Inzerce
Inzerce
Inzerce

15. výročí (1. 1. 2022) aneb jak jsme s Babyonline v cizině

Letos jsme toho prožili tolik… nepsala jsem to již loni? A předloni? Každopádně letos jsme toho prožili ještě více :-). Tolik, že vůbec nevím, odkud začít, aby to nebylo úplně zmatené.

Pokusím se to vzít systematicky od začátku, tedy od ledna.

Těšit se můžete na nový BOL

Již první měsíc leden začal ve svižném tempu, a to ve dvou prioritách roku 2021. Tou první je modernizace BOL. 15 let starého systému. I když byla spousta redesignů, tedy změna podoby Babyonline navenek, nikdy se nic nezlepšilo uvnitř. To probíhá právě nyní a na novou podobu Babyonline se budete moci těšit v lednu, nejpozději v únoru. Nebo úplně nejpozději v březnu? :-) Ne, musíme to stihnout do konce ledna.

Inzerce

Stran náplně se mně udála jedna velmi milá věc, a to seznámení, nebo spíše znovu setkání s panem profesorem Roztočilem, působícím nejdříve na klinice v Brně, následně dlouhá léta na primariátu v Jihlavě, se kterým nyní zpracováváme, troufám si říci, docela netradiční témata jako např. Lotosový porod, Absurdní přání rodiček nebo ten o netradičním využití placenty po porodu.

Druhá velká výzva roku 2021 – vstup vydavatelství na zahraniční trh

Ve stejném měsíci se začíná psát i příběh další velké události v historii Babyonline. Jedná se o vstup našich knížek na polský trh. A aby toho nebylo málo, jako první jsme si vybrali knížky sexuální výchovy. Asi si řeknete: „Hmmm, ti si ale troufají. Jít s českou sexuální výchovou do ciziny, a to ještě navíc do klerikálního Polska?“

Ano, milujeme velké výzvy. Průzkum trhu v ostatních zemích nám dal dostatečné sebevědomí si troufnout jít s našimi knížkami i tam.

Inzerce

Připomeňme si ještě pro nováčky na BOL, jak to všechno před 15 lety začalo

Marketéři by naši činnost nazvali monetarizací času stráveného s dětmi :-). A měli by pravdu. Ti, kteří jsou s námi déle, ví o tom notoricky známém příběhu, ve kterém osud českou lékařku 2x svedl z předem dané cesty:

  • Poprvé po ukončení medicíny, kdy nemohla jít do klinické praxe, protože neměla babičku na hlídání.
  • Podruhé po narození ADHD syna, kdy pochopila, že na dlouhou dobu již nikam na pravidelnou pracovní dobu nenastoupí. Také jí chyběly k péči o syna, která byla náročnější než u dcery, kvalitní informace a kvalitní vzdělávací knížky a materiály.

Tak vznikl nejdříve rodičovský odborně garantovaný portál Babyonline a za rok a půl poté i vydavatelství knížek s e-shopem www.prochytrehlavicky.cz.

Období úzkého sepětí s dětmi trvalo do 14. narozenin syna. Právě to se stalo neokopírovatelnou konkurenční výhodou všech našich knížek. Hlášky, názory a postoje do knížek jsem nasávala doslova každou vteřinu.

Inzerce

Kdy jsme začali dělat byznys?

Naštěstí se úderem 14. narozenin syn osamostatnil. Zatímco dříve bych nezvládla najít chvíli, kdy jsem byla bez něj, v této době nastává zcela opačný extrém, kdy mám problém vám sdělit, zda jsem jej daný den vůbec viděla. :-) To jsou holt ty ADHD děti, z extrému do extrému. A právě od doby, kdy syn dává přednost působení ve svém pokoji nebo venku s kamarády, jsme se naplno vrhli do byznysu.

Jak jsme se dostali k sexuální výchově pro náctileté?

Ke znalosti náctileté duše, jejímu náhledu na život, svět, a hlavně rodiče získaných doma se přidávají dotazy z poradny. I když jsem již zažila leccos a nedělám ze života vědu, hodně z těch dotazů náctiletých mě dostalo. Prožila jsem spoustu chvil přemýšlením, co s tím. S nevědomostí, která byla u dnešních teenagerů dle dotazů větší, než za nás v 80. letech. Že by to ti naši rodiče uměli lépe?

No, ti mí určitě, např. sexuální výchovu brali jako součást všeobecného vzdělání, které si dítě odnese z kruhu rodinného. Jak prostřednictvím rozhovorů, tak knihy, protože ne všechno v pozdějším věku dospívající chtějí řešit s rodiči. Když jsem se poohlížela po nějakých vhodných knihách, dcera mě dostala žádostí, abych ji naučila kvůli tanečním se líčit. Nebudete tomu věřit, ale to byla poslední kapka, ten pravý impuls pro vznik knížky pro dívky. Chlapci už „šli“ za dva roky poté tak nějak sami.

Vstup do Polska? Přes překážky …a doufám, že ke hvězdám.

