Inzerce
Inzerce
Inzerce

Vláknina v dětské výživě

Vláknina je nezastupitelnou složkou stravy. Jak ve stravě dospělých, tak ve stravě dětí. Měla by být každodenní součástí jídelníčku. Doporučovaná dávka a typ vlákniny na den se s věkem mění.

Denní doporučená dávka vlákniny gramech pro děti je vyjádřena vzorcem věk dítěte v rocích + 5.

Z praktického hlediska charakterizujeme vlákninu jako nestravitelnou složku stravy rostlinného původu, kterou dělíme ve vodě rozpustnou a ve vodě nerozpustnou vlákninu. Hlavním nutričním významem ve vodě rozpustné vlákniny je, že slouží jako substrát pro fermentaci v tlustém střevě a významným způsobem ovlivňuje mikroflóru tlustého střeva ve smyslu zvýšení počtu probiotických kmenů. Nerozpustná vláknina je z hlediska nutričního nevyužitelná a zvyšuje obsah stolice.

Základními zdroji vlákniny jsou obiloviny, mlýnské a pekárenské výrobky, luštěniny, ovoce a zelenina. Vlastnosti vlákniny ovlivňují jednotlivé zdroje.

Děti přijímají vlákninu již od narození ve formě oligosacharidů jako důležité složky mateřského mléka nebo umělé mléčné kojenecké formule. Tyto oligosacharidy významně ovlivňují imunitu, optimalizují střevní pasáž a pozitivně působí na plynatost. S postupným rozšiřováním jídelníčku se ve stravě dítěte začnou objevovat i další zdroje.
Doporučení pro děti do deseti let jsou v případě příjmu vlákniny odlišná od výživových doporučení pro dospělou populaci.

Extrémně vysoké dávky vlákniny v některých striktních alternativních způsobech výživy můžou být příčinou neprospívání především v kojeneckém a batolecím věku.

Pravidelný příjem celozrnného pečiva, celozrnných těstovin, luštěnin a velké množství zeleniny a ovoce mohou způsobit při současném nízkém příjmu tekutin a malé fyzické aktivitě bolesti břicha, nadýmání a zácpu.
Zhruba do 10 let věku dítěte může ve stravě dítěte převažovat bílé pečivo. Obsah vlákniny v pečivu závisí na výrobci, ale obecně lze říci, že bílé pečivo obsahuje poloviční množství v porovnání s pečivem celozrnným (bílý rohlík -40g obsahuje asi 1-2g vlákniny, celozrnný rohlík 50g obsahuje 3-5g vlákniny).

Obsah vlákniny ve vybraných potravinách (NutriDan)

Potravina 100g Energetická hodnota v kJ Vláknina v gramech
Obilné vločky 1422 8,2
Pečivo graham 1003 8
Celozrnná houska 954 5,7
Chléb pšeničný bílý 991 3,5
Tukový rohlík, houska 1062 3


Ostatní zdroje vlákniny zařazujeme s ohledem na věk dítěte. I zde platí, že i u ostatních mlýnských a pekárenských výrobků budeme dávat u malých dětí do deseti let přednost potravinám s nižším obsahem vlákniny rýže loupaná vs. indiánská rýže, těstoviny (běžné) vs. těstoviny celozrnné.  Neznamená to ale, že nemůžeme celozrnné potraviny použít vůbec. Po desátém roce věku bude velmi vhodné je do jídelníčku zařadit a nahradit jím pečivo bílé.

Velkým zdrojem vlákniny je i ovoce a zelenina. V dětském věku je poměr mezi ovocem a zeleninou ve prospěch ovoce.  

Použitá literatura:
Dostálová, J.: Co se děje s potravinami při přípravě pokrmů, Praha, Forsapi, 2010
Fraňková, S.: Vybrané kapitoly z psychologie VI. Dítě zlobí s jídlem, Výživa a potraviny, 5/2002
Frühauf, P.: Vláknina v dětské výživě, Pediatrie v praxi, 1/2007
Hrubý, S.: Tepelná úprava pokrmů a zdraví, Výživa a potraviny, 3/2009

Autor: Mgr. Jana Eliášová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Mgr. Jana Eliášová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Vláknina v dětské výživě - diskuze

 • Doufam, ze Maruska neni prevlakninovana
  Snida totiz musli a ovoce a zeleniny ma dost.
  Je fakt, ze radsi ji kupuju bile rohliky, aj ja je ted mam nejak radsi, co jsem tehotna, tak normalne ty celozrnne jsou na me moc vyzivne.
  zajic   | 22.03.2011 14:01:34 | Reakcí: 1, poslední: 22.03.2011 15:53:25
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Doufam, ze Maruska neni prevlakninovana
   Zuzi nejí ani ty bíle rohlíky.Sní toho za den celkem dost,ale to co vykadí jí muže závidět 100kg chlap.Proto v ní zustavají asi jen živiny a ona je samý sval a nebo kost.
   Honafa   | 22.03.2011 15:53:25
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Priberanie

| Stanka10 | 06.10.2020, 21:53

Dobry deň prajem, mám otazku ohľadom kojenia dcéry. Mám 7 týždňové dievčatko (pôrodná váha 13.8. kedy sa narodila mala 3050g, prepúšťali nás s váhou 2900g), 13.9. mala 3710g, 2.10 mala 4380g a dnes, tj 5.10 mala 4410g, čo znamená, že za 3 dni sme pribrali 30g (doteraz priberala 20-30, niekedy až 40g/den). Trosku ma to trapi, preco tak malo pribrala posledné tri dni, je nutne to hneď riešiť? Poradňu mame až o týždeň. Mala som u seba 2 laktacne poradkyne v tomto týždni, lebo sme mali problém s prisavanim malej pri kojení, odmietala prsník (ale aj tak priberala ukážkovo), no teraz, posledné dni papala nádherne a ukážkovo a nepribrala. Mliecka mám vraj dosť. Prosim vás o radu, či stačí počkať do najbližšej poradne, či to naše pribratie je nutne riešiť prikrmovanim? A ešte jedna otazka, ak by aj dieťa bolo nebodaj hladne, zaspalo by? Lebo mala spinka krásne. Ďakujem za odpoved

Dobrý den. Kojenec do 3 měs.věku má přibírat 150gr za týden, tedy okolo 20 gr denně, přírůstky jsou ale nepravidelné, někdy může přibírat více, jindy méně.Známkou spokojeného dítěte jsou intervaly mezi kojeními 2 - 3 hodiny, alespoň 1xdenně žlutá stolice a 5 pomočených plen.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 07.10.2020, 17:45
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce