Co zařídit po svatbě?
Jak asi většina ví, při svatbě se předkládá občanský průkaz snoubenců (a také samozřejmě svědků). Svědkům je navrácen v pořádku, snoubencům (budoucím manželům) je navrácen s ustřihnutým rohem a takovým zeleným dokumentem, který po určitý čas nahrazuje platný občanský průkaz. V závislosti na tom, jak se manželé domluvili na příjmení, musí jeden z nich, nebo oba absolvovat nepříjemný okruh běhání po úřadech. Zhruba do týdne bývá vyhotoven oddací list, se kterým se dá začít dělat onen nepříjemný okruh (manželé, kteří měli před svatbou dítě, museli před sňatkem také odevzdat rodný list dítěte, protože v rodném listě bude také změněno příjmení matky).
Muž, který si ponechává své příjmení, to má nejjednodušší. Musí si pouze nechat vyměnit občanský průkaz (změní mu tam stav svobodný na stav ženatý). A tím to pro něj hasne.
Žena, která převzala příjmení po manželovi, to má daleko náročnější, a přesně to byl (je) můj případ. Takže nyní sepíši všechno, co jsem si kvůli svatbě musela nechat změnit, kde mi jak vyšli vstříc a co po mně kde vlastně chtěli.
Občanský průkaz
Naštěstí s sebou již není nutná žádná fotka, člověk tam přijde, oni si ho vyfotí a říkají, že zhruba do měsíce se máte zastavit k jeho vyzvednutí – cenově vyjde na 50 Kč, nevyberete-li si dražší formu s chipem.
Pas
Jelikož chceme vyrazit třeba do Egypta nebo něco podobného, musela jsem si nechat změnit i pas. Opět se jde bez fotek, cena pasu vychází na 600 Kč a zde je důležité zdůraznit, že původní pas platí ještě další tři měsíce po uzavření sňatku.
Zdravotní pojištovna
Asi bude záležet, u jaké pojišťovny jste – já jsem u VZP a zde mi napsali, že mám tři možnosti, jak danou změnu nahlásit. Já jsem se rozhodla pro třetí možnost, protože se mi nechce do města, když to mohu vyřídit od stolu:
Družstevní byt
Jelikož máme družstevní byt, jehož jsem jediným majitelem, zaslala jsem dotaz, co s tím podniknout. Může zůstat původní smlouva, ale kdybych třeba chtěla od státu podporu na bydlení, bylo by nutné mít smlouvu s novým příjmením a se zapsanými lidmi, kteří zde se mnou bydlí – tedy s manželem a synem, k tomu potřebuji rodný list syna a oddací list. Já jsem se rozhodla, že si ponechám původní smlouvu a teprve kdyby nastala nutnost žádat o nějaký příspěvek nebo něco podobného, tak bych smlouvu začala řešit.
Odpady
Nevím, jak je to u vás ve městě, ale u nás jsou odpady centrální, a tudíž každý občan města dostává složenku na zaplacení, na mě a můj byt jsou také zapsání manžel a syn. Zde pouze stačilo napsat email s uvedeným datem narozením, původním jménem, novým jménem a já jsem přidala ještě variabilní symbol, pod kterým vždy platbu zasílám.
Televize a rozhlas
Opět je vše napsáno na mě a již v minulosti jsem si zřídila elektronické nahlížení do databáze, tudíž zde stačilo pouze najet do databáze pomocí přihlašovacích kódů a zadat změnu ve jméně – změna mi byla elektronicky potvrzena na mail.
Plyn a elektrické energie
Oboje mám vedené u ČEZu, sice i zde mám elektronický přístup, ale přes ten mi to bohužel nešlo změnit, proto jsem jim napsala mail, ve kterém jsem uvedla původní jméno, nové jméno a čísla smluv a oni to sami bez problémů upravili s tím, že mi zaslali potvrzení o změně na email.
Pojištění domácnosti
Pouze stačilo napsat mail se starým a novým jménem a číslem pojistné smlouvy a vše si sami pozměnili s tím, že mi přijde daná změna ještě písemně per poštu.
Stavební spoření
Mám Reiffeisenbank a docela mě překvapilo, že zde se musím dostavit osobně a s oddacím listem – takže to čeká na mou případnou cestu do města.
Penzijní připojištění
Mám u Penzijní společnosti České spořitelny a stačí pouze mailem zaslat oddací list a číslo smlouvy.
Životní pojištění
To mám vedené u Axy a zde mi napsali, že mám opět tři možnosti – jen mezi námi, to mě docela překvapilo, takže až půjdu příležitostně do města, zastavím se na pobočce:
Úrazové pojištění
Pojišťovna České spořitelny – mám pojištění FLEXI, kde je se mnou pojištěný i syn, a i zde by opět mělo stačit zaslání oddacího listu a čísla smlouvy per mail.
Zaměstnání
Zde samozřejmě chtějí kopii oddacího listu, kterou jsem zaslala mailem.
Osobní účet
Osobní účet mám u České spořitelny a tam jsem se rozhodla, že si pro jistotu dojdu osobně :o), přece jen korunky jsou korunky a člověk má strach :oD
Telefon
Mám T-mobile a bohužel již dopředu vím, že se tam musím zastavit osobně a že se mnou budou sepisovat novou smlouvu – i z toho důvodu, že ve smlouvě mám chybu a místo Lucie je tam Lucia – tak zde mě nakonec mile překvapili, jen jsem nahlásila změnu a opravená smlouva mi přišla domů poštou, takže vše nezabralo ani pět minut!
To je asi všechno, co v tuto chvíli připadá v úvahu z těch nejdůležitějších věcí, které mám. Myslím si, že ještě postupem času vypluje na povrch několik věcí – třeba všechna přihlášení v obchodech jako jsou Feedo, Mall apod. Ale to se srovná až postupem času.
Také jsem zapomněla zmínit – jsem vlastníkem automobilu, tam se musí provést také změna příjmení ve velkém techničáku (za změnu se platí asi 50 Kč a udělají to na místě, dále není mou povinností to nahlásit okamžitě po změně). Nezmínila jsem řidičský průkaz (zde se musel vyplnit znovu dotazníček a opět jsem platila 50 Kč). Změnu jsem také musela nahlásit na všech smlouvách, které jsme sepisovali pro Máru – jeho staveno, spoření apod. (kdybych to neudělala, musela bych se všude prokazovat ještě rodným listem dítěte).
Předchozí článek:
Jak dopadly finance?
Následující článek:
Ženich a nevěsta dnes
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
BMI
Kategorie BMI jsou zjednodušeným modelem, které nám pomáhají se zorientovat v naší tělesné hmotnosti. Body Mass Index (BMI) udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI může provést odborník, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů, typ postavy a celkový životní styl.