Inzerce
Inzerce
Inzerce

13. narozeniny BOL

Milé holky Bolky, vážení čtenáři či náhodně příchozí na Babyonline!

První den nového roku přichází a s ním i naše každoroční bilancování. Proč zrovna 1. 1.? Právě v tento den byl roku 2007 kolem 10. hodiny večerní, tedy přesně před 13 lety, spuštěn Babyonline.

Krátce po svém spuštění si i díky drobné inzerci v televizním programu blízko anonce na Růžového pantera získal několik tisíc čtenářek. Velmi rychle se rozjela i komunitní část, kde by se za diskuze nemuseli stydět ani přední světoví akademici. Jsem tomu velice ráda, že jsem získala v období, kdy má člověk mírně řečeno okleštěné zájmy a náplň, takto spřízněné duše.

Mimochodem, víte, že si nás jako rodičovskou generaci velice považovali dětští lékaři? Jako úžasné parťáky v péči o děti. Hodnotí nás jako generaci velmi racionálně a kriticky uvažujících rodičů, kteří si v informacích uměli udělat pořádek. Prý na rozdíl od další rodičovské generace. Respektive na Babyonline to nepoznáte. Ten vždy bude přitahovat jako pravidelné návštěvníky rodiče, kteří umí ve svém životě určit priority, srovnat si hodnoty, nepodléhat hystericky fake news, jak je teď oblíbené říkat :-), a kteří si úzkostlivě hlídají, co a koho čtou.

Inzerce

Zpočátku mě trochu mrzelo, že jsme již tuto generaci nestrhli ke spontánní účasti na Babyonline, ale otevřelo nám to zase trochu jiné cesty a obzory.

Nevím, jak to děláme, ale v podstatě si vždy PFkem tak trochu předpovíme, co nás v následujícím roce čeká.

Inzerce

V minulém roce, aniž bychom zanedbávali naše kmenové Babyonline, jsme rozjeli spoustu nových aktivit. A opravdu jako by platilo motto našeho PFka: „Přes překážky ke hvězdám.“

Inzerce

K letošnímu výročí jsem si poprvé musela vzít k pomoci svůj diář. Tolik toho bylo a sama jsem byla překvapená, kdy se udály, nebo měly počátek ty nejdůležitější události.

Do jakých nových aktivit jsme se vrhli?

Hned v prvním čtvrtletí minulého roku potkávám velmi zajímavé odborníky, kteří nás nasměrovali dále v našich kmenových tématech, jakým jsou předškolní příprava a sexuální výchova.

Pustili jsme se do workshopů Den předškoláka, které jsme postupně vedli pro ředitelky a pedagožky MŠ, rodiče s dětmi a rodiče samostatně. Také jsme natočili nová videa práce s předškoláky a dětmi 2-5 let, kde dokonce krátce účinkuje i jedna z našich tří činčil. Fífa mu říkal Mončila.

Jsem ráda za rodiče, kterým není zatěžko svým dětem věnovat čas

Radost z předávaného know-how rodičům i pedagogům měla i jeden hořký nádech, který se snažím vytěsnit, ale příliš úspěšně mně to nejde. Jak by mohlo, když i sdělovacími prostředky proběhl ke konci roku výsledek průzkumu rozevírajících se nůžek v připravenosti dětí do školy, se kterým jsme se již dříve setkali. 

Kromě stejných nadšenců v oblasti pedagogické i rodičovské jsem si bohužel nemohla nevšimnout části, jak to říci slušně, vyhořelých jak pedagogů, tak i rodičů. U té druhé jmenované skupiny mně to mrzelo dvojnásob. 

Hloupým se nikdo nerodí, hloupým se člověk stává

Během minulého roku, kdy jsme se nejen setkávali s odborníky, rodiči, ale točili i další videa přípravy předškoláka a dítěte 2-5 let, jsem si uvědomila jednu opravdu hořkou skutečnost: „Hloupým se žádný člověk nerodí. Ale stává. Nejprve leností svých rodičů, pak svou vlastní.“

Společně s pedagogy sledujeme, jak se stále více rozevírají nůžky u dětí v prvních třídách. Toto se s nimi táhne i v dalších ročnících. Viník? Laxnost rodičů. Přesvědčení, že od vzdělávání jsou tady instituce. Musím přiznat jednu neblahou skutečnost, a to, že se nám rodiče nedaří přesvědčit, že první základy všeobecného vzdělání si dítě odnáší z rodiny. To, co se mu v rodině nedostane v prvních 6 letech, už nikdy dítě nedožene.

Stejná situace je v sexuální výchově

Úplně stejná je situace v přípravě k rodinnému a pohlavnímu životu, jak tomu "masarykovsky" říkám. Když mně jedna známá, učitelka hudby, v hovoru sdělila, že vše o sexu její 15letý syn stejně už ví z internetu, na chvíli jsem oněměla. Při dotazu, jestli se dívala, co na tom internetu najde, zareagovala slovy: „Tak to ví od vrstevníků!“ Na mou otázku, odkud to ví ti vrstevníci, již argument nenašla. 

V této chvíli jsem se již sama sebe ptala, v čem pro některé rodiče spočívá rodičovská role. Předškolní příprava by měla být podle nich úkolem školky, sexuální úkolem internetu. To skutečně mysleli vážně? Musela jsem se 2x štípnout, abych viděla, že ta situace je opravdu skutečná.

Splnila jsem svou historickou úlohu matky

Jak asi vidíte, vrháme se stále více i do témat mimo těhotenství. Souvisí to s tím, že se přihodilo něco naprosto nečekaného, co jsem si tajně přála, ale příliš v to hlasitě nedoufala. Neuvěřitelně u našeho ADHD syna nastala situace, kdy jsem naznala, a to v jeho 14 letech, že jsem splnila historickou úlohu matky a stáhla se do ústraní. Myšleno tak, že jsem za ním již intenzivně nepřešlapovala a nevracela věci do normálu. Ostatně, kdy jindy si má nabít ústa, když ne teď?

O to více jsme si uvědomili, jaký vzdělávací poklad pro děti jsme v minulých letech inspirováni těmi našimi vytvořili a ač měl původně sloužit hlavně pro naše děti, začali jsme jej stále více šířit dále.

Knížkám jsme dokonce loni věnovali nový e-shop: www.prochytrehlavicky.cz a po 12 letech nátlaku všech kolegů a externistů jsem konečně přistoupila k vytvoření zastřešujících stránek pro všechny naše aktivity: www.janamartincova.cz

Trocha tajnůstkářství

Víte, několik nápadů započatých v minulém roce ještě zbývá dotáhnout. U těch bychom o těch překážkách mohli mluvit asi nejdéle. Zvláště u jedné, jestli ji dotáhneme, si v cíli budu připadat jako po zdolání kanálu La Manche. A asi nejen já. :-)  Ale nepředjímejme, ať jejich případný úspěch nezakřikneme. Jsou to pro nás nové a poměrně velké věci, ale jelikož jsem pověrčivá, nechci o nich raději ještě mluvit. Určitě se však o nich dozvíte, jestli je dotáhneme. To už se pak neutají.

Ve vzduchu se nad námi stále vznáší spousta témat. Některá již byla otevřena, ale to, které se stane tou největší výzvou příštího roku, jak máme pro změnu v našem letošním PFku, je zatím ve hvězdách.

Možná jste z toho překvapeni, že nemáme vše do puntíku nalajnované. Já už ne. Je to už nějaký měsíc, kdy věci netlačím, ale nechám volně plynout.

Kdo za námi stojí?

Sluší se zmínit, kdo náš vzdělávací vůz pomáhá startovat i někdy táhnout. Protože už to dávno není one woman show. Předně spousta odborníků. Nesmírně nás těší, když kohokoliv z nově objevených kvalitních odborníků oslovíme, je potěšení i na jeho straně. Tuto důvěru v nás bychom chtěli udržet i v následujícím období. 

Ve voze, občas i za ním je také několik nadšenců v zázemí Babyonline. Ty, které nám pravidelně přispívají v Rodíme online, testování, i výherci jsou v kontaktu s úžasnou kolegyní Andreou. Na dotazy o mateřské vám odpovídá Lenka. Nechybí ani mé první spolupracovnice Věra a Naďa. A paralelně s nimi se rozrůstá i „knižní“ tým, který doufám v příštím roce stabilizujeme.

Všem výše zmíněným děkuji za jejich neúnavné nasazení, vám čtenářkám a čtenářům za to, že vás to s námi stále baví. Našim sponzorům za podporu. Dokud tomu tak bude a přijde nám naše činnost smysluplná, budeme v ní nadšeně pokračovat. Pokud to pomine, už máme vyzkoušeno, že se vyrojí zase něco nového, co nás bude naplňovat a přinášet významnou hodnotu i někomu dalšímu.

 

Přejeme nejen sobě, ale i vám, milé maminky a tatínkové, ať vás stále baví čelit novým a novým výzvám a s radostí, někdy obavami, ale hlavně s odvahou se do nových aktivit pouštět. 

Kdo něco dělá, může sice něco zkazit, i se dříve opotřebovat, ale jeho život rozhodně stojí za to. Jsme toho celý tým důkazem každým dnem let minulých a pevně věřím, že tomu letos nebude jinak.

Tak tedy vstříc novým výzvám roku 2020!

Vaše Jana Martincová

P.S.: A ještě nějaké perličky z natáčení 2019:

  • 20 let manželství Jany a její první status na FB a IG.
  • Svatba Andrey 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

13. narozeniny BOL - diskuze

Poradna

Dobry den, mam syna 4 roky, nema zadne bolesti, ale moc nechce jist, dnes kdyz jsem mu měnila plenku, mel černou stolici. Mam jen jedno dite proto se bojim a nevim co to znamena. Muzete mi prosim poradit? Z ceho to muze byt? Obcas pije Coca Colu, ale jen velmi malo a bez cukru. Ted momentalne ji hodne platkovy sýr v toustech, ma rad vse co se týká sýru, dnes mel i jablka. Muze mit krvácení? Na bolesti si zadne nestezuje, horecky nema, je naprosto v poradku, hraje si. Prosim o radu.

Dobrý den,

nejedl syn borůvky, ostružiny? Mohlo by to být zabarvení z ovoce, pokud se stolice bude opakovat, kontaktujte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 14.07.2024, 17:30
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×