Ublinkávání, blinkání, zvracení v kojeneckém věku

 1. Příčina ublinkávání
 2. Co můžete udělat pro zmírnění blinkání
 3. Mohou se dostavit nějaké komplikace?
 4. Obloukovité zvracení
 5. Důležitá poznámka

1. Příčina ublinkávání

Pod pojmem blinkání rozumíme zvracení nebo vytékání malého množství potravy z úst. S tímto problémem se nejčastěji setkáváme u novorozenců a malých kojenců. Hlavní příčinou je zpětný tok žaludečního obsahu do jícnu v důsledku volného svěrače mezi jícnem a žaludkem – tzv. gastroezofageální reflux, který je v tomto věkovém období zcela běžný a růstem dítěte se postupně upraví.

Další možné příčiny:

 • zvýšená plynatost střev a žaludku (spolykaný vzduch během kojení)
 • vodorovná poloha dítěte
 • větší pohybová aktivita dítěte
 • nešetrná manipulace s dítětem během oblékání a přebalování
 • anatomické odlišnosti ve vztahu jícen – žaludek – bránice

2. Co můžete udělat pro zmírnění blinkání

 • během kojení nechte dítě cca 2x odříhnout (po prvních pěti minutách a pak ještě jednou v průběhu kojení dle situace – zejména hltavě pijící dítě)
 • zkuste dítě krmit v kratších intervalech
 • zvyšte polohu dítěte tak, aby hlavička a horní část trupu byla výše než břicho a zadeček - praktické provedení: podložte nohy postýlky nebo matraci cca 10 cm vysokou podložkou - samozřejmě na straně hlavy dítěte
 • pokud dítě trápí větry, použijte Sab simplex, fenyklový čaj po lžičkách, jemné masáže bříška
 • s dítětem manipulujte během přebalování a oblékání velmi pomalu, nespěchejte

Nezmírní-li se potíže po uvedených opatřeních, lze u plně kojeného dítěte použít prostředek vyrobený ze svatojánského chleba (Nutriton), který obsah žaludku zahustí. Pokud je dítě živeno uměle, je na místě použít některý z mléčných přípravků označený symbolem AR (antirefluxové mléko). V takovém případě ale konzultujte situaci s ošetřujícím dětským lékařem, protože je nutné prospívání dítěte častěji sledovat.

3. Mohou se dostavit nějaké komplikace?

Potrava se velmi snadno může dostat do dýchacích cest (stačí drobné kapky) a může tak být příčinou opakovaného dráždivého kašle. V horším případě se mohou opakovat záněty průdušek, zápaly plic a v tom nejhorším případě může dojít k úmrtí zadušením.

4. Obloukovité zvracení

Jestliže se ale běžné blinkání změní v obloukovité zvracení žaludečního obsahu (nejčastěji mezi 3. – 8. týdnem života), které se stupňuje a váhové přírůstky jsou nedostatečné, jde většinou o ztluštění svaloviny dvanácterníku – tzv. pylorostenózu. V každém případě navštivte ošetřujícího dětského lékaře, protože řešení situace je pouze chirurgické – protětí svaloviny dvanácterníku.

5. Důležitá poznámka

Jestliže se u vašeho dítěte objeví popsané potíže, neváhejte s návštěvou ošetřujícího dětského lékaře! Příčin blinkání a zvracení může být samozřejmě daleko více a mohou být závažné.
Účelem této statě bylo seznámit vás s těmi nejobvyklejšími stavy.

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Ublinkávání, blinkání, zvracení v kojeneckém věku - diskuze

Poradna

Strach o miminko

| AnetaNova | 18.07.2017, 06:32

Dobrý den, paní doktorko, mám dotaz. Včera mi přišel balíček, co jsem si objednala. Když jsem ho vybalovala, padaly z toho bílé kuličky. Nějak jsem tomu nevěnovala pozornost. Takže jsem všechny věci vyndala na stůl a na židli. Měla jsem po kuchyni rozsypané ty kuličky, říkala jsem si, že se jim tam něco třeba vysypalo. Jenže tak hodinku po tom jsem si to šla uklidit a všimla si, že se mi přišel otevřený balíček. Byl to gel na čištění pračky. Četla jsem složení a nic tam nebylo, ale psali, že při použití mám použít rukavice, ochranný štít nebo brýle a já nevím, co všechno. A bylo tam tučně napsáno: Nebezpečná složka KYSELINA CITRONOVÁ. A nyní můj dotaz konečně. Na pár těch bílých kuliček jsem sáhla, když jsem nevěděla, co to je. Co když se to dostalo do pusinky mojí holčičky? Nebo jsem si sáhla na prso, když jsem šla kojit? Může ji to ublížit? Co když ji to rozleptá zevnitř ta kyselina? Uý jsem používala i ubrousky z balíku. Mám hrozný strach o ni. Může se jí něco stát? Ostatní věci z balíku jsem uklidila, než jsem to zjistila. Co když je to i na těch ostatních věcech? A manžel tam taky šlapal po kuchyni, kde to bylo a pak si šel lehnout na gauč. Mám ty věci z balíku vyházet? Samozřejmě jsem pak vytřela pořádně, ale už pozdě. Poraďte mi, jsem úplně zoufalá a úplně se tu stresuju negativníma myšlenkama. Děkuju a omlouvám se.

Nemyslím si, že by věci za balíčku byly nebezpečné, otřete je mokrou utěrkou, co půjde umýt, umyjte, gauč vyluxujte a utřete vlhkou utěrkou, pokud kojíte, vždy si myjte ruce. Pokud by miminko něco spolklo, už by mělo problém. Velký problém by nastal, pokud by dítě prokazatelně snědlo nějaký prášek, nebo vypilo nějakou tekutinu. Nestresujte se.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 21.07.2017, 15:50
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace