Inzerce
Inzerce
Inzerce

Zácpa u dětí

Ve zkratce pro tatínky

 1. Projevy zácpy
 2. Nejčastější příčiny
 3. Jak postupovat v odstranění příčin zácpy?
 4. Léčba zácpy doma
 5. Kdy navštívit lékaře

Jde o poměrně častý problém, jehož léčení však bývá velmi obtížné, protože příčiny se velmi často kombinují.

1. Projevy zácpy

- obtížné vyprazdňování

- bledost dítěte

Inzerce

- nechutenství

- bolesti břicha

Inzerce

- při dlouhotrvající zácpě zašpiněné spodní prádlo (v konečníku se při dlouhotrvající zácpě vytvoří ze stolice tuhá koule, kolem níž protéká střevní obsah, který samovolně odchází)

2. Nejčastější příčiny zácpy

 • nevhodné složení potravy (málo zeleniny a ovoce obsahující tolik potřebnou vlákninu, časté pojídání cukrovinek včetně čokolády, málo tekutin - především neslazených, nedostatek pohybu)
 • úmyslné oddalování vyprázdnění (důsledek nucení „na nočník")
 • projev prvního vzdoru vůči rodičům (obvykle mezi 2. a 3. rokem věku, kdy dítě úmyslným nevyprazdňováním „trestá" rodiče
 • stres z nedostatku soukromí (záchodky v jeslích a mateřských školkách, kde není soukromí, které je i u malých dětí nesmírně důležité, na základních školách je problém podobný)
 • stres z rodinných poměrů (rodina prochází těžkým obdobím z nejrůznějších důvodů - ztráta někoho z rodičů, sourozenců, rozvody rodičů a z toho plynoucí problémy, které se řeší v přítomnosti dětí, střídání partnerů apod.)
 • infekce a praskliny v okolí konečníku (dítě vyprazdňování potlačuje pro bolest v průběhu vyprazdňování)
 • poruchy funkce střev a látkové výměny

Všechny uvedené příčiny či jejich kombinace mohou postupně vést k úporné zácpě, která se někdy velmi obtížně upravuje. Čím déle totiž potíže s vyprazdňováním trvají, tím hůře se upravují. Rodiče i děti většinou z ostychu o těchto problémech nehovoří, zmíní se až tehdy, když už neví kudy kam. Takže je nutno řešit problémy včas a nečekat, že se vše samo upraví.

3. Jak postupovat v odstranění příčin zácpy? Co dělat, když je zácpa?

Především je nutno pátrat po příčinách, které poruchu vyprazdňování mohly vyvolat.

 • úprava stravovacích návyků: vynechat úplně bílé pečivo, cukrovinky, čokoládu, sladké nápoje, zařadit více ovoce, zeleniny - hlavně syrové, celozrnné pečivo, neslazené nápoje, zakysané mléčné produkty - bílý jogurt, kyška, podmáslí, kefír
 • postupně pěstovat návyk k vyprázdnění na určitou dobu, která dítěti vyhovuje
 • malé dítě učit na nočník nenásilně, každé dítě je jiné a trvá různě dlouho, než pochopí smysl tohoto úkonu, proto není vhodné srovnávat děti mezi sebou
 • problémy v rodině nelze řešit před dětmi, i tak vycítí, že něco není v pořádku, proto je třeba s dětmi mluvit opatrně, ale „na rovinu"

Pokud se náprava v domácích podmínkách nedaří, je nutno konzultovat situaci s ošetřujícím lékařem, který zvolí vhodný léčebný postup, případně rozhodne o podrobnějším vyšetření. Rozhodně není na místě používat u dětí projímadla, své odůvodnění mají pouze v akutních případech. Často jsou totiž návyková, což se také obtížně napravuje.

Inzerce

4. Léčba zácpy doma - léky proti zácpě

 • Jde-li o dočasný problém (např. oslava narozenin či Mikuláš, a s tím spojená větší konzumace čokolády a jiných sladkostí), není třeba podléhat panice. Zkuste zvýšit přísun neslazených tekutin, přidat vymačkaný pomeranč, švestkový či meruňkový kompot.
 • Nedostaví-li se odezva, můžete použít glycerinový čípek.
 • V dalších dnech úplně vynechte sladkosti, podávejte více čerstvého ovoce (ideální pomeranč a kiwi, je-li dítě alergik, použijte sušené švestky, meruňky, fíky - nebo v létě čerstvé ovoce), zeleninové saláty, celozrnné pečivo, sušenky s vlákninou apod.

5. Kdy navštívit při zácpě lékaře?

 • jestliže se nedaří dítě vyprázdnit v domácích podmínkách
 • jestliže se zácpa opakuje, dítě naříká na bolesti bříška, neprospívá, odmítá jíst
 • křičí při vyprazdňování
 • na kalhotkách, pleně či stolici objevíte krev
 • trvá-li zácpa déle než 3 dny

Váš dětský lékař dítě vyšetří a také se vás podrobně zeptá na všechny okolnosti a zváží vhodný postup včetně případného dalšího vyšetření.

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Ve zkratce pro tatínky

Léčba zácpy u dětí začíná odhalením příčiny. Může jí být nevhodné složení stravy – málo vlákniny, tekutin, stres z nucení na nočník, z nedostatku soukromí, z rodinných poměrů, praskliny v oblasti konečníku, ale také poruchy funkce střev a látkové výměny. Kromě obtížného vyprazdňování se může u dítěte objevit také bledost, bolesti břicha, nechutenství. Základními léčebnými úkony po nalezení příčiny je pěstování pravidelného času vyprazdňování, strava s dostatkem vlákniny (ovoce, zelenina) a tekutin, komunikace s dětmi o problémech. Z léků můžeme použít glycerinový čípek. Jestliže se dítěti ani poté nepodaří vyprázdnit nebo má velké bolesti, zácpa trvá déle než 3 dny, je vhodné kontaktovat lékaře. JM

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Zácpa - diskuze

 • Zácpa u 3-leté dcery.
  Má dcerka trpěla zácpou.Její příčina byla spíše psychická a vedla až ke stavu,kdy měla při každé stolici jasnou krev a odmítala se vyprázdnit.Stolice vypadala jako velký hrozen z tvrdých bobků.Velmi ji to bolelo a při tlačení byla celá spocená a uplakaná.Někdy jsem jí musela i pomoci a bobek jí odstranit od konečníku,protože nešel ani ven ani spátky.Byly jsme u lékaře,který nám doporučil Lactulozu,ale ta nepomohla.Byly to muka,ale už je to konečně za náma.Pomohly nám Biopron Laktobacily Baby,které jsem na jiné doporučení nasadila každý den a je to čím dál lepší.Užíváme je už 3 měsíce,stolici máme pravidelně a bez bolesti,ale hlavně už se nebojí vykakat jinde než doma se mnou.Doufám,že tímto pomůžeme i jiným bezradným maminkám.Chce to mít hodně trpělivosti. 
  sawed   | 26.01.2014 14:16:01
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Stolice novorozence

| PSJan | 10.04.2022, 23:31

Dobrý den,
mám 14 denní miminko, u kterého jsem si všimla v posledních 3 dnech změnu stolice ze žlutavé na hnědou, lepkavou, které je vždy jen malé množství. Je prosím takováto stolice a změna normální? Co se týče moči, žádná změna, je dostatek promočených plen.
Děkuji za odpověď.

Dobrý den, v době šestinedělí to může být, kvalita mateřského mléka se vyvíjí, po ukončení šestinedělí se upraví. Může to být nedostatečnou výživou matky. Maminka potřebuje kvalitní výživu, maso, mléčné výrobky, příkrmy, nenadýmavou zeleninu s ovocem, dostatek tekutin.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 13.04.2022, 18:17
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×