Inzerce
Inzerce
Inzerce

Svatební veletrh

1. Svatba lítá ve vzduchu aneb Svatební dny na Sychrově

Když se nad tím zamyslím, už je to rok a půl, co mě přítel požádal o ruku. Byla to taková ohromná romantika – tedy aspoň pro mě. Blížil se Valentýn a spolu s ním naše výročí, a tak jsme se rozhodli a zamluvili si víkendový pobyt na Hrubé skále. V té době jsem byla v 33. týdnu těhotenství a myslela jsem si, že mě hned tak něco nemůže zaskočit.

Byl únor, všude bylo krásné, tiché, sněhové bílo. Moc aut jsme cestou nepotkávali, právě kvůli tomu krásnému bílému sněhovému, kterého ovšem napadlo poněkud více, než se lidem líbilo. I přítel byl cestou na Hrubou skálu takový nervózní – přičítala jsem to právě tomu množství bílé krásy všude kolem, protože nám to v autě docela dost klouzalo.

Inzerce

Po příjezdu jsme se ubytovali a prohlíželi si náš pokoj. Pak jsme si šli zamluvit masáže – tedy pro mě pouze zábaly, ale i tak jsem se na ně moc těšila. Po návratu do pokoje jsme začali vybalovat věci. Konečně padla řeč i na tu ohromnou krabici, kterou s sebou Martin táhnul. Před odjezdem z domova si ji byl vyzvednout u maminky. Sice jsem nechápala, proč s sebou něco tak velkého táhne – dle popisů to má být nějaké jídlo, ale my máme přece plnou penzi, ale co, nebudu to řešit. Po pravdě řečeno, ani jsem nebyla zvědavá, co to v ní je, nechala jsem se prostě unášet tou krásou kolem. Martin se mě ptal, jestli nechci vědět, co je v té krabici, ale mně to bylo vážně jedno. Začal být nervózní ještě víc. Pak mi řekl, ať zavřu oči a sednu si na kraj postele. I přes moje prvotní protesty jsem to udělala, a když jsem oči znovu otevřela, klečel přede mnou s pugétem růží (který vytáhl z oné krabice) a krabičkou ve tvaru srdíčka. „Vezmeš si mě?“ Z krabičky na mě vykoukl prstýnek po jeho babičce a já jsem ztratila řeč. Celý pobyt byl nádherný, romantický – Martin zajistil, abychom měli tak říkajíc vlastního číšníka a i jídlo nám servírovali odděleně, stůl plný okvětních lístků, lahvička vína… a mně se chtělo jen brečet.

Inzerce

Když jsme se vrátili domů, šel Martin ještě požádat o mou ruku rodiče. Vůbec nevěděl, jakou kytku má koupit mamce a co má vlastně říct. Nakonec jsme vybrali karafiáty, které mamča zbožňuje, a vydali se k nim. Když Martin vyslovil svoje přání, předal kytičku mamče – ta měla slzy v očích, taťka si ho přejížděl takovým nepříjemným pohledem. Pak se jen usmál a řekl, že ano, že si mě teda může vzít.

Inzerce

Ale to bylo víc jak před rokem a od té doby vůbec nic. Za tu dobu náš život obohatilo, ale i ochudilo několik věcí. Jako největší bohatství, které nás potkalo, bylo samozřejmě narození našeho syna – Marečka, který nám přináší neskonalé blaho. Nejsmutnější ztrátou bylo úmrtí mého tatínka, který se nedočkal ani svého vnoučka. Takový je život a i takové věci k němu patří, jen ta svatba stále nic. Občas zaprovokoval brácha, kdy že bude ten náš den D, ale odpovědi se nedočkal. Občas si nás dobírali kamarádi, ale já jsem se snažila příliš netlačit, protože jsem chtěla, aby to bylo přítelovo rozhodnutí a ne rozhodnutí dělané pod nátlakem. Nakonec jsem si říkala, že ten zásnubní prstýnek po jeho babičce snad uložím zpátky do krabičky, ale to jsem ještě netušila, co mě za pár dnů čeká.

