuji za objasnění situace.

Dobrý den,

obě vakcíny patří do kategorie tzv. pravidelného očkování, u kterého je snaha státu o co nejvyšší proočkovanost. I proto jej plně hradí zdravotní pojišťovny a pro dítě je tím pádem zdarma. Skutečně jsou obě považovány za základ. Pan doktor se snažil udělat a taky udělal pro Vaše dítě to nejlepší. Druhou věcí je to, že v našich centrech dbáme na to, aby byl pacient resp. rodiče dítěte o všem podrobně informovaný a všemu rozuměl.

Prosím berte v úvahu, že lékař mohl být časově přetížený, případně se mohl spolehnout, že bude tuto věc s rodiči komunikovat podrobněji sestřička. V této době jsou ordinace praktických lékařů pro děti a dorost přetížené nemocnými dětmi a tak v rámci hodin vymezených na prevenci už může být značná únava. To samozřejmě věc neomlouvá, vakcína Synflorix je nepovinná a měli jste být srozumitelně poučeni. Věřím však, že se to pokusíte řešit smířlivou formou a budete nadále v očkování oběma vakcínami pokračovat. Úplně stejné vakcíny a najednou při jedné návštěvě pediatra dostalo i moje teď už 6 leté dítě. Věděl jsem o tom všechny možné detaily a rozhodl jsem se jít touto cestou. Dítě může být po očkování mrzuté, místo vpichu ho může bolest, o to smysluplnější je ale redukce očkovacích dnů na minimum formou současné aplikace dvou doporučených vakcín. Hlavní je, že nejde o nic většího. Obě vakcíny chrání před zákeřnými nemocemi, které mohou způsobit trvalé následky nebo dokonce i úmrtí dítěte.

S pozdravem

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS | Babyonline | 10.01.2017, 11:45
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce