Inzerce
Inzerce
Inzerce

Kristýnka pokračuje s Předškolákovými týdeníčky. Jak se jí vedlo u zápisu do první třídy?

Kristýnka se od ledna připravuje na školu s Předškolákovými týdeníčky a stále je z nich nadšená. I paní učitelky ve školce chválí Kristýnčinu domácí přípravu. Jak se Kristýnce dařilo u zápisu do první třídy?

 

Milí čtenáři,

Inzerce

Kristýnka stále moc ráda vyplňuje Předškolákovy týdeníčky, práce s nimi ji těší a jde jí to opravdu dobře. Ve školce taky hodně dbají na přípravu předškoláků. Paní učitelky si ji moc chválí a říkají, že je poznat, že se na školu připravuje i doma. Kristýnka jim také dost často o Předškolákových sešitech vypráví.

 

Připravujeme se k zápisu

Poslední dobou ale neměla Kristýnka na Předškolákovy týdeníčky tolik času. Ze školky jsme dostali instrukce, co všechno by měl předškolák umět, tak se Kristýnka připravovala hlavně podle toho. Nejraději by se ale hned po příchodu ze školky vrhla na úkoly z Předškolákových týdeníčků. Už má předělaný pokojíček a sestavený psací stůl, na kterém může úkoly plnit. Ještě musíme sehnat židli, což se nám zatím nepodařilo. 

Jak se nám daří s Předškolákovými týdeníčky?

Pohybovky venku jsou „větší sranda“

Praktická cvičení a pohybové úkoly stále Kristýnka procvičuje s tatínkem, ostatní s maminkou. Těší se, až bude hezké slunečné jarní počasí a bude moci pohybová cvičení plnit i venku. Dle jejích slov to bude „větší sranda“. 

Kristýnka si s Jízdou tužkou už poradí i bez zadání!

Nejrychleji jí stále jde práce s tužkou. Když si otevře sešit Jízda tužkou, hned mi hlásí, co bude dělat. Někdy je až moc rychlá, nečeká, jaké instrukce jí přečtu a udělá najednou třeba i další úkol. Umí si poradit a dobře to chápe, vše má vždy správně. 

Inzerce

Doplňujícími otázkami zjišťujeme, zda Kristýnka cvičením z Hlavičkových úkolů a Praktika pro život opravdu rozumí

Velmi dobře jí jdou i cvičení ze sešitů Hlavičkové úkoly a Praktik pro život. Nemá vůbec žádný problém se spojovačkami, rozdíly, větší, menší, co k sobě patří a proč. K úkolům jí dáváme někdy i naše doplňující otázky, snažíme se zpětnou vazbou zjistit, zda tomu rozumí a zda ví, proč to tak je.

S písmenkovými kartičkami dělá pokroky i tříletá sestřička

Skoro každý den děláme různá cvičení s kartičkami, která střídáme s hraním pexes a s hrou Dobble. Do těchto aktivit se snažíme zapojit i mladší tříletou dcerku a i u ní jsou znát pokroky. Kristýnka je hodně bystrá, vnímavá, má velmi dobrý postřeh a dobrou paměť a tyto hry ji moc baví. 

Psací potřeby Stabilo si zkrátka nemůžeme vynachválit

Navíc je Kristýnka stále nadšená z tužek, pastelek a fix od Stabilo, moc dobře se jí s nimi píše i kreslí. Velmi si je oblíbila a už nechce žádné jiné.

Zápis do první třídy

Pátek 8. 4. 2022 byl pro nás, a hlavně pro Kristýnku, velkým dnem. Šli jsme k zápisu do první třídy. Kristýnka se už dlouho dopředu těšila, pořád se vyptávala, kdy už to přijde, jak to bude probíhat a na co všechno se jí paní učitelka může zeptat. Dva tři dny před zápisem jsme s Kristýnkou opakovali všechno, co by už měla znát a zkoušeli ji.

Prostředí pro Kristýnku nové nebylo

Protože je mateřská škola, kam teď Kristýnka chodí, ve stejné budově jako základní škola, prostředí znala a nemusela mít žádné obavy. Ve škole jsme měli být v 16:00. Přestože bydlíme na vesnici, máme tady školu včetně druhého stupně a jsme spádovou oblastí pro více vesnic z Podhůří Orlických hor. K zápisu letos přišlo 27 dětí, což je za poslední roky poměrně velký počet, tak uvidíme, kolik spolužáků nakonec bude mít Kristýnka ve třídě.

Inzerce

Čekali jsme víc než hodinu!

Na zápise jsme napřed ve třídě, která byla označena jako „čekárna“, u paní učitelky předali vyplněnou žádost ke školnímu vzdělávání a Kristýnka si vybrala svou školní značku - tulipán. Poté jsme jen čekali, až přijdeme na řadu. Bohužel už při našem příchodu byl časový skluz zápisu hodinový, přestože se dětem věnovaly dvě paní učitelky. Bylo docela těžké předškoláky na víc jak hodinu zabavit. Naštěstí se většina dětí znala ze školky a paní učitelky ze školní družiny jim půjčily hračky.

Jak probíhal samotný zápis?

