Inzerce
Inzerce
Inzerce

Opruzeniny

Ve zkratce pro tatínky

  1. Co je opruzenina?
  2. Jak opruzenina vypadá?
  3. Jak opruzeninu léčit?
  4. Pytiol na opruzeniny
  5. Dotazy zodpovězené v Pediatr ONLINE

1. Co je opruzenina?

Jde o porušení struktury kůže v důsledku současného působení vlhka, tepla, moče, stolice, ale také pleny, ať již látkové nebo na jedno použití. Většinou k opruzení dochází, je-li dítě přebalováno po dlouhé době, ale i pečlivé mamince se stane, že se její děťátko oprudí.

2. Jak opruzenina vypadá?

Opruzenina je různě rozsáhlé zarudnutí kůže nejčastěji v okolí genitálu a na zadečku, ale může se objevit i v záhybech kůže na pažích, stehnech, krčku a za oušky. Kůže někdy mokvá a mohou se objevit prasklinky, což je pro dítě velmi nepříjemné a postižená kůže ho bolí - zejména v oblasti genitálu a zadečku.

3. Jak opruzeninu léčit? Mast na opruzeniny

Proto je třeba dítě jednak častěji přebalovat, delší dobu je ponechat volně bez plen, použít bylinné koupele (slez) ke zklidnění kůže a mast na opruzeniny (Bepanthen, Rybilka, zinková mast, Ondřejova mast, kalciová mast, Sudocrem). Častěji prohlížet záhyby kůže a zavčas odstraňovat kožní maz a drť, které se v teple velmi rychle rozkládají a dráždí kůži. Při přebalování preferujte pleny na jedno použití, pokud používáte pouze tento typ a přesto k opruzení dochází, vyměňte značku.

Inzerce

Pityol na opruzeniny

Pityol byl u opruzenin s úspěchem používán, především na zadeček u kojenců a batolat před spánkem, protože má výbornou krycí schopnost (dobře chrání postiženou kůži před močí a stolicí hlavně v noci). Ale vzhledem ke složení se nedoporučuje již delší dobu používat u této věkové skupiny, ale až od 10 let věku.

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Dotazy na toto téma jsme zodpověděli v rámci pravidelného Pediatr ONLINE.

 

Ve zkratce pro tatínky

Ke vzniku opruzenin nejčastěji dochází po delším přebalení dítěte, ale nebývá to pravidlem. Jedná se o porušení kůže působením kombinace vlhko, teplo, moč nebo stolice, ale může vzniknout i v důsledku kontaktu s plenou. Kůže je zarudlá, může mokvat a objevit se na ní prasklinky. Je vhodné v této situaci ponechat dítě, co to jde, bez plen, odstraňovat dráždivé látky – kožní maz apod., často přebalovat a použít masti na opruzeniny. JM

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Opruzeniny - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
  • opruzeniny
    Na dětech jsem toho vyzkoušela hodně, protože mi obě trpěly na opruzeniny a nejvíc jim teda pomohl neophytiol co dělá rosenpharma. Hledala jsem něco se zinkovou mastí, protože jsem četla že účinkuje velmi dobře a navíc mastíčka obsahuje i ichtammolovou mast, takže mast ani nevysušuje.
    Lenouch3   | 22.03.2019 22:47:20
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Modřinka na krku - 3 měsíce

| Erpede | 19.09.2023, 12:16

Dobrý den, paní doktorko, dnes ráno jsem objevila u dcerky (3 měsíce) na krčku modřinku. Nejsem si vědoma, že by se tam nějak bouchla nebo něco takového. Má rýmu, takže jen odsáváme, jinak je čilá, aktivní... Předem děkuji.

Dobrý den. Omlouvám se, podle fotky nelze spolehlivě posoudit, kontaktujte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 21.09.2023, 09:02
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Inzerce
×