Srostlice
Srostlice patří mezi zubní anomálie. Vyskytují se častěji v dočasném než stálém chrupu. Klinicky se srostlice charakterizuje zvětšenou zubní korunkou.
Jaké jsou typy srostlic?
Srostlice lze rozlišit na 3 základní typy - pravé, nepravé a dvojčata.
Pravá srostlice (synodoncie, dentes confusi) označuje srůst dvou původně samostatných zubních zárodků, která má potom jeden společný kořen. Výsledkem je snížený počet zubů, pokud nedojde o srůst s nadpočetným zubem. Jelikož jde o srůst dvou samostatných zárodků, tak pravá srostlice má dvě oddělené dřeňové dutiny.
Nepravá srostlice (dentes concreti) vzniká spojením dvou původně oddělených zubů pouze v oblasti kořene. Spojení je zprostředkováno pouze pomocí cementu. Tato srostlice bude mít dva kořeny a dvě korunky. Stejně jako pravá srostlice má dvě oddělené dřeňové dutiny.
Srostlice pravé a nepravé mohou vznikat srůstem dvou sousedních zubů nebo také srůstem se zubem nadpočetným.
Pokud dojde k tomu, že dojde k neúplnému rozdělení zubního zárodku, tak vznikají tzv. dvojčata (geminace, dentes geminati). Na rentgenu je možné vidět jednu velkou dřeňovou dutinu.
Kde se srostlice nejčastěji vyskytují?
Srostlice se nejčastěji v dočasném chrupu vyskytují v předním úseku chrupu. Nejvíce typická je srostlice středního a postranního dočasného řezáku. Méně častá srostlice je při spojení postranního řezáku a špičáku.
Proč srostlice vznikají?
Proč srostlice vznikají dodnes nevíme, ale uvažuje se o tom, že by se jednalo o kombinaci několika etiologických faktorů, převážně vlivu dědičnosti a vlivu zevního prostředí.
Jak rozeznat od sebe jednotlivé typy srostlic?
Zubní lékař dokáže rozlišit jednotlivé typy srostlic podle rentgenového snímku.
V praxi se rentgenový snímek zhotovuje hlavně z důvodu, zda jsou pod srostlicí založené stálé zuby. Na základě snímku lékař rozhoduje o léčbě.
Jaká je léčba srostlic?
Srostlice v dočasném chrupu může signalizovat anomálii počtu stálých zubů, proto je velmi důležité včas vyloučit postižení stálých zubů. Pokud si rodič všimne atypického zubu v dutině ústní svého dítěte, tak je vhodné upozornit zubního lékaře, který rozhodne o případné léčbě. Zubní lékař ve většině případů odesílá pacienta na konzultaci k ortodontistovi a spolu se podílejí na léčbě.
Pokud srostlice vytvářejí artikulační překážku, tak je zubní lékař opatrně zabrousí a snažíme se je ponechat ve funkci po dobu existence dočasných zubů. Je důležité je udržet v dutině ústní kvůli správné výslovnosti a zajištění místa pro výměnu za stálé zuby. Průběh výměny chrupu by měl posoudit ortodontista.
V době výměny chrupu je třeba srostlice včas odstranit, protože kořeny se často vstřebávají atypicky a nedostatečně a mohou tak tvořit překážku pro prořezání stálých zubů.
Předchozí článek:

Mohu na dítě líbáním přenést zubní kaz?
Následující článek:

Demineralizace dočasných i stálých zubů u dětí
Poradna
Dobrý den paní doktorko. Jsem 10 týdnů a 6 dní těhotná. Posílám foto z ultrazvuku a mohla byste mi prosím určit, kde leží hematom? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, hematom se pravděpodobně nachází na levé straně od plodu, více Vám řekne Váš gynekolog, který Vám vyšetření prováděl a zná i Vaši kliniku, nicméně doporučuji teď klidovější režim - nesportovat, bez pohlavního styku, ideálně užívat progesteron.

Pro akci je nutné přihlášení
Obsah článku
Související články
Vybraná anketa
Souhlasíte s omezením odkladů za současného zrušení přípravných tříd?
17 %
5 hlasů
77 %
23 hlasů
7 %
2 hlasy
Celkem hlasovalo 30 unikátních návštěvníků