Inzerce
Inzerce
Inzerce

Atopický ekzém u dětí

 1. Pojmy alergie a atopie
 2. Co je atopický ekzém? Kdy se projeví?
 3. Dědičnost u atopického ekzému
 4. Co je příčinou atopického ekzému?
 5. Jaké jsou příznaky atopického ekzému?
 6. Léčba atopického ekzému
 7. Potraviny s rizikem alergie
 8. Dotazy zodpovězené v Pediatr ONLINE

1. Pojmy alergie a atopie

Nejdříve si ujasníme pojmy alergie a atopie

Alergie: jde o nepřiměřenou, přemrštěnou obrannou reakci organizmu na nějakou látku.
Atopie: jde o druh alergie, ale podstatný je dědičný základ. To znamená, že určitý jedinec má vrozený sklon přemrštěně reagovat na určitou látku a tato dispozice trvá celý život. Nelze ji žádným lékem odstranit. Atopie je tedy projevem alergie.

2. Co je atopický ekzém? Kdy se projeví?

Jedním z projevů popsané změněné reakce organismu je atopický ekzém. Je to chronické, silně svědivé zánětlivé onemocnění kůže převážně dětského věku, je často spojeno s rodinným výskytem i jiných alergických projevů (pylová rýma, astma, zánět spojivek). V literatuře se uvádí, že asi 60% postižených dětí má první projevy ekzému mezi 2. – 4. měsícem věku, 3/4 dětí se do puberty vyhojí nebo má jen mírné formy onemocnění, a u zbývajících dětí se postupně rozsah onemocnění a jeho závažnost snižuje, takže zhruba do 20 let většinou mizí, do dospělosti přetrvává jen výjimečně. Asi u 10% pacientů se mohou první projevy ekzému objevit až v dospělosti.

3. Dědičnost u atopického ekzému

Dále se v literatuře uvádí, že pokud atopickým ekzémem trpí oba rodiče, má dítě až 80% pravděpodobnost, že bude mít tytéž potíže, je-li postižen jen jeden rodič, je pravděpodobnost zhruba 50%. Často se také stává, že se atopický ekzém kombinuje s jiným orgánovým postižením (astma, pylová rýma, zánět spojivek).

4. Co je příčinou atopického ekzému?

Jednak zmíněný vrozený sklon organizmu reagovat přemrštěně na celou řadu látek, ale je celá řada dalších faktorů, které se mohou navíc kombinovat – např. zhoršení ekzému po některých potravinách (např. mléko, vejce, citrusy, ořechy, ryby apod.), zhoršení po nějakém stresu (zkoušky ve škole, pobyt v cizím prostředí, návštěva lékaře, rozchod rodičů apod.)

5. Jaké jsou příznaky atopického ekzému?

Jak bylo výše popsáno, nejdříve se postižení kůže u kojence objevuje mezi 2. a 4. měsícem věku a to ve tváři, pak na bradičce, postupně se šíří na krk, celou hlavu, trup a končetiny.

Kůže je zarudlá, suchá, zhrubělá, silné svědění je příčinou neklidu a podrážděnosti dítěte, navíc škrábáním se často do kůže zanese infekce (bakteriální, plísňová). K největšímu zhoršení dochází kolem 9. – 10. měsíce věku, což souvisí se zvýšenou pohybovou aktivitou.

Inzerce

U batolat a starších dětí předškolního věku se ložiska ekzému postupně přesouvají do loketních a podkolenních jamek, na hřbety rukou a nohou, kolena, zápěstí a krk. Kůže je zhrubělá, se šupinami, suchá, s jizvičkami po škrábání. Typická jsou období klidu, kdy jsou ložiska bledší, kůže suchá a zhrubělá a období náhlého prudkého zhoršení provázeného opět úporným svěděním (podzim, jaro).

6. Léčba atopického ekzému

Léčba ekzematického dítěte musí být komplexní. Je to soubor opatření, jejichž cílem je dostat průběh onemocnění pod kontrolu (zmírnit zánět kůže, odstranit mokvání, odstranit druhotnou infekci, zvláčnit suchou kůži). Žádným sebeúčinnějším lékem nelze odstranit vrozený sklon k nemoci.

Každé dítě vyžaduje individuální léčebný plán, protože rozsah a závažnost postižení jsou u každého dítěte jiné. Léčení atopického dítěte patří vždy do rukou dětského kožního lékaře, mnohdy je zapotřebí spolupráce s dalšími specialisty – dětským alergologem-imunologem a také psychologem (u dětí školního věku může být onemocnění příčinou nízkého sebevědomí, depresí apod.).

Inzerce

Jak léčit atopický ekzém?

Nejdůležitější zásady léčby jsou ale všem ekzematikům společné:

1) Úprava životosprávy u atopického ekzému

 • úzká spolupráce rodičů s lékařem – spočívá ve vysledování všech zhoršujících a vyvolávajících faktorů
 • dostatek pohybu i spánku
 • otužování je na místě, ale je třeba se vyvarovat prudkým změnám teploty, vlhkosti prostředí
 • oblečení musí být bavlněné, oděvy z umělých vláken, koženky a vlněné tkaniny s vysokým chlupem jsou nevhodné
 • prádlo je třeba prát v mýdle (ne v pracích prášcích, i když jsou některé pro děti určené) a vždy řádně máchat, nepoužívat žádnou aviváž
 • koupat minimálně, stačí jednou za týden (lépe krátce osprchovat), nepoužívat k očistě tekutá mýdla a pěny do koupele, použít lze mýdlo pro ekzematiky (k dostání v lékárně). Protože vodovodní voda je většinou chemicky upravená a vysušuje, je vhodné do koupele přidat odvar z otrub, ovesných vloček, řepíku, případně použít olej doporučený lékařem. Po každé koupeli a očistě je nutné kůži pečlivě promazat.

2) Úprava životního prostředí u atopického ekzému

Inzerce
 • pobyt v nezakouřeném prostředí
 • nechovat v bytě žádná zvířata
 • omezit prašnost v bytě – odstranit koberce, závěsy, záclony, čalouněný nábytek, neluxovat v přítomnosti dítěte (vhodné jsou vysavače s vodním filtrem), použít příp. pračku vzduchu
 • péřové přikrývky a polštáře, matrace nahradit výrobky určenými pro alergiky (se snímatelnými a pratelnými potahy)
 • udržovat dostatečnou vlhkost v bytě (zvlhčovač)
 • častý pobyt mimo městské prostředí (více než 1 týden – hory, moře) – lze využít ozdravenské a lázeňské péče
 • minimum plyšových hraček, snadno se v nich udržuje prach (i když dnes lze většinu těchto hraček vyprat)

3) Úprava stravovacího režimu u atopického ekzému

 • preventivní opatření u dítěte s rodinnou zátěží hned po porodu
 • dlouhodobé kojení
 • pokud má maminka málo mléka nebo je dítě odkázáno na umělou výživu, používat výhradně mléka označená symbolem HA (hypoantigenní) a i později používat výživu takto označenou. Pokud maminka bude připravovat příkrmy u staršího kojence sama, vždy po poradě s lékařem – zásadou je podávat nejdříve nejméně rizikovou potravinu, a to jen lžičkou, postupně a velmi pomalu (zpravidla po týdnu přidávat), aby se mohla případná alergie vysledovat. Příkrmy zařazovat až po 6. měsíci věku.
 • po 12. měsíci věku může dítě běžnou batolecí stravu, ale s vynecháním potravin, které nejčastěji vyvolávají alergické reakce – kakao, čokoláda, ořechy, mandle, kiwi, mák, citrusy, rajčata, paprika, plísňové sýry, pozor na přezrálé banány, žádné konzervované potraviny včetně továrně vyrobených kompotů, uzeniny, ryby, vejce, koření. Z mléčných přípravků lze zařadit zakysané mléčné produkty, ne běžné mléko, vejce pouze v pečivu či přílohách.
 • samozřejmě, zhoršil-li se stav kůže po nějaké potravině již dříve, tak ji dítě nesmí dostat ani později.

4) Vlastní ošetřování kůže u atopického ekzému

Inzerce

Léčba atopického dítěte patří výhradně do rukou dětského kožního lékaře, jak bylo výše zmíněno, nelze podat žádný univerzální léčebný postup, protože každé dítě má jiný rozsah postižení.

