Inzerce
Inzerce
Inzerce

Změny v podpoře zaměstnanosti

Hlavním cílem těchto změn je podpora aktivních nezaměstnaných a sankcionování pasivních nezaměstnaných. Jednou ze zásadních změn je převedení veřejné služby z obcí na Úřad práce ČR.

Délka a výše podpory v nezaměstnanosti je v roce 2012 následující:

Délka pobírání podpory

Do 50 let věku 5 měsíců
Od 50 do 55 let   8 měsíců
Nad 55 let 11 měsíců


Podpora v nezaměstnanosti se vypočítává z průměrného čistého měsíčního výdělku z předchozího zaměstnání. Měsíčně činí maximálně 0,58násobek průměrné mzdy za 1. – 3. čtvrtletí předchozího kalendářního roku před podáním žádosti o podporu (v roce 2012 maximálně 13.762,- Kč). Při rekvalifikaci se podpora zvyšuje na 60 % dřívějšího výdělku (max. 15.422,- Kč).

Inzerce

Výše podpory v nezaměstnanosti (% z čisté mzdy)

První 2 měsíce 65 %
Další 2 měsíce 50 %
Zbývající doba 45 %

Změna nastala také v případě ukončení pracovního poměru s odstupným. Nezaměstnaný, který má nárok na odstupné se sice může evidovat na ÚP, ale podporu v nezaměstnanosti bude pobírat až po vyčerpání odstupného - tedy za měsíc následující po posledním měsíci čerpání odstupného, a to až zpětně.

Při pobírání podpory v nezaměstnanosti je možné si např. brigádně přivydělávat, a to maximálně do výše 4.000,- Kč měsíčně.

Inzerce

Zkrácení délky rozhodného období pro nárok na podporu o 1 rok

Nárok na podporu v nezaměstnanosti má nyní ten uchazeč o zaměstnání, který v posledních 2 letech (dříve 3 letech) před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání pracoval a alespoň 12 měsíců platil důchodové pojištění. Do tohoto období se započítávají i tzv. náhradní doby, jako je péče o dítě do 4 let apod.

Zpřísnění pobírání podpory v nezaměstnanosti

Jedná se o případy, kdy úřad práce klientovi zprostředkuje zaměstnání a on jej do půl roku sám ukončí bez vážného důvodu nebo dohodou. V takovém případě se bude moci znovu přihlásit do evidence nezaměstnaných až 6 měsíců ode dne vzniku pracovního poměru.
Stejné pravidlo platí i v případě, že bude v zaměstnání zprostředkovaném úřadem práce ukončen pracovní poměr z důvodu hrubého porušení pracovních povinností.

Inzerce

Přísnější postih nelegální práce

Dojde ke zvýšení a posílení kontrol nelegálního zaměstnávání. Pokuty pro zaměstnance za práci načerno se zvyšují až na 100.000,- Kč (dříve 10.000,- Kč).

Větší volnost při výběru rekvalifikace

Uchazeč o zaměstnání si bude moci sám vybrat rekvalifikační kurz. Výběr posuzuje úřad práce, zejména zda splňuje limit maximální ceny 50.000,- Kč za 3 kalendářní roky. Je-li cena kurzu vyšší, zaplatí rozdíl sám uchazeč.

Inzerce

Zrušení povinnosti hlásit volná pracovní místa

Tato změna se týká zaměstnavatelů, kteří již nebudou povinni hlásit úřadům práce volná místa, ale hlášení bude nadále dobrovolné.

Co pro nezaměstnané znamená převedení veřejných služeb z obcí na Úřad práce ČR

Veřejné služby nebudou nově určeny pouze osobám v hmotné nouzi, ale také uchazečům o zaměstnání. Jedná se o způsob motivace k udržování pracovní aktivity nezaměstnaných.

Veřejné služby se nebudou týkat starších občanů, zdravotně postižených nebo osob pečujících o člena rodiny.

Jestliže ale klient bez vážného důvodu veřejnou službu odmítne, bude vyřazen z evidence uchazečů o zaměstnání a může být vyřazen i ze systému pomoci v hmotné nouzi.
Zpočátku budou do veřejných služeb zapojováni především nezaměstnaní vedení v evidenci déle než 1 rok nepřetržitě, nebo déle než 1 rok v průběhu posledních tří let.

Mezi veřejné služby patří např. úklid veřejných prostranství, práce v nemocnicích, ve školství, v oblasti sociální, zdravotnické, sportovní, neziskového sektoru, životního prostředí, ochrany zvířat.

