Počátky očkování, úmrtnost na onemocnění dříve a v současnosti, složení vakcín dříve

  1. Proč se začalo očkovat? Co si od toho lékaři slibovali, jaký měl být smysl očkování?
  2. Jaká byla úmrtnost na jednotlivá onemocnění před zavedením očkování, jaká je dnes?
  3. Vývoj a složení vakcín. Co obsahovala první vakcína? Bylo její použití schválené?

1. Proč se začalo očkovat? Co si od toho lékaři slibovali, jaký měl být smysl očkování?

Počátky dobře zdokumentovaného očkování sahají do roku 1796, kdy byla použita očkovací látka proti pravým neštovicím. V té době lidé umírali na toto závažné onemocnění, kdo přežil, měl trvalé následky v podobě např. slepoty, deformit těla apod. Strach z nemoci vedl lékaře k tomu, že když nenašli nic na léčbu, tak hledali jak nemoci přecházet. První očkovací látkou tak byla oslabená živá vakcína a princip očkování byl v té době založen na podobnosti závažného a nezávažného původce. Ten nezávažný se ještě oslabil, aplikoval se člověku. Tím se spustila aktivace imunitní odpovědi, lidské tělo si vytvořilo protilátky proti tomuto původci a tyto protilátky zároveň likvidovaly závažného původce pravých neštovic. Proto očkovaný člověk neonemocněl a postupem času došlo k poklesu nemoci v populaci, až byla zlikvidována úplně. Od té doby se příprava dalších očkovacích látek zcela změnila. Vzhledem ke znalosti z oblasti imunologie jsme dnes schopni u řady nemocí určit, která součást závažného původce je rozhodující pro tvorbu protilátek a ochrany, a tyto součásti – antigeny tvoří základ očkovací látky.

2. Jaká byla úmrtnost na jednotlivá onemocnění před zavedením očkování, jaká je dnes?

Před zahájením očkování byla úmrtnost na řadu onemocnění skutečně vysoká. Například v Československu onemocnělo záškrtem až 600 dětí na 100 tisíc obyvatel, po zavedení očkování v současné době je výskyt prakticky nulový. Při tom na záškrt umírá jeden nemocný z 20 nakažených. Další závažné onemocnění je např. tetanus. Až 50 % nakažených může zemřít. Zavedení očkování proti tetanu vedlo k vymizení novorozeneckého tetanu u nás a nulovému výskytu v posledních desetiletích u všech obyvatel. V zemích, kde není očkování dostupné všem, stále umírá velké množství dětí na toto onemocnění. Na vzteklinu, která se přenáší ze zvířete na člověka, umírá 100 % těch, co se nakazí. Očkování po pokousání psem vede k záchraně života.

3. Vývoj a složení vakcín. Co obsahovala první vakcína? Bylo její použití schválené?

První vakcína obsahovala oslabený virus kravských neštovic. Tento oslabený virus nevyvolal vlastní závažné onemocnění, ale pro imunitní systém člověka byl signálem k tvorbě protilátek. Tyto tzv. obranné protilátky pak cirkulují v krvi a v místech, kde by případně pronikl původce pravých neštovic do lidského těla, se rychle nahromadí a škodlivý virus zneutralizují dříve, než by se začal množit a vedl k rozvoji nemoci. Člověk tak neonemocní. První vakcína nebyla samozřejmě nijak schválená. Vznikla na základě 20letého pozorování a díky zkušenostem, kdy se britský lékař Edward Jenner rozhodl podat tuto látku malému chlapci, kterého tak ochránil před invalidizujícím onemocněním. Podobně to bylo později s očkovací látkou proti vzteklině. V roce 1885 byl aplikací vakcíny, kterou objevil Louis Pasteur (nejvýznamnější vědec 19. století), zachráněn lidský život po pokousání vzteklým psem. Louis Pasteur prováděl první pokusy na zvířatech, ale pravděpodobně také sám na sobě. Jakmile si potvrdil, že lze zabránit úmrtí tímto přípravkem, začal ho okamžitě podávat lidem. Na žádná schvalování v té době nečekal. Dnes je samozřejmě situace odlišná a není možné použít žádnou očkovací látky bez toho, aby byla před tím schválená k použití.