Nástup do Polska nešel vůbec hladce. Po dvou letech přešlapování na místě se rozhoduji oslovit v Polsku PR agenturu. Konkurz probíhá z agentur, které na prvních dvou stranách nalezl Google. Mám více štěstí než rozumu, protože jednou z agentur, kterou mně Google naservíruje a kterou si pro její profesionalitu nakonec vybírám, je agentura paní Alžběty. Polsky Elżbieta.

Polsko mě posunulo osobnostně, byznysově i jazykově

Když viděli naši cestu do Polska, obrovské prvotní ztráty, ale hlavně vývoj situace v něm mí kolegové, nechápali, kam se řítím. Dostávala jsem rady od posunutí uvedení knížek na polském trhu, přes kontaktování polského právníka, nachystání si taštičky s kartáčkem a pastou pro případný pobyt ve vězení až po úplné odstoupení od svého nápadu. Z dnešního pohledu jsem moc ráda, že jsem tvrdohlavě vytrvala ve svém úsilí. Takový posun jako za půl roku přípravy vstupu na polský trh bych nezažila v Česku ani za 10 let. V dubnu začíná intenzivní jednání s agenturou v angličtině, začínám se učit polsky a knížky posílám k projití jazykovými odborníky. V době, kdy jsem si myslela, že jsme připraveni ke vstupu, zažívám jedno zajímavé překvápko. A to s překladem knih pro náctileté, u kterých se dozvídám, že je budeme muset připravit v polštině znovu.

Začíná tak pro mě neskutečný běh s časem, taková podnikatelsko-vydavatelská formule 1, kdy je cílem mít do podzimu knížky nově přeložené a vytištěné. Naštěstí nemám dle manžela historickou paměť, takže si úplně přesně nepamatuji, jak celý ten třičtvrtě rok proběhl. Ale...

Inzerce

...dali jsme to, knížky byly v Polsku představeny 18. listopadu 2021 se skvělým ohlasem zapojených odborníků a profesionálů z dalších oblastí. Na konferenci jsem zužitkovala své první znalosti polštiny a část prezentace předvedla právě v jazyku polském. Je mimochodem ještě těžší než čeština. :-) Ale má pozitivní zdravotní účinky. Rozhýbala mně ztuhlý čelistní kloub a díky zapojení obličejových svalů zpomalila gravitační ptózu (pokles obličejových struktur), má tedy i anti-aging efekt. :-)

Polskem žijeme stále, uvidíme, co tady budu psát za rok.

To je právě na tom životě nejkrásnější. Nikdy nevíme, kam nás posune, ale pokud k němu přistupujeme aktivně, vždy víme, že to bude někam vpřed. :-)

Poděkování úžasným spolupracovníkům a spolupracujícím subjektům

Za každým z těchto pozitivně naladěných řádků, jinak to naštěstí díky genetice neumím, stojí další 3 řádky seznamu úžasných lidí, které by stálo za to jmenovat a poděkovat jim. Komu? Jsou to jednak obě programátorské společnosti, které se nám o projekty starají, dále náš skvělý grafik Jarek, tiskárna, nespočet odborníků, ale hlavně mé stejně profesionální kolegyně, Andrea, v roce 2021 novopečená maminka, a Lenka, která se od zodpovídání dotazů rodičům přesunula i do oblasti managementu našeho vydavatelství. A Blanka, která se nám stará o rozesílku. Seznam pak završuje skupina studentek a studentů, kolegyně pro Polsko a další externí spolupracovníci.

A určitě bychom nebyli tam, kde jsme, nebýt skvělých značek s báječnými lidmi, které naši vzdělávací činnost podporují. Děkujeme Dášo, Stanislawe, Tomáši, Dano, Báro, Sašo, Antoníne, Katko, Honzo, Martino, Petro, Kamilo, Ilono a dalším našim sponzorům.

Firmu dělají lidé, těch a jejich práce si nejen v profesním životě vážím nejvíce.

Také děkujeme za přízeň Vám, našim čtenářkám a čtenářům. Bez Vás by naše práce neměla smysl.

A na závěr nemohu vynechat svou vlastní rodinu, která si v roce 2021 se mnou vážně užila své. Ale upřímně si myslím, že adrenalin je menší zdravotní riziko než nuda. Vážně! Jednou na to udělám studii. :-)

Užijte si krásný a pohodový rok 2022,

Vaše

Jana Martincová

s celým nadšeným vzdělavatelstvím Babyonline

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

15. výročí (1. 1. 2022) aneb jak jsme s Babyonline v cizině - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Kožní

| Wendyzacka | 04.06.2021, 21:16

Dobrý den scháním kožního lékaře pro radu. Na kožní jdu až v pondělí a potřebovala bych poradit Je mi 24 let a na vnitřní straně stehen na obou nohách se mi udelaly takové hnědé fleky a nevím co to je.
Děkuji za odpověď

Vážená paní,
 
s kožními problémy je potřeba zajít k lékaři přímo. Je tedy dobře, že jste se objednala.
 
Přeji krásný víkend,
Jana Martincová

MUDr. Jana Martincová | Babyonline | 07.06.2021, 20:39
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×