Inzerce
Inzerce
Inzerce

Úřady a doklady

19. Co zařídit po svatbě?

Jak asi většina ví, při svatbě se předkládá občanský průkaz snoubenců (a také samozřejmě svědků). Svědkům je navrácen v pořádku, snoubencům (budoucím manželům) je navrácen s ustřihnutým rohem a takovým zeleným dokumentem, který po určitý čas nahrazuje platný občanský průkaz. V závislosti na tom, jak se manželé domluvili na příjmení, musí jeden z nich, nebo oba absolvovat nepříjemný okruh běhání po úřadech. Zhruba do týdne bývá vyhotoven oddací list, se kterým se dá začít dělat onen nepříjemný okruh (manželé, kteří měli před svatbou dítě, museli před sňatkem také odevzdat rodný list dítěte, protože v rodném listě bude také změněno příjmení matky).

Muž, který si ponechává své příjmení, to má nejjednodušší. Musí si pouze nechat vyměnit občanský průkaz (změní mu tam stav svobodný na stav ženatý). A tím to pro něj hasne.

Žena, která převzala příjmení po manželovi, to má daleko náročnější, a přesně to byl (je) můj případ. Takže nyní sepíši všechno, co jsem si kvůli svatbě musela nechat změnit, kde mi jak vyšli vstříc a co po mně kde vlastně chtěli.

Inzerce

Občanský průkaz

Naštěstí s sebou již není nutná žádná fotka, člověk tam přijde, oni si ho vyfotí a říkají, že zhruba do měsíce se máte zastavit k jeho vyzvednutí – cenově vyjde na 50 Kč, nevyberete-li si dražší formu s chipem.

Pas

Jelikož chceme vyrazit třeba do Egypta nebo něco podobného, musela jsem si nechat změnit i pas. Opět se jde bez fotek, cena pasu vychází na 600 Kč a zde je důležité zdůraznit, že původní pas platí ještě další tři měsíce po uzavření sňatku.

Zdravotní pojištovna

Asi bude záležet, u jaké pojišťovny jste – já jsem u VZP a zde mi napsali, že mám tři možnosti, jak danou změnu nahlásit. Já jsem se rozhodla pro třetí možnost, protože se mi nechce do města, když to mohu vyřídit od stolu:

 1. zastavit se na pobočku VZP osobně s oddacím listem/OP
 2. vytisknout si tiskopis (http://www.vzp.cz/platci/tiskopisy/prihlaska-a-evidencni-list-pojistence), přiložit kopii oddacího listu/OP a zaslat poštou
 3. vytisknout si tiskopis (http://www.vzp.cz/platci/tiskopisy/prihlaska-a-evidencni-list-pojistence), podepsat, naskenovat, přiložit oddací list/OP a zaslat na email pobočky VZP v místě trvalého pobytu (http://www.vzp.cz/o-nas/pobocky)

Družstevní byt

Jelikož máme družstevní byt, jehož jsem jediným majitelem, zaslala jsem dotaz, co s tím podniknout. Může zůstat původní smlouva, ale kdybych třeba chtěla od státu podporu na bydlení, bylo by nutné mít smlouvu s novým příjmením a se zapsanými lidmi, kteří zde se mnou bydlí – tedy s manželem a synem, k tomu potřebuji rodný list syna a oddací list. Já jsem se rozhodla, že si ponechám původní smlouvu a teprve kdyby nastala nutnost žádat o nějaký příspěvek nebo něco podobného, tak bych smlouvu začala řešit.

Odpady

Nevím, jak je to u vás ve městě, ale u nás jsou odpady centrální, a tudíž každý občan města dostává složenku na zaplacení, na mě a můj byt jsou také zapsání manžel a syn. Zde pouze stačilo napsat email s uvedeným datem narozením, původním jménem, novým jménem a já jsem přidala ještě variabilní symbol, pod kterým vždy platbu zasílám.

Televize a rozhlas

Opět je vše napsáno na mě a již v minulosti jsem si zřídila elektronické nahlížení do databáze, tudíž zde stačilo pouze najet do databáze pomocí přihlašovacích kódů a zadat změnu ve jméně – změna mi byla elektronicky potvrzena na mail.

Plyn a elektrické energie

Oboje mám vedené u ČEZu, sice i zde mám elektronický přístup, ale přes ten mi to bohužel nešlo změnit, proto jsem jim napsala mail, ve kterém jsem uvedla původní jméno, nové jméno a čísla smluv a oni to sami bez problémů upravili s tím, že mi zaslali potvrzení o změně na email.

Pojištění domácnosti

Pouze stačilo napsat mail se starým a novým jménem a číslem pojistné smlouvy a vše si sami pozměnili s tím, že mi přijde daná změna ještě písemně per poštu.

Stavební spoření

Mám Reiffeisenbank a docela mě překvapilo, že zde se musím dostavit osobně a s oddacím listem – takže to čeká na mou případnou cestu do města.

Penzijní připojištění

Mám u Penzijní společnosti České spořitelny a stačí pouze mailem zaslat oddací list a číslo smlouvy.

