Inzerce
Inzerce
Inzerce

Zácpa u dětí

Ve zkratce pro tatínky

 1. Projevy zácpy
 2. Nejčastější příčiny
 3. Jak postupovat v odstranění příčin zácpy?
 4. Léčba zácpy doma
 5. Kdy navštívit lékaře

Jde o poměrně častý problém, jehož léčení však bývá velmi obtížné, protože příčiny se velmi často kombinují.

1. Projevy zácpy

- obtížné vyprazdňování

- bledost dítěte

Inzerce

- nechutenství

- bolesti břicha

Inzerce

- při dlouhotrvající zácpě zašpiněné spodní prádlo (v konečníku se při dlouhotrvající zácpě vytvoří ze stolice tuhá koule, kolem níž protéká střevní obsah, který samovolně odchází)

2. Nejčastější příčiny zácpy

 • nevhodné složení potravy (málo zeleniny a ovoce obsahující tolik potřebnou vlákninu, časté pojídání cukrovinek včetně čokolády, málo tekutin - především neslazených, nedostatek pohybu)
 • úmyslné oddalování vyprázdnění (důsledek nucení „na nočník")
 • projev prvního vzdoru vůči rodičům (obvykle mezi 2. a 3. rokem věku, kdy dítě úmyslným nevyprazdňováním „trestá" rodiče
 • stres z nedostatku soukromí (záchodky v jeslích a mateřských školkách, kde není soukromí, které je i u malých dětí nesmírně důležité, na základních školách je problém podobný)
 • stres z rodinných poměrů (rodina prochází těžkým obdobím z nejrůznějších důvodů - ztráta někoho z rodičů, sourozenců, rozvody rodičů a z toho plynoucí problémy, které se řeší v přítomnosti dětí, střídání partnerů apod.)
 • infekce a praskliny v okolí konečníku (dítě vyprazdňování potlačuje pro bolest v průběhu vyprazdňování)
 • poruchy funkce střev a látkové výměny

Všechny uvedené příčiny či jejich kombinace mohou postupně vést k úporné zácpě, která se někdy velmi obtížně upravuje. Čím déle totiž potíže s vyprazdňováním trvají, tím hůře se upravují. Rodiče i děti většinou z ostychu o těchto problémech nehovoří, zmíní se až tehdy, když už neví kudy kam. Takže je nutno řešit problémy včas a nečekat, že se vše samo upraví.

3. Jak postupovat v odstranění příčin zácpy? Co dělat, když je zácpa?

Především je nutno pátrat po příčinách, které poruchu vyprazdňování mohly vyvolat.

 • úprava stravovacích návyků: vynechat úplně bílé pečivo, cukrovinky, čokoládu, sladké nápoje, zařadit více ovoce, zeleniny - hlavně syrové, celozrnné pečivo, neslazené nápoje, zakysané mléčné produkty - bílý jogurt, kyška, podmáslí, kefír
 • postupně pěstovat návyk k vyprázdnění na určitou dobu, která dítěti vyhovuje
 • malé dítě učit na nočník nenásilně, každé dítě je jiné a trvá různě dlouho, než pochopí smysl tohoto úkonu, proto není vhodné srovnávat děti mezi sebou
 • problémy v rodině nelze řešit před dětmi, i tak vycítí, že něco není v pořádku, proto je třeba s dětmi mluvit opatrně, ale „na rovinu"

Pokud se náprava v domácích podmínkách nedaří, je nutno konzultovat situaci s ošetřujícím lékařem, který zvolí vhodný léčebný postup, případně rozhodne o podrobnějším vyšetření. Rozhodně není na místě používat u dětí projímadla, své odůvodnění mají pouze v akutních případech. Často jsou totiž návyková, což se také obtížně napravuje.

Inzerce

4. Léčba zácpy doma - léky proti zácpě

 • Jde-li o dočasný problém (např. oslava narozenin či Mikuláš, a s tím spojená větší konzumace čokolády a jiných sladkostí), není třeba podléhat panice. Zkuste zvýšit přísun neslazených tekutin, přidat vymačkaný pomeranč, švestkový či meruňkový kompot.
 • Nedostaví-li se odezva, můžete použít glycerinový čípek.
 • V dalších dnech úplně vynechte sladkosti, podávejte více čerstvého ovoce (ideální pomeranč a kiwi, je-li dítě alergik, použijte sušené švestky, meruňky, fíky - nebo v létě čerstvé ovoce), zeleninové saláty, celozrnné pečivo, sušenky s vlákninou apod.

5. Kdy navštívit při zácpě lékaře?

 • jestliže se nedaří dítě vyprázdnit v domácích podmínkách
 • jestliže se zácpa opakuje, dítě naříká na bolesti bříška, neprospívá, odmítá jíst
 • křičí při vyprazdňování
 • na kalhotkách, pleně či stolici objevíte krev
 • trvá-li zácpa déle než 3 dny

Váš dětský lékař dítě vyšetří a také se vás podrobně zeptá na všechny okolnosti a zváží vhodný postup včetně případného dalšího vyšetření.

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Ve zkratce pro tatínky

Léčba zácpy u dětí začíná odhalením příčiny. Může jí být nevhodné složení stravy – málo vlákniny, tekutin, stres z nucení na nočník, z nedostatku soukromí, z rodinných poměrů, praskliny v oblasti konečníku, ale také poruchy funkce střev a látkové výměny. Kromě obtížného vyprazdňování se může u dítěte objevit také bledost, bolesti břicha, nechutenství. Základními léčebnými úkony po nalezení příčiny je pěstování pravidelného času vyprazdňování, strava s dostatkem vlákniny (ovoce, zelenina) a tekutin, komunikace s dětmi o problémech. Z léků můžeme použít glycerinový čípek. Jestliže se dítěti ani poté nepodaří vyprázdnit nebo má velké bolesti, zácpa trvá déle než 3 dny, je vhodné kontaktovat lékaře. JM

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Zácpa - diskuze

 • Zácpa u 3-leté dcery.
  Má dcerka trpěla zácpou.Její příčina byla spíše psychická a vedla až ke stavu,kdy měla při každé stolici jasnou krev a odmítala se vyprázdnit.Stolice vypadala jako velký hrozen z tvrdých bobků.Velmi ji to bolelo a při tlačení byla celá spocená a uplakaná.Někdy jsem jí musela i pomoci a bobek jí odstranit od konečníku,protože nešel ani ven ani spátky.Byly jsme u lékaře,který nám doporučil Lactulozu,ale ta nepomohla.Byly to muka,ale už je to konečně za náma.Pomohly nám Biopron Laktobacily Baby,které jsem na jiné doporučení nasadila každý den a je to čím dál lepší.Užíváme je už 3 měsíce,stolici máme pravidelně a bez bolesti,ale hlavně už se nebojí vykakat jinde než doma se mnou.Doufám,že tímto pomůžeme i jiným bezradným maminkám.Chce to mít hodně trpělivosti. 
  sawed   | 26.01.2014 14:16:01
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobry den, mam syna 4 roky, nema zadne bolesti, ale moc nechce jist, dnes kdyz jsem mu měnila plenku, mel černou stolici. Mam jen jedno dite proto se bojim a nevim co to znamena. Muzete mi prosim poradit? Z ceho to muze byt? Obcas pije Coca Colu, ale jen velmi malo a bez cukru. Ted momentalne ji hodne platkovy sýr v toustech, ma rad vse co se týká sýru, dnes mel i jablka. Muze mit krvácení? Na bolesti si zadne nestezuje, horecky nema, je naprosto v poradku, hraje si. Prosim o radu.

Dobrý den,

nejedl syn borůvky, ostružiny? Mohlo by to být zabarvení z ovoce, pokud se stolice bude opakovat, kontaktujte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 14.07.2024, 17:30
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×