Inzerce
Inzerce
Inzerce

PIMS – závažná zánětlivá odpověď u dětí po onemocnění Covid-19

Onemocnění COVID-19 může proběhnout u dětí bez jakýchkoliv příznaků. Většina rodičů ani postupem času neví, že jejich dítě nemoc prodělalo. Je však hrstka těch, kteří čelí v nemocnici, kam je jejich dítě odvezeno ve vážném stavu, překvapivé diagnóze: „Vaše dítě právě prodělává PIMS-TS.“

Co diagnóza PIMS-TS znamená?

PIMS-TS (pediatrický zánětlivý multisystémový syndrom časově vázaný na SARS-CoV-2, z anglického pediatric inflammatory multisystem syndrome temporally associated with SARS-CoV-2) je označení zánětlivého syndromu vyskytujícího se u dětí v návaznosti na onemocnění COVID-19. Jedná se o poměrně vzácné, avšak závažné onemocnění, které většinou vyžaduje intenzivní lékařskou péči. Ve větší míře jsme se s tímto syndromem mohli setkat v průběhu pandemie onemocnění COVID-19. Ale pojďme od začátku, od samotného onemocnění COVID-19 u dítěte s PIMS-TS.

Jaký bývá průběh koronavirového onemocnění u dítěte, které se ocitlo s PIMS-TS v nemocnici?

Úplně stejný jako u ostatních dětí. Nejčastěji rodiče vůbec nevědí, že jejich dítě nemocí prošlo.  Někteří si vzpomínají, že se v rodině onemocnění objevilo, ale dítěti se dle nich vyhnulo. „Jediné příznaky, které se u 12letého syna projevily, byly dvoudenní únava, jeden den zvýšená teplota a bolest hlavy, na kterou jsme synovi dali lék proti bolesti,“ popisuje nám maminka Klára.

Jsou však i případy, jedním je 3letý Pavlík maminky Vlaďky z Babyonline, který měl naopak nejhorší průběh z celé rodiny. Horečky, zánět spojivek, urputnou rýmu, únavu a kašel, který ho trápil ještě dlouho po akutní fázi onemocnění, a to převážně v noci. Poté se dostavily i střevní problémy. Ano, některé děti si prošly zažívacími obtížemi, nebo také bolestmi hlavy, kloubů a svalů.

Inzerce

Když se u dítěte po prodělání COVID-19 objeví potíže, tak kdy, jakého rázu a čím jsou způsobené?

K PIMS-TS dochází v intervalu 3-6 týdnů, většinou však měsíc po proběhlém onemocnění COVID-19. Na dětská oddělení se dostávají pacienti, u kterých lékaři pozorují kromě horečky i zastřené vědomí, dále v různých kombinacích vyrážku, změny na sliznicích, zvětšení uzlin, zvracení, průjem, bolesti končetin, příznaky postižení nervového systému, laboratorně pak zvýšení zánětlivých ukazatelů v krvi.

V těle probíhá zánětlivá reakce, která je v režii vlastního imunitního systému. V jejím důsledku dochází k postižení nejrůznějších orgánů, nejčastěji srdce, včetně srdečních cév, kde hrozí jejich rozšíření, tj. vznik aneurysmat. Škála příznaků s horečkou trvající více než 5 dní, zarudnutím dlaní a plosek nohou, zánětlivým zvětšením uzlin, zánětem spojivek je typická pro Kawasakiho chorobu. I proto se zprvu u malých pacientů na ni pomýšlelo. Ale výskyt Kawasakiho choroby v České republice se počítá v jednotkách pacientů za rok. Nyní najednou lékaři po celé ČR řešili desítky případů v jednom měsíci. Takto byla objevena souvislost zánětlivé reakce s prodělaným onemocněním COVID-19 a pojmenována PIMS-TS. Znalost dříve popsané Kawasakiho choroby lékařům pomohla najít účinnou léčbu i na postkovidový syndrom.

Mohu nějak poznat, že by se PIMS mohl týkat zrovna mého dítěte? Jak postupovat?

Většina rodičů vůbec netuší, zda jejich dítě COVID-19 prodělalo. To zjistí až lékaři při hospitalizaci dítěte z vyšetření protilátek. I kdyby se u dítěte objevily příznaky výše, tedy hlavně horečka, z velké většiny případů se může jednat o běžné virové nebo bakteriální onemocnění nijak nesouvisející s epidemií COVID-19. To se ostatně potvrdilo i u 3letého Pavlíka. Byť měl horečky překračující 40 stupňů, dle laboratoře se o postkovidový syndrom nejednalo. I proto je vhodné postupovat naprosto standardně jako v případě jakékoliv jiné nemoci. Pokud horečku nezvládám doma, dítě je apatické, nemoc má atypický průběh, může se objevit vyrážka apod., kontaktuji dětského lékaře dítěte. Ten pak rozhodne o další léčbě, příp. o odeslání do spádové nemocnice.

Přesně takto postupovala Klára, u jejíhož syna se příznaky PIMS-TS objevily přesně za měsíc od pozitivního testu. „Byl unavený, teplota se zvyšovala, trpěl nechutenstvím, byl celkově schvácený, problémem bylo i dojít si na WC,“ popisuje maminka. „Jiné příznaky, typické pro PIMS-TS, jako vyrážka, zánět spojivek apod. se u něj vůbec nevyskytly. Po třech dnech, kdy teplota vystoupala až ke 40 stupňům a začal zvracet vše, co pozřel jsem odjela se synem k praktickému lékaři. Na základě testů na zánětlivé ukazatele přijali syna do okresní nemocnice. Tam nejdříve vyloučili všechny ostatní možné příčiny jeho stavu a při stále se zhoršujícím stavu a neustálém zvracení stav zkonzultovali s Fakultní nemocnicí v Ostravě. Tam nás následně i přijali, a po vyšetřeních, kdy nám sdělili, že se jedná o PIMS-TS, začali s léčbou.“

Inzerce

U PIMS-TS je důležité léčit zánětlivou reakci imunitního systému, aby nedošlo k trvalému poškození reakcí napadených orgánů. Zánět se tlumí imunoglobuliny a kortikoidy. „Varovali mě, že se synův stav může ještě zhoršit, než léky zaberou.“ I na to musí být rodič dítěte s PIMS připraven. „K tomu naštěstí nedošlo, stav syna se během dvou dnů začal zlepšovat,“ pokračuje Klára. V nemocnici syn strávil celkem 13 dní.

Děti jakého věku jsou nejvíce PIMS ohroženy? Nemohu se řídit právě tím?

Tímto se bohužel řídit nemůžeme, protože PIMS byl řešen u kojenců, až po dospívající.

Je dítě, které onemocní PIMS-TS, ohroženo na životě?

Dá se předpokládat, že pokud by se léčebně u dětí s PIMS-TS nezasáhlo, tak ano. Lékaři však mají i u tohoto poměrně nového onemocnění propracovány léčebné postupy. Díky nim se dosud podařilo, dle dostupných zdrojů, v České republice všechny pacienty s PIMS-TS zachránit. Prognóza je při kvalitní léčbě dobrá. V České republice PIMS-TS přestála bez trvalých následků většina dětí. Po prodělaném onemocnění děti nadále docházejí na kontroly, zejména pak na kardiologii. A jak se cítí? „Zatím syn vypadá dobře, nálezy jsou v normě. Cítí se jako před hospitalizací, ve svých každodenních aktivitách není nijak omezen,“ uzavírá svou zkušenost Klára.

PIMS je díky kvalitní struktuře péče o děti v České republice podchycen nejen diagnosticky a léčebně, ale i informačně, kdy jednotlivá centra spolu vzájemně komunikují a předávají si potřebná data.Ví se, že všech hospitalizovaných s PIMS-TS bylo dosud v Česku přes 200.

Inzerce

Rychlá orientace v situaci kolem PIMS v ČR opět odkrývá skvěle vytvořený systém zdravotní péče o děti v České republice, obrovskou profesionalitu, nasazení a schopnost rychlé komunikace všech v něm zúčastněných.

Skoro by to na závěr chtělo dodat, že pokud mají naše děti prodělat PIMS, tak nejlépe snad v České republice.

Inzerce

Za odbornou korekci a srozumitelné objasnění problematiky děkuji panu přednostovi Pediatrické kliniky FN Brno a LF MU, MUDr. Petru Jabandžievovi, Ph.D.

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

PIMS – závažná zánětlivá odpověď u dětí po onemocnění Covid-19 - diskuze

  • Podezření
    Také jsme měli u syna podezření na PIMS. Vlastně ani nevíme, co mu přesně bylo. Měl horečky a CRP 150. Horečky se nedaly ani srazit, ale za týden to nějak samo odeznělo. Trošku mě mrzí, že jsme se doktor více nepídil po tom, co to vlastně bylo.
    Barbarka111   | 24.11.2021 12:44:19
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Kašel

| bíláp | 14.01.2023, 22:32

Dobrý den, nevím, jestli tento dotaz sem patří, ale zkusím se alespoň zeptat. Syn měl minulý rok kašel, začal kašlat po koronaviru, trvalo skoro čtvrt roku než se ho zbavil. Letos začal kašel znovu, koronavir možná také měl, to jsme nezjistili. Kašel trval možná měsíc, možná trochu déle. Teď začnu jinak, před adventem jsme si ozdobili pokojíček slepovanou hvězdou zavěšenou nad topením . Hvězda z papírových pytlíků, lepená s největší pravděpodobností lepidlem na papír. Po nocích syn kašlal suchým kašlem, přes den vlhčím méně. Na Vánoce jsem přidala další dvě a syn začal kašlat ještě více tak jsem si říkala jestli mezitím nemůže být souvislost. Hvězdy jsem odstranila, přes noc klid a na výjimky to opravdu přešlo zčistajasna, do týdne byl klid. Vzpomněla jsem si že minulý rok jsme tam hvězdy měli také několik měsíců a s jarem nastal klid.Tak teď netuším jestli jsem paranoidní nebo jestli tento dětský výrobek (zavěšený nad topením-možnost vzlínání?) může být tak škodlivý že by člověk kašlal že by skoro popadal dech. Bojím se, že jsem to synovi způsobovala sama a mohlo by to mít za následek nějaké onemocnění v budoucnosti. Děkuji za odpověď.

Dobrý den. Nedovedu posoudit,zda byl kašel způsobeny zavěšenými hvězdami,nebo se jednalo o souhru okolností - na podzim a v zimě děti často kašlou z důvodu rýmy.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 03.02.2023, 08:58
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
×