Inzerce
Inzerce
Inzerce

Opakované nemoci u dětí

Ve zkratce pro tatínky

  1. Jak akutní virové infekce ovlivňují imunitní systém dítěte?
  2. Co můžete udělat pro své dítě v předškolním věku?
  3. Co můžete udělat pro své dítě ve školním věku?
  4. Co můžete udělat, opakují-li se infekty provázené komplikacemi (záněty středouší, průdušek, zápal plic)?
  5. Poznámka autora
  6. Vaše dotazy

1. Jak akutní virové infekce ovlivňují imunitní systém dítěte?

Dětský organismus nemá ještě dostatečně vyvinut funkční imunitní systém, ten se vyvíjí postupně stejně jako všechny funkce lidského těla. Proto malé dítě nemá, a ani nemůže mít, vytvořeny protilátky proti všem infektům, s nimiž se bude během vývoje setkávat.
Některé protilátky získá od matky, bylo-li dostatečně dlouho kojeno. Ale proti celé řadě virových infektů se protilátky vytvoří až po jejich překonání, proto jsou akutní virové infekce horních dýchacích cest nejčastějším onemocněním malých dětí.
V kojeneckém věku bývá výskyt infektů dýchacích cest nejnižší, protože rodina se většinou snaží dítě před infekty chránit a někdy je domácí prostředí téměř sterilní (zvláště, jde-li o první dítě v rodině).
V průběhu dalších dvou let vývoje přichází již dítě do kontaktu jednak se svými vrstevníky (kolektivní zařízení, různé zájmové kroužky, společenské dětské akce apod.) a také doprovází své rodiče při návštěvách rodinných přátel, příbuzných, nákupech v obchodech apod. Tak se snadno jakákoli virová infekce snadno přenese (vzdušnou cestou).
Překonání zhruba 3-5 horečnatých onemocnění během roku je v podstatě normální a hlavně je potřebné pro vývoj imunitního systému (tvorba protilátek). Většina rodičů se s takovou situací u svého dítěte setkává při nástupu do jeslí či školky, nebo později až při zahájení povinné školní docházky.
Akutní virové infekce zejména horních dýchacích cest bývají většinou krátkodobé a často odezní pomocí běžných léků, které zmírňují projevy onemocnění (rýma, kašel, teplota, zvracení). Je ale nezbytné, abyste s léčením začali hned zpočátku, onemocnění nikdy nepodceňujte – i když se vám zdá, že jde o banalitu -  dítě ponechte doma v klidu a postupujte podle zdravotního stavu dítěte.
Dítě po odeznění infektu potřebuje ještě aspoň další týden na rekonvalescenci, jinak při brzkém návratu do kolektivního zařízení (zejména v zimním období) může onemocnět v krátké době znovu a to už není žádoucí, protože častými infekty v krátké době se naopak imunitní systém oslabuje, častěji dochází ke komplikacím (zánětům středouší, zánětům průdušek, plic apod.), mnohdy je nutné použít antibiotika, což zase vede k potlačení imunitního systému a dítě se tak octne v začarovaném kruhu.

2. Co můžete udělat pro své dítě v předškolním věku?

  • Chcete-li využívat jeslí či školky, musíte počítat s častější nemocností – proto také zvažte zajištění péče o dítě v případě nemoci (babička, chůva apod.), ale také s předstihem zvykejte dítě na pobyt v kolektivním zařízení.
  • Při prvních příznacích onemocnění ponechte dítě doma a používejte běžně dostupné léky, nenechte dítě chodit do jeslí či školky nemocné.
  • Počítejte s nutnou rekonvalescencí – předčasný návrat do kolektivního zařízení u nedoléčeného dítěte má za následek zvýšenou nemocnost dítěte.
  • Máte-li pochybnosti, vždy konzultujte svého lékaře.
  • Posilování imunity (dostatek spánku, vyvážená strava, pohyb na čerstvém vzduchu, plavání, otužování, častý pobyt mimo městské prostředí).
  • Nekuřácké rodinné prostředí.

3. Co můžete udělat pro své dítě ve školním věku?

  • Jde-li o běžné „nachlazení“ a dítě se projevuje jako jindy, omezte jen fyzické aktivity, podávejte běžné léky (nosní kapky, kloktadlo) a vyčkejte.
  • Při změně k horšímu ponechte dítě doma a dál postupujte podle situace (včetně případného vyšetření vaším lékařem).
  • Dostatečná rekonvalescence je rovněž nutná, zejména u dětí provozujících aktivní sport.
  • Posilování imunity (dostatek spánku, vyvážená strava, pohyb na čerstvém vzduchu, sportovní aktivity, plavání, otužování) – omezte dítěti vysedávání u televize a počítače!
  • Nekuřácké rodinné prostředí.

4. Co můžete udělat, opakují-li se infekty provázené komplikacemi (záněty středouší, průdušek, zápal plic)?

  • U dítěte školního věku bude nutné na určitou dobu redukovat mimoškolní aktivity (zejména závodní sport).
  • Každý začínající infekt by mělo dítě vyležet hned od počátku, aby se předešlo další komplikaci a tím možnému podání antibiotika.
  • Řiďte se radami svého dětského lékaře a nevynucujte si podání antibiotik hned od počátku onemocnění – jejich neúčelné podání je pro vývoj imunitního systému škodlivé.
  • Poraďte se se svým lékařem o možnosti podání přípravků na podporu imunity, event. zvýšeného příjmu některých vitaminů (nikdy je nepodávejte sami, vždy jen po poradě se svým praktickým dětským lékařem!).
  • Váš lékař po vyšetření dítěte zváží také vhodnost vyšetření u dalších specialistů (otorinolaryngologa, alergologa-imunologa).
  • Některým dětem prospěje ozdravenský či lázeňský pobyt.
  • Samozřejmostí by mělo být nekuřácké rodinné prostředí a dostatečná rekonvalescence po překonaném infektu.

5. Poznámka autora

Mějte na paměti, že v průběhu vývoje dítěte jsou určitá údobí, kdy je imunita přirozeně oslabena – krátkou dobu po každém očkování, v období rychlého růstu, náhlého a rychlého nástupu puberty, někdy při zahájení školní docházky nebo jiného kolektivního zařízení, při změně školy (s tím spojený jiný vyučovací režim) apod. Určitou úlohu ale hraje také narušená psychika dítěte při problémech v rodině, nepoznané šikaně, při přetěžování dítěte různými mimoškolními aktivitami. V takové situaci je na místě porada s dětským lékařem, který Vaše dítě dobře zná a může navrhnout účelné řešení.
Je třeba zmínit se ještě o jedné možné příčině zvýšené nemocnosti dítěte v období školního věku – a to je zkušenost s drogami. Bohužel je nutno u dětí v začínající pubertě na tuto skutečnost myslet a při sebemenším podezření konzultovat svého dětského lékaře.

6. Vaše dotazy

Otázka: Dobrý den, mám takový problém, moje osmiměsíční holčička má dvě bouličky vzadu na temeni hlavy, jako nad krčkem. Byla jsem s ní u doktorky a ta mi řekla, že to jsou zduřelé uzlinky a že to má z toho, jak jí lezou zoubky. Nějak se mi to nezdá, ještě jsem nikdy neslyšela, že by to některé z dětí z mého okolí mělo, ani jsem nevěděla, že v těchto místech uzlinky jsou. Tak moc prosím, co mám dělat? Moc děkuji za odpověď.

Odpověď: Nejdůležitější je důvěra ve svého lékaře. Hmatné uzlinky na záhlaví nejsou u dětí nic výjimečného, mohou totiž zduřet při jakémkoli kožním problému (kopřivka, poštípaní hmyzem apod.), ale také v průběhu virových či bakteriálních onemocněních. Ale není na škodu občas uzlinky kontrolovat hmatem, pokud jich přibývá nebo se zvětšují, je nutná kontrola lékařem. MUDr. Květoslava Ludvíkovská

Ve zkratce pro tatínky

Imunita dítěte se v prvních měsících života teprve vyvíjí. Proto je správné, když jej rodina před případnými infekty chrání – minimalizuje návštěvy kolektivních akcí s potenciálně nemocnými apod. Období častějších onemocnění nastává při nástupu dítěte do kolektivu, kdy začne být častěji nemocné. Normou je překonání zhruba 3-5 horečnatých onemocnění ročně, čímž se trénuje jeho imunitní systém, vyvíjí se, vytváří protilátky. Jakékoliv onemocnění dítěte by mělo být léčeno včas, tedy ihned, není záhodno je podceňovat. Hlavně je důležité ponechat dítě v klidu doma a zajistit rekonvalescenci ještě minimálně týden po odeznění onemocnění. Pokud je rodič umístí do školky či školy následující den po poklesu zvýšené teploty, nemůže se divit, že hned v následujících dnech dítě v kolektivu opět „něco chytne“, začne mít komplikace onemocnění apod. Nekuřácké domácí prostředí je pro předcházení těchto stavů samozřejmostí. Při jakýchkoliv pochybnostech je neváhejte zkonzultovat s ošetřujícím lékařem dítěte. JM

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Opakované nemoci - diskuze

  • sirup
    Mé dceři pomohlo právě proti těmto častým a opakovaným nachlazením sirup který jsem jí začala dávat. Imunit sirup donald. Obsahuje betaglukany z hlívy ústřičné a opravdu jí to zlepšilo imunitu a jsem za to moc ráda, už to bylo neúnostné když začala chodit do školky.
    Anežka444   | 19.08.2012 14:23:58 | Reakcí: 1, poslední: 28.10.2012 15:41:18
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE: sirup
      mám stejnou zkušenost s tímto sirupem, nedám na něj dopustit. Zkusila jsem i imunoglukat, ale ten synovi nechutná. Tenot má rád a taky mu hodně zlepšil imunitu a kluk je zdravý.
      Marcelka04   | 28.10.2012 15:41:18
      Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Nemoc

| Veronika1305 | 10.02.2024, 09:01

Dobrý den paní doktorko,
ráda bych se zeptala na dceru 18 měsíců. Druhý týden měla zelenou rýmu, jelikož onemocněl i starší syn, navštívili jsme pediatra. Napsal dětem Pamycon, syn se uzdravil (jelikož rýmě předcházeli víkendové horečky které ustaly), tak paní doktorka zhodnotila situaci, že se může jednat o chřipku typu A. Dcera měla jen jeden den horečku, druhý den byla jako zdravá. Následující den tedy včera, začala být zase ukňouraná a všimli jsme si, že jí opuchl a zarudl prsteníček. Teplotu má mírnou 37. Prst není horký jen lehce oteklý a zarudlý celý prst. A nechce jíst, tekutiny přijímá v pořádku, jen nechce jíst. Napadlo mě jestli se nemůže jednat o nějaký postcovid (ten jsme prodělali na Vánoce) nebo jestli to nemůže souviset s chřipkou. Respektive jestli máme vydržet do pondělí k pediatričce nebo navštívit pohotovost. Mockrát děkuji za odpověď.
S pozdravem,
Veronika

Dobrý den,

může se jednat o komplikaci chřipky, v pondělí navštivte pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 10.02.2024, 10:14
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×