Poštípání hmyzem

 1. Projevy poštípání hmyzem
 2. Co nás může poštípat?
 3. Jak můžete dítěti ulevit?
 4. Jaké mohou být komplikace po poštípání hmyzem?
 5. Jak dítě ochránit?
 6. Pravidlo pro alergiky!

1. Projevy poštípání hmyzem

Nejčastějším projevem po poštípání je různě velké zarudnutí kůže v místě vpichu a svědění, které může být velmi nepříjemné, i když malé děti většinou poštípání, např. komáry, snášejí lépe než starší děti. U dětí se sklony k alergickým reakcím se mohou objevit také puchýře a otoky. Velmi nebezpečný je otok jazyka nebo hrtanu, který může skončit smrtelně, stejně jako celková alergická reakce - anafylaktický šok.

2. Co nás může poštípat?

V našich podmínkách se můžete setkat s poštípáním komáry, různými druhy tzv. blanokřídlého hmyzu - jako jsou včely, vosy, sršni, čmeláci, ovádi, muchničky, ale také mravenci.

Nejčastější je poštípání komáry, pokud je postižený i obličej dítěte - zvláště v blízkosti očí - může se objevit značný otok víček, který často rodiče vyděsí (dítě mají velmi jemnou kůži a podkoží).

3. Jak můžete dítěti ulevit?

 • Pokud jde o běžné poštípání komáry bez puchýřů, stačí jednotlivé vpichy potírat vhodným tekutým pudrem, lze také použít lék zmírňující alergické kožní projevy (např. Fenistil gel).
 • Celkově je vhodné podat léky zmírňující alergické projevy - antihistaminika (např. Dithiaden, Fenistil, Zyrtec, Claritin), protože opakovaným škrábáním si dítě může zanést do kůže infekci. U dětí - alergiků můžete antihistaminikum podat ihned po štípnutí, značně tím zmírníte následnou reakci (platí zejména u štípnutí vosou, včelou, či dokonce sršněm).
 • Otok v obličeji můžete mírnit přikládáním studeného obkladu, tekutý pudr se na kůži v okolí očí nehodí.
 • Štípnutí vosou nebo včelou je dramatičtější, místo vpichu palčivě bolí, svědí, zarudnutí je větší, k tomu se přidá často až následující den značný otok. Pokud je postižena některá končetina, je lépe ji zklidnit, přikládat studené obklady (polysan, ale velmi účinné jsou tzv. "babské recepty" - přikládání obkladů s cibulí, studenou tvarohovou či jogurtovou kaší), přidat léky zmírňující alergické projevy na kůži (např. Fenistil gel), celkově podat některý z léků zmírňujících alergické projevy - antihistaminikum (např. Dithiaden, Fenistil, Zyrtec, Claritin apod. - malým dětem ve formě kapek či sirupu, větším v tabletkách).
 • Pokud jste se s podobnou situací nesetkali a nemáte ve své lékárničce potřebné léky, navštivte svého lékaře, který vám vše vysvětlí. Některé přípravky totiž lékárna bez předpisu nevydá.

4. Jaké mohou být komplikace po poštípání hmyzem?

 • Kterýkoli hmyz může zanést do kůže infekci, což se projeví změnou zabarvení v okolí vpichu, kůže se stává tmavě červenou až fialovou, otok i bolestivost se stupňují, od místa vpichu se na kůži táhnou zarudlé pruhy, mízní uzliny v blízkosti zduří a bolí - v tomto případě neváhejte navštívit lékaře.
 • Kožní alergická reakce na poštípání jakýmkoli hmyzem (i komáry) - projeví se puchýři a neúměrným otokem kůže a podkoží.
 • Celková alergická reakce (nejčastěji po štípnutí vosou, včelou, méně často sršněm) - nemusí se dostavit hned po prvním štípnutí (ale také může), u některých lidí až po opakovaném štípnutí. U některých lidí alergie po cca 3 letech vymizí, u jiných přetrvává. Celková alergická reakce se projeví většinou během prvních 5 minut, kdy se v místě vpichu a jeho okolí objeví zarudnutí, svědivá vyrážka a rozsáhlý otok, který se u většiny postižených rozšíří na celé tělo. K tomu se navíc asi ve 40 % případů objeví astmatická dušnost nebo otok hrtanu. Asi u 10 % dojde ke kolapsu, v 5 % vznikne anafylaktický šok s bezvědomím, někdy bývá pomočení, pokálení. Není-li okamžitě poskytnuta odborná pomoc, může případ skončit smrtelně.

5. Jak dítě ochránit?

 • PREVENCE:
  • nepouštět děti tam, kde je větší riziko bodavého hmyzu (kvetoucí louky, pole s jetelem, okolí včelínů, sběr léčivých rostlin, likvidace vosích hnízd apod.)
  • malým dětem vůbec nedávat v letním období venku zmrzliny, sladké nápoje, jiné sladkosti, ale také ovoce jako hrozny, melouny - lákají zejména vosy a včely
  • při výletech do přírody používejte repelenty a vhodné oblečení
  • žijete-li v lokalitě s velkým výskytem komárů, používejte na kočárek i postýlku sítě, stejně tak do oken, repelenty do elektrických zásuvek - pozor větrat
 • vyskytují-li se v rodině alergie, vaše dítě ještě nebylo postiženo žádným hmyzem a tudíž nevíte, jak by reagovalo, poraďte se s ošetřujícím lékařem o vhodném vybavení pro akutní potřebu
 • mělo-li již vaše dítě byť mírnou kožní reakci po nějakém poštípání hmyzem, opět konzultujte ošetřujícího lékaře - zajistí případně vyšetření alergologem (testy se provádí na včelí a vosí bodnutí, přičemž zjištěná alergie na vosu nemusí znamenat alergii na včelu a opačně); alergolog vás také vybaví léky pro akutní potřebu a vše vysvětlí
 • cestujete-li kamkoli, nikdy nezapomeňte vzít všechny potřebné léky s sebou a zkontrolujte, zda máte léků dostatečné množství a zda některý z nich nemá prošlou dobu účinnosti!
 • obdobně dítěti, které již jezdí na tábory a jiné akce, vždy dejte s sebou krabičku s léky pro akutní potřebu - musíte samozřejmě uvědomit příslušného odpovědného vedoucího!

6. Pravidlo pro alergiky

Léky tlumící alergickou reakci noste vždy s sebou, v dostatečném množství a v případě štípnutí ihned podejte!

autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Výsledky Dtestu repelentů 2015 na https://www.babyonline.cz/potreby-pro-dite/repelenty.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Komerční sdělení

Související články

Poštípání hmyzem - diskuze

 • Štípnutí hmyzu
  Také používám Spray 1. pomoci od LR kosmetick.Obsahuje 90% aloe vera. Má široké využití, jak na štípance, řezné rány, popáleniny, tak na bolest uší apod. Jestli chcete bližší informace, klidně napište do ID.
  oolga   | 01.04.2012 20:20:44
  Reagovat | URL příspěvku
 • moje rada
  Nosím sebou v kabelce Spray první pomoci od LR cosmetiky ,já mám alergickou reakci především po bodnutí muškama.Letos měl reakci i 5letý syn na mravence, a na noze mu přez noc vyrostl puchýř velikosti pětikoruny a 2 cm vysoký -plný hnisu. Stříkala jsem spray asi 5 krát denně a nádhera-úžasně se to hojilo a neškrábalsi to! Doporučuji   
  millikolos   | 02.09.2011 00:01:38
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekVšechny diskuze

Poradna

Zácpa u dcery

| Mizerovamagdalena | 22.03.2017, 01:37

Dobrý den,
mám 4 měsíční dcerku, která se mi narodila ve 34. týdnu a trpí od narození zácpou, žijeme ve Velké Británii, navštěvuji lékaře každý týden, jelikož není žádná změna a poslení 2 dny se to s bolestí bříška zhoršuje. Dcerka nekaká i 2 týdny, pomáhat ji nepomůžu s teploměrem (když už nemůžu koukat nan to, jaké má křeče v bříšku), když jdu k lékaři, tak mi na to odpoví, že je to normalní, což ja si myslím, že to normalní není, protože se svírá bolestí, poslední 2 dny mi nechce pít Sunar a zvrací, nepomáhá už ani masírování, cvičení a ani teploměr. Když jsem řekla, že bych ráda navštívila pediatra, tak mi řekli, že to neni natolik vážné, aby mě k někomu odporučili. Prosím o radu, protože nemám žádné takové zkušenosti, jelikož je to mé první dítě.
Jesli ze se dozvím od Vás, že to hodně vážné, tak bych neváhala a okamžitě bych letěla do ČR k dětskému lékaři.
Doufám, že tu najdu nějakou pomoc.
Předem děkuji.

Podle Vašeho popisu se pravděpodobně jedná o koliku kojenců. Jak jsem pochopila, malá není kojená, má adaptované mléko. Při stravě adaptovaným mlékem jsou koliky a zácpy časté, doporučuje se podávání tekutin - kojenecké čaje, voda. Dále je vhodné podávání lactobacilů pro kojence a kapky ke zklidnění větrů - v ČR Espumisan, Sab simplex, Babycalm - nevím, jak se jmenují v Británii. Od 4. měsíce věku dítěte je vhodné zařadit do stravy vlákninu - tedy zeleninové příkrmy, poté ovocné příkrmy, ve Vašem případě až za 1 měsíc. Po zavedení zeleninových příkrmů se zažívání rychle upraví.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 22.03.2017, 09:56
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce