banner

Celkem výsledků pro výraz "tehotenstvi druhy trimestr": 100

PPM nárok
avatar mmmmmm 11. 06. 2018

Dobrý den, můj dotaz se týká výše PPM. Pobírám ji již podruhé. Výše první PPM byla dána souběhem dvou pracovních poměrů u téhož zaměstnavatele, zatímco první pracovní poměr trval až do nástupu na mateřskou, druhý skončil necelé 4 měsíce před nástupem na mateřskou. Přesto byl i výdělek z druhého pracovního poměru zohledněn při výpočtu výše PPM. Důvodem byla skutečnost (dle vyjádření pracovníka OSSZ), že se zohledňují veškeré příjmy za období 12 měsíců před nástupem na mateřskou dovolenou. Po této mé první mateřské dovolené, jsem nastoupila rodičovskou dovolenou a z ní jsem rovnou nastoupila na svou druhou PPM, starší dítě přitom mělo v době mého nástupu na druhou mateřskou dovolenou 21 měsíců. Při výpočtu výše této mé druhé PPM mi byl však zohledněn pouze příjem z prvního pracovního poměrů, který stále trvá a nikoliv příjem z druhého, který (jak bylo uvedeno výše) skončil necelé 4 měsíce před nástupem na první mateřskou dovolenou. Výsledkem je tedy výrazně nižší výše druhé PPM oproti první PPM. Je tento postup v pořádku? Pokud se při výpočtu PPM zohledňují veškeré příjmy za období 12 měsíců před nástupem na mateřskou dovolenou, proč se nyní tak neděje? Na koho se mám případně obrátit o pomoc? Na pobočce OSSZ mi tvrdí, že je vše v pořádku, že mám "jen smůlu" vzhledem k rozdělení příjmu do dvou pracovních poměrů (ty ale celkově tvořily standardně 1,0 úvazek a z obou příjmů jsem odváděla samozřejmě veškeré platby, pojištění, daně). V oblasti, v níž jsem zaměstnána - přes projekty, nemá můj zaměstnavatel,dle vyjádření ÚP, někdy jinou možnost, než své zaměstnance zaměstnávat takto na několik částečných úvazků (pracovních poměrů) tvořících dohromady úvazek 1,0 (některé části roku zkrátka pracujeme na více pracovních poměrů, některé části roku jen na jeden, podle toho, jaké projekty zrovna zpracováváme - to se stalo i mě před nástupem na první PPM, že se mi dva pracovní poměry "stáhly" do jediného). Jedná se o jediný legální postup v naší branži, za který, mám pocit, že jsem nyní "trestána" nižší PPM. Opravdu to musí být takto? Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den, bohužel to tak je, protože druhý pracovní poměr vám skončil a tedy už se nyní nezapočítává.

Dobry den prosím mám dotaz...Měla jsem pohlavní styk asi před 2 měsíci, beru léky Velaxin a hormonální antikoncepci,...menstruace byla před 2 týdny ale s více než týdeník zpožděním...Od konce menstruace cca 10 dní jsem měla stále bolesti a křeče jako při menstruaci a slabé školení. Udělala jsem si pro jistotu tehotensky test a byly 2 čárky takže jsem myslela že jsem těhotná, na druhý den jsem jej zopakovala včera a ukázala se jen 1 carka, křeče v podbřišku trochu ustaly. Jak je možné že jsem vůbec otehotnela, pokud jsem těhotná? snižuje snad lék Velaxin účinek antikoncepce Silvianu?...A když mi vyšel test nejdřív pozitivně a na druhý den negativně, je možné že jsem podražila nebo plod odumrel i když během posledních 2 dní žádné větší krvácení nebylo ? Nebo může to že jsem doteď brala antikoncepci ovlivnit výsledek testu? A pokud jsem teoreticky už 2 měsíc těhotná a brala jsem antikoncepci dal, nemohlo to brání Silvianu poškodit plod? Navíc jsem měla úraz páteře a před týdnem mi bylo uděláno asi 8 RTG hrudníku ale u rentgenu se mě sestra ani neptala zda nemůžu být těhotná. A pokud jsem byla, mohlo to záření plod poškodit?Je mi divně že předevčírem mi vyšel tehotensky test pozitivně a včera už negativně...Prosím poradite??

Dobrý den, pokud nyní vyšel test negativní, pak je malá pravděpodobnost, že byste mohla být těhotná, navíc při užívání HA. Test předtím mohl být falešně pozitivní. Nicméně doporučuji udělat s několikadenním odstupem test ještě jednou. Pokud bude opět negativní, pak zřejmě už není pochyb. Co se týče RTG záření, riziko poškození plodu, v případě, že byste byla těhotná, je nízké. Nedá se ale vyloučit a tak je potřeba podobný UZ screening v 12. týdnu, což se ale dnes provádí standartně. 

Spála
avatar Votýpková 20. 06. 2019

Dobrý den paní doktorko, dnes mi bylo ve školce oznámeno, že se vyskytla spála. Dcera (5 let) před 14 dny prodělala nějaké zvláštní onemocnění. Měla jeden den vysoké teploty, druhý den již zvýšené, třetí den již bez teplot. Ale stěžovala si na bolest v krku, vše se odehrálo přes víkend. Vyrazila jsem s ní tedy v pondělí k lékaři. Doktorka mi řekla, že má v krku na obloucích drobné puchýřky něco jako afty a to jí bolí. Měla pít heřmánkoví čaj, že jí to přejde. A skutečně druhý den bez bolesti. Nyní ale udeřila ta spála. Nemohla jí dcera nějak prodělat? Žádné jiné příznaky neměla. Předem moc děkuji. Votýpková Jana

Dobrý den. Příznaky, které popisujete, patří aftosní stomatitidě, to je virosa, spála je bakteriální onemocnění, projevuje se anginou, teplotou a drobnou vyrážkou po těle.

Dobrý den paní doktorko,Obracím se na Vás s prosbou o pomoc. Již rok, po vysazení antikoncepce, mě trápí problémy s menstruací. Menstruace se dostavuje pravidelně každý druhý týden, je pokaždé slabá. Již před nasazením antikoncepce se menstruace dostavovala cca po 21 dnech. Při užívání antikoncepce jsem žádné problémy s menstruací neměla. Nyní se už rok s partnerem snažíme o dítě. Na gynekologii mi byla odebrána krev na hormonální profil, při čemž při druhém odběru jsem měla menší hodnoty progesteronu (při druhém odběru jsem už znovu menstruovala). Dále mi byla odebrána krev na štítnou žlázu, při čemž jsem měla zjištěné vyšší hodnoty protilátek, na endokrinologii nasazen Euthyrox 50, který beru asi měsíc. Nicméně menstruace se pořád dostavuje každý druhý týden. Nevíte prosím o jaký problém by se mohlo jednat? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud krvácíte pravidelně v 2. fázi cyklu, je možné, že se jedná o nedostatek gestagenů v 2. polovině cyklu. Domluvte se tedy s vaším gynekologem na nasazení gestagenů v 2. polovině cyklu (např. Duphaston), který by měl cyklus upravit. Zároveň nefunguje jako antikoncepce a je tedy možné otěhotnět i při této terapii.

Zdravím, mám dotaz ohledně příkrmů a toho jak zjistit co nesedí. Máme ABKM a 8. Den příkrmů začali jsme 3 dny cuketa pak 3 dny máslová dýně, a teď druhý den brokolice vše papal akorát dnes docela dost hlen ve stolici které z těch potravin to můžu přisoudit? Doteď problém nebyl, jediný co možná dostal ještě jinýho je včera večer fenyklový čaj. Děkuji za rady. A ještě asi se nám klube zoubek, ale to nevím, jestli by to na hlen ve stolici mělo vliv., malej má 4 měsíce.

Dobrý den,
zelenina by obecně neměla způsobovat vámi popisované problémy, tvorbu hlenu. Doporučila bych zavádět jednotlivé druhy s delším časovým odstupem, postupovat pomaleji. Pokud problém pokračuje, doporučuji konzultaci s vaším pediatrem.

