Inzerce
Inzerce
Inzerce

16. výročí založení Babyonline

Letošní zdravici začínám psát na letišti v Dominikánské republice. 7denní pobyt jsem obdržela od manžela jako vánoční dárek. Poprvé jenom pro nás dva.
Jestli myslíte, že jsem po oznámení daru manželem propadla přirozenému nadšení typu „jééé, my si konečně letos odpočineme a ještě ujedeme z té české zimy, mlhy a břečky“, zklamu vás. Místo nadšení mě popadla panika:
 
„Cože, my tady necháme děti samotné?“
„Vždyť jsou dospělé,“ namítal manžel.
„Navíc Ríšu úplně samotného v domě?“
„Bude rád.“
„Co když se nám něco stane?“
„To se může i tady.“
„Vždyť mám ještě tolik práce.“
„Ta počká.“
„Příjezd až 24. prosince odpoledne? Kdo nachystá Vánoce?“
„Děti.“
 
Místo těšení jsem začala mít docela nervy.
Ale mělo to něco do sebe. Dárky jsem měla zabalené už kolem 10. Nezapomněla jsem ani na činčily a želvíka. Ten ode mě dostal do terária novou papírovou boudu. Stromek byl nastrojený 13.
 
Odjeli jsme v pořádku a následně z exotiky sledovali, jak v Česku přibývá sněhu, náledí a chřipek. Kontrolovali jsme, zda je doma vše v pořádku, organizovali syna a dceru k vyzvednutí cukroví (letos jsem poprvé nepekla) a přípravě Vánoc. Syn skutečně týden pečoval sám nejen o vše doma, ale ještě k tomu o babičku, za kterou jel autem 30 km mimo Brno po největší sněhové nadílce. Babička (82 let) se nám mimochodem ztratila den před odjezdem, to napadlo těch 30 cm sněhu a byla kalamita. Naštěstí jsme ji po dramatických hodinách dohledali a dovezli domů, ale o tom až jindy. U nás to zkrátka nikdy hladce a bez adrenalinu nejde :-).
 

Děti, které inspirovaly celou naši činnost, dospěly
Jestli se ptáte, zda syn, který zvládl týden o vše sám pečovat, je to dítě, kvůli kterému jsem se vzdala kariéry, abych si našla novou, a díky kterému vzniklo naše vydavatelství (to jsem mimochodem nikdy neměla v úmyslu zakládat), pak odpověď zní ANO.
 
Byl dítě ještě donedávna pojímané okolím jako „nevychovatelný a nevzdělavatelný idiot“. Inspiroval téměř všechny naše vzdělávací knížky. Troufám si sebevědomě říci, že bez nich by tím „idiotem“ možná zůstal. Viděla jsem v něm potenciál, který jsem nehodlala na rozdíl od české společnosti a českého vzdělávacího systému nechat ležet ladem. 
 
Jak šla naše tvorba
Naše vzdělávací tvorba začala po návštěvě Národního muzea Říkačkami. To byly synovi 4 roky, o klasické říkanky nestál, ale byl naprosto unešen těmi o zdraví, lidském těle, světě kolem nás. Pokračovali jsme sexuální výchovou Jak děti přicházejí na svět, skutečným rozhovorem s velmi na toto téma zvídavým synem v jeho 5 a půl roce. Čtveřici předškolních knížek uzavřely Předškolákovy týdeníčky – předškolní příprava přímo pro předškolní rok a Písmenkové kartičky, vše v edici Pro chytré hlavičky.

Téma sexuální výchovy u nás rezonovalo stále, nepřišlo mi tedy zprvu nutné něco pro děti sepisovat. Nicméně po historkách o tom, co dělají holky v 15 letech i dříve, na které jsem zírala s otevřenou pusou a dotazem „to v těch rodinách žádná sexuální výchova neprobíhá? ani v rodinách kantorů a lékařů?“, a po dceřině žádosti před tanečními, abych ji naučila správně se líčit, jsem naznala, že je na čase se s kolegy pustit ještě do tohoto tématu. Dva roky po dívkách vznikla sexuální výchova pro chlapce, a v roce 2022 k nim od syna přibylo naprogramování webové stránky www.sexualnivychova.cz, kde kvalitní vzdělání v této oblasti mohou načerpat i děti rodičů, kteří téma stále i v dnešní rizikové internetové době ignorují. Věk knížek se mezitím posunul až na dolní hranici 10, někdy 9 let. Horní je cca 14, ale zhruba 2 roky zpátky si našla 17letého čtenáře komiksů. 
 
Práce a rodina v jednom
Vidíte, že mám stále hodně pracovní život protkaný tím osobním. Kromě syna s námi spolupracuje v rámci svých časových možností také dcera, jednak v odborných textech a poté na počátku školního roku založila skupinu předškolní přípravy na FB, kam se můžete s předškoláčky přidat a sledovat, jak děti naše vzdělávání baví a jaké s Předškolákovými týdeníčky dělají pokroky.
 
I když zcela dětem stačí koupit pouze tuto vzdělávací sadu, ve vylepšené variantě i s abecedními kartami a sexuální výchovou pro nejmenší, tak pro rodiče, kteří chtějí vědět podstatu budování jednotlivých schopností u dítěte pro nástup do školy a proč je předškolní příprava důležitá, jsme nově natočily sérii videí.
 