Zpracováno podle průvodce změnami sociálního systému v roce 2012 vydaného Úřadem vlády ČR ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR, jehož cílem je objasnit tyto změny běžným občanům.

Zpracovala: Mgr. Věra Tautová, DiS.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Změny v podpoře zaměstnanosti - diskuze

 • Nástup do práce po rodičovské dovolené
  - Dobrý den. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou a nyní jsem na rodičovské dovolené s druhou dcerou. Dceři budou 3 roky 8. 4. 2013 a já bych měla nastoupit tedy 9. 4. 2013 do práce. Bohužel mi dceru u nás do školky vezmou až od září 2013. S personalistkou jsme se domluvily, že mi poskytnou neplacené volno do 31. 8. 2013, mám sepsat Žádost o prodloužení rodičovské dovolené. Z hovoru však vyplynulo, že neví, zda od září vůbec budou mít nějaké místo. Chci se tedy zeptat, zda by pro mě nebylo výhodnější nastoupit už 9. 4. 2013, což by znamenalo dceru dát do soukromé školky (= skoro všechny vydělané peníze dát za školku a dojíždění), ale udržet si práci na dobu neurčitou. Je pro mě písemné potvrzení, že mi prodlouží rodičovskou dovolenou do září, dostatečnou zárukou, že mě pak zaměstnají? Museli by mi platit odstupné? Děkuji za odpověď. Hana K.
  HankaK   | 18.03.2013 11:51:30
  Reagovat | URL příspěvku
 • Druhé těhotenství
  Dobrý den,31.7.2012 mě skončila 3.letá mateřska do prace sem se vrátit nemohla dostala sem výpověd neměly pro mě místo.Tak sem se od 1.8.2012 zaevidovala na uřadu práce ten mě platil pul. roku a ted sem zjistila že sem těhotná 3. měsíc.Ted potřebuji poradit jestly mám jít někam se jako zaměstnat na jít na nemocenskou na rizikové nebo na sociálku abych brala nějaké pěníze.Děkuji předem za odpověd!
  denda13   | 21.01.2013 12:03:46 | Reakcí: 1, poslední: 21.01.2013 16:36:03
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Druhé těhotenství
   Ono moc možností není, na nemocenskou nemáte kam nastoupit když nepracujete, těžko asi práci někde najdete a i tak nemocenská by pak trvala stejně dlouho jako pracovní poměr tak tudy cesta asi taky nevede. Zbývá asi už jen sociálka, tam ale budete dokládat příjem manžela či otce dítěte/dětí.
   Ady.S   | 21.01.2013 16:36:03
   Reagovat | URL příspěvku
 • Nárok na podporu v nezaměstnanosti po ukončení rodičovské dovolené/ukončení vedlejšího příjmu jako OSVČ
  Dobrý den,

