Opakované nemoci u dětí

 1. Jak akutní virové infekce ovlivňují imunitní systém dítěte?
 2. Co můžete udělat pro své dítě v předškolním věku?
 3. Co můžete udělat pro své dítě ve školním věku?
 4. Co můžete udělat, opakují-li se infekty provázené komplikacemi (záněty středouší, průdušek, zápal plic)?
 5. Poznámka autora
 6. Vaše dotazy

1. Jak akutní virové infekce ovlivňují imunitní systém dítěte?

Dětský organismus nemá ještě dostatečně vyvinut funkční imunitní systém, ten se vyvíjí postupně stejně jako všechny funkce lidského těla. Proto malé dítě nemá, a ani nemůže mít, vytvořeny protilátky proti všem infektům, s nimiž se bude během vývoje setkávat.
Některé protilátky získá od matky, bylo-li dostatečně dlouho kojeno. Ale proti celé řadě virových infektů se protilátky vytvoří až po jejich překonání, proto jsou akutní virové infekce horních dýchacích cest nejčastějším onemocněním malých dětí.
V kojeneckém věku bývá výskyt infektů dýchacích cest nejnižší, protože rodina se většinou snaží dítě před infekty chránit a někdy je domácí prostředí téměř sterilní (zvláště, jde-li o první dítě v rodině).
V průběhu dalších dvou let vývoje přichází již dítě do kontaktu jednak se svými vrstevníky (kolektivní zařízení, různé zájmové kroužky, společenské dětské akce apod.) a také doprovází své rodiče při návštěvách rodinných přátel, příbuzných, nákupech v obchodech apod. Tak se snadno jakákoli virová infekce snadno přenese (vzdušnou cestou).
Překonání zhruba 3-5 horečnatých onemocnění během roku je v podstatě normální a hlavně je potřebné pro vývoj imunitního systému (tvorba protilátek). Většina rodičů se s takovou situací u svého dítěte setkává při nástupu do jeslí či školky, nebo později až při zahájení povinné školní docházky.
Akutní virové infekce zejména horních dýchacích cest bývají většinou krátkodobé a často odezní pomocí běžných léků, které zmírňují projevy onemocnění (rýma, kašel, teplota, zvracení). Je ale nezbytné, abyste s léčením začali hned zpočátku, onemocnění nikdy nepodceňujte – i když se vám zdá, že jde o banalitu -  dítě ponechte doma v klidu a postupujte podle zdravotního stavu dítěte.
Dítě po odeznění infektu potřebuje ještě aspoň další týden na rekonvalescenci, jinak při brzkém návratu do kolektivního zařízení (zejména v zimním období) může onemocnět v krátké době znovu a to už není žádoucí, protože častými infekty v krátké době se naopak imunitní systém oslabuje, častěji dochází ke komplikacím (zánětům středouší, zánětům průdušek, plic apod.), mnohdy je nutné použít antibiotika, což zase vede k potlačení imunitního systému a dítě se tak octne v začarovaném kruhu.

2. Co můžete udělat pro své dítě v předškolním věku?

 • Chcete-li využívat jeslí či školky, musíte počítat s častější nemocností – proto také zvažte zajištění péče o dítě v případě nemoci (babička, chůva apod.), ale také s předstihem zvykejte dítě na pobyt v kolektivním zařízení.
 • Při prvních příznacích onemocnění ponechte dítě doma a používejte běžně dostupné léky, nenechte dítě chodit do jeslí či školky nemocné.
 • Počítejte s nutnou rekonvalescencí – předčasný návrat do kolektivního zařízení u nedoléčeného dítěte má za následek zvýšenou nemocnost dítěte.
 • Máte-li pochybnosti, vždy konzultujte svého lékaře.
 • Posilování imunity (dostatek spánku, vyvážená strava, pohyb na čerstvém vzduchu, plavání, otužování, častý pobyt mimo městské prostředí).
 • Nekuřácké rodinné prostředí.

3. Co můžete udělat pro své dítě ve školním věku?

 • Jde-li o běžné „nachlazení“ a dítě se projevuje jako jindy, omezte jen fyzické aktivity, podávejte běžné léky (nosní kapky, kloktadlo) a vyčkejte.
 • Při změně k horšímu ponechte dítě doma a dál postupujte podle situace (včetně případného vyšetření vaším lékařem).
 • Dostatečná rekonvalescence je rovněž nutná, zejména u dětí provozujících aktivní sport.
 • Posilování imunity (dostatek spánku, vyvážená strava, pohyb na čerstvém vzduchu, sportovní aktivity, plavání, otužování) – omezte dítěti vysedávání u televize a počítače!
 • Nekuřácké rodinné prostředí.

4. Co můžete udělat, opakují-li se infekty provázené komplikacemi (záněty středouší, průdušek, zápal plic)?

 • U dítěte školního věku bude nutné na určitou dobu redukovat mimoškolní aktivity (zejména závodní sport).
 • Každý začínající infekt by mělo dítě vyležet hned od počátku, aby se předešlo další komplikaci a tím možnému podání antibiotika.
 • Řiďte se radami svého dětského lékaře a nevynucujte si podání antibiotik hned od počátku onemocnění – jejich neúčelné podání je pro vývoj imunitního systému škodlivé.
 • Poraďte se se svým lékařem o možnosti podání přípravků na podporu imunity, event. zvýšeného příjmu některých vitaminů (nikdy je nepodávejte sami, vždy jen po poradě se svým praktickým dětským lékařem!).
 • Váš lékař po vyšetření dítěte zváží také vhodnost vyšetření u dalších specialistů (otorinolaryngologa, alergologa-imunologa).
 • Některým dětem prospěje ozdravenský či lázeňský pobyt.
 • Samozřejmostí by mělo být nekuřácké rodinné prostředí a dostatečná rekonvalescence po překonaném infektu.

5. Poznámka autora

Mějte na paměti, že v průběhu vývoje dítěte jsou určitá údobí, kdy je imunita přirozeně oslabena – krátkou dobu po každém očkování, v období rychlého růstu, náhlého a rychlého nástupu puberty, někdy při zahájení školní docházky nebo jiného kolektivního zařízení, při změně školy (s tím spojený jiný vyučovací režim) apod. Určitou úlohu ale hraje také narušená psychika dítěte při problémech v rodině, nepoznané šikaně, při přetěžování dítěte různými mimoškolními aktivitami. V takové situaci je na místě porada s dětským lékařem, který Vaše dítě dobře zná a může navrhnout účelné řešení.
Je třeba zmínit se ještě o jedné možné příčině zvýšené nemocnosti dítěte v období školního věku – a to je zkušenost s drogami. Bohužel je nutno u dětí v začínající pubertě na tuto skutečnost myslet a při sebemenším podezření konzultovat svého dětského lékaře.

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská

6. Vaše dotazy

Otázka: Dobrý den, mám takový problém, moje osmiměsíční holčička má dvě bouličky vzadu na temeni hlavy, jako nad krčkem. Byla jsem s ní u doktorky a ta mi řekla, že to jsou zduřelé uzlinky a že to má z toho, jak jí lezou zoubky. Nějak se mi to nezdá, ještě jsem nikdy neslyšela, že by to některé z dětí z mého okolí mělo, ani jsem nevěděla, že v těchto místech uzlinky jsou. Tak moc prosím, co mám dělat? Moc děkuji za odpověď.

Odpověď: Nejdůležitější je důvěra ve svého lékaře. Hmatné uzlinky na záhlaví nejsou u dětí nic výjimečného, mohou totiž zduřet při jakémkoli kožním problému (kopřivka, poštípaní hmyzem apod.), ale také v průběhu virových či bakteriálních onemocněních. Ale není na škodu občas uzlinky kontrolovat hmatem, pokud jich přibývá nebo se zvětšují, je nutná kontrola lékařem. MUDr. Květoslava Ludvíkovská

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Komerční sdělení

Související články

Opakované nemoci - diskuze

 • sirup
  Mé dceři pomohlo právě proti těmto častým a opakovaným nachlazením sirup který jsem jí začala dávat. Imunit sirup donald. Obsahuje betaglukany z hlívy ústřičné a opravdu jí to zlepšilo imunitu a jsem za to moc ráda, už to bylo neúnostné když začala chodit do školky.
  Anežka444   | 19.08.2012 14:23:58 | Reakcí: 1, poslední: 28.10.2012 15:41:18
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: sirup
   mám stejnou zkušenost s tímto sirupem, nedám na něj dopustit. Zkusila jsem i imunoglukat, ale ten synovi nechutná. Tenot má rád a taky mu hodně zlepšil imunitu a kluk je zdravý.
   Marcelka04   | 28.10.2012 15:41:18
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekVšechny diskuze

Poradna

Zácpa u dcery

| Mizerovamagdalena | 22.03.2017, 01:37

Dobrý den,
mám 4 měsíční dcerku, která se mi narodila ve 34. týdnu a trpí od narození zácpou, žijeme ve Velké Británii, navštěvuji lékaře každý týden, jelikož není žádná změna a poslení 2 dny se to s bolestí bříška zhoršuje. Dcerka nekaká i 2 týdny, pomáhat ji nepomůžu s teploměrem (když už nemůžu koukat nan to, jaké má křeče v bříšku), když jdu k lékaři, tak mi na to odpoví, že je to normalní, což ja si myslím, že to normalní není, protože se svírá bolestí, poslední 2 dny mi nechce pít Sunar a zvrací, nepomáhá už ani masírování, cvičení a ani teploměr. Když jsem řekla, že bych ráda navštívila pediatra, tak mi řekli, že to neni natolik vážné, aby mě k někomu odporučili. Prosím o radu, protože nemám žádné takové zkušenosti, jelikož je to mé první dítě.
Jesli ze se dozvím od Vás, že to hodně vážné, tak bych neváhala a okamžitě bych letěla do ČR k dětskému lékaři.
Doufám, že tu najdu nějakou pomoc.
Předem děkuji.

Podle Vašeho popisu se pravděpodobně jedná o koliku kojenců. Jak jsem pochopila, malá není kojená, má adaptované mléko. Při stravě adaptovaným mlékem jsou koliky a zácpy časté, doporučuje se podávání tekutin - kojenecké čaje, voda. Dále je vhodné podávání lactobacilů pro kojence a kapky ke zklidnění větrů - v ČR Espumisan, Sab simplex, Babycalm - nevím, jak se jmenují v Británii. Od 4. měsíce věku dítěte je vhodné zařadit do stravy vlákninu - tedy zeleninové příkrmy, poté ovocné příkrmy, ve Vašem případě až za 1 měsíc. Po zavedení zeleninových příkrmů se zažívání rychle upraví.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 22.03.2017, 09:56
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce