Inzerce
Inzerce
Inzerce

Proč jsem se rozhodla podnikat?

Všechno to začalo, když jsem jednou byla u kamarádky Lenky na kávičce. Svěřila se mi, že jí jedna příbuzná navrhla, aby u nás v obci založila papírnictví, že to tu chybí a jezdit do města se každému nechce nebo nemá možnost. Jsem na mateřské dovolené s téměř roční Emílií, předtím jsem pracovala v České spořitelně, ale říkala jsem si, že už se tam nechci vrátit. Možná se mi budete divit, takové dobré teplé místečko se stálým platem... Z venčí to opravdu vypadá idylicky, ale realita je jiná a teď s odstupem času vidím, kolik energie, volného času a starostí mě to stálo. Takže slovo dalo slovo a rozhodly jsme se, že do toho s Lenkou půjdeme spolu.

Mateřská dovolená je ideální čas

Také jsem si uvědomila, že při mateřské mám dostatek času vyzkoušet si, jak podnikání půjde a také nebudu muset platit zdravotní a sociální pojištění. Takže za dva roky se uvidí, jestli se vrátím do zaměstnání nebo zůstanu v papírnictví. Kromě tohoto všeho mi přišlo na mysl, že se potřebuji seberealizovat. Malou skutečně miluji, nedala bych ji za nic na světě, ale nejsem taková maminka, která je spokojená s posedáváním a řečněním o ničem. Prostě mně chyběl nějaký vlastní plán, být si svou vlastní paní, rozhodovat si o svém životě sama.

A tak s pomocí internetu jsme s Lenkou začaly hledat velkoobchody, prostory, nábytek atd. Možná to bylo tím, že si uvědomila, kolik je kolem toho práce nebo možná opravdu měla strach, že bychom se pohádaly a ztratily tak naše přátelství, Lenka se rozhodla, že do podnikání nakonec nepůjde. Jenže já už jsem se v tom viděla, už jsem byla příliš daleko, abych se té myšlenky vzdala.

Fun papírnictví

Moje papírnictví se bude jmenovat Fun papírnictví, protože tam bude sranda, děti tam rády budou chodit ze školy, mají to po cestě, maminky se tam krásně dostanou i s kočárkem a v průběhu času chystám workshopy na ubrouskovou techniku, malování na sklo a různé tvořeníčko, aby se to naučily a potřeby si samozřejmě chodily nakupovat ke mně. A nejen to. Oslovila jsem školu, školku a obecní úřad, jestli budou mít zájem se mnou spolupracovat a případně odebírat nějaké zboží. A když ne, abych alespoň znala jejich názor a věděla, co dětičky dostávají od školy v balíčcích a co si naopak kupují sami. Mile mě překvapilo, že tyto organizace papírnictví vřele vítají a dokonce se mi podařilo domluvit celkem zajímavou spolupráci. Ale to bude až v září.

Obchůdek bych chtěla otevřít v červnu, našla jsem prostory k pronájmu v bývalé prodejně ovoce-zelenina. Pyšná mohu být na to, že se mi podařilo usmlouvat nájem na polovinu. :-) Také mi pan starosta nabídl možnost nechat si otisknout reklamu v místním zpravodaji, který je zdarma doručován do každé schránky a je velmi oblíbený. To, že událost nechám vyhlásit rozhlasem, jsem brala za samozřejmost.

Inzerce

Budu mít nejen prodejnu, ale využiji i internet

Dostala jsem trochu strach, co budu dělat se zbožím, které neprodám, nebo kterého budu mít moc. Vždyť žijeme v době internetu, říkám si, vytvořím si na Facebooku skupinu, kam budu dávat různé fotky zboží a kdo bude mít zájem napíše mi a domluvíme se. Také budu samozřejmě ráda, pokud mi tam napíšou třeba maminky, o co by měly zájem atd.

Asi už vás napadlo, co s malou?

Nedivím se, jelikož kam jsem přišla, vyptávali se úplně stejně. Je zajímavé, že kdyby před nimi seděl muž, taková otázka by je asi ani nenapadla. Mám štěstí, že mi pomůže rodina a manžel. Také nevidím problém v tom, vzít si malou s sebou. Vždyť tam bude mít k dispozici hrací koutek a hlavně Fun maminku, která tu vždy bude pro ni. No a abych nelitovala, jaký jsem si na sebe upletla bič, že si neužiji malou ani manžela ani uklízení :-) domluvila jsem se ještě s jednou maminkou na mateřské, že tam na dopoledne bude chodívat, protože má děti ve školce a dopoledne má volné. Také se sama nabídla, že mi prodejnu pomůže zařídit, uklidit a připravit. No není zlatá? Sice jí budu muset platit, ale všechno dneska něco stojí a nebude to nijak horentní suma, jelikož jinak pracuje po nocích v hospodě. Podařilo se mi nakazit ji stejným nadšením, jakým já oplývám už delší dobu.

Firmu jsem si už založila!

A teď papírování. Dozvěděla jsem se o možnosti založit si živnost zdarma přes internet na http://www.zalozfirmu.cz/?aid=0099813001 a k tomu shodou okolností si u spořitelny nechat udělat podnikatelský účet na dva roky zdarma. Tak jsem toho hned využila a překvapilo mě, jak je to jednoduché. Už mám své IČO! Jak málo stačí ke štěstí, že? Je to strašně důležité, abych se vůbec dostala na ceníky různých velkoobchodů. Je zajímavé, kolik jich využívá dealery. Ale z práce jsem otrkaná, nenechám se utáhnout na vařené nudli, je mi jasné, že dealeři jsou od toho, aby co nejvíc prodali. Z toho důvodu si raději nechávám zaslat ceníky.

Těší mě podpora od manžela

Jsem šťastná, že mě manžel podporuje, vždyť už mě zná a ví, že když se do něčeho pustím, tak to jen tak nenechám. A jako bonus se rozhodl, že konečně oživí i své podnikání, které mu chřadlo už přes rok. Je vyučený nástrojař a pořídil si mašinku na ostření nožů, nůžek, vrtáků, řetězů do pil, zahradních sekaček a tesařských dlát a co já vím čeho všeho ještě. Čtyři dny pracuje ve fabrice, čtyři dny je doma, tak bude mít dost prostoru pro přivýdělek, a když to půjde dobře, osamostatní se. Já mu samozřejmě budu přijímat zakázky ve svém papírnictví. Podle ohlasu informovaných to vypadá slibně. Tady na vesnici si každý doma chystá dřevo na zimu. Když bude šikovný a domluví si spolupráci s masnami, restauracemi a tesaři, věřím, že se mu bude dařit.

Do prodejny jsem již koupila prosklený pult z bývalého zlatnictví a sháním zbývající regály. V půlce května už chci začít objednávat zboží.

A jaká je aktuální situace?

Na vesnici se samozřejmě nic neututlá, takže šeptanda je v plném proudu. :-) Příští pondělí otevírám, už se dívám po šampaňském, abych mohla občerstvit zvídavé maminky a hlavně kamarády. Pro děti budu mít připraveno malé překvapení. Podařilo se mi rozjet skupinku na facebooku, když si do vyhledávače zadáte Fun papírnictví, objevíte první vlaštovky z mého sortimentu. Ráda vás tam všechny přivítám a těším se na komentáře, rady a nápady. Postupně budu samozřejmě přidávat další fotky.
Denně sedím do půlnoci u počítače a srovnávám ceny a hledám inspiraci. Také sleduji děti kamarádek, jaké mají rády hračky, televizní postavičky atd. Už se těším až otevřu a doufám že to už bude pohodička. I když teď je to taky pořád zábava.

To je ode mě zatím vše, jakmile bude něco nového, zase se ozvu. A maminky, nebojte se zkusit něco nového, třeba se vám splní sen.

Inzerce

Zpracovala Naďa Barochová.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Podnikavá maminka Jitka - diskuze

  •       Věřím, že odvaha a radost, nadšení z Tvé práce přinese ovoce. Přeji, ať zákazníků nikdy neubývá a Fun klape a prosperuje  

    To by mě taky bavilo  
    škubanek   | 03.06.2013 09:44:16 | Reakcí: 1, poslední: 03.06.2013 21:28:59
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Rodičovský příspěvek

| RPCZ | 26.09.2023, 06:34

Dobrý den
Potřebuji porádit na temu rodičovský příspěvek.


Jestli mam narok na RP když pracovní poměr byl ukončen ze strany zaměstnavatele 4 mesice po porodů.
Žádný rodičovské dovolené, příspěvky jsem ne žádala ani ze strany zaměstnavatele ani státní.
Porod byl březen 2022 po 4 měsících ukončení zaměstnání.
Jsem z jiného státu EU (Madrsko) v ČR dite dostalo rodný list.
Na území ČR nemam přechodní pobyt ani trvalý.

Dobrý den,

pro posouzení, který stát EU je ve Vašem případě odpovědný za výplatu rodinných dávek, se prosím obraťte na Úřad práce. Úřad bude k posouzení potřebovat doplňující informace o Vás, dítěti i otci dítěte, např. údaj o místě výdělečné činnosti otce. Můžete využít i call centrum Úřadu práce: +420 800 779 900, callcentrum@uradprace.cz

Ing. Lenka Poláková | Babyonline | 26.09.2023, 11:02
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Inzerce
×