Obecně platí:

 • mokvající ekzém: obklady borovou vodou, Jarischovým roztokem, heřmánkovým nebo řepíkovým odvarem (podle snášenlivosti), vhodný je také světlý roztok hypermanganu, silný tmavý čaj (tanin). K obkladům je třeba použít jemnou bavlněnou tkaninu (např. kapesník), roztok má být vlažný – po 2 minutách zchladne, proto je třeba jej vyměnit a znovu přiložit. Takto přikládat obklady vždy celkem na 15 minut a opakovat během dne nejméně 3x. Postižená místa ničím nezakrývat, aby se kůže nezapařila!
 • akutní zhoršení atopického ekzému: nejvhodnější jsou místní přípravky s vysokým protizánětlivým účinkem a to jsou kortikosteroidy, případně místní imunomodulační léky.
  • kortikosteroidy se používají jen na nezbytně nutnou dobu, protože opakovanou aplikací na velkou plochu kůže mohou mít celkové nežádoucí účinky.
  • místní imunomodulační léky zasahují do imunitní reakce kůže. Podle stávajících zkušeností nemají nežádoucí účinky kortikosteroidů, jejich použití – stejně jako užití hormonální léčby určuje lékař.
 • udržovací léčba: protože kůže ekzematického dítěte má narušenou ochrannou bariéru, a je proto suchá a snadno zranitelná, je základem péče každodenní promazávání kůže, a to i několikrát denně, vhodným prostředkem, který dítěti vyhovuje. Kůže se musí promazávat jemně, teplou rukou tak, aby přípravek na kůži vytvořil film (silná vrstva nesmí být). K roztírání nikdy nepoužívejte žádné předměty!

Přípravků je dnes k dispozici celá řada, jak v lékárně připravovaných, tak továrně vyráběných a ne každý danému dítěti vyhovuje. Jedná se o masti, krémy a pasty s obsahem zinku, dehtu, močoviny.

Takže pozor na rady sousedek či kamarádek!

Mast na ekzém

V továrně vyráběných přípravků, mastí na atopický ekzém, je to např. Excipial U Lipolotio, Lipobase, Linola Fett a další.

Pro celkovou koupel se také používají olejové přípravky např. Balneum Hermal, Balmandol, Linola Fett Ölbad, Oilatum. Pokud některý z přípravků dítěti vyhovuje, je třeba koupel provádět aspoň 2x v týdnu a to tak, že po koupeli se kůže neotírá, je třeba počkat, až se olej vsákne a vytvoří na kůži film – cca po 10-15 minutách. Proto v místnosti musí být přiměřená teplota.

5) Celková léčba u atopického ekzému

 • antihistaminika: léky snižující svědivost kůže tím, že mírní alergickou reakci. Např. Fenistil, Zyrtec, Zodac, Claritin atd., ale někdy lze s výhodou použít „obyčejný“ Dithiaden, který dítě navíc zklidní.
 • zejména u kojenců a batolat je svědění obrovský problém, proto je v této fázi účelné ručky dítěte fixovat. Na paže se navlékne „ rukáv“ z tenkého kartonu tak, aby přesahoval přes lokty. Dítě ručkama pohybovat může, ale nedosáhne na tvář. I když se toto opatření může někomu zdát nelidské, je to jedna z možností, jak dítěti zabránit v poranění obličeje. Další možností je používat na noc bavlněné rukavičky nebo na končetiny obvazy (ale děti jsou vynalézavé a dokáží se všeho zbavit, jen aby se mohly poškrábat).
 • k celkové léčbě patří i antibiotika v případě léčby zanesené infekce, fototerapie a někdy i léky k podpoře imunity (systémové imunomodulátory).

7. Potraviny s rizikem alergie

Na závěr seznam potravin s vysokým rizikem alergie a potravin s malým rizikem alergie.

Pozor! Neplatí všeobecně a neznamená to, že dítě se sklonem k alergii zmíněné potraviny vůbec nesmí. Některé dítě reaguje např. na mák, ale pomeranč mu nevadí. Proto tolik záleží na úzké spolupráci rodičů s lékařem, protože jen oni mohou vysledovat, co dítě snáší a co mu dělá problémy. Je k tomu zapotřebí obrovské trpělivosti, protože děti se těžko smiřují s faktem, že nějakou lahůdku nesmějí, když jiné děti mohou. Typická je situace o Mikuláši a o vánocích.