avatar
Mgr. Jana Eliášová nutriční terapeutka
Štítky: #kojení #příkrmy

Dobrý den,Rád bych Vás poprosil o radu s čerpáním PPM, když jsem zaměstnán a zároveň vedlejší OSVČ (minimální pojištění).Jde mi o situaci, kdy je manželka na RD (rodičovská dovolená) s 1 letým dítětem a čekáme druhé dítě.1. Je možné nějak odložit PPM, abychom stihli dočerpat celý RP? Tedy začít čerpat PPM až od porodu nebo případně až 2 týdny po porodu? 2. Je možné čerpat PPM bez MD (mateřské dovolené), když je manželka (případně manžel viz. dále) technicky vlastně na probíhající RD?3. Vzhledem k mému vyššímu DVZ bych chtěl pobírat PPM já jako manžel. Pokud porod nastane v očekávané době, tak je možné začít pobírat PPM manželkou až od porodu do konce 6. týdne (tedy 6 týdnů) a manželem pak od 7. týdne do 28. týdne (22 týdnů),nebo je nutné začít pobírat PPM manželkou už od 6-8. týdne před porodem až do konce 6. týdne po porodu (a tedy počítaného z jejího DVZ)? Popřípadě je možná situace, že manželka je na MD (jedno od kdy a jak dlouho - předpokládám, že PPM není vázána na MD ženy), ale PPM čerpá manžel celých 28 týdnů?4. Pokud je nutné čerpání PPM manželkou alespoň těch 6 týdnů po porodu, je možné čerpat PPM manželem v délce 22 týdnů, když porod neproběhne dříve? Tedy asi tak, že před porodem 8 týdnů manžel po porodu 6 týdnů žena a pak zase 14 týdnů manžel? 5. A teď hlavní dotaz - jak jsem psal na začátku, jsem zaměstnán i OSVČ. PPM bych čerpal z pojištění a DVZ ze zaměstnání - tedy vůbec nijak z OSVČ. Musel bych v tomto případě přerušit činnost OSVČ po dobu pobírání PPM (není nikdo na zástup) nebo by stačilo mít jen RD v zaměstnání? O děti by se starala doma manželka. Přijde mi nelogické nemoci vykonávat i OSVČ, když PPM jde úplně z jiného pojištění - v zaměstnání. 6. Poslední dotaz jen čistě ze zvědavosti - mohou být oba rodiče na RD zároveň (a tedy státní pojištěnci)? Popřípadě jeden na RD a druhý jako pečující o dítě do 7 let? Moc díky. Je to asi dost specifická situace a asi dost složitá, protože jsem to nedokázal nikde najít, ale každopádně předem mockrát děkuji za odpovědi.S pozdravem Robo

Dobrý den,

začnu odpovídat od konce:

6) Ano, oba rodiče mohou čerpat rodičovskou dovolenou v zaměstnání současně a oba budou státními pojištěnci z hlediska zdravotního pojištění. Případně může být matka na mateřské dovolené a otec na rodičovské dovolené nebo například jeden rodič na rodičovské dovolené s mladším dítětem a druhý rodič jako osoba celodenně pečující o starší dítě (do 7 let).

5) Při čerpání PPM nesmíte vykonávat pouze tu činnost, ze které nárok na PPM vznikl. Pokud budete čerpat PPM ze zaměstnání, nemůžete dané zaměstnání po dobu čerpání vykonávat (budete v něm na rodičovské dovolené), ale samostatně výdělečnou činnost přerušovat nemusíte.

4) Manžel (otec dítěte) má nárok na PPM nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu, nemůže tedy PPM čerpat před porodem. Podpůrčí doba je u manžela maximálně 22 týdnů. Do této doby se započítává doba, po kterou byla PPM vyplácena matce dítěte, s výjimkou doby od porodu do konce šestého týdne po porodu.

3) Pokud si žena nezvolí nástup na PPM v rozmezí 6 až 8 týdnů před termínem porodu, bude za nástup na PPM a tedy začátek podpůrčí doby považován počátek šestého týdne před termínem porodu.

2) Zákon o nemocenském pojištění sice přímo nespojuje čerpání PPM s povinností čerpat mateřskou dovolenou v zaměstnání, ale z charakteru dávky vyplývá nutnost čerpat nějakou podobu "volna" v zaměstnání, jelikož není možné vykonávat činnost, ze které nárok na dávku vznikl. A tímto "volnem" je pro ženy mateřská dovolená, která je navíc na rozdíl od rodičovské dovolené považována za výkon práce pro účely řádné dovolené (u muže je za výkon práce považována rodičovská dovolená do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou).

1) Pokud žena bude čerpat PPM, podpůrčí doba poběží nejpozději od šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Pokud by nečerpala PPM, bude Vám jako manželovi náležet PPM nejdříve od sedmého týdne po porodu, ale jen po dobu 22 týdnů. Nárok na rodičovský příspěvek na starší dítě však zaniká nejpozději poslední den měsíce, který předchází měsíci narození mladšího dítěte.

Dobrý den, již několik dní máme problémy s vyprazdňováním, dceři je 5,5 měsíce. Přešli jsme asi pred 3 týdny na UM z kojení a zhruba v 5 měsících jsme začali s příkrmy. Dcera nyní pravidelně jí ráno přesnídávky nebo čerstvé ovoce a na oběd má zeleninu nebo kostku masa se zeleninou. Poté už nechce dokrmit Um nebo kojením. A zbytek dne dostává Um. Mezi jídly podávám fenyklový nebo heřmánkový čaj. I tak máme problém s vyprazdňováním, dcera nemůže stolici vytlačit sama, málo kdy se jí to zadaří a vždy je to s neskutečným úsilím a hodinovým tlačením. Z počátku vyprazdňování je totiž stolie velmi tuhá, dnes ráno mi dokonce připomínala už stolici dospělého jedince, po vytlačení této tužší části, následuje řidší stolie, která jde sama ven. Čím to může být, že má vždy tuhou zátku, než jde zbytek obsahu ven normálně? Pomáhám jí po vytlačení a usilovnem snažení rektální rourkou. Viz přikládám fotografii. Děkuji za odpověď Diana.

Dobrý den,

konzistence stolice souvisí s typem přijímané stravy. Nesouvisí to pouze s druhem jednotlivých příkrmů, ale i s rychlostí v jejich zavádění. Proč se začíná stolice vzhledem podobat té dospělé? Důvodem je pestré složení ve skladbě jídelníčku (ovoce, maso, zelenina). Expozice k více druhům příkrmů ve více chodech v krátkém čase může negativně ovlivnit činnost trávicího traktu. Trávicí trakt by měl být zatěžován postupně, aby si na nové složení stravy dítě zvyklo. Jednu mléčnou dávku nahradit za jeden chod jídla – 1 druh příkrmu denně – zařazovat 3 dny po sobě a následně zkusit další druh příkrmu. Nejdříve zařazovat zeleninu cca 3–4 týdny (různé druhy zeleniny) a následně zkusit další druhy příkrmů (maso atd.), viz www.babyonline.cz/dite-od-a-do-z/vyziva-deti/prikrmy-od-4-mesice. Každé dítě reaguje odlišně, je důležité proces zavádění nemléčného příkrmu vždy přizpůsobit individuálním potřebám dítěte.

avatar
Mgr. Jana Eliášová nutriční terapeutka
Štítky: #kojení #stolice

Dobrý den. S bývalým přítelem nežiji asi rok a půl a dcera ho vídá 1x-2x měsíčně. Teď si otec našel přítelkyni a dceru k ní poprvé bez seznámení vzal rovnou na noc. Byla v cizím prostředí s cizí paní a jejím synem. Večer mi otec volal, dcera měla záchvat pláče, že chce za mnou. Nedal mi ji, ale psal, že se uklidnila. Druhý den ráno mi dceru přivedl. Celý den byla v pořádku a k večeru dostala záchvat pláče. Neřekla mi, co se děje, jen že je smutná. Plakala 4 hodiny, 3x se počůrala. Uklidnila se, až když jsme přijeli k mojí mamce, kde byla zároveň moje sestra. V noci se dvakrát počůrala. Druhý den vypadala celý den v pořádku. Večer usnula a vzbudila se asi po hodině opět s pláčem. Nešla nijak utišit. Poté se opět počůrala. Den poté byla celý den v pořádku. Dnes se mi hned v poledne počůrala znovu. Dceři jsou 3 roky. Skoro rok je bez plen a počůrala se snad 2x ze začátku, když se učila, jinak nikdy. Plačtivá nikdy nebyla, vždy byla veselá a usměvavá. Tak se chci zeptat, mohla způsobit toto chování návštěva u otce? A jak mám takovou situaci řešit? Otci jí teď nechci dát, dokud se to nevysvětlí a nevyřeší. Otec bohužel nechápe, že dítě má psychiku jinou, než dospělí lidé. Na zprávu, že si jí chci vzít domů mi odpověděl "Já když byl u táty a chtěl mámu, taky jsem měl smůlu." Bojím se, až mi napíše, že dceru chce k sobě. Nikdy jsem neměla problém mu dceru dát, ale po tomhle mám teď strach, aby to nebylo ještě horší. A otci to nevysvětlím, má svojí hlavu. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, doporučila bych vám vyhledat odbornou pomoc. Obrátit se můžete například na Poradnu pro rodinu a mezilidské vztahy. Bylo by určitě dobré vyjasnit si vzájemné vztahy, péče o dítě a případný styk s otcem by měla být ve vašem zájmu určená soudem. V těchto poradnách pracují mediátoři, kteří vám mohou pomoci se společně dohodnout a nastavit pravidla návštěv dcery u otce a jeho případné přítelkyně. Reakce vaší dcery nasvědčuje tomu, že prožila zátěžovou situaci, která u ní vedla k výskytu pomočování a plačtivým reakcím. Takto malé dítě jiným způsobem neumí dát najevo, že není psychicky v pohodě. Styk s otcem je pro dítě samozřejmě důležitý, ale měl by mít svá pravidla, aby dítě nebylo stresováno. Pokud chce otec dceru brávat ke své přítelkyni, pak by je měl začít postupně seznamovat, nejdřív třeba na společné vycházce, seznámit ji také s jejím dítětem a postupně pak připravovat na možné spaní u přítelkyně. Pokud by potíže u dcerky přetrvávaly či se prohlubovaly, pak neváhejte vyhledat dětského klinického psychologa, který by vám také mohl doporučit jak dále s ohledem na vývoj a psychiku dítěte postupovat. Z vašeho popisu si dovozuji, že váš bývalý partner byl také z rozvedeného manželství. Měl by proto vědět, jak těžké situace to pro něj jako dítě byly, když se mu stýskalo po mamince a měl by se být do dcery naopak schopen lépe vcítit. Opravdu chce, aby jeho vlastní dcera prožívala stejně těžké situace? Přeci se na nevinném dítěti, které je navíc jeho, nechce mstít za to, že on neměl mámu, když byl u otce? Není to naopak důvod jak se lépe domlouvat, aby vše probíhalo pro všechny strany co nejméně stresujícím způsobem, když už se nepodařilo váš vztah udržet. Přeji brzké zvládnutí vaší situace. Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog
Štítky: #dítě #vývoj
Nemoc
avatar Veronika1305 10. 02. 2024

Dobrý den paní doktorko, ráda bych se zeptala na dceru 18 měsíců. Druhý týden měla zelenou rýmu, jelikož onemocněl i starší syn, navštívili jsme pediatra. Napsal dětem Pamycon, syn se uzdravil (jelikož rýmě předcházeli víkendové horečky které ustaly), tak paní doktorka zhodnotila situaci, že se může jednat o chřipku typu A. Dcera měla jen jeden den horečku, druhý den byla jako zdravá. Následující den tedy včera, začala být zase ukňouraná a všimli jsme si, že jí opuchl a zarudl prsteníček. Teplotu má mírnou 37. Prst není horký jen lehce oteklý a zarudlý celý prst. A nechce jíst, tekutiny přijímá v pořádku, jen nechce jíst. Napadlo mě jestli se nemůže jednat o nějaký postcovid (ten jsme prodělali na Vánoce) nebo jestli to nemůže souviset s chřipkou. Respektive jestli máme vydržet do pondělí k pediatričce nebo navštívit pohotovost. Mockrát děkuji za odpověď. S pozdravem,Veronika

Dobrý den,

může se jednat o komplikaci chřipky, v pondělí navštivte pediatra.

Dobrý večer chtěla bych se zeptat v sobotu 15.6 jsem měla dostat menstruaci ta se nedostavila 16.6 druhý den ráno jsem si udělala test byla tam druhá slabá čárka odpoledne se mi objevilo trochu krve ale jen slabounce pak už nic druhý den ráno jsem si test udělala znovu též tam byla druhá čárka ale už trochu silnější ale k večeru sem začala trochu krvácet ale je to jen maličko stále trochu krvácím je to světla krev myslíte že mohu být těhotná děkuji minulý měsíc jsem ms 18.5 děkuji

Dobrý den,

pokud máte pozitivní test, tak se jedná nejspíše o počínající graviditu. Nicméně takto nejsem schopna vám zaručit její viabilitu, uložení apod.

Dobrý den jsem v 11 + 2 týdnu těhotenství. Chtěla jsem se zeptat přítel vařil thajskou krevetovou polévku, kde do ní dál čínské houby (100g sušených hub Jidášovo ucho) a 100 g sušených hub šitake. Asi do dvoulitru vývaru, kdy jsem to měla na večeři a následně druhý den na oběd. Jen bohužel mě napadlo se podívat dříve, ale dočetla jsem se, že ty houby Jidášovo ucho by se neměly konzumovat v těhotenství. Chtěla jsem se zeptat, jak ovlivňuje tato houba těhotenství.

Dobrý den, nemyslím si, že by tímto incidentem bylo Vaše těhotenství ohrožené.

Dobrý den, dne 1.7. jsem zjistila, že jsem neplanovane těhotná. Menzes pravidelné poslední 2.6.. Dne 19.6. jsem se nehorázně opila, druhý den kocovina, Ibalgin, zvracení. Od 22 týden jsme byli na dovolené na jižní Moravě denně víno do nálady. Chtěla bych znát váš názor zda podstoupit interupci? Dítě bych si chtěla nechat, ale mám strach, že jsem ho svým chováním poškodila. Je reálná šance, že v této fázi vývoje jsem přece jen plod neohrozila? Děkuji

Dobrý den, z popisu nelze zjistit, v jakém týdnu těhotenství aktuálně jste. Začátek těhotenství probíhá formou "vše nebo nic", to znamená, že pokud dojde k různým vnějším i vnitřním vlivům, zárodek se buď vyvíjí dále nebo dojde k potratu (z různých příčin). Ukončení těhotenství lze na vlastní žádost do 12.týdne, pokud jsou k tomu genetické důvody, tak do 24. týdne. Míru poškození alkoholem však určit nelze a záleží také na týdnu těhotenství. 

Dobrý den, jsem v polovině 3 měsíce a čeká mě cesta do Thajska. Ráda bych se informovala na možné léky proti nevolnosti v letadle, na lodi a v ostatních dopravních prostředcích, které bych mohla preventivně použít. Dále by mě zajímalo, jaké léky je možné použít v případě zácpy nebo naopak v případě průjmu. Co je možné použít na rehydratrataci. Velmi děkuji za odpověď.

Přeji pěkný den, nejsem gynekolog, proto Vám doporučuji dotaz adresovat gynekoložce, MUDr. Ťápalové. Já Vás mohu pouze navézt na příslušné články:

Cestování v těhotenství: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/aktivity-sporty/cestovani-v-tehotenstvi 

Zácpa v těhotenství: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/problemove-situace/zacpa-v-tehotenstvi 

Průjem – je zpracován u dětí: https://www.babyonline.cz/nemoci-deti/prujem

Přeji příjemný pobyt, Jana Martincová

Dobrý den, paní doktorko, mám nezvyklý dotaz. S manželem se pokoušíme o třetí dítě. Obě děti byly počaty na první pokus. Třetí dítě v podstatě vzniklo také hned,ale bylo to hned 14 dní po vysazení HA,kterou jsem brala 7 let. V 8tt jsem byla na revizi po zamlklem těhotenství. Nyní jsem cca 2 měsíce po revizi. 11.1. jsem dostala vyvolávací injekci kvůli 5cm cystě na pravém vaječníku. Druhý den praskla. Teď k otázce. 15.1. jsme měli 2 krát styk po delší době, manžel byl pracovně pryč. Ovšem 18.1.jsem dostala MŠ po vyvolávací injekci, ale trvala jen tři dny,byla slabá, takovou nemívám. Asi 23.1. mě začly pnout prsa-jakoby rostly, pobolivaji bradavky,prsa se zvětšily a jsou těžší. V podbřišku mne bolí, jako na MS. Né stále, několikrát denně. Mám pravidelně 2krat denně nauzeu. Když kychnu nebo rychle vstanu, píchne mě v podbřišku,jak na levé tak na pravé straně. Chci se zeptat,je nějaká možnost těhotenství? Nebo se může jednat o jiný problém. Test jsem si dělala dnes a byl tam lehoulinky slabý proužek. Moc Vámm děkuji za Vaši radu.

Dobrý den, těhotenství se v tomto případě nedá vyloučit. Navíc, pokud byl slabě pozitivní. Doporučuji zopakovat test cca za 3 dny k potrvzení.

Dobrý den,19.8. Jsem se od svého pána doktora dozvěděla nemilou zprávu, mimoděložní těhotenství (7 tt), ihned mě odeslal do nemocnice a 20.8. proběhla laparoskopie, kdy mě vzali část pravého vejcovodu, kde byl plod. Vše proběhlo v pořádku a za měsíc mám kontrolu. Dr mi řekl, že tak za 2 měsíce to můžeme zkusit znova. Můj manžel už je ale proti, má strach, aby se to neopakovalo a aby se něco nestalo mně. Je mi 28, manželovi 38 a máme 2letého syna. První těhotenství naprosto v pořádku, porod také. Žádné problémy jsem nikdy neměla.Prý se to občas stane. Mě nejvíce zajímá, když mám vaječník bez vejcovodu, jak se uvolňuje vajíčko, aby mohlo dojít k oplodnění. Jasně mám ještě levý v pořádku, ale prý je možnost i z toho pravého vaječníku. Menstruaci bych měla mít normálně každý měsíc? Zatím jsem asi neměla, jen lehké špinění po operaci. A je šance, že následné těhotenství bude v pořádku?Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud váš pan doktor vám z jakéhokoliv důvodu ''nezakázal'' již otěhotnět, nevidím důvod, proč se tomu bránit. Samozřejmě vždy je možnost, že by se situace mohla zopakovat, ale pokud není objektivní důvod, proč si to myslet - např. kvůli vrozené vývojové vadě reprodukčních orgánů, recidivujícím infekcím v pánevní oblasti, opakovaným operacím, endometrióze apod. Není důvod se obávat, druhý vaječník a vejcovod máte nedotčený, tudíž vajíčko vejcovodem může bez problémů putovat do dělohy. Vaječníky máte funkční oboustranně, není tak narušena jejich činnost, menstruační cyklus zůstává funkční, stejně jako produkce hormonů. Díky zachovalým vaječníkům je i v případě neúspěchu spontánního početí možnost in vitro fertilizace s odběrem vajíček a následného transferu po jejich oplodnění. Uvolněné vajíčko na operované straně se po ovulaci vstřebá jako je tomu i u jiných součástí našeho těla. Hezký den

Dobrý den, loni jsem prodělala mimoděložní těhotenství, kdy mi praskl vejcovod. Včera jsem si dělala těh. test který vyšel pozitivní, zároveň mě píchá v podbřišku dost podobně (i když zatím slaběji) jako tomu bylo při mimoděložním těhotenství. Poslední MS jsem měla 8.2. a dnes jsem byla u lékaře ale zatím tam nic nebylo vidět a jsem objednaná znovu na pondělí. Jenomže se bojím, aby se nestalo to samé, co posledně a moc nechci čekat, než to znovu praskne a přijít i o druhý vejcovod. Případně jestli takto může bolet i normální těhotenství v úplných začátcích, píchá to na jednom stejném místě v levém podbřišku. Jemně to píchá skoro pořád a sem tam je to silnější. Děti zatím nemám. Předem moc děkuji za odpověď

Dobrý den, 

ano, určité pobolívání, tlaky, diskomfort.. to vše může být přítomno i u fyziologicky probíhající gravidity. Bez kontroly s odstupem se v takto rané fázi více závěrů udělat nedá.

Dobrý den,teprve včera jsem se dozvěděla, že jsem těhotná (bylo to neplánované). Do té doby jsem byla sváteční kuřačka, také jsem byla 22. října na oslavě kamarádčiných narozenin a tento pátek na oslavě svých narozenin... Vypila jsem pár piv i tvrdého. Né, že bych se spila pod obraz, ale hlava se mi motala a druhý den mi bylo špatně, samozřejmě. Má otázka je zřejmě jasná: je možnost komplikací v těhotenství? Může to mít vliv na vývoj plodu?Ještě jedna věc - v neděli jsem byla na pohotovosti, jelikož mě "chytla" záda a doktorka mi píchla: Almiral a Muscoril. Samozřejmě, že kdybych tušila, že jsem těhotná, tak to tam řeknu, ale to jsem ještě netušila :-(.Děkuji za odpověď, Ivka.

Dobrý den, jendorázové požití alkoholu na začátku těhotenství by vývoj plodu nemělo nijak ovlivnit. Stejně tak i aplikace spasmoanalgetik, které jste vyjmenovala.

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Měla jsem neobvyklou menstruaci. První den jen růžový výtok, druhý den silný hnědý výtok, třetí a čtvrtý den jsem krvácela a další dny zase špinění (do neděle). V pondělí jsem si dělala těhotenský test a byl tam slabý duch. Teď mě bolí břicho a píchá v podbřišku. I záda mě bolí jako při menstruaci. Zpozorovala jsem, že pokud si zmáčknu bradavku, vytéká mi z ní něco bílého jako mléko. Myslíte, že se může jednat o těhotenské příznaky? Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, že otěhotníte, je možné vždy, pokud máte nechráněný pohlavní styk. Na začátku gravidity některé ženy mohou krvácet, takže těhotenství možné je. Na druhou stranu i slabě pozitivní těhotenský test nemusí znamenat těhotenství. Může být pozitivní např. i při cystě na vaječníku. Pokud si tedy nejste jistá, navštivte gynekologa.

