Inzerce
Inzerce
Inzerce

Opruzeniny

Ve zkratce pro tatínky

  1. Co je opruzenina?
  2. Jak opruzenina vypadá?
  3. Jak opruzeninu léčit?
  4. Pytiol na opruzeniny
  5. Dotazy zodpovězené v Pediatr ONLINE

1. Co je opruzenina?

Jde o porušení struktury kůže v důsledku současného působení vlhka, tepla, moče, stolice, ale také pleny, ať již látkové nebo na jedno použití. Většinou k opruzení dochází, je-li dítě přebalováno po dlouhé době, ale i pečlivé mamince se stane, že se její děťátko oprudí.

2. Jak opruzenina vypadá?

Opruzenina je různě rozsáhlé zarudnutí kůže nejčastěji v okolí genitálu a na zadečku, ale může se objevit i v záhybech kůže na pažích, stehnech, krčku a za oušky. Kůže někdy mokvá a mohou se objevit prasklinky, což je pro dítě velmi nepříjemné a postižená kůže ho bolí - zejména v oblasti genitálu a zadečku.

3. Jak opruzeninu léčit? Mast na opruzeniny

Proto je třeba dítě jednak častěji přebalovat, delší dobu je ponechat volně bez plen, použít bylinné koupele (slez) ke zklidnění kůže a mast na opruzeniny (Bepanthen, Rybilka, zinková mast, Ondřejova mast, kalciová mast, Sudocrem). Častěji prohlížet záhyby kůže a zavčas odstraňovat kožní maz a drť, které se v teple velmi rychle rozkládají a dráždí kůži. Při přebalování preferujte pleny na jedno použití, pokud používáte pouze tento typ a přesto k opruzení dochází, vyměňte značku.

Pityol na opruzeniny

Pityol byl u opruzenin s úspěchem používán, především na zadeček u kojenců a batolat před spánkem, protože má výbornou krycí schopnost (dobře chrání postiženou kůži před močí a stolicí hlavně v noci). Ale vzhledem ke složení se nedoporučuje již delší dobu používat u této věkové skupiny, ale až od 10 let věku.

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Dotazy na toto téma jsme zodpověděli v rámci pravidelného Pediatr ONLINE.

 

Inzerce

Ve zkratce pro tatínky

Ke vzniku opruzenin nejčastěji dochází po delším přebalení dítěte, ale nebývá to pravidlem. Jedná se o porušení kůže působením kombinace vlhko, teplo, moč nebo stolice, ale může vzniknout i v důsledku kontaktu s plenou. Kůže je zarudlá, může mokvat a objevit se na ní prasklinky. Je vhodné v této situaci ponechat dítě, co to jde, bez plen, odstraňovat dráždivé látky – kožní maz apod., často přebalovat a použít masti na opruzeniny. JM

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Opruzeniny - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
  • opruzeniny
    Na dětech jsem toho vyzkoušela hodně, protože mi obě trpěly na opruzeniny a nejvíc jim teda pomohl neophytiol co dělá rosenpharma. Hledala jsem něco se zinkovou mastí, protože jsem četla že účinkuje velmi dobře a navíc mastíčka obsahuje i ichtammolovou mast, takže mast ani nevysušuje.
    Lenouch3   | 22.03.2019 22:47:20
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobry den, synovi je 9 tydnu a stale ma zloutenku. Pristi tyden jsme objednani na ockovani hexavakcinou. Je mozne ockovat a pri novorozenecke zloutence? Dekuji za odpoved

Dobrý den,

očkování se řídí klinickým stavem dítěte, který posoudí váš pediatr, posoudí i stav žloutenky, očkování lze odsunout.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 04.04.2024, 09:38
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×