Ublinkávání, blinkání, zvracení v kojeneckém věku
Příčina ublinkávání
Pod pojmem blinkání rozumíme zvracení nebo vytékání malého množství potravy z úst. S tímto problémem se nejčastěji setkáváme u novorozenců a malých kojenců. Hlavní příčinou je zpětný tok žaludečního obsahu do jícnu v důsledku volného svěrače mezi jícnem a žaludkem – tzv. gastroezofageální reflux, který je v tomto věkovém období zcela běžný a růstem dítěte se postupně upraví.
Další možné příčiny:
zvýšená plynatost střev a žaludku (spolykaný vzduch během kojení)
vodorovná poloha dítěte
větší pohybová aktivita dítěte
nešetrná manipulace s dítětem během oblékání a přebalování
anatomické odlišnosti ve vztahu jícen – žaludek – bránice
Co můžete udělat pro zmírnění blinkání
během kojení nechte dítě cca 2x odříhnout (po prvních pěti minutách a pak ještě jednou v průběhu kojení dle situace – zejména hltavě pijící dítě)
zkuste dítě krmit v kratších intervalech
zvyšte polohu dítěte tak, aby hlavička a horní část trupu byla výše než břicho a zadeček - praktické provedení: podložte nohy postýlky nebo matraci cca 10 cm vysokou podložkou - samozřejmě na straně hlavy dítěte
pokud dítě trápí větry, použijte Sab simplex, fenyklový čaj po lžičkách, jemné masáže bříška
s dítětem manipulujte během přebalování a oblékání velmi pomalu, nespěchejte
Nezmírní-li se potíže po uvedených opatřeních, lze u plně kojeného dítěte použít prostředek vyrobený ze svatojánského chleba (Nutriton), který obsah žaludku zahustí. Pokud je dítě živeno uměle, je na místě použít některý z mléčných přípravků označený symbolem AR (antirefluxové mléko). V takovém případě ale konzultujte situaci s ošetřujícím dětským lékařem, protože je nutné prospívání dítěte častěji sledovat.
Mohou se dostavit nějaké komplikace?
Potrava se velmi snadno může dostat do dýchacích cest (stačí drobné kapky) a může tak být příčinou opakovaného dráždivého kašle. V horším případě se mohou opakovat záněty průdušek, zápaly plic a v tom nejhorším případě může dojít k úmrtí zadušením.
Obloukovité zvracení
Jestliže se ale běžné blinkání změní v obloukovité zvracení žaludečního obsahu (nejčastěji mezi 3. – 8. týdnem života), které se stupňuje a váhové přírůstky jsou nedostatečné, jde většinou o ztluštění svaloviny dvanácterníku – tzv. pylorostenózu. V každém případě navštivte ošetřujícího dětského lékaře, protože řešení situace je pouze chirurgické – protětí svaloviny dvanácterníku.
Důležitá poznámka
Jestliže se u vašeho dítěte objeví popsané potíže, neváhejte s návštěvou ošetřujícího dětského lékaře! Příčin blinkání a zvracení může být samozřejmě daleko více a mohou být závažné.
Účelem této statě bylo seznámit vás s těmi nejobvyklejšími stavy.
Ve zkratce pro tatínky
S problémem ublinkávání a vytékání malého množství potravy z úst se setkáváme nejčastěji u novorozenců a malých kojenců, kdy dochází k toku obsahu žaludku zpět do jícnu v důsledku volného svěrače mezi těmito částmi trávicí trubice. Růstem se tento stav upraví. Ke zmírnění mohou vést následující opatření: Nechat dítě během krmení vícekrát odříhnout, krmit častěji, zvýšit polohu hrudníku oproti břichu, manipulovat s dítětem co nejšetrněji, při bolestech břicha zkusit masáže, kapky proti plynatosti, antirefluxní mléka, prostředek k zahuštění obsahu žaludku. Je vhodné se o opatřeních pobavit s ošetřujícím lékařem dítěte. JM
Předchozí článek:

Pupeční kýla v kojeneckém věku
Poradna
Dobrý den, mám syna 4týdny starého plně kojeného. Asi týden pozoruji větší blinkání po kojení a stolice v plence se jakoby vsakuje (viz.foto). Jedná se o průjem či je to v pořádku? Může ublinkávání a vodnatá stolice spolu souviset? Děkuji za odpověď.

Dobrý den. Ublinkávání u kojenců je časté, je třeba zkontrolovat váhu, zda dítě přibývá, konzultujte u svého pediatra.
Podle fotky nelze stolici spolehlivě posoudit. Vezměte plenku ukázat pediatrovi.

Pro akci je nutné přihlášení