Potraviny s vysokým rizikem alergie:

 • Citrusové plody, kiwi, ananas, mango, broskve, fíky, datle, rybíz, angrešt, jahody, maliny, ostružiny, ořechy, mandle, arašídy, pistácie, slunečnicová a dýňová semínka, celer, luštěniny – hrách, fazole, čočka, sója.
 • Papriky, ředkev, ředkvičky, křen, celer, rajčata, kyselé zelí, řeřicha, bazalka.
 • Cukr a hnědý cukr, sladkosti, med, javorový sirup, čokoláda, kakao.
 • Koření – vanilka, skořice, kari, muškátový oříšek.
 • Vejce, mléko, mléčné výrobky, ryby a mořské produkty, uzeniny, paštiky, maso velkých zvířat.

Potraviny s malým rizikem alergie:

 • Zelenina - cukety, baklažány, dýně, zelená okurka, fenykl, petržel (kořen), mrkev, tuřín, kedluben, chřest, čekanka, zelené saláty, špenát, červená řepa, pórek, všechny druhy košťálovin (květák, brukev, bílé zelí, červené zelí, čínské zelí, kapusta, zelené luštěniny, zelený hrášek, brambory).
 • Ovoce - hrušky, jablka, meloun, avokádo, třešně, vinné hrozny, borůvky, švestky, mirabelky, meruňky.
 • Obiloviny - rýže, proso, oves, kukuřice.
 • Maso - drůbež, jehněčí, králík.
 • Nápoje - čaj, šalvěj, sléz, lipový květ, černý bez, fenykl, ochucené nejrůznější druhy limonád.
 • Šťávy - jablečná, hroznová, hrušková.
 • Sladidla - hroznový cukr (Glukopur), zahuštěná jablečná a hrušková šťáva.
 • Pojící prostředky - rýžový, kukuřičný a bramborový škrob.
 • Margariny – bez mléčné bílkoviny.

Obecně lze však říci, že děti s projevy ekzému mohou jíst většinu jídel, pouze nesmí dostat taková, která prokazatelně stav kůže zhoršují, a u každého je tomu jinak.

Dotazy na toto téma jsme zodpověděli v rámci pravidelného Pediatr ONLINE.

 

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Atopický ekzém - diskuze

 • Oblečení
  Mohla bych se zeptat z jakého materiálu dětem kupujete oblečení, aby jim to pokožku nedráždilo ?
  Darija06   | 26.04.2022 19:46:23 | Reakcí: 1, poslední: 27.04.2022 11:34:14
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 • Doporuceni
  Ahoj já mohu velmi doporučit na ekzémy jeden produkt jmenuje se to plasmagel. :-) Je to takový gel na regeneraci a ochranu kůže.
  michaelanavrc   | 20.04.2020 12:24:02 | Reakcí: 2, poslední: 23.04.2020 10:45:56
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Doporuceni
   Ahojky, prosím o informaci, kde bych mohla objednat tento gel?
   JanaMen   | 21.04.2020 11:44:05
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Doporuceni
    myslím ze jejich stránka je plasmakosmetika tak se mrknete, ale najdete to i na online lekarnach. ;)
    michaelanavrc   | 23.04.2020 10:45:56
    Reagovat | URL příspěvku
 • Kojence
  Neni čeho se bát! Měla jsem u syna stejný problém.. Tady jsem našla článek, díký kterému už nemám takové nervy a vim jak na to. Snad vám to pomůže! https://www.epiderma.cz/zajimavosti/dermatitida-u-kojencu/
  Tereza.hork   | 29.11.2019 16:18:32
  Reagovat | URL příspěvku
 • Veškeré informace o atopii
  Ahojte!

  Na internetu se šíří množství informací o atopii, při kterých je těžké rozlišit, zda jsou důvěryhodné nebo ne. Rádi bychom Vám představili náš projekt Pravdy o atopii - http://www.pravdyoatopii.sk a http://www.pravdyoatopii.cz, který pomáhá lidem, kteří mají atopický ekzém. Snažíme se vyvracet mýty o této problematice a přinášíme opravdu kvalitní články, které píší odborníci z různých oborů. Cílem projektu je hlavně informovat lidi a zvyšovat povědomí o atopii. Věříme, že pro Vás články budou přínosné.

  Mějte se hezky.
  Pravdyoatopii   | 07.11.2018 15:56:50
  Reagovat | URL příspěvku
 • atopák - přírodní produkty, ne kortioidy
  Zdravím , dcerka začala trpět atopákem. Má nejvíce postižená místa v předloktí, pd koleny, v podpaží. Dělají se ji suché červené flíčky.Poradíte mi co se Vám osvědčilo, v čem třeba koupete? Nějaký olej? děkuji 
  Ami6   | 19.09.2018 10:44:18 | Reakcí: 1, poslední: 06.01.2020 21:20:31
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: atopák - přírodní produkty, ne kortioidy
   Dobrý den,
   atopického ekzému se asi úplně nezbavíte, bohužel. Ale dá se to hodně regulovat jak jídlem, tak kosmetikou. Nám hodně pomohly výrobky firmy Eurona. Používám hlavně dětské prací prostředky, které jsou určeny pro lidi s citlivou pokožkou. Dětem také dávám jejich olejíček do koupele (už se pak nemusí ani mazat) a ruce si myjeme zásadně v jednom z hypoalergeních mýdel.
   Jestli chcete, přidejte se tady do fb skupiny https://www.facebook.com/groups/594430577710244, kde je více informací.
   emaggie   | 06.01.2020 21:20:31
   Reagovat | URL příspěvku
 • Ekzém i atopie jsou vyléčitelné.
  Dobrý den,
  reaguji na článek o AE. Radu naštěstí již nepotřebuji, chci ale maminky dětí s AE potěšit - je to totiž vyléčitelné.
  Jak to "funguje"? Ekzém (ale i alegie a astma) nejsou nemocemi kůže (potažmo dýchacího ústrojí), ale celého těla a hlavně střev. Vlastně to ani nemoc není. Je to systematická otrava vnějšími podněty - většinou jídlem. Sklon k atopii se dá zjednodušeně popsat jako autoimunní zánět (tělo množí bílé krvinky a protilátky proti neexistujícímu nepříteli - touto tvorbou se samozřejmě vyčerpává, takže tělo je pak celkově oslabené a náchylné i na jiné nemoci). A protože "zanícená" sliznice je více prokrvená, tak pochopitelně i více propouští do těla (látky, které v těle nemají co dělat, a zdravá sliznice by je vyloučila močí a stolicí, prochází stěnou do krevního oběhu - a tam dělá co? Ehm. Bordel!).
  Takže počínat léčbu AE léčbou kůže, je skoro nesmysl. Ano, zklidníme kůži (zinek, vápník, černý čaj) - ulevíme od svědění (antihistaminika). ALE tím nic neléčíme. Jen potlačujeme příznaky.
  Sama jsem atopik od dětství. Na ZŠ jsem měla i 200 zameškaných hodin za pololetí, protože jsem prostě na sobě nesnesla oblečení, abych mohla jít do školy. Střídaly se u mě ataky s obdobím téměř klidu.
  Druhý syn naneštěstí tento sklon zdědil. Na 5 měsících se celý osypal, kůže mu úplně hořela - hlavička, krk, horní polovina těla, paže. Začala jsem pátrat. Byla mi doporučena tvrdá eliminační dieta pro kojící matky (opravdu striktně se vyvarovat všech potenciálních alergenů - prostě ani malé množství - vyjmenované jsou ve článku). Už za týden mu začala "zapálená" místa schnout a blednout. Pak se začal ekzém stěhovat. Mizel z horní části těla, objevoval se na dolní. Po dvou měsících měl už jen malý flíček na lýtku. Následně jsme byli opatrní i při zařazování příkrmů. Zhojené střevo ale (jaké překvapení) už nikdy na nic nezareagovalo. Dozrálo a syn kromě suché kůže na lýtkách v zimě už nikdy atopickým ekzémem netrpěl (je mu 7 let). Co mě překvapilo, bylo - že i mě AE zmizel a rok se neobjevil. Po návratu k tradičnímu stravování se ale objevil znovu i s astmatem. 5 let jsem byla na kortikoidech (mazacích i dýchacích). Loni jsem začala s redukcí váhy dle LCHF (low carb high fat). Pochopitelně žádné průmyslově zpracovávané jídlo. Po 5 letech jsem mohla odložit kortikoidy - i ty dýchací! Ruku v ruce s tím přicházelo poznání, že záleží i na původu jídla a jeho zpracování. Moje dřívější lenost se přetavila v zájem. Nízkosacharidové stravování léčí leccos. Od ADHD, přes astma. Ale prvním krokem je zájem a přestat se schovávat a nezajímat se.
  Kytiii   | 06.04.2018 13:55:12
  Reagovat | URL příspěvku
 • ekzém
  Ahoj holky, mám měsíc po porodu a objevil se mi ekzém, nevím co s tím, jestli je to přechodné nebo ne. Nějaké rady?
  Kliniška   | 23.08.2015 20:48:23 | Reakcí: 15, poslední: 10.04.2019 21:53:19
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: ekzém
   Dobrý den,
   zkuste dotaz vložit do poradny na Zdravém omlazení: http://zdraveomlazeni.cz/poradna

   Vaše Babyonline
   Baby on line   | 24.08.2015 08:42:40
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: ekzém
   Zdravim, mě pomohl protopan box, za sebe mohu 100% doporučit. Určite stojí za to, to vyzkoušet
   EmaVelichova   | 27.08.2015 22:32:32
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: ekzém
    určitě musíte taky dbát na to, co jíte, třeba nějaký doplněk stravy by vám mohl pomoci...
    orry   | 27.08.2015 22:34:09
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE: ekzém
     nemyslím, že bych se stravovala nějak jinak, naopak si dávám pozor kvůli kojení... A co je to ten protopan box? To je nějaká krabička?
     Kliniška   | 27.08.2015 23:26:32
     Reagovat | URL příspěvku
     • \
      RE: ekzém
      No obsahuje to jak mazání tak doplňky stravy, takže lečíte na venek i zevnitř.
      EmaVelichova   | 28.08.2015 13:48:13
      Reagovat | URL příspěvku
      • \
       RE: ekzém
       tak to by možná bylo úplně nejlepší řešení, a kde se to teda dá koupit? Mám se poptat v lékárně?
       Kliniška   | 28.08.2015 14:02:30
       Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: ekzém
   Mě pomohl krém s chytrou houbou jmenuje se biogama. Je to na přirodní bázi, tudíž nevadí při kojení.
   Majka009   | 29.02.2016 22:21:26
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: ekzém
   Při ekzému se mi osvědčilo pořádně promazávat něčím bez parfemace, klidně čistou kosmetickou vazelínou a krémy pro citlivou pokožku. Doplnit vitaminy a čistící čaje. Věřím, že se se to časem spraví. Po porodu je tělo mamky přecitlivělé.
   silta   | 30.09.2016 08:48:54
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: ekzém
   Při ekzému se mi osvědčilo pořádně promazávat něčím bez parfemace, klidně čistou kosmetickou vazelínou a krémy pro citlivou pokožku. Doplnit vitaminy a čistící čaje. Věřím, že se se to časem spraví. Po porodu je tělo mamky přecitlivělé.
   silta   | 30.09.2016 08:57:36
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: ekzém
   Mě na to pomohl Bepanthen Sensiderm, jakmile se mi objevil malý flíček, namazala jsem ho a byl pryč. Syn je atopik, a Bepanthen mu také zabírá.
   andiie   | 25.07.2017 16:23:46
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: ekzém
   Mám stejný problém, vůbec nevím co s tím, co používat?
   JanaVo   | 07.02.2019 14:22:33
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: ekzém
    Zkuste od Protopanu Local Cream a doplněk stravy. Mně se po této kombinaci hodně od ekzému ulevilo.
    Vandalína   | 06.03.2019 14:32:27
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE: ekzém
     Já mám od Protopanu ten jejich balíček a k tomu jsem si objednala i doplněk stravy. Ekzém je o hodně klidnější.
     GitaKon   | 19.03.2019 20:49:44
     Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE: ekzém
     Holky Protopan kupujete v lékarně?
     Bibina99   | 10.04.2019 21:53:19
     Reagovat | URL příspěvku
 • Atopický ekzém
  Dobrý den, dcerce je jí šest měsíců, se na ručičkách objevila zarudlá a suchá kůže. Vypadá to jako atopický ekzém, muž na to také trpí. Ráda bych jí to něčím namazala, ale nechci, aby se jí to třeba ještě zhoršilo, přeci jen je ještě dost malá.
  Vladka.K   | 11.04.2015 16:03:18 | Reakcí: 6, poslední: 27.04.2015 02:51:04
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Atopický ekzém
   Zdravím, já jsem měla neskutečně suchou pokožku na obličeji a pomohl mi local krém, už po prvním dni se mi to o hodně zlepšilo. Tak třeba by vám to též pomohlo :)
   orry   | 16.04.2015 00:58:34
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Atopický ekzém
    děkuji za tip, o tom jsem neslyšela, a můžou to používat i malé děti? A kde se to dá koupit? V lékárně?
    Vladka.K   | 25.04.2015 22:08:43
    Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: Atopický ekzém
   Moji kluci taky na to trpí a sem tam se i ted atopický ekzém objeví.Pouzíváme uz několik roků Leciderm mast.
   Zuzbr   | 16.04.2015 06:52:38
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Atopický ekzém
    Ahoj, jsem ráda za tuhle diskuzi, nevím jestli je to atopický ekzém, ale mám červenou a suchou kůži okolo pusy a nic mi na to nefunguje :-(
    Ratel   | 22.04.2015 06:41:08
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE: Atopický ekzém
     Já jsem si to koupila přes internet na http://www.protopan.cz, jestli to mají v lékárně to nevím. Je to i pro malé děti, párkrát jsem tím mazala i syna ;)
     orry   | 26.04.2015 22:48:47
     Reagovat | URL příspěvku
     • \
      RE: Atopický ekzém
      taky jsem používala local cream a na požádání mi poslali i vzorek na vyzkoušení, což bylo super, protože jsem viděla, že mi to zabírá :-)
      Kliniška   | 27.04.2015 02:51:04
      Reagovat | URL příspěvku
 • Atopický ekzém
  Dobrý den, prosím o radu. Máme dvojčata narozená ve 33tt, dnes jsou jim 4 měsíce. U A byl diagnostikován atopický ekzém. Já i otec dítěte jej máme, v nijak velké míře. Nyní mi spíš syn připadá, jako opařený. Je krásně jemný, není vůbec hrubý, ale má na 70% těla rudou kůži. Je možné, že je to jiná forma ekzému, než ho známe my, nebo je to něco jiného? Když jsme byli u dr., měl klasický ekzém v záhybech, to teď není ono, je to jiné...
  Díky za odpověď. K dr.jedeme v úterý...
  Petka.84   | 19.03.2015 21:01:30
  Reagovat | URL příspěvku
 • glukopur
  Dobrý den, zmiňovaný Glukopur opravdu nezpůsobuje alergie. Používat ho ale jako náhradu cukru by se mělo omezeně, stejně jako běžný cukr způsobuje kyselé prostředí v ústech a velmi rychle zvedá hladinu cukru v krvi. Více se dá dočíst třeba na stránkách http://www.glukopur.cz
  Glukopur   | 29.01.2015 21:13:27
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Neštovice

| haliska | 12.01.2023, 08:24

Dobrý večer paní doktorko,syn prinesl nestovice ze školky a me vrta hlavou jedna vec,na kterou jsem nikde nenašla odpověď.Jeho učitelka mi radila že mám syna hodně oblekat až aby se zapotil,že pak ty nestovice poradne prodělá,aby se mu už pak nikdy neopakovaly-její zkušenost je taková že je měla jako dítě asi v mírném průběhu ale pak ještě prý ve 14 letech znovu, kdy už měla těžký průběh.To mě dost vystrasilo,porad nad tím přemýšlím a říkám si,že jsem ho raději nenechala už drive ockovat proti nestovicim.A hlavně s tim oblekanim si nejsem jista-ty nestovice by měly spíše "dýchat" a nemazat často?Synovi nic není kromě pupinku,zatim tedy jsme na začátku nestovic,tak snad se to nezhorsi..Moc Vám predem děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den. S takovou praxí u neštovic jsem se nesetkala, obecně se doporučuje lehčí oblečení, aby nesvědilo.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 12.01.2023, 10:25
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
×