banner

K základním doporučením toho správného stravovacího režimu patří jíst pravidelně ve více dávkách během dne. Tzn. ve více než 3 porcích, ideálně v 5-6 porcích. Důležité jsou i pravidelné pauzy mezi nimi.  Hlavní chody (snídaně, oběd, večeře) zpravidla plánujeme v 5-6 hodinovém rozmezí.  Časový prostor rozpůlíme a vhodně doplníme svačinkami.  Pomocí svačin vytvoříme režim s menšími odstupy mezi jídly, a to 2-3 hodiny. Tento způsob stravování není ideálem pouze u dospělých, ale především u dětí. Pravidelný přísun stravy má jednoznačně pozitivní vliv na lidský organismus.

Den bychom měli začít snídaní. Na to nezapomínejme. Dodávka energie po ránu je velmi důležitá i pro paměť, učení a celkový dobrý fyzický stav. Stoupající obliba různých typů cereálií může být dobrou volbou. Ale přesto je třeba kriticky zvážit všechny nabízené varianty. Obchody nabízí od chutných a nutričně vyvážených výrobků až po energetické bomby bez další nutriční hodnoty. Tyto moderní snídaně často mnohem vhodněji nahradí chléb se šunkou, lučinou s hrnkem mléka doplněný zeleninou či kouskem ovoce.

Dalším jídlem by měla být dopolední svačina s energetickým obsahem 10-15 % celkového denního energetického příjmu. Svačinku poskládáme z potravin obsahujících celé spektrum živin – tím zaručíme nejenom dostatečný přísun energie, ale i příjem nezbytných složek výživy jako je vláknina, vitamíny a minerální látky. Sladké dopolední i odpolední svačiny by měly být spíše výjimkou. Zařadit bychom je měly s respektováním ostatních pokrmů během celého dne. To vyžaduje od rodičů zájem o stravování dětí mimo domov. Zajímat se o to, co mají ve škole k obědu, případně na dopolední svačinu. Pozor na fenomén stravování dnešních školních dětí -  automaty. Pokud je volbou svačinky právě nákup z této nabídky, hrozí u dětí zvýšená konzumace především sladkostí, sušenek, chipsů, sladkých a slaných tyčinek, sladkých limonád, energetických nápojů. Obrázek svačící školačky zapíjející sladkou tyčinku cappuccinem je zcela nepřijatelnou variantou.

Pro děti nesnídající z jakéhokoli důvodu je dobré připravit svačinky dvě. První si dítě sní vzápětí po příchodu do školy a druhou v dopoledních hodinách.

Důležité je zajistit i pravidelné stravování v odpoledních hodinách. Na rozdíl od dopoledne, kdy jsou děti součástí ustáleného a jasně definovaného režimu, odpoledne se jejich aktivity a harmonogram liší. I tady by mělo mít pevné místo jídlo. Některé děti navštěvují kroužky různého zaměření, jiné tráví čas ve školních družinách. Odpolední svačina s energetickým obsahem 10-15 % denního energetického příjmu svou skladbou napodobuje svačinu dopolední. Velikostí – tedy obsahem energie by se měla přizpůsobit konkrétní odpolední aktivitě dítěte. Rozdíl bude u dítěte navštěvujícího sportovní kroužek a dítěte navštěvujícího výtvarný obor. Dítě trávící čas do pozdních odpoledních hodin ve školní družině by mělo mít připravenou další svačinu, aby nepřicházelo domů vyhladovělé. Nezbytnou součástí svačin je i dodávka tekutin – pitná voda, ovocný čaj oslazený čerstvými šťávami či džusy v poměru 1:10. Pokud tvoříme pravidelný stravovací režim, současně se pokusme zajistit pravidelný pitný režim.

Jak na to?

Příklad stravovacího režimu:

Dítě 8-10 let 8000 kJ

    

Snídaně
20-25 %
 

1600-2000 kJ

Přesnídávka 
10-15 %
 

800-1200 kJ

Oběd 
30 %
 

2400 kJ

Svačina
10-15 %
 

800-1200 kJ

Večeře 
25 %
 

2000 kJ

Dítě 4-7 let 6000 kJ

    

Snídaně 
20-25 %
 

1200-1500 kJ

Přesnídávka 
10-15 %
 

600-900 kJ

Oběd 
30%
 

1800 kJ

Svačina
10-15 %
 

600-900 kJ

Večeře 
25 %
 

1500 kJ

 

Co znamená svačina o hodnotě 600-900 kJ?

bageta  
kukuřičné
chlebíčky
chléb
rohlík
toust
40 g

4 ks
40 g
1 ks
2 ks
+šunka         
Cottage     
Lučina        
Žervé          
mozzarela
eidam 40 %
Almette  
20 g
40 g
30 g
30 g
20 g
20 g
20 g
+zelenina,
kousek
zeleniny nebo
ovoce (cca 100 g)
=

SVAČINKA

o hodnotě
600-900 kJ


Poskládejte si svačinku.

Sacharidová
potravina
OBILOVINA 
+Bílkovinná
potravina
+Zelenina
nebo
Ovoce
VLÁKNINA
=

SVAČINKA


Kombinujte potraviny z každé skupiny a vytvoříte nespočet variant zdravých a pro děti přitažlivých svačinek.

ObilovinaBílkovinná
potravina
ZeleninaOvoce
rohlík
houska
dalamánek
cornflakes
müsli
chléb
knackebrot
kaiserka
bageta
tousty světlé
tousty tmavé
celozrnný rohlík
vločky
rýžové chlebíčky
kukuřičné chlebíčky
graham
kornspitz
pohankové chlebíčky
šunka
tvrdý sýr
Lučina
jogurt bílý
tvaroh
mléko
podmáslí
kefír
mozarella
pařený sýr
vejce
Almette
Žervé
Cottege
pudinky
tvarohové krémy
tvarohové pomazánky
dle chuti
zákysy
rajče
okurek
paprika zelená
paprika žlutá
kedlubna
ředkvičky
mrkev
paprika červená
hráškové lusky
vodnice  
hlávkový  salát
ledový salát
pekingské zelí
čínské zelí
ředkev
salát polníček
cherry rajčátka
jablko
hruška  
pomeranč
jahody
banán
hrozny
kiwi
mandarinka
mango
ananas
meruňka
broskev
nektarinka
švestka
ryngle
pomelo
maliny
rybíz
a další varianty z široké nabídky potravin…   

DOBROU CHUŤ.

Sdílejte stránku

Následující článek:

Snídat ANO či NE?

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Set 5 dětských knížek 0–8 let

Předškolní vzdělávání
Včetně jediné komplexní předškolní přípravy s mnoha praktickými aspekty pro život. Předejte svému dítěti jedinečné kvalitní know-how lékařky-vzdělavatelky s vysokými nároky na všeobecné vzdělání. „Na prvních 6 letech extrémně záleží,“ říká Jana Martincová, matka ADHD dítěte, díky kterému se stala autorkou a vydavatelkou, a své dítě tak posunula ve vývoji.
cena pouze u nás: 1 425 Kč