Očkování a nemoci, podání paracetamolu

Může být očkováno dítě, které trpí rýmou nebo zvýšenou teplotou?

Ano, může, pokud je teplota jen těsně nad 37 °C a vakcína je neživá. Pokud je vakcína živá, tam už bych zvažoval odklad. V současnosti, kdy se dětem podává mnohem menší počet vakcín, protože je jich více v jedné, očkování není nutné hrotit, očkující lékař může očkování o týden-dva odložit. Ale rýma určitě nevadí. Zvýšená teplota, to už bych si raději pohlídal a odložil start očkování o týden. Pokud by ale nebyl čas a dítě by čekala např. zahraniční cesta, očkoval bych s adekvátním vysvětlením situace rodičům a poučením.

Může být očkováno dítě, u něhož v rodině je někdo nemocný?

Může, je-li tím myšleno běžné respirační onemocnění. U potenciálně závažnějších infekčních nemocí jako plané neštovice bych raději počkal do konce inkubační doby.

Je horečka nad 38 stupňů s poruchami spánku po očkování kontraindikací další aplikace vakcíny?

Není, některé děti reagují tímto způsobem na podání živé i neživé vakcíny, mohu však rodiče ujistit, že v porovnání s příznaky těch skutečných nemocí, proti kterým chrání, je to jen banalita.

Jak je to s podáním paracetamolu nebo ibuprofenu po očkování?

Paracetamol není doporučován profylakticky, tzn. ne preventivně. Nejsou mi známy žádné studie o tom, že by se nesměl preventivně podávat ibuprofen. Takže v zásadě u dítěte, které dříve zareagovalo na očkování horečkou, by se preventivně mohl podat ibuprofen. V případě zvýšené tělesné teploty po očkování se mohou podat oba tyto přípravky.

Tedy, pokud podám dítěti při horečce po očkování paracetamol, nesnížím účinek vakcíny?

V této situaci se může podat jakékoli dětské antipyretikum, které má rodič k dispozici. Ne však kys. acetylosalicylová (Aspirin, Anopyrin), těm je lepší se v dětství vyhýbat - v kombinaci s virovým původcem mohou způsobit zdravotní komplikace.

Je možné očkovat dítě s neurologickým postižením, DMO, genetickými vadami, autismem, živou vakcínou? Např. MMR proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím?

To záleží od stupně izolace dítěte v domácím prostředí a od závažnosti postižení. Každý takový případ se musí hodnotit velmi individuálně, ale rozhodně tyto stavy nejsou důvodem očkování živou vakcínou z principu zamítnout bez zohlednění specifických okolností a pravděpodobnosti expozice původcům infekce.

Další fakta a mýty o očkování

Autor: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Očkování a nemoci, podání paracetamolu - diskuze

 • Jsem ráda, co jsem si teď přečetla. Ve středu jsme měli poslední hexu a malá odpoledne měla zvýšenou teplotu. Pokud by nebyla přes 38, Nurofen bych nedala.
  Ale plakala a volala bolí, bolí (kulhala na tu nožku) a já ji Nurofen dala. Od té doby chvíle se nic nedělo.
  škubanek   | 15.03.2013 09:53:08 | Reakcí: 2, poslední: 15.03.2013 14:11:40
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Taky mě to uklidnilo   , po jedné z hexavakcín jsem synovi rovněž dala a právě jednu dobu se psalo, že se sníží účinek imunitní reakce, tak jsem si vyčítala.
   Calamity J.   | 15.03.2013 13:41:18
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Opakovat očkování?

| Nunik2009 | 21.03.2018, 18:25

Dobrý den, mohla bych poprosit o radu?
Dcera narozená 2/2017.
První očkování v 5/2017.
Po něm jí vyskočil ekzém a zjištěna alergie na kravské mléko. Pak byla velmi často nemocná, 4x antibiotika, 2x zánět ucha, 6 nemoc. Do toho několikrát ekzém. Čekala jsem pořád až bude opravdu zdravá, aby se mohlo dát druhé očkování. Nyní v březnu dostala druhou dávku, ale paní doktorka řekla, že se musí očkovat odznova. Že to propadlo.
Je to opravdu pravda? Četla jsem, že si to tělo pamatuje i rok a dá se v očkování pokračovat. Chtěla jsem ji ušetřit očkování a vypadá to že místo 2+1 bude mít 3+1. Není to zbytečné očkovat od znova?
Děkuji za odpověď s pozdravem J.M.

Dobrý den, 

určitá paměťová stopa sice po první dávce zřejmě zůstala, to by však pro dlouhodobou imunitu nestačilo. Vaše paní doktorka má pravdu v tom, že pro navození solidní imunity do budoucna bude potřebné schéma 2+1 absolvovat znovu s odstupem druhé dávky cca 2 měsíce plus případně několikatýdenní interval tolerance navíc, bude-li to z nějakého důvodu nutné. 

Nebudete však mít schéma 3+1 ale solitérní jednu dávku a následně po delší době schéma 2+1. To je z hlediska získané imunity rozdíl. Důvod k obavám však dle uvedeného není. 

Pokud trpíte na otitidy, zvažte očkování dcery i proti pneumokokům a pokud je indicie oslabené imunity, což z napsaného vyplývá a to ve formě opakovaných infekcí, tak následně i proti meningokokům. Jsou to neživé vakcíny a mohou hodně pomoci, někdy i zachránit život. 

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS | Babyonline | 22.03.2018, 12:45
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce