Mtina a porod andílka ve 22. týdnu

Některé osudy, se kterými se na Babyonline setkáváme jsou velmi smutné. Patří mezi ně i dnešní příběh.

Jmenuji se Martina, je mi 26 let a jsem zdravotní sestra. V září 2009 jsem si vzala svého teď již manžela (27 let). 

Kdy jste se rozhodli pro miminko?

V prosinci jsem skončila s antikoncepcí a v lednu ji už brát nezačala s tím, že tomu necháme volný průběh. Ke konci února jsem MS nedostala, tak jsem si udělala těhotenský test. Byly tam dvě čárky, sice ta jedna hodně slabá, ale byla tam. Když přišel manžel večer z práce, tak jsem mu ho ukázala, byl moc šťastný.

Jak probíhalo těhotenství?

Objednala jsem se ke své lékařce a šla k ní 8. dubna, to už jsem byla v 6tém týdnu. Za dva týdny na další kontrole už krásně bilo srdíčko. Lékařka mi doporučila objednat se do Olomouce na prvotrimestriální screening (kombinace odběru krve a ultrazvuku). Na ten jsem jela ve 12tém týdnu 18. května. Odběry krve i ultrazvuk dopadly na jedničku, i když andílek moc spolupracovat nechtěl a ultrazvuk vyšel až na třetí pokus. A já si odnášela fotečku a báječný pocit, že je andílek zdravý a krásně prospívá. Rovnou si mě tam objednali na kardiologický ultrazvuk srdíčka miminka a na druhotrimestriální screening. Celé těhotenství probíhalo skvěle, ani jednou mi nebylo špatně, nezvracela jsem, horka jsem snášela dobře, chodila jsem do práce, s manželem jsme jezdili na výlety… prostě jsem si těhotenství užívala. Manžel se strašně těšil, dokonce sám vyrobil nádhernou kolíbku pro našeho andílka.14. července jsem jela na to kardiologické vyšetření, při kterém s námi opět andílek nechtěl spolupracovat, ale paní doktorka byla báječná a ultrazvuk srdíčka jsme opět zvládli na jedničku. Byl to první ultrazvuk, na kterém se mnou byl i manžel.

Osudný screening

26. července v 18.30 jsem byla na druhotrimestriálním screeningu. Manžel musel do práce, ale šla se mnou kamarádka. Pan doktor mi nebyl moc sympatický, ale to jsem moc neřešila a moc jsem se těšila, až zase uvidím svého andílka. Pan doktor dělal ultrazvuk docela dlouho, ale to mi nijak nevadilo, z předešlých dvou jsem byla zvyklá, že andílek nespolupracuje, a proto to trvá déle...

Potom mi ale pan doktor řekl, že je tam sice špatně vidět, ale že tam je problém. Hlavička má tvar citronu, nožičky a ručičky délkou odpovídají 14-15 týdnu a já byla ve 22 tt. Hrudníček byl oproti bříšku maličký ve tvaru hrušky a skoro celý jej vyplňovalo srdíčko. Na plíce nezbývalo moc místa, takže byly jen hodně maličké. Bylo podezření na kostní a plicní dysplázii. Řekl mi, že je potřeba udělat na genetice odběr plodové vody a další ultrazvuk. Byla jsem úplně v šoku. Ještěže tam se mnou byla kamarádka, která shodou okolností pracuje ve FN Olomouc. Hned ráno na druhý den mi volala, že mi domluvila schůzku s panem profesorem Šantavým z genetiky na čtvrtek ráno.

Genetické vyšetření

Manžel si vzal v práci volno, já si ve středu byla pro neschopenku v práci a ve čtvrtek ráno jsme byli v Olomouci. Pan doktor mi dělal skoro dvouhodinový ultrazvuk a pak řekl, že je to hodně špatný, že pokud by andílek zvládl přežít do porodu, tak po porodu by to už nezvládl kvůli nevyvinutým plícím. V ten čtvrtek jsem se i dozvěděla, že to bude vysněný chlapeček. A jeho nemoc se jmenuje thanatoforický dwarfismus.

Jaké jste měli možnosti?

Stáli jsme s manželem před velkým rozhodnutím: buď andílka donosit a porodit v termínu, ale za cenu toho, že se může narodit mrtvý nebo že zemře hned po porodu nebo porodit teď ve 23. týdnu. (Porody z genetické indikace se mohou provádět do 24. týdne). 

Bylo to těžké rozhodnutí, ale domluvili jsme se, že to ukončíme teď. Zbytečně bychom se  trápili další 4 měsíce a aspoň se můžeme začít dřív snažit o další mimi.

Vyvolání porodu

Druhý den v pátek jsem nastoupila do nemocnice FN Olomouc na gynekologii na vyvolání porodu. Sestřičky i lékaři se ke mně chovali moc ohleduplně a snažili se mi ve všem vyjít vstříc a pomoci mi. Dostala jsem dvoulůžkový pokoj jen pro sebe, návštěvy jsem měla povolené 24 hodin denně.

Absolvovala jsem předoperační vyšetření (interní vyšetření, EKG, odběry krve), cca v 15 hodin jsem dostala první dvě tablety na vyvolání porodu (zavádějí se do pochvy). Sestřička mi řekla, že většinou se porod rozjíždí po druhé dávce tablet. Tu jsem dostala za tři hodiny po té první. Jenže ani po druhé dávce se nic nestalo, tak ve 21 hodin jsem dostala třetí dávku. Cca kolem 23 hodiny začaly první stahy, převezli mě na porodní sál, uložili do postele a zavedli mi epidurální anestezii, na které jsme se domluvili u přijetí (prý abych netrpěla alespoň fyzickou bolestí).
Jenže po chvíli stahy ustaly a já byla otevřená jen na špičku prstu. Na porodním jsem už zůstala. Každé tři hodiny jsem dostávala tablety na vyvolání porodu, měla jsem zajištěnou žílu a dostávala jsem infuze na zavodnění, protože jsem nemohla jíst ani pít (protože nikdo nevěděl, kdy porod začne a kvůli epidurálu jsem musela být nalačno). Manžel se mnou byl skoro celé dny.

V sobotu dopoledne přijel i s velkou kytkou a sestřička mu řekla, že kytky na porodním sále být nesmí, ale že u nás udělá výjimku a vykouzlila odněkud vázu a dala je do ní. Jiná mi zase přinesla rádio, aby mi alespoň trochu ztlumila zvuky z jiných pokojů, kde se neustále rodilo a pak plakala nově narozená miminka. V sobotu už jsem měla strašný hlad (jedla jsem naposledy ve čtvrtek večer), tak mi sestřička přinesla alespoň misku piškotů a večer ještě jednu a termosku teplého čaje. V neděli už jsem nemohla ani ležet ani sedět, strašně mě bolela záda. Ono se moc hýbat nedá, když máte na jedné ruce zajištěnou žílu na infuze, na druhé ruce manžetu na měření tlaku a v zádech epidurální katetr. Tak jsem sestřičku poprosila ještě o jeden polštář, jenže našla pouze kojící polštář, tak se mě ptala, jestli mi to nevadí. Nevadilo, byl nádherně pohodlný…Manžel se mnou trávil v nemocnici skoro celé dny a v podvečer vždycky za mnou chodila kamarádka. Od neděle jsem začala dostávat i infuze s oxytocinem, který by měl také vyvolat porod, ale na mě nezabíralo nic. V neděli večer mi praskla voda, bylo jí strašně velké množství i to prý svědčí o tom, že je to vážné. Vzorek z ní odebrali na vyšetření. Kolem půlnoci mě přestěhovali na JIP, protože měli hodně porodů a potřebovali i mou postel a kvůli té vodě jsem musela být pod dozorem, ale do rána už se nedělo nic. 

V pondělí ráno se nade mnou už radilo pět doktorů, co tedy se mnou dál… když na nic nereaguji. Ptala jsem se lékaře, co tedy dál, že už prostě takhle dál nemůžu. Chtěla jsem, aby to už skončilo. Prý ještě jedna možnost je, zkusit ty tablety spolknout, mají pak větší účinek, ale zase mi po nich může být strašně špatně. I tak jsem řekla, že to chci zkusit. Tak jsem je tedy spolkla a čekala, co to se mnou udělá. Když bylo po půl hodině vše v pohodě, tak mě z JIP převezli nazpět na gynekologii na můj pokoj, kde jsem nebyla od páteční noci. 

Chvíli po tom jsem dostala strašnou zimnici, tak mě zabalili do spousty peřin. Ani ne za 15 minut jsem měla zase horečku a začaly pravidelné zatím jemné stahy po 6 minutách. Dostala jsem Paralen od teploty a injekci od bolestí. Paralen zabral jen na tu zimnici, ale horečka dál stoupala a zastavila se na 39,1 °C.  Manžel mě balil do studených zábalů. Podařilo se mu srazit mi teplotu na 37 stupňů a potom mi už bylo fajn. Bolesti byly stále pravidelné po 5 minutách, ale slabé a ještě jsem se ani moc neotvírala. Manžel odjel kolem 17té hodiny a chvíli po něm přišla ještě kamarádka za mnou a byla se mnou skoro do půl osmé.

Ve 20 hodin mi sestřička napojila infuzi s oxytocinem a sotva uběhlo pár minut, dostala jsem strašné bolesti břicha, nebyly to ani jednotlivé stahy, jen jakoby jednotná křeč….zvonila jsem na sestřičku, která okamžitě volala lékaře a na porodní sál, jenže tam neměli místo… takže jsem se skoro třičtvrtě hodiny svíjela v bolestech na gynekologii, než mi udělali místo na porodním a převezli mě tam. Tam už to šlo rychle, na epidurální anestezii už bylo pozdě, už by byla k ničemu. Podařilo se mi na chvíli se položit, aby mě mohli vyšetřit, ale kvůli bolestem bych to na posteli nevydržela a nezvládla, takže jsem rodila opřená o postel. Maličký šel nožičkami napřed a nakonec hlavička. Vlastní porod byl dost rychlý.

Rozloučení s andílkem

Když byl venku, poprosila jsem sestřičku, jestli bych ho mohla vidět. Říkala, že ano, jen že ho na to trošku upraví (dala ho do čisté bílé plenky a položila mi ho na postel). Chvilku jsme si s ním povídali, ptala se mě, jak se měl jmenovat… a já se pak s ním rozloučila, objala ho a nechala sestřičku, aby jej odnesla. Pak jsem se vyškrábala na postel a ještě jsme porodili placentu, naštěstí byla vcelku a nemusela jsem na revizi. Potom přišla paní doktorka mrknout na placentu a na mě, jestli nejsem někde natrhlá a není potřeba něco zašít. Nebyla. 

Potom už jsem jen odpočívala a vzpomínala na andílka, jaký byl krásný. Měl 630g a 23 cm a byl kouzelný. Jediná věc, co mě hodně mrzí je, že jsem neměla foťák, abych na něj měla památku. Jsem ráda, že mě nechala se s ním rozloučit, moc to pro mě znamenalo.  Asi po hodině mě převezli zpět na gynekologii, kde jsem vyčerpáním za chvíli usnula. Na druhý den mě ještě nechtěli propustit kvůli té vysoké pondělní teplotě, ale slíbili mi, že ve středu půjdu domů. Manžel musel do práce, tak mi jen co chvíli telefonoval. Po psychické stránce mi bylo už lépe, protože to už bylo za mnou a já se s ním mohla rozloučit, napsala jsem mu i dopis na rozloučenou.

Ve středu si pro mě manžel přijel a já byla „šťastná“, že jsem zase s ním doma. Teď mě ještě čeká kontrola u mojí gynekoložky a hned jak budeme moct, tak se pokusíme o další miminko.

V září by nám měli volat z genetiky, jak dopadla vyšetření miminka a mojí krve, proč se to stalo a jestli by se to mohlo nebo nemohlo opakovat. Tak snad to dopadne dobře a brzo budu zase těhotná se zdravým broučkem v bříšku.

Veliká opora

Bez manžela bych tohle všechno nezvládla. Byl mi stále po boku a držel mě nad vodou, i když ani pro něj to nebylo lehké. Byl unavený a smutný, ale přede mnou se držel a snažil se to nedávat najevo. Jsem ráda, že ho mám.

Jak celou situaci zvládá zbytek rodiny?

Byl to pro ně dost šok, moc se na miminko všichni těšili. Mamka je báječná a dost mi pomohla se s tím vyrovnat a řekla všem, co se stalo a ať o tom přede mnou nemluví. I brácha a sestra byli skvělí. Na co nemám zatím odvahu, tak navštívit teď babičku s dědou, jak moje, tak od manžela…A manželův bratránek, který bydlí nedaleko od nás, a vidíme je dost často, tak čekají taky mimi se stejným termínem, který jsem měla i já. Takže budu mít stále na očích stejně staré miminko jako by bylo to moje.