  příští rok mi v létě končí druhá rodičovská dovolená. Chci se zeptat, zda budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti či nikoliv. Jedná se o druhou rodičovskou dolenou. První proběhla od roku 2007-února 2010, kdy jsem během rodičovské měla pár pracovních aktivit jako OSVČ (vedlejší příjem).
  Po ukončení první rodičovské jsem od března do června 2010 pracovala jako OSVČ (hlavní příjem), v červenci jsem nastoupila na druhou mateřskou dovolenou.Asi rok jsem si jako OSVČ platila nepovinné zdravotní pojištění, abych splnila nároky na vyplacení mateřské pro OSVČ - to se i podařilo.
  Po uplynutí mateřské jsem během rodičovské opět pracovala jako OSVČ (vedlejší příjem) do dubna 2011, kdy jsem práci jako OSVČ ukončila. Nebylo to pro mne již výhodné.
  Jako OSVČ dále pracovat neplánuji. Budu mít od srpna 2012 (konec rodičovské s druhým dítětem)nárok na nějakou podporu v nezaměstnanosti? Nevím, jak rychle se mi podaří najít práci.
  Za odpověď děkuji předem!
  Kudrlina   | 11.06.2012 08:39:00
  Reagovat | URL příspěvku
 • podpora v nezaměstnanosti
  Dobrý den.
  V květnu mi končí RD po druhém dítěti (doma jsem tedy byla šest let). Do práce mě na zkrácený úvazek nevezmou (na plný úvazek nemohu), takže mi dali výpověď. Proto jsem se chtěla zeptat jestli budu mít nárok, po přihlášení na úřad práce, na podporu v nezaměstnanosti. A případně z čeho by se vypočítávala.
  karaffova   | 29.03.2012 17:43:53
  Reagovat | URL příspěvku
 • Moc děkuji za příspěvek, tahle informace se nám teď zrovna bude v rodině hodit. Taky doufám, že ty kontroly za práci načerno budou, protože znám případ, kdy bývalý manžel od příbuzné pracuje načerno, ale to soud neví a tak jí prý ani nemusí platit výživný na děti., protože má jen nějaké existenční minimum. No a ta příbuzná ta na to nemá povahu, aby ho někde nahlásila. Tak snad na takové lidi taky dojde.
  zanlena   | 18.01.2012 23:46:06 | Reakcí: 1, poslední: 20.01.2012 08:16:15
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, potřebovala bych radu ohledně syna. Jsou mu 2 roky a 8 měsíců. Byl kojen 7 měsíců. Už od malinka je na mě závislý. U babiček byl dohromady čtyřikrát přes noc, nejdříve plakal, pak už to zvládl bez breku, ale nešťastný. S jídlem se trápime cca od roka. Nechce jíst s nikým jiným než se mnou. Do teď mi odmítá jíst kousky. Takže doteď mu jídlo mačkám vidličkou, když cítí maso, hned ho vyplivuje. Myslela jsem, že to bude problém s kousky jako takovými, ale sušenky a to co mu chutná normálně sní, rozkouse. Celkově ho do jídla musíme nutit. Ovoce nechce vůbec, jí pouze kapsičky. Jogurty má rad, kakao a k večeři pouze chleba se žervé. Šunku, sýr taky odmítá. Jídlo se snažíme řešit různými doplňky stravy k navození chuti k jídlu. Věřím, že z toho vyroste. Teď v září nastupuje do školky a já doufám, že až uvidí ostatní děti, tak začne papat normálně. Více mě ale trápí ta závislost na mě. Je nešťastný i s manželem. Potřebovala bych poradit, jak ho to odnaučit. Před 8 měsíci jsem začala chodit na poloviční úvazek do práce, mysleli jsme, že se to zlepsi, když nebude furt se mnou. Ale je to stále stejně. Vždycky tu dobu přetrpi, pláče když odcházím. Neustále ho ubezpečuji, že se vrátím, že jdu jen do práce. Je vidět, že tomu rozumí, ale přesto se to nelepší, spíše naopak. Moc děkuji za jakoukoliv radu. Šafránková

Dobrý den, ohledně synovy stravy se poraďte s ošetřujícím lékařem. Pokud dítě prospívá, i když konzumuje jen určitá jídla, pak není důvod k obavám. S lékařem byste ale také měli konzultovat případné doplňky stravy, které dítěti dáváte. Ne všechny musí být pro takto malé dítě vhodné. Také by možná bylo dobré, aby lékař chlapci udělal krevní obraz, jestli mu opravdu nějaké živiny chybí, abyste mu nepodávali nadbytečné množství některých živin či vitamínů. Některé děti vykazují při jídle zvláštnosti, jedí jen určitá jídla a vybírají si. Není dobré dítě do jídla nutit a nutit jej k experimentování. Nová jídla však je dobré nabízet, v případě zájmu nechat ochutnat. Chutě dětí se mění a časem třeba syn může být ke zkoušení jiných jídel přístupnější. Zvláštnosti v jídle však ale také mohou vykazovat děti např. s poruchami autistického spektra, či děti hodně v jídle konzervativní. Mám příliš málo informací a váš syn je příliš malý. Ohledně pobytu bez vás nepíšete, kdo syna hlídá, když jste v práci. To že pláče, když odcházíte bývá u dětí normální. Je potřeba mu to citlivě vysvětlit na úrovni jeho chápání a vývoje. Dobu odchodu však neprodlužovat, dítě ani nadměrně nelitovat, nemazlit apod. Potom by si myslelo, že váš odchod je něco mimořádného a je důvod se bát. Takto malé dítě také nemá ještě vyvinutý pojem času, žije přítomností a myslí si proto, že odcházíte navždycky. Trošku mi z vašeho popisu připadá, že maličko chcete, aby na váš syn byl závislý, že vám to dává dojem výlučnosti a důležitosti. To vše dítě vycítí. Proč myslíte, že dobu bez vás protrpí. Žádné malé dítě se pokud je o něj dobře postaráno, má dobře rozvinuté citové vazby a navíc třeba už zná osobu, která jej hlídá, se celé čtyři hodiny určitě netrápí a také není důvod , aby bylo nešťastné. Nemohou to být spíše vaše domněnky? Zkuste chování a vývoj syna zkonzultovat s dětským klinickým psychologem. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | dnes, 06:20
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×