V té době jsem se někde dočetla, že na Sychrově mají být svatební dny. Sice mi to vůbec nic neříkalo, ale jako inspirace by to nemuselo být špatné. Naplánovali jsme si tam výlet, bohužel Martina skolila nemoc, a tak jsem se tam rozjela s mamčou a Márou. Nemělo to chybu, ochutnali jsme svatební koláčky, svatební dorty, zhlédli květinovou výzdobu na stolech, kytice pro nevěsty. Prohlédli jsme si práci fotografů, mohli se nechat nalíčit a učesat od kadeřníků a vizážistů. Prohlédli jsme si svatební altánky, stany a vyslechli si možné hudební doprovody. Nejvíc se mi asi líbilo zastoupení půjčoven se svatebními šaty a také šperky, ať se již jedná o prstýnky, anebo různé ozdoby do vlasů či náušnice. Musím říct, že pro někoho, kdo se chystá na svatbu, je to neuvěřitelně inspirativní. V prvé řadě si v hlavě tak nějak urovná, co všechno se na svatbu musí zařídit. V druhé řadě získá velké množství případných kontaktů na půjčovny, výrobce, fotografy, kadeřníky atd. A v neposlední řadě si udělá představu o tom, co vlastně chce – jak ta jeho svatba má vypadat.

Inzerce

Po příjezdu domů jsem o tom neustále básnila, ukazovala fotky, dávala různé návrhy, jak by mohla vypadat ta naše svatba, prostě jsem byla neuvěřitelně otravná. Ale musím říct, že ten můj chlap mi ani jednou neřekl, že ho tím už fakt otravuji.

Když se nás zase jednou brácha zeptal, jestli se té naší svatby vůbec kdy dočká, Martinova odpověď byla: „Aby ses nedivil a stihl si vůbec koupit oblek.“ Všichni jsme se tomu zasmáli, ale mně to začalo vrtat v hlavě...

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Svatební veletrh - diskuze

 • Ó jé, to je počteníčko přímo pro mě.    Už se moc těším na pokračování té vaší nádherné romance. Svatby miluju a tuším, že na té vaší jste si dali hodně záležet, takže moc děkuji, že se o to s námi podělíš. 
  Evulik25   | 26.09.2013 12:33:37 | Reakcí: 2, poslední: 26.09.2013 15:35:41
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Mno holka, aby si nakonec nebyla zklamaná :oD. Já asik nejsem typ na takové ty do puntíku řešené akce :oD. Jen si tak říkám, takových příprav a pak je to během jednoho dne pryč :o( :oD
   Buik   | 26.09.2013 14:08:07
   Reagovat | URL příspěvku
 • jééé to byla romantika  
  mě manžel požádal na chaloupce, seděla jsem na trave na dece, vzal si malyho na ruku a kleknul si ke me, z kapsy vytahnul prstynek a pry jestli bych si je oba nevzala, bylo to 7.7.2012
  chezzie   | 25.09.2013 14:42:40 | Reakcí: 1, poslední: 25.09.2013 21:28:53
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Nárok na porodné

| Janice78 | 19.02.2020, 13:46

Dobrý den,
ráda bych se na Vás obrátila s dotazem či pomocí ve věci zamítnutého nároku na porodné.
Jsem samoživitelka, OSVČ.
Dotaz, proč nedosáhnu na porodné jsem zaslala úředníkovi, který mou žádost vyřizoval na jeho email i do datové schránky. Níže zasílám svůj dotaz a jeho odpověď. Nechápu ale, proč po mě chtěl úředník dokládat i zálohy z pssz a ze zdravotní pojišťovny pro účely zjištění nároku na porodné, když se ve finále odkazuje na odstavec ze zákona, kde vycházejí z průměru a ne z mých skutečných příjmů.
Z jakého důvodu se neřídili odstavcem 4?
(4) Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost, započítává se jí jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu za každý měsíc

a) jedna dvanáctina příjmů uvedených v daňovém přiznání za kalendářní rok, který bezprostředně předchází kalendářnímu roku, do něhož spadá počátek období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku, a to bez ohledu na to, kolik měsíců osoba ve zdaňovacím období samostatnou výdělečnou činnost vykonávala a zda tato činnost byla ve zdaňovacím období vykonávána jako činnost hlavní či vedlejší, nebo
b) jedna dvanáctina příjmů, jde-li o příjmy podléhající dani z příjmů stanovenou paušální částkou, ze kterých byla stanovena daň paušální částkou, není-li dále stanoveno jinak.

