Potničky

  1. Kůže novorozence a kojence
  2. Jak potničky vypadají a kde se vysévají?
  3. Jak ošetřit potničky?
  4. Jak předejít vzniku potniček?
  5. Dotazy zodpovězené v Pediatr ONLINE

1. Kůže novorozence a kojence

Kůže obecně je největším orgánem lidského těla, u novorozence je celková plocha kůže ve vztahu k váze 3x větší než u dospělého člověka. Termoregulace a funkce potních žláz je snížena, funkce mazových žláz naopak zvýšena, kůže zejména novorozenců a kojenců je velmi jemná a nesmírně citlivá na zevní podněty (snadná tvorba puchýřů, vyrážky), je také snadno náchylná ke kožním infekcím.

2. Jak potničky vypadají a kde se vysévají?

Při přehřátí dítěte – buď pobytem v horkém prostředí, nevhodným oblečením, při horečce – vznikají povrchní drobné čiré puchýřky připomínající kapky vody. Jejich povrch snadno praskne, místo se vysuší a kůže se začne drobně olupovat. Většinou se však setkáváme s výsevem drobných začervenalých pupínků velkých asi 1-3 mm, nejčastěji v místech vlhké zapářky, ale také ve vlasaté části hlavy, na obličeji, krku a trupu.

3. Jak ošetřit potničky?

Postiženou kůži je vhodné omývat vlažným roztokem heřmánku, jemně osušit a do kůže vetřít čistý avirilový zásyp (bez příměsi azulenu) - zásyp si nasypte na dlaň a rukou na postižená místa jemně vetřete - postup během dne několikrát opakujte a také častěji přebalujte. Kůže se velmi rychle zklidní, ale také vysuší, proto ji následně musíte ošetřit zvláčňujícím přípravkem, na který bylo dítě zvyklé.

4. Jak předejít vzniku potniček? Jak na dětské potničky?

  • vyvarujte dítě pobytu v horkém a vlhkém prostředí
  • volte vždy vhodné oblečení, tj. vzdušné bavlněné, dítě oblečte přiměřeně venkovní teplotě
  • nepoužívejte igelitové podložky do postýlky
  • mějte na paměti, že jakékoli narušení kůže je snadnou vstupní branou infekce – proto zvýšená hygiena je vždy na místě

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Dotazy na toto téma jsme zodpověděli v rámci pravidelného Pediatr ONLINE.

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Potničky - diskuze

Poradna

Strach o miminko

| AnetaNova | 18.07.2017, 06:32

Dobrý den, paní doktorko, mám dotaz. Včera mi přišel balíček, co jsem si objednala. Když jsem ho vybalovala, padaly z toho bílé kuličky. Nějak jsem tomu nevěnovala pozornost. Takže jsem všechny věci vyndala na stůl a na židli. Měla jsem po kuchyni rozsypané ty kuličky, říkala jsem si, že se jim tam něco třeba vysypalo. Jenže tak hodinku po tom jsem si to šla uklidit a všimla si, že se mi přišel otevřený balíček. Byl to gel na čištění pračky. Četla jsem složení a nic tam nebylo, ale psali, že při použití mám použít rukavice, ochranný štít nebo brýle a já nevím, co všechno. A bylo tam tučně napsáno: Nebezpečná složka KYSELINA CITRONOVÁ. A nyní můj dotaz konečně. Na pár těch bílých kuliček jsem sáhla, když jsem nevěděla, co to je. Co když se to dostalo do pusinky mojí holčičky? Nebo jsem si sáhla na prso, když jsem šla kojit? Může ji to ublížit? Co když ji to rozleptá zevnitř ta kyselina? Uý jsem používala i ubrousky z balíku. Mám hrozný strach o ni. Může se jí něco stát? Ostatní věci z balíku jsem uklidila, než jsem to zjistila. Co když je to i na těch ostatních věcech? A manžel tam taky šlapal po kuchyni, kde to bylo a pak si šel lehnout na gauč. Mám ty věci z balíku vyházet? Samozřejmě jsem pak vytřela pořádně, ale už pozdě. Poraďte mi, jsem úplně zoufalá a úplně se tu stresuju negativníma myšlenkama. Děkuju a omlouvám se.

Nemyslím si, že by věci za balíčku byly nebezpečné, otřete je mokrou utěrkou, co půjde umýt, umyjte, gauč vyluxujte a utřete vlhkou utěrkou, pokud kojíte, vždy si myjte ruce. Pokud by miminko něco spolklo, už by mělo problém. Velký problém by nastal, pokud by dítě prokazatelně snědlo nějaký prášek, nebo vypilo nějakou tekutinu. Nestresujte se.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 21.07.2017, 15:50
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace