Očkování a nemoci, podání paracetamolu
Může být očkováno dítě, které trpí rýmou nebo zvýšenou teplotou?
Ano, může, pokud je teplota jen těsně nad 37 °C a vakcína je neživá. Pokud je vakcína živá, tam už bych zvažoval odklad. V současnosti, kdy se dětem podává mnohem menší počet vakcín, protože je jich více v jedné, očkování není nutné hrotit, očkující lékař může očkování o týden-dva odložit. Ale rýma určitě nevadí. Zvýšená teplota, to už bych si raději pohlídal a odložil start očkování o týden. Pokud by ale nebyl čas a dítě by čekala např. zahraniční cesta, očkoval bych s adekvátním vysvětlením situace rodičům a poučením.
Může být očkováno dítě, u něhož v rodině je někdo nemocný?
Může, je-li tím myšleno běžné respirační onemocnění. U potenciálně závažnějších infekčních nemocí jako plané neštovice bych raději počkal do konce inkubační doby.
Je horečka nad 38 stupňů s poruchami spánku po očkování kontraindikací další aplikace vakcíny?
Není, některé děti reagují tímto způsobem na podání živé i neživé vakcíny, mohu však rodiče ujistit, že v porovnání s příznaky těch skutečných nemocí, proti kterým chrání, je to jen banalita.
Jak je to s podáním paracetamolu nebo ibuprofenu po očkování?
Paracetamol není doporučován profylakticky, tzn. ne preventivně. Nejsou mi známy žádné studie o tom, že by se nesměl preventivně podávat ibuprofen. Takže v zásadě u dítěte, které dříve zareagovalo na očkování horečkou, by se preventivně mohl podat ibuprofen. V případě zvýšené tělesné teploty po očkování se mohou podat oba tyto přípravky.
Tedy, pokud podám dítěti při horečce po očkování paracetamol, nesnížím účinek vakcíny?
V této situaci se může podat jakékoli dětské antipyretikum, které má rodič k dispozici. Ne však kys. acetylosalicylová (Aspirin, Anopyrin), těm je lepší se v dětství vyhýbat - v kombinaci s virovým původcem mohou způsobit zdravotní komplikace.
Je možné očkovat dítě s neurologickým postižením, DMO, genetickými vadami, autismem, živou vakcínou? Např. MMR proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím?
To záleží od stupně izolace dítěte v domácím prostředí a od závažnosti postižení. Každý takový případ se musí hodnotit velmi individuálně, ale rozhodně tyto stavy nejsou důvodem očkování živou vakcínou z principu zamítnout bez zohlednění specifických okolností a pravděpodobnosti expozice původcům infekce.
Předchozí článek:

Je lepší očkovat, či onemocnět?
Následující článek:

Může očkování způsobit...?
Očkování a nemoci, podání paracetamolu - diskuze

Ale plakala a volala bolí, bolí (kulhala na tu nožku) a já ji Nurofen dala. Od té doby chvíle se nic nedělo.
Poradna
Dobrý den, syn má 4,5 měsíce. V pátek dostal rýmu a z toho kašel. Kapeme mořskou vodu a dávali jsme Nasivin. Pravidelně odsáváme několikrát denně, ale přijde mi horší a že se mu už i hůře dýchá, jak kdyby sípá (píská) a chraptí. V příloze posílám video, kde to jde slyšet. Doktorka naše mi před tím řekla, že ten kašel má z rýmy, ale tohle se mi už nějak nezdá to jeho dýchání s pískáním. Co myslíte?
Dobrý den,
důsledkem rýmy je velmi často kašel, pokud se vám stav nelíbí doporučuji kontrolu u pediatra.

Pro akci je nutné přihlášení