Na dotazy odpovídal Prof. MUDr. Roman Chlíbek, Ph.D., vedoucí Katedry epidemiologie Fakulty vojenského zdravotnictví, Hradec Králové, vědecký sekretář České vakcinologické společnosti ČLS JEP


Komerční sdělení

Související články

Počátky očkování, úmrtnost na onemocnění dříve a v současnosti, složení vakcín dříve - diskuze

Poradna

Dobrý den, měli bychom dotaz. Dnes jsme byli s naší holčičkou na prvním očkování. Doktor to nechal teď na leden kvůli svátkům, takže to bylo naše první očkování. Holčičce jsou 3. měsíce, doktor nám jen sdělil , že dostane první základní očkování, to bylo vše. Ale dcera doma měla záchvaty breku, skoro se až dávila, byla nevrlá a celkové se zdálo, že jí to dost trápí apod. Samozřejmě jsme se změnou chování počítali, ale zdálo se nám, že se až moc trápí. Nakoukli jsme do očkovacího průkazu a zjistili jsme, že místo klasické jedné povinné dávky Hexavakcíny do nožičky, dostala ještě druhou do druhé nožičky Synflorix. Chci se zeptat, co je povinné, a co je nepovinné? A jestli na to měl doktor vůbec právo. Jelikož jsme nebyli vůbec s ničím seznámeni. Po diskuzi s ostatními maminkami nám bylo řečeno, že tak malé děťátko by poprvé mělo dostat jen jednu vakcínu, a to povinnou Hexavakcínu do jedné nožičky. Druhá Synnforix je prý vakcína nepovinná, a na očkování této vakcíny je potřeba písemný souhlas obou rodičů. Chci se tedy zeptat, co je na tom pravdy, jestli opravdu je Synflorix nepovinná vakcína a je povinností lékaře o tom informovat rodiče a zeptat se, jestli s tím souhlasíme. Protože jestli náš lékař nám tuto informaci zatajil, protože jsme ani jeden z rodičů nic nepodepisovali, ani jsme se ústně nedomlouvali, jestli nějakou nepovinnou vakcínu chceme. Bylo nám řečeno, že dostane základní jedno očkování. A zároveň bych se rád zeptal, jestli jí to nijak neublíží, když dostala obě vakcíny v jeden den naráz, každou do jedné nožičky. Předem moc děkuji za objasnění situace.

Dobrý den,

obě vakcíny patří do kategorie tzv. pravidelného očkování, u kterého je snaha státu o co nejvyšší proočkovanost. I proto jej plně hradí zdravotní pojišťovny a pro dítě je tím pádem zdarma. Skutečně jsou obě považovány za základ. Pan doktor se snažil udělat a taky udělal pro Vaše dítě to nejlepší. Druhou věcí je to, že v našich centrech dbáme na to, aby byl pacient resp. rodiče dítěte o všem podrobně informovaný a všemu rozuměl.

Prosím berte v úvahu, že lékař mohl být časově přetížený, případně se mohl spolehnout, že bude tuto věc s rodiči komunikovat podrobněji sestřička. V této době jsou ordinace praktických lékařů pro děti a dorost přetížené nemocnými dětmi a tak v rámci hodin vymezených na prevenci už může být značná únava. To samozřejmě věc neomlouvá, vakcína Synflorix je nepovinná a měli jste být srozumitelně poučeni. Věřím však, že se to pokusíte řešit smířlivou formou a budete nadále v očkování oběma vakcínami pokračovat. Úplně stejné vakcíny a najednou při jedné návštěvě pediatra dostalo i moje teď už 6 leté dítě. Věděl jsem o tom všechny možné detaily a rozhodl jsem se jít touto cestou. Dítě může být po očkování mrzuté, místo vpichu ho může bolest, o to smysluplnější je ale redukce očkovacích dnů na minimum formou současné aplikace dvou doporučených vakcín. Hlavní je, že nejde o nic většího. Obě vakcíny chrání před zákeřnými nemocemi, které mohou způsobit trvalé následky nebo dokonce i úmrtí dítěte.

S pozdravem

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS | Babyonline | 10.01.2017, 11:45
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce