banner

Jednotné výplatní místo

Dosud se dřívějších více než 20 typů sociálních dávek vyplácelo na třech různých úřadech. Systém byl administrativně náročný, ale stejně tak bylo pro občana žádajícího o více typů dávek náročné obcházet pravidelně více úřadů (zvláště v případě obyvatel menších obcí).
Od 1. ledna 2012 je výplatní místo, a tedy i místo pro podání žádostí o dávky jednotné – je jím Úřad práce ČR, který má po celé ČR celkem 423 kontaktních míst a 26 detašovaných (výjezdních) pracovišť.

Systém dávek státní sociální podpory

1. Podpora v nezaměstnanosti a podpora při rekvalifikaci

Více o podpoře v nezaměstnanosti a podpoře při rekvalifikaci najdete na: https://www.babyonline.cz/dite-a-finance/socialni-reforma-2012/zmeny-v-podpore-zamestnanosti

2. Dávky sociální podpory

Rodičovský příspěvek

Více na: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena

Přídavek na dítě

Více na: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/pridavek-na-dite

Příspěvek na bydlení

Dávka, která přispívá na bydlení rodinám a jednotlivcům s nízkými příjmy. Nárok na příspěvek má vlastník nebo nájemce bytu přihlášený k trvalému pobytu, jestliže 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny nestačí na pokrytí nákladů na bydlení a současně je těchto 30 % (35 %) nižších než příslušné normativní náklady stanovené zákonem.

Porodné

Více na: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/porodne-vyse-a-vyplata

Pohřebné

Dávka ve výši 5.000,- Kč pro osoby, které vypravují pohřeb nezaopatřenému dítěti nebo osobě, která byla rodičem nezaopatřeného dítěte. Zemřelá osoba musí mít ke dni úmrtí trvalý pobyt v ČR.

Dávky pěstounské péče

Kromě dávek určených konkrétně pěstounům na potřeby spojené s péčí o dítě, které převzali do pěstounské péče, může pěstounovi i dítěti vzniknout nárok i na další dávky, např. rodičovský příspěvek, přídavek na dítě apod.
Příspěvek na úhradu potřeb dítěte
Odměna pěstouna
Příspěvek na převzetí dítěte
Příspěvek na zakoupení motorového vozidla
Podrobnosti na Úřadech práce či www.mpsv.cz (http://www.mpsv.cz/cs/2#dsp)

Sociální příplatek

Tato dávka náleží rodinám se zdravotně postiženým členem – tzn. rodič pečující o dlouhodobě nemocné dítě, dlouhodobě zdravotně postižené dítě, dlouhodobě těžce zdravotně postižené dítě nebo je jeden z rodičů dlouhodobě těžce zdravotně postižený.
Výše dávky závisí na příjmech rodiny, i stupni postižení dítěte a rodiče.
Orientační výši příspěvku pro rodinu s příjmy na úrovni životního minima naleznete zde: http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/soc_priplatek

3. Dávky pomoci v hmotné nouzi

Jedná se o formu pomoci osobám s nedostatečnými příjmy, která má motivovat k aktivní snaze zajistit si prostředky k uspokojení životních potřeb a je opatřením, které pomáhá bojovat proti sociálnímu vyloučení.

Jejím účelem je pomoc při řešení některých nárazových životních situací (bezdomovci, matky s dětmi v azylových domech, živelné pohromy apod.) a její nedílnou součástí je sociální práce s klienty.

Osobou v hmotné nouzi není podle zákona osoba:

  • která prokazatelně neprojevuje snahu zvýšit si příjem vlastním přičiněním,
  • která není v pracovním nebo obdobném vztahu, nevykonává samostatnou výdělečnou činnost a není vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání,
  • která je vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání a bez vážných důvodů odmítla vykonávat krátkodobé zaměstnání nebo účastnit se v cíleném programu k řešení zaměstnání,
  • které nevznikl nárok na nemocenské nebo jí náleží ve snížené výši, a to z důvodu, že si přivodila pracovní neschopnost úmyslně,
  • která je osobou samostatně výdělečně činnou a její příjem po odečtení přiměřených nákladů na bydlení nedosahuje částky živobytí proto, že se nepřihlásila k nemocenskému pojištění,
  • které za neplnění povinností zákonného zástupce dítěte spojených s řádným plněním povinné školní docházky byla uložena sankce,
  • která nastoupila výkon zabezpečovací detence nebo trestu odnětí svobody nebo byla vzata do vazby.

Příspěvek na živobytí

Jedná se o základní dávku pomoci v hmotné nouzi, která je vlastně doplatkem do životního minima posuzovaných osob žijících/hospodařících společně.
Předpokladem pro přiznání této dávky je zažádání o další formy pomoci (rodičovského příspěvku, přídavku na dítě, příspěvku na bydlení, výživného apod.).
Pro přiznání příspěvku jsou rozhodné příjmy za poslední 3 měsíce.
O příspěvek se žádá každý měsíc.

Doplatek na bydlení

Tato dávka pomáhá řešit nedostatek příjmů k uhrazení nákladů na bydlení tam, kde nestačí vlastní příjmy osoby či rodiny, včetně příspěvku na bydlení.
Dávka je poskytována nájemci nebo vlastníku bytu, který má nárok na příspěvek na živobytí.
Dávku lze čerpat na základě konkrétních dokladů požadovaných úřady, např. zaplacenými složenkami k bydlení na ubytovnách.

Mimořádná okamžitá pomoc

Jednorázová dávka pro osoby, které se ocitnou v situacích, které je nutné bezodkladně řešit. Zákon stanovuje 6 takových situací, jejichž skutečnou závažnost vždy posuzuje příslušný Úřad práce:
1. Nejsou plněny podmínky pro poskytnutí opakovaných dávek, ale v případě neposkytnutí pomoci osobě hrozí vážná újma na zdraví. Dávku lze poskytnout v částce, která doplní příjem osoby do výše existenčního minima (v případě nezaopatřeného dítěte do životního minima).
2. Postižení vážnou mimořádnou událostí (živelní pohroma, větrná pohroma, ekologická havárie, požár apod.) Dávku lze poskytnout až do výše 15násobku částky životního minima jednotlivce, tj. až do výše 51.150 Kč.
3. Nedostatek prostředků k úhradě jednorázového výdaje spojeného např. se zaplacením poplatku za vystavení duplikátů osobních dokladů nebo v případě ztráty peněžních prostředků. Dávku lze poskytnout až do výše tohoto jednorázového výdaje.
4. Nedostatek prostředků k nákupu nebo opravě předmětů dlouhodobé potřeby. Dávku lze poskytnout až do výše těchto výdajů, maximálně však v průběhu kalendářního roku do výše 10násobku částky životního minima jednotlivce, tj. až do částky 34.100 Kč.
5. Nedostatek prostředků k uhrazení odůvodněných nákladů vznikajících v souvislosti se vzděláním nebo se zájmovou činností nezaopatřených dětí a na zajištění nezbytných činností souvisejících se sociálně-právní ochranou dětí. Dávku lze poskytnout až do výše těchto výdajů, maximálně však v průběhu kalendářního roku do výše 10násobku částky životního minima jednotlivce, tj. až do částky 34.100 Kč.
6. Ohrožení sociálním vyloučením. Jde např. o situace osob vracejících se z vězení, z dětského domova a z pěstounské péče po dosažení zletilosti nebo po ukončení léčby chorobných závislostí. Dávku lze poskytnout až do výše 1.000 Kč. V průběhu roku může být poskytnuta opakovaně, součet však nesmí překročit 4násobek částky životního minima jednotlivce, tj. maximálně částku 13.640 Kč.

Pozn.: Uvedené informace jsou převzaty z www.mpsv.cz a jsou pouze zjednodušené a orientační. Úplné podmínky pro přiznání dávek pomoci v hmotné nouzi jsou uvedeny v právním předpise nebo je na základě podrobnějších znalostí o konkrétní situaci vysvětlí pracovníci krajské pobočky Úřadu práce ČR.

4. Dávky pro zdravotně postižené

Příspěvek na mobilitu

Příspěvek na zvláštní pomůcku

Příspěvek na péči

Více o dávkách pro zdravotně postižené naleznete na: https://www.babyonline.cz/dite-a-finance/socialni-reforma-2012/zmeny-v-podpore-zdravotne-postizenych

Sdílejte stránku

Následující článek:

Změny v podpoře rodin s dětmi

Výplata sociálních dávek a jejich druhy - diskuze

Poradte .)

Dobry den tenhle cervenec jsem dodelala skolu obor kuchar cisnik...praci jsem nemela ani zadnou brigadu...evidovala jsem se na pracaku byla jsem na druhe domluvene schuzce snima byla jsem tam kuli tomu aby mi platili zdravotni a socialni....po druhe schuzce me vyskrtli z evidence....a termin porodu mam 16 prosince...chtela jsem se zeptat kdyz jsem vyskrtla z evidence kdo za me bude platit zdrav.a soc......a kevsemu nemam narok na materskou jen rodicovsky prispevek moc me to zajima dekuji za odpovedi
Dobrý den. Moje kamarádka otěhotněla. Letos dokončuje 3.ročník SŠ a čeká jí 4. Pobírá sirotčí důchod, který ji ale skončí a nemá nárok na mateřskou dovolenou? A rodičovský příspěvek bude mít na 4 roky 3800? Co jsme to za stát, nechápu...

podpora v nezaměstnanosti

Dobrý den. V květnu mi končí RD a měla bych nastoupit do práce. Protože mi ale nevyhovuje pracovní doba a na zkrácený úvazek mě nevezmou,tak budu muset dát výpověď. To znamená, že se budu muset přihlásit na ÚP. Tak jsem se chtěla zeptat, jestli budu mít nárok na podporu nebo ne?

Příspěvky

Mně pořád není jasno, kam těma dávkama vlastně ti nahoře míří. Jsem sama,
a protože nám otec dítěte proplatil výbavičku, zanikl mi nárok na přídavek na dítě. To těm, které otce neženou k soudu, ten přídavek dají? Taky mi připadá prazvláštní, že když mám přeplatek (plyn, voda...), dávku mi sníží, ale při nedoplatku se navyšuje, takže se mi vlastně vyplatí plýtvat. Jak si při dítku přivydělávat je v dalších hvězdách. Navíc by mi připadalo fér, kdyby se do nákladů počítaly taky splátky za byt - v Česku někteří dostali byty skoro zadarmo, jiní si na ně museli půjčit miliony a do dávek se jim splátka nepočítá. Nepřipadá mi to fér a už vůbec ne jako podpora samostatných lidí. Jakoby to mělo nějakým způsobem držet nad zemí neschopáče.

Vybraná anketa

Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?

17 %
11 hlasů

0 %
0 hlasů

8 %
5 hlasů

58 %
38 hlasů

18 %
12 hlasů

Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Žena po 40 – sebevědomá a v kondici

Desatero péče po 40
Know-how od odborníků. Tradiční i progresivní oblasti péče o tělo i duši po 40. Pouze pro odvážné, přemýšlivé, schopné vytvořit si vlastní recept.
cena pouze u nás: 349 Kč
Žena po 40