A co okolí? Nemáš strach, že se budeš setkávat s nečekanými dotazy na miminko?

Z toho mám dost velký strach, při každé zmínce mám hned slzy v očích, nejhorší to bude v práci, dělám v domácí péči a většina mých pacientů věděla, že jsem těhu a budou se ptát, co se stalo…

Podle příběhu Mtiny zpracovala Naďa Barochová.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Mtina a porod andílka ve 22. týdnu - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • To je tak smutný příběh,chjo.           
  miminkomalina   | 26.10.2014 03:06:40
  Reagovat | URL příspěvku
 • andělíček
  Ahojky Mtina je to necelé dva roky co jsem prožila podobný zážitek. Jsi statečná,že jsi chtěla miminko vidět já k tomu odvahu nemněla.Já mněla holčičku váha 670g délka33cm porod 24+2 také VVV.Máš velké štěstí že na tebe byli v nemocnici hodní na mně néé jen mně chtěli pořád dopovat lékama kuli mé psychice. Nesla jsem to opravdu špatně. nikdy na ni nezapomenu stejně jako ty nezapomeneš,ale chci ti dodat odvahu a říct že zase bude lépe a ty se andílka dočkáš. A příště už bude všechno v pořádku. Držím ti palce ten první půlrok bude těžký,ale to nejtěžší už máš zasebou. Drž se a neztrácej naději
  Venduš   | 19.04.2013 10:53:17 | Reakcí: 1, poslední: 27.07.2013 19:08:22
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: andělíček
   Ahoj Vendy je to hodně o empatii jsem ráda že jsem natrefila na příjemné sestřičky... bylo to dost náročný, ale teď už mám dvouletýho rošťáka kterej mi všechno vynahrazuje, ale na maličkýho Andílka nezapomenu nikdy a vidět a rozloučit jsem se s ním prostě musela... Teď čekám druhý (třetí) miminko. Snad už i ty máš zdravý krásný štěstíčko v náručí    
   mtina   | 27.07.2013 19:08:22
   Reagovat | URL příspěvku
 • :(
  Jsi hodně silná a odvažná žena :( stačí mi to číst a brečím jak želva :( budď silná a přeji Vám brzy silné a zdrave miminko, které ti vše vynahradí  
  PatakiovaD   | 16.04.2013 14:59:02 | Reakcí: 1, poslední: 27.07.2013 19:04:42
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: :(
   Děkuji, byly to těžké časy, ale teď už mám dvouletýho syna, ale na toho prvního myslím pořád... 
   mtina   | 27.07.2013 19:04:42
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, mela bych dotaz ke spánku sveho syna. Jestli touto cestou muzu. Mam 7 měsíčního syna. Od jeho 3.tydnu je na UM.

Co se spánku tyče, Teo od konce druhého mesice spal celou noc, az do cca pátého mesice, kdy se tak 3x vzbudil, ale poté co se napil čaje nebo po dudlíku hned usnul.

Od asi 12.4. je vsechno jinak. Prvni dny byl nastydlý, tak jsem to přicítala tomu, jenze nastydlý uz dávno neni a nase noc vypadá tragicky. 

Nas vecer vypada takto: Kolem 19 vykoupu, pak dostane řídkou ryzovou kaši z flašky. Kaši na lžičku jsem zkusila, ale jak je unavený, vzteka se u toho. Kolem 20 h usne. 
Poprvé se vzbudí uz kolem 22, pak 23h. To mu staci dat dudlik. Následně kolem jedne a pak uz ma problem zabrat, takze je i nekolik desítek minut napůl vzhůru, vetsinou uz zacina byt i vztekly, ze nemuze usnout. Usne treba na 10 min a pak je zase 20 min vzhuru a pobrekavá. To ho vetsinou vzbudí natolik, ze mezi 3 a 4 rve, a to v podstate pravidelne kazdou noc. Snazim se ho uklidnit čajem, dudlikem, přebalim ho... kdyz se neuklidni, dam mu mleko. Ale nezda se mi, ze by brecel vyloženě hlady, kolikrát to ani nedopije. Obcas usne i bez mleka. A kolem 6 uz je zase vzhuru. Vetsinou se rano budí s pláčem a cele dopoledne zivá jako o závod.

Pres den se zredukoval jeho spánek vetsinou jen na 1 polední. Odpoledne uz spi jen obcas cca 30-45 min. To jestli odpoledne spