Inzerce
Inzerce
Inzerce

Otužování

Ve zkratce pro tatínky

  1. Proč děti otužovat?
  2. Vliv chladného vzduchu
  3. Otužování vodou - zásady

1. Proč děti otužovat?

Malé děti mají omezenou schopnost i při krátkodobém ochlazení udržet vnitřní teplotu. Reakce na chladové podněty se teprve vyvíjí, stejně jako schopnost dokonale udržovat tělesnou teplotu. Proto se malé děti velmi snadno nevhodným oblečením přehřejí nebo prochladnou, stejně tak pobytem v chladném či přehřátém prostředí.

Záměrným trénováním tepelně regulačních mechanizmů lze dosáhnout vysoké adaptační schopnosti na chlad, a tím nepřímo zvyšovat odolnost proti virovým nákazám.

Většina dnešních dětí během dne pobývá v suchých a přehřátých prostorách, pobyt venku v chladných měsících je minimální a navíc oblečení je většinou nevhodné. Tyto skutečnosti vedou následně ke zchoulostivění dítěte a poklesu odolnosti vůči virovým infekcím. Otužovací procedury využívají působení chladného vzduchu a chladné vody. Ale aby vaše snaha byla úspěšná, je nutno postupovat pravidelně a každodenně.

Inzerce

2. Vliv chladného vzduchu

  • Postupně navykáme dítě na spánek při otevřeném okně i v chladném ročním období. Tomu samozřejmě přizpůsobíte oblečení i lůžkoviny.
  • Vycházky jsou nutné v každém ročním období. Pochopitelně v zimních měsících volíme častější vycházky, ale na kratší dobu. I v mrazech do -10 °C lze jít na procházku, ale volíme dobu před a po poledni, s novorozencem lze pouze do -5 °C. Pokud máte balkon, terasu nebo zahrádku, jste ve výhodě, protože si vyšetříte čas - musíte však dítě kontrolovat a dobu pobytu hlídat podle ročního období.

3. Otužování vodou - zásady

  • Nikdy neotužujte dítě přes jeho odpor, opakovně k němu klidně promlouvejte, vysvětlujte a nešetřete pochvalou, když se zadaří.
  • Nejprve omývejte žínkou namočenou v příjemně vlažné vodě končetiny cca 1 minutu, každý týden teplotu vody snižujte o 1 °C a postupně omývejte celé tělo.
  • Během 1-2 měsíců teplotu vody snižujte až na 20 °C, když si dítě dobře zvyklo, přejděte na sprchování. Nejprve na malou část těla, postupně na celé tělo podle reakce dítěte po dobu cca 2 minut.
  • Po proceduře vždy řádně kůži osušte, ošetřete vhodnou mastí či pleťovým mlékem a promasírujte.
  • Jste-li nuceni otužování z nějakého důvodu přerušit, začněte znovu s teplotou vody, která je dítěti příjemná.

Chcete-li, aby vaše dítě bylo odolnější vůči virovým infektům, otužování je jednou z možností, jak odolnost dítěte zvýšit. K tomu je však třeba spolupráci celé rodiny. Teplota v místnosti, kde spíte vy i vaše děti, má být v noci 18 °C, ve dne v bytě má být 20-22 °C.

Také je nutno řádně větrat, v zimních měsících častěji, ale kratší dobu. Další nezbytnou podmínkou je dostatečná pohybová aktivita a pobyt na čerstvém vzduchu minimálně 2-3 hodiny denně. Návštěva babičky na druhém konci města tyto podmínky rozhodně nesplňuje.

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Inzerce

Ve zkratce pro tatínky

Dnešní děti dlouho sedící ve vesměs přetopených místnostech, následně přemísťované autem z kroužku na kroužek mohou být příliš teplotně choulostivé a při jakémkoliv „ofouknutí“ onemocnět. Proto je vhodné jejich tepelně regulační mechanizmy trénovat a dosáhnout tak jejich vysoké adaptační schopnosti na chlad a odolnosti proti virovým nákazám. K otužování využíváme chladného vzduchu a vody, kdy dítě postupně omýváme žínkou namočenou v chladnější vodě, než je tělesná teplota, postupně její teplotu snižujeme až ke 20 stupňům. Toto je potřeba činit pravidelně a každodenně. Pak můžeme přejít na sprchování, nejprve částí těla, postupně celého těla na 1-2 minuty. Nikdy nejednáme přes odpor dítěte. Ruku v ruce s tímto bychom měli teplotu v místnosti, kde se dítě vyskytuje, udržovat na 20-22 stupňů, v noci kolem 18. Také přes den větrat a dopřát dítěti 2-3 hodiny denně pohybové aktivity venku. JM

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Otužování - diskuze

Poradna

Nemoc

| Veronika1305 | 10.02.2024, 09:01

Dobrý den paní doktorko,
ráda bych se zeptala na dceru 18 měsíců. Druhý týden měla zelenou rýmu, jelikož onemocněl i starší syn, navštívili jsme pediatra. Napsal dětem Pamycon, syn se uzdravil (jelikož rýmě předcházeli víkendové horečky které ustaly), tak paní doktorka zhodnotila situaci, že se může jednat o chřipku typu A. Dcera měla jen jeden den horečku, druhý den byla jako zdravá. Následující den tedy včera, začala být zase ukňouraná a všimli jsme si, že jí opuchl a zarudl prsteníček. Teplotu má mírnou 37. Prst není horký jen lehce oteklý a zarudlý celý prst. A nechce jíst, tekutiny přijímá v pořádku, jen nechce jíst. Napadlo mě jestli se nemůže jednat o nějaký postcovid (ten jsme prodělali na Vánoce) nebo jestli to nemůže souviset s chřipkou. Respektive jestli máme vydržet do pondělí k pediatričce nebo navštívit pohotovost. Mockrát děkuji za odpověď.
S pozdravem,
Veronika

Dobrý den,

může se jednat o komplikaci chřipky, v pondělí navštivte pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 10.02.2024, 10:14
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×