Je lepší očkovat, či onemocnět?
Dá se u očkovaného z laboratorních výsledků poznat, zda se po očkování s infekcí setkal a jeho imunitní systém zareagoval? Tedy dokázat, že měl štěstí, že byl očkovaný?
Jednoznačně nedá, i když dedukovat to někdy lze z vysoké hladiny protilátek i dlouhou dobu po očkování. Když je člověk naočkovaný např. proti neštovicím nebo žloutence typu A, tak je pro něj kontakt s virem výhodný, působí totiž jako další očkování. Navíc u těchto dvou onemocnění vylučuje virus infikovaný člověk již v počátku onemocnění, kdy je ještě bez příznaků, takže o tom ještě neví on ani Vy. Může to být v letadle, v nákupním centru nebo kině. Pokud jste očkovaná, nejen, že se nenakazíte, ale tento kontakt bude působit jako další dávka vakcíny, tedy vlastně přeočkování.
Často od rodičů slýcháváme názor, že své dítě nechají cíleně nakazit od jiného dítěte planými neštovicemi, aby si nemoc následně neprodělalo v „nevhodnou dobu“. Jaký je Váš postoj jako epidemiologa k takovémuto konání rodičů?
Když to řekne rodič laik, tak budiž, i když já jako rodič s tím nesouhlasím. Ale když to řekne lékař (někteří radí nenechat se očkovat, ale vzít dítě do kolektivu, až budou neštovice, že bude lepší, když si je prodělá), tak to je, jako když někdo upřednostňuje středověkou medicínu před moderní. 15 % dětí má velmi těžký průběh neštovic s možnými komplikacemi. Navíc jsou vysoce infekční. Když jsem byl v Nepálu, přišel za mnou jeden pacient s neštovicemi, protože chtěl evropského lékaře. Když jsem odletěl, dozvěděl jsem se, že kromě mě a jednoho zaměstnance všichni ostatní onemocněli neštovicemi. I některé větší zdravé děti mají horší průběh neštovic s vysokými horečkami, bolestmi a vyrážkou v puse i v genitální oblasti. Proč bych to měl chtít u svého syna, když to mít vůbec nemusí? Navíc malé děti dnes létají odmalinka. V momentě, kdy se zapne klimatizace, je virus ať už neštovic nebo chřipky v celém letadle za 4 minuty.
Setkáváme se s názorem, že prodělání infekce přirozeně školí imunitní systém? Dalo by se takové přirozené školení v dnešní době přežít? U jakých chorob?
To nelze říct. Vždycky, když máme možnost prevence, tedy infekci vůbec nedostat, ať již očkováním nebo čímkoliv jiným, zdravým životním stylem, měli bychom ji využít. Říkat, že je lepší nemoc prodělat než jí zabránit, je skutečně přístup jako ze středověku. Před x desítkami a stovkami let lidé jinou možnost neměli, také byla průměrná očekávaná délka života v Evropě např. začátkem 20. století kolem 35 let. Dnes je to přes 80 let. A co by dali lidé v Africe, kde se umírá ve 40, v 50, za to, aby se mohli nechat očkovat tak, jak je to možné u nás. Chřipka, neštovice nebo i jiné preventabilní nemoci Vám vyčerpají imunitní systém. Když na to shodou náhod např. ve školce sedne další infekce, byť jinak banální viróza, najednou to dítě může mít vážné problémy. A i kdyby byl průběh bez komplikací, proč má být dítě nemocné a trpět, když nemusí?
Předchozí článek:

Neškodí očkování miminkům?
Následující článek:

Očkování a nemoci, podání paracetamolu
Je lepší očkovat, či onemocnět? - diskuze
Odpovídáme na dotaz níže: Je imunita po očkování proti planým neštovicím celoživotní?
Je to poměrně individuální. Dvě dávky vakcíny chrání mnoho let, za které se většina populace setká s virem neštovic a takovýto kontakt působí na očkovaného člověka jako další dávka vakcíny zvyšující hladinu protilátek a tím i ochranný efekt. Ten kontakt zahrnuje i setkání s někým, kdo je zatím bez příznaků v inkubační době, ale už je infekční a virus vylučuje. Pokud ale člověk chce mít jistotu, tak např. po 10 letech od základního očkování si může nechat v rámci preventivní prohlídky u praktického lékaře a rutinního odběru krve vyšetřit i hladinu protilátek proti viru neštovic. Pokud by byla blízko minimální ochranné hladině, zvážila by se ještě aplikace jedné dávky.Odpovídal doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Ještě jednu zkušenost musím napsat.
Hodně let jsem žila v Alpách, starší dítě chodilo do školky,kde se objevila epidemie spálniček, byla očkovaná. Jen u druhého dítěte jsem propadala panice, protože měla měsíc před očkováním v ČR a měla hrůzu, že je dostane. Vymohla jse si očkování na hygieně i pro nás, jen jsem jim tam vysvětlovala, že nechápu, jak k něčemu takovému může v tomto století v tak vyspělé zemi dojít. Spousta jich tam řekne, že je lepší to dostat, že je to jen dětská nemoc.
Děkuji za skvělé info o očkování.

Kromě toho do kontaktu s neštovicemi přichází opravdu často - snad každý měsíc je ve školce upozornění, že se u nich ve třídě neštovice vyskytly... takže můžu počítat s tím, že je vakcinace ještě pravidelně posilována :)))
Kromě toho si myslím, že není problém, aby si v dospělosti nechali oba udělat testy na protilátky a v případě, že by to vypadalo, že jich mají málo, tak se nechat přeočkovat.
Poradna
Dobrý den, syn má 4,5 měsíce. V pátek dostal rýmu a z toho kašel. Kapeme mořskou vodu a dávali jsme Nasivin. Pravidelně odsáváme několikrát denně, ale přijde mi horší a že se mu už i hůře dýchá, jak kdyby sípá (píská) a chraptí. V příloze posílám video, kde to jde slyšet. Doktorka naše mi před tím řekla, že ten kašel má z rýmy, ale tohle se mi už nějak nezdá to jeho dýchání s pískáním. Co myslíte?
Dobrý den,
důsledkem rýmy je velmi často kašel, pokud se vám stav nelíbí doporučuji kontrolu u pediatra.

Pro akci je nutné přihlášení