Na těch i dalších činnostech se podílela spousta mladých lidí, kteří se k nám dostali právě přes naše děti. 
 
Nová knížka jako třešnička na dortu v naší tvorbě
Mnozí z vás, kteří máte dítě od zhruba 4 do 8 let, jste asi zaznamenali, že jsme letos k dětské edici přidali novou knížku Přísloví a hříčky pro chytré hlavičky, kde je objasnění přísloví doplněno verši s humorným podtextem, u nás doma jim říkáme psychedelické, dále s interaktivním úkolem, ale hlavně nádherným dynamickým obrázkem od studentky animace Štěpánky. 
 
Zlomové roky doma i v podnikání
Babyonline bylo inspirováno právě ADHD synem a vlastní potřebou nejprve kvalitních informací k péči o něj www.babyonline.cz a poté nedostatkem kvalitních vzdělávacích zdrojů, na které jsou tyto děti velmi náročné. 
 
Právě syn nám pár dní zpět ukázal, že po letech, kdy jsem musela být stále ve střehu a spoustu věcí nenápadně korigovat, přinášet motivaci i inspiraci k jeho vývoji, je již zcela samostatný a zodpovědný. Proto jsem dnes začala tak osobně. Protože vznik a cesta našeho vydavatelství byla úzce spjata s tím, co jsem během vývoje potřebovala pro vlastní děti a nenašla v odpovídající kvalitě jinde. Klíče do zámků všech dveří, které jsme potřebovali jako rodiče otevřít a nakouknout dovnitř, byly vytvořeny a úspěšně použity. 
 
Možná nastal čas ohlédnout se po nových výzvách 
Přijde mi, že máme za sebou jednu takovou ucelenou misi, že končí jedno krásné, dlouhé a úspěšné období Babyonline. My nyní stojíme na rozcestí. A já na rovinu přiznávám, jak jsem vždy měla jasno, co budeme další rok dělat, tak příští rok je pro nás zatím velkou neznámou. 
 
Samozřejmě máme v plánu pokračovat s těhotenstvím a péčí o dítě na Babyonline. A to i přesto, že to již několik rodičovských webů v této době tzv. zabalilo. Možná se dokonce dočkáme nového Babyonline, na kterém programátoři pracují. Ale jak píšeme v Příslovích: „Neříkej hop, dokud nepřeskočíš.“ Třeba nás neopustí téma sexuální výchovy, kterému jsme se s kolegyní sexuoložkou letos intenzivně věnovaly a zřejmě se na něj podíváme z trochu jiného, velmi aktuálního úhlu pohledu. Nebo se nabízí, že mě již v mém věku naplno pohltí problematika zdravotní, kterou řeší generace mých vrstevníků a starší, tu nyní prezentujeme na webu www.zdraveomlazeni.cz.
 
Těch dveří jsme v minulosti otevřeli hodně a všechny činnosti nás dosud odměňovaly obrovskou smysluplností.
Určitě budu mluvit za celý tým, když řeknu, že nás velmi nabíjí vytvářet společně s vámi rodiči lepší přítomnost a budoucnost našich dětí i celých rodin. Protože na vzdělání záleží. Zvláště v prvních 6 letech a v období dospívání. Důkazem toho je nejen, jaký nabral směr vývoj hyperaktivního syna, ale také zpětná vazba mnoha vás, rodičů a učitelů.
 
Motivace přichází s vaší účastí
Celý tým, který se na všech činnostech podílí a patří mu za to velký dík, je k té nádherné smysluplné činnosti motivován právě vaší účastí, tím, jak vidíme, že nás navštěvujete, čtete, pro děti pořizujete vzdělávací knížky. Za to vám velmi děkujeme. To je hybným motorem pro naši tvorbu. Dokud tady budete vy, rodiče, kteří znají hodnotu vzdělání a chtějí ji pro své děti zábavnou formou, pevně věřím, že tady bude i Babyonline.
 
Tomu do nového roku přeji hodně spokojených velkých i malých čtenářů a vám lidem dobré vůle zdravý, šťastný a úspěšný nový rok co možná nejvíce protkaný pozitivními událostmi a strávený v kruhu rodinném.
 
Vaše Jana Martincová

Inzerce

Poskytly jsme mnoho rozhovorů, přikládám dva osobnější, které nastiňují, jak jsem se k tomu dostala:

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Inzerce

Praktické stránky péče o dítě, navíc s ADHD, se na medicíně příliš neučí, tak jsem si musela kvalitní zdroj informací založit sama, vypráví MUDr. Jana Martincová

Rodiče podceňují sexuální výchovu u svých dětí. Ty se pak často stávají terčem sexuálních agresorů, varuje Jana Martincová

Inzerce
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

16. výročí založení Babyonline - diskuze

Poradna

Kožní

| Wendyzacka | 04.06.2021, 21:16

Dobrý den scháním kožního lékaře pro radu. Na kožní jdu až v pondělí a potřebovala bych poradit Je mi 24 let a na vnitřní straně stehen na obou nohách se mi udelaly takové hnědé fleky a nevím co to je.
Děkuji za odpověď

Vážená paní,
 
s kožními problémy je potřeba zajít k lékaři přímo. Je tedy dobře, že jste se objednala.
 
Přeji krásný víkend,
Jana Martincová

MUDr. Jana Martincová | Babyonline | 07.06.2021, 20:39
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×