Životní pojištění

To mám vedené u Axy a zde mi napsali, že mám opět tři možnosti – jen mezi námi, to mě docela překvapilo, takže až půjdu příležitostně do města, zastavím se na pobočce:

 1. oznámit písemně a poslat na jejich adresu
 2. nebo prostřednictvím svého poradce (který to zašle)
 3. případně obrátit se na nejbližší pobočku jejich pojišťovny

Úrazové pojištění

Pojišťovna České spořitelny – mám pojištění FLEXI, kde je se mnou pojištěný i syn, a i zde by opět mělo stačit zaslání oddacího listu a čísla smlouvy per mail.

Zaměstnání

Zde samozřejmě chtějí kopii oddacího listu, kterou jsem zaslala mailem.

Osobní účet

Osobní účet mám u České spořitelny a tam jsem se rozhodla, že si pro jistotu dojdu osobně :o), přece jen korunky jsou korunky a člověk má strach :oD

Telefon

Mám T-mobile a bohužel již dopředu vím, že se tam musím zastavit osobně a že se mnou budou sepisovat novou smlouvu – i z toho důvodu, že ve smlouvě mám chybu a místo Lucie je tam Lucia – tak zde mě nakonec mile překvapili, jen jsem nahlásila změnu a opravená smlouva mi přišla domů poštou, takže vše nezabralo ani pět minut!

To je asi všechno, co v tuto chvíli připadá v úvahu z těch nejdůležitějších věcí, které mám. Myslím si, že ještě postupem času vypluje na povrch několik věcí – třeba všechna přihlášení v obchodech jako jsou Feedo, Mall apod. Ale to se srovná až postupem času.

Také jsem zapomněla zmínit – jsem vlastníkem automobilu, tam se musí provést také změna příjmení ve velkém techničáku (za změnu se platí asi 50 Kč a udělají to na místě, dále není mou povinností to nahlásit okamžitě po změně). Nezmínila jsem řidičský průkaz (zde se musel vyplnit znovu dotazníček a opět jsem platila 50 Kč). Změnu jsem také musela nahlásit na všech smlouvách, které jsme sepisovali pro Máru – jeho staveno, spoření apod. (kdybych to neudělala, musela bych se všude prokazovat ještě rodným listem dítěte).

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Úřady a doklady - diskuze

 • taky dobrý
  a já si myslela, že tady těch "nesmyslů" si užíváme jen my, když pendlujeme mezi českým a rakouským razítkem..
  No, je toho taky dost.. Asi se raději vdávat nebudu! 
  spinisek   | 13.02.2014 14:21:32 | Reakcí: 2, poslední: 13.02.2014 22:28:37
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: taky dobrý
   :oD taky sem říkala, že manžu mám nadosmrti, protože znovu bych se nevdávala!!! :oD kdo to má obíhat??!!!!
   Buik   | 13.02.2014 21:54:18
   Reagovat | URL příspěvku
 • hezky vypsane pro budouci manzele
  jeste bych doplnila treba zmenu prijmeni nahlasit na katastr nemovitosti,pro ty,kdo maji svuj dum,nahlasit lekarum..kdyz me neco napadne dopisu
  jinak pekne a diky 
  Andrea81   | 12.02.2014 12:09:43 | Reakcí: 3, poslední: 12.02.2014 20:01:31
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: hezky vypsane pro budouci manzele
   Ten katastr, to je dobrá připomínka - u nás, že je družstevní byt, tak to nebylo nutné. A po pravdě :oD u lékaře to můžeš změnit až, když tam dojdeš, ale u většiny výše napsaných je to spíš nutnost - protože to by ti od nich přestaly chodit dokumenty.
   Musím se přiznat, že sama jsem ještě na něco přišla, ale už jsem si nemohla vzpomenout, co to bylo.
   Buik   | 12.02.2014 15:13:11
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: hezky vypsane pro budouci manzele
    no vsak jsem to psala jeste jako dodatek co me napadlo
    Andrea81   | 12.02.2014 16:58:32
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE: hezky vypsane pro budouci manzele
     Jsem zvědavá, jestli nás ještě něco napadne ... teda spíš na co ještě přidem!! :o)
     Buik   | 12.02.2014 20:01:31
     Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Suchá kůže na obličeji

| Erumane | 17.04.2024, 13:52

Dobry den, chtela bych poradit co dceri na oblicejik. Vyzkouseli jsme od hydratacnich kremu, pres detske olejicky az k cbd oleji ale porad ma suchou pokozku ale pouze na obliceji. Na licka jsme pouzivali i zinkovou mast nebo ted posledne Atopicderm od Saloos ale nic nezabira. Dcera ukonceny 5ty mesic, prikrmy ma zeleninu a maso, je na UM.

Dekuji moc za radu

Dobrý den,

je to příznak kojenecké seborrhoey, požádejte o kožní vyšetření, přechodně Bepanthen sensiderm.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 17.04.2024, 19:50
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×