Zde zasílám emailovou komunikaci
Dobrý den,

odkazuji Vás na ustanovení § 5 odst. 5 písm. a) zákona č. 117/1995 Sb. o státní sociální podpoře:

„Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní činnost, započítává se jí však jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu vždy nejméně částka 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství.“

a odst. 7)

„Částka průměrné měsíční mzdy se zjišťuje za kalendářní rok předcházející období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku a vyhlašuje ji Ministerstvo práce a sociálních věcí ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv sdělením podle průměrné mzdy v národním hospodářství vyhlášené Českým statistickým úřadem, s tím, že tuto částku zaokrouhluje na celé stokoruny dolů.“

Více Vám již sdělit nemohu. Proti vyrozumění se neodvoláváte, odvolání je proti rozhodnutí. Vyrozumění je pro Vás možnost se písemně nebo osobně vyjádřit, vyjádření e-mailem není považováno za písemnou formu, protože e-mail není opatřený elektronickým podpisem, a vysvětlení Vám poskytuji pouze jako odpověď na dotaz. Vzhledem k tomu, že jste s dítětem sama, pak hranice příjmů, pod které se musíte dostat, je velmi nízká a díky tomu nárok pak podle platných ustanovení zákona nevzniká.

Považuji tuto odpověď za dostačující a dále na případné e-maily nemohu odpovídat, mám zde dalších 500 žádostí o dávky, které čekají na zpracování.

S přáním hezkého dne,

cid:image001.png@01D5B035.29F5AF60

Lukáš Marek
Odborný referent – pracovník SSP a dávek PP pro správní obvod Praha 15 a 22
E: lukas.marek@uradprace.cz

Úřad práce ČR – Kontaktní pracoviště Praha 10
Vršovická 1429/68
Vršovice
101 00 Praha 101

Datová schránka: w7aznwp
http://www.uradprace.cz

From: Jana Dlouhá <D.Jana@seznam.cz>
Sent: Tuesday, February 18, 2020 4:57 PM
To: Marek Lukáš (UPA-ABJ) <lukas.marek@uradprace.cz>
Subject: Porodné, spis.zn.2730-20-AB

Dobrý den, pane Marku,

na základě Vašeho vyrozumění ohledně možného nároku na porodné bych se chtěla touto cestou
odvolat a požádat o vysvětlení, jak jste k finální příjmové částce 14700Kč dospěl.
Dle DAP za rok 2017, z kterého se má nárok vypočítávat byl základ daně 153.070,-Kč,
což je po vydělení 12, měsíční příjmová částka 12755,80 Kč
Jiné příjmy jsem v tomto roce neměla. Není mi tedy známo, jak jste k výsledné částce dospěl
a žádám tedy o vysvětlení

Předem děkuji

S pozdravem

Dlouhá J.


Neobtěžovala bych Vás s tímto dotazem, ale podle pana Marka je jeho odpověď dostačující a už se k ní zřejmě nehodlá vyjadřovat. Proto zkouším Vás, zda by jste byli ochotni mi danou záležitost vysvětlit, případně pomohli s odvoláním a přezkumem jejich výsledku

Předem velice děkuji

S pozdravem

Jana Dlouhá

Dobrý den,

postup úřadu je v souladu se zákonem. Pokud jste v rozhodném období vykonávala samostatnou výdělečnou činnost, zjišťují se příjmy podle § 5 odst. 4). Pokud se ale jedná o hlavní činnost a jsou takto zjištěné příjmy nízké, tedy nedosahují nejméně 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, započítává se místo Vašich skutečných příjmů právě těchto 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, tak jak to uvádí § 5 odst. 5) a související odst. 7). Pokud byste vykonávala samostatnou výdělečnou činnost v rozhodném období, ale v předchozím zdaňovacím období byste ji nevykonávala, postupovalo by se podle odst. 6).

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 21.02.2020, 09:54
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce