Inzerce
Inzerce
Inzerce

Změny v podpoře zaměstnanosti

Hlavním cílem těchto změn je podpora aktivních nezaměstnaných a sankcionování pasivních nezaměstnaných. Jednou ze zásadních změn je převedení veřejné služby z obcí na Úřad práce ČR.

Délka a výše podpory v nezaměstnanosti je v roce 2012 následující:

Délka pobírání podpory

Do 50 let věku 5 měsíců
Od 50 do 55 let   8 měsíců
Nad 55 let 11 měsíců


Podpora v nezaměstnanosti se vypočítává z průměrného čistého měsíčního výdělku z předchozího zaměstnání. Měsíčně činí maximálně 0,58násobek průměrné mzdy za 1. – 3. čtvrtletí předchozího kalendářního roku před podáním žádosti o podporu (v roce 2012 maximálně 13.762,- Kč). Při rekvalifikaci se podpora zvyšuje na 60 % dřívějšího výdělku (max. 15.422,- Kč).

Inzerce

Výše podpory v nezaměstnanosti (% z čisté mzdy)

První 2 měsíce 65 %
Další 2 měsíce 50 %
Zbývající doba 45 %

Změna nastala také v případě ukončení pracovního poměru s odstupným. Nezaměstnaný, který má nárok na odstupné se sice může evidovat na ÚP, ale podporu v nezaměstnanosti bude pobírat až po vyčerpání odstupného - tedy za měsíc následující po posledním měsíci čerpání odstupného, a to až zpětně.

Při pobírání podpory v nezaměstnanosti je možné si např. brigádně přivydělávat, a to maximálně do výše 4.000,- Kč měsíčně.

Inzerce

Zkrácení délky rozhodného období pro nárok na podporu o 1 rok

Nárok na podporu v nezaměstnanosti má nyní ten uchazeč o zaměstnání, který v posledních 2 letech (dříve 3 letech) před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání pracoval a alespoň 12 měsíců platil důchodové pojištění. Do tohoto období se započítávají i tzv. náhradní doby, jako je péče o dítě do 4 let apod.

Zpřísnění pobírání podpory v nezaměstnanosti

Jedná se o případy, kdy úřad práce klientovi zprostředkuje zaměstnání a on jej do půl roku sám ukončí bez vážného důvodu nebo dohodou. V takovém případě se bude moci znovu přihlásit do evidence nezaměstnaných až 6 měsíců ode dne vzniku pracovního poměru.
Stejné pravidlo platí i v případě, že bude v zaměstnání zprostředkovaném úřadem práce ukončen pracovní poměr z důvodu hrubého porušení pracovních povinností.

Inzerce

Přísnější postih nelegální práce

Dojde ke zvýšení a posílení kontrol nelegálního zaměstnávání. Pokuty pro zaměstnance za práci načerno se zvyšují až na 100.000,- Kč (dříve 10.000,- Kč).

Větší volnost při výběru rekvalifikace

Uchazeč o zaměstnání si bude moci sám vybrat rekvalifikační kurz. Výběr posuzuje úřad práce, zejména zda splňuje limit maximální ceny 50.000,- Kč za 3 kalendářní roky. Je-li cena kurzu vyšší, zaplatí rozdíl sám uchazeč.

Inzerce

Zrušení povinnosti hlásit volná pracovní místa

Tato změna se týká zaměstnavatelů, kteří již nebudou povinni hlásit úřadům práce volná místa, ale hlášení bude nadále dobrovolné.

Co pro nezaměstnané znamená převedení veřejných služeb z obcí na Úřad práce ČR

Veřejné služby nebudou nově určeny pouze osobám v hmotné nouzi, ale také uchazečům o zaměstnání. Jedná se o způsob motivace k udržování pracovní aktivity nezaměstnaných.

Veřejné služby se nebudou týkat starších občanů, zdravotně postižených nebo osob pečujících o člena rodiny.

Jestliže ale klient bez vážného důvodu veřejnou službu odmítne, bude vyřazen z evidence uchazečů o zaměstnání a může být vyřazen i ze systému pomoci v hmotné nouzi.
Zpočátku budou do veřejných služeb zapojováni především nezaměstnaní vedení v evidenci déle než 1 rok nepřetržitě, nebo déle než 1 rok v průběhu posledních tří let.

Mezi veřejné služby patří např. úklid veřejných prostranství, práce v nemocnicích, ve školství, v oblasti sociální, zdravotnické, sportovní, neziskového sektoru, životního prostředí, ochrany zvířat.

Zpracováno podle průvodce změnami sociálního systému v roce 2012 vydaného Úřadem vlády ČR ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR, jehož cílem je objasnit tyto změny běžným občanům.

Zpracovala: Mgr. Věra Tautová, DiS.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Změny v podpoře zaměstnanosti - diskuze

 • Nástup do práce po rodičovské dovolené
  - Dobrý den. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou a nyní jsem na rodičovské dovolené s druhou dcerou. Dceři budou 3 roky 8. 4. 2013 a já bych měla nastoupit tedy 9. 4. 2013 do práce. Bohužel mi dceru u nás do školky vezmou až od září 2013. S personalistkou jsme se domluvily, že mi poskytnou neplacené volno do 31. 8. 2013, mám sepsat Žádost o prodloužení rodičovské dovolené. Z hovoru však vyplynulo, že neví, zda od září vůbec budou mít nějaké místo. Chci se tedy zeptat, zda by pro mě nebylo výhodnější nastoupit už 9. 4. 2013, což by znamenalo dceru dát do soukromé školky (= skoro všechny vydělané peníze dát za školku a dojíždění), ale udržet si práci na dobu neurčitou. Je pro mě písemné potvrzení, že mi prodlouží rodičovskou dovolenou do září, dostatečnou zárukou, že mě pak zaměstnají? Museli by mi platit odstupné? Děkuji za odpověď. Hana K.
  HankaK   | 18.03.2013 11:51:30
  Reagovat | URL příspěvku
 • Druhé těhotenství
  Dobrý den,31.7.2012 mě skončila 3.letá mateřska do prace sem se vrátit nemohla dostala sem výpověd neměly pro mě místo.Tak sem se od 1.8.2012 zaevidovala na uřadu práce ten mě platil pul. roku a ted sem zjistila že sem těhotná 3. měsíc.Ted potřebuji poradit jestly mám jít někam se jako zaměstnat na jít na nemocenskou na rizikové nebo na sociálku abych brala nějaké pěníze.Děkuji předem za odpověd!
  denda13   | 21.01.2013 12:03:46 | Reakcí: 1, poslední: 21.01.2013 16:36:03
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Druhé těhotenství
   Ono moc možností není, na nemocenskou nemáte kam nastoupit když nepracujete, těžko asi práci někde najdete a i tak nemocenská by pak trvala stejně dlouho jako pracovní poměr tak tudy cesta asi taky nevede. Zbývá asi už jen sociálka, tam ale budete dokládat příjem manžela či otce dítěte/dětí.
   Ady.S   | 21.01.2013 16:36:03
   Reagovat | URL příspěvku
 • Nárok na podporu v nezaměstnanosti po ukončení rodičovské dovolené/ukončení vedlejšího příjmu jako OSVČ
  Dobrý den,

  příští rok mi v létě končí druhá rodičovská dovolená. Chci se zeptat, zda budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti či nikoliv. Jedná se o druhou rodičovskou dolenou. První proběhla od roku 2007-února 2010, kdy jsem během rodičovské měla pár pracovních aktivit jako OSVČ (vedlejší příjem).
  Po ukončení první rodičovské jsem od března do června 2010 pracovala jako OSVČ (hlavní příjem), v červenci jsem nastoupila na druhou mateřskou dovolenou.Asi rok jsem si jako OSVČ platila nepovinné zdravotní pojištění, abych splnila nároky na vyplacení mateřské pro OSVČ - to se i podařilo.
  Po uplynutí mateřské jsem během rodičovské opět pracovala jako OSVČ (vedlejší příjem) do dubna 2011, kdy jsem práci jako OSVČ ukončila. Nebylo to pro mne již výhodné.
  Jako OSVČ dále pracovat neplánuji. Budu mít od srpna 2012 (konec rodičovské s druhým dítětem)nárok na nějakou podporu v nezaměstnanosti? Nevím, jak rychle se mi podaří najít práci.
  Za odpověď děkuji předem!
  Kudrlina   | 11.06.2012 08:39:00
  Reagovat | URL příspěvku
 • podpora v nezaměstnanosti
  Dobrý den.
  V květnu mi končí RD po druhém dítěti (doma jsem tedy byla šest let). Do práce mě na zkrácený úvazek nevezmou (na plný úvazek nemohu), takže mi dali výpověď. Proto jsem se chtěla zeptat jestli budu mít nárok, po přihlášení na úřad práce, na podporu v nezaměstnanosti. A případně z čeho by se vypočítávala.
  karaffova   | 29.03.2012 17:43:53
  Reagovat | URL příspěvku
 • Moc děkuji za příspěvek, tahle informace se nám teď zrovna bude v rodině hodit. Taky doufám, že ty kontroly za práci načerno budou, protože znám případ, kdy bývalý manžel od příbuzné pracuje načerno, ale to soud neví a tak jí prý ani nemusí platit výživný na děti., protože má jen nějaké existenční minimum. No a ta příbuzná ta na to nemá povahu, aby ho někde nahlásila. Tak snad na takové lidi taky dojde.
  zanlena   | 18.01.2012 23:46:06 | Reakcí: 1, poslední: 20.01.2012 08:16:15
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den . Moje poslední menstruace byla 16.4 v květnu v době kdy měla prijt ms jsem měla zrovna v den 17.5 a 18.5 pozitivní ovulační testy . Nechráněný styk byl 20.5 . Dne 28.5 jsem měla večer bolestivé píchnutí na levé straně podbřiškem které trvalo 30sekund . Do dnes neprisla další ms cyklus mám nepravidelný takže nevím kdy má prijt další ms . Dne 11.6 jsem si udělala těhotenský test ale nevím zda je tam něco nebo to je ryska . Jsem diabetička na inzulínu . Může se jednat o těhotenství poslední týden mě začali pobolivat prsa. Děkuji moc hezký den

Dobrý den,

přiložené těhotenské testy na fotografii jsou negativní. Pokud máte pochybnosti, doporučuji kontrolní test s odstupem dalších min. 2 dnů.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 14.06.2024, 09:32
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×