Dobrý den,je mi 17 let. Brala jsem hormonální antikocepci a před dvěma měsíci jsem ji vysadila. Nedávno jsme s přítelem měli nehodu. Další den jsem si vzala Postinor a na pokyny lékárnice jsem si o 12 hodin později vzala druhý prášek. O 5 dní později se dostavila menstruace a trvala zhruba 5 dní. O další týden později se dostavila menstruace a probíhala jako obvykle. Od té doby jsme měli s přítelem chráněný pohlavní styk dvakrát a byli jsme velice opatrní. Minulý týden jsem měla dostat svou obvyklou menstruaci a ještě se nedostavili ani obvyklé premenstruační křeče. Je to normální po užití Postinoru a ukončení hormonální antikocepce, nebo je možnost těhotenství? Děkuji a hezký zbytek večera.

Dobrý den, nepravidelnost cyklus může být způsobena užítím Postinoru, ale těhotenství se vyloučit nedá. Udelějte si tedy raději těhotenský test - minimálně ale 10 dní po pohlavním styku.

Dobrý den, chtěla bych se rozhodnout správně, zda je bezpečné pro dítě v těhotenství pokračovat či je nutná interrupce. Prodělala jsem černý kašel; brala Zinat, poté 2x Klacid 500mg a byla jsem i na RTG. Teprve včera na gynekologii mi potvrdili čeho jsem se v tuto chvíli obávala, dle měření plodu jsem v sedmém týdnu, začátek byl stanoven na 8.-12.9. Tak to odpovídá i dle poslední menstruace. Černý kašel jsem mohla dostat kolem 18.7. kdy jsem začala pokuckavat, 30.7. jsem dostala antibiotika Zinat, to ještě nikdo netušil že se jedná o černý kašel. Když antibiotika nezabrala byla jsem poslána na plicní kvůli vyloučeni této nemoci; zde jsem dne 8.9. byla na RTG a dostala jsem první Klacid 500mg. Byly udělany první krevní testy, které se měli posoudit s druhou návštěvou dne 12.9. Zde mi potvrdili, že se skutečně jedna o černý kašel a dostala jsem druhý Klacid 500mg, který doberu dnes. Jsem zoufalá a nevím co mám dělat. Na gynekologii mě poslali ke genetikovi, tam jsem objednaná až v úterý 25.9. Zde bych se zřejmě měla dozvědět nakolik je těhotenství bezpečné vzhledem ke stavu plodu. Při četbě článků z tohoto webu jsem se dočetla, že by měl být plod s matkou spojen až od konce 3 týdne, znamená to, že by do té doby se mohl vyvíjet bezpečně odděleně? A mohlo by tou nemocí být poškozeno již samotné vajíčko před oplodněním? Prosím pomozte, pokud není jistota že dítě bude v pořádku, nerada bych mu přichystala takový život. Děkuji, budu vděčná za rady.

Dobrý den, černý kašel určitě vaše vajíčka před otěhotněním neovlivnil. Co se týče poškození plodu užíváním antibiotik, pak je toto nepravděpodobné. Spíše by došlo k potratu. Pokud se ale plod vyvíjí zatím dle UZ normálně, pak si myslím, že není důvod k interupci. Ve 12. týdnu vám bude proveden podrobný UZ screening vrozených vývojových vad a pokud by byl plod závažně poškozen, na UZ by se toto s vysokou pravděpodobností projevilo.

Dobrý den, podle digitálního těhotenského testu došlo k početí před dvěma až třema týdny. Domluvila jsem si schůzku u mého gynekologa, ale prý je ještě brzy něco řešit a termín vyšetření mám 21.4.2020. Ráno jsem zvracela, mám bolesti břicha a nyní mám výtok s krví. Je to spíš jako špinění ale prádlo mám čisté jen po močení zůstává na papíře krvavý hlen. Krev není čistě červená. Pohlavní styk jsem za poslední 2 týdny neměla. Mám zajet na ambulanci nebo je to normální? Předem velice děkuji za odpověď. S pozdravem Marie

Dobrý den, výtoky v těhotenství jsou velmi časté. Po fyzické námaze (u někoho stačí jen procházka) může být i zašpinění, jak popisujete. Pokud byste začala krvácet (jako při menses), často to bývá doprovázeno i silnějšími bolestmi v podbřišku (jako při menses), vyhledejte lékaře. Zvracení nebo pocit na zvracení v prvním trimestru těhotenství je běžný. Jídlo jezte během dne častěji v menších porcích, dostatek pitného režimu (po malých dávkách). Na zklidnění nevolností dobře funguje studená kola po doušcích, nebo zázvor. Hezký den.