Když po hodině a půl konečně přišla řada na Kristýnku, odvedla si nás paní učitelka do třídy, kde samotný zápis probíhal. Rodiče posadila opodál a Kristýnku si vzala k sobě. Měla tam připravené stoly, na každém byl jiný úkol a postupně to s Kristýnkou prošly.

Inzerce

I s obtížnými úkoly si Kristýnka poradila na jedničku

Nejprve po Kristýnce paní učitelka chtěla, aby se představila a řekla, kde bydlí. Poté začaly s prvním úkolem, kterým bylo poznat různé druhy ovoce, zeleniny a sladkostí a říct také písmeno, kterým tato slova začínají a končí. Nakonec ještě slova vytleskala po slabikách. Toto šlo Kristýnce moc dobře, kromě toho, že si spletla na obrázku cibuli s česnekem, tak to zvládla výborně.

Na dalším stolečku zkoušela paní učitelka barvy a velikosti kytiček od největší po nejmenší, na které straně má lístečky a dále zda z obrázku Kristýnka pozná nějaké druhy kytiček. Dalším úkolem bylo počítat vajíčka v košíčku a rozdělit je na velká a malá. Poté následovala zkouška vázání tkaničky, to už Kristýnka uměla od listopadu. Na dalším stanovišti byla zkouška orientace v prostoru – nahoře, dole, pod, nad, kde je vpravo, kde je vlevo a rozdíly. Vše šlo Kristýnce úplně bez chyb. Poté s ní paní učitelka prošla geometrické tvary a barvy, a nakonec přišla na řadu práce s tužkou. Kristýnka měla za úkol obtáhnout tři různé čáry a podepsat se, pokud to umí.

Musíme jen zapracovat na držení tužky

Pak si paní učitelka sedla k nám rodičům a řekla nám, že všechny úkoly Kristýnka zvládla moc dobře a rychle a je tudíž schopná jít do první třídy. Jen ještě musíme zapracovat na správném držení tužky v ruce. Poté jsme šli všichni na chodbu, kde Kristýnka dostala balíček pomůcek, které bude potřebovat v první třídě a čokoládovou figurku. Odcházela ze zápisu moc spokojená a šťastná, už si dokonce pamatuje jméno paní učitelky, ví, kde bude mít třídu a všem vypravuje, že už bude školačkou. Jen ji mrzelo, že toho u zápisu nestihla více. Měla připravenou básničku a písničku, ale na nic z toho se jí paní učitelka neptala kvůli časovému skluzu.

Tak uvidíme, jak to ve škole Kristýnce půjde, a zda jí nadšení i po nástupu do školy dlouho vydrží.

Maminka Lenka s Kristýnkou

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Květen: Kristýnka pokračuje s Předškolákovými týdeníčky. Jak se jí vedlo u zápisu do 1. třídy? - diskuze

Poradna

Jde o hladovou stoličku?

| GabkaS | 21.06.2024, 16:25

Dobrý den paní doktorko,

ráda bych se na vás obrátila s dotazem, zda se nepotýkáme s hladovou stoličkou kojence nebo alergií na laktózu. Nás plně kojený chlapeček (ukončený 6. týden) má problémy s vyprazdňováním, trpí meteorismem, to však celou dobu od narození, větry jdou ven, ale miminko je podrážděné a plačtivé. Podáváme mu vit. D formou Terezie, BabyCalm před každým kojením a ProbioMaxík jednou denně. Do šestého týdne měl stolici každý den, nyní se nám dvakrát stala jednodenní prodleva (1. prodleva fotka celého miminka - normální zbarvení; další prodleva - stolice tmavší), dnes je již třetí den bez stolice. Dítě prospívá, za 4 týdny přibral 650 g. Zkusili jsme zavést i rourku, ale bez úspěchu, stolice nevyšla. Původně jsem měla za to, že miminko zkrátka trpí na prdíky a kojené mléko trápí všechno beze zbytku. Po přečtení starších příspěvků a vašich odpovědí jsem však znejistěla, vzhledem ke tmavšímu zabarvení poslední stolice, zda se nepotýkáme s hladovou stoličkou.
Z jiných příspěvků bych měla i dotaz, zda by se nemohlo jednat o nesnášenlivost laktózy vzhledem ke tvorbě pupínků na tvářích miminka.

Budu velmi ráda za Váš názor, neradi bychom něco zanedbali, jelikož miminko mělo novorozeneckou žloutenku.

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pupínky na tvářích jsou kojenecké akné, způsobené hormony z mateřského mléka, zkuste obklady z černého čaje, Bepanthen Sensiderm nebo AD Calcis, ale časem samo vymizí.

Co se týká stolice, není hladová natolik, aby musel dostat dokrm, je řidší, není ani příznakem intolerance laktózy, myslím, že by stačila úprava stravy maminky, přídavek kvalitních bílkovin – maso, kysané mléčné výrobky, tvrdé sýry… Ve stolici nejsou hrudky a není denně, tedy si myslím, že dítě spotřebovává maximum bílkovin. Hnědé zabarvení je způsobeno probiotiky.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 21.06.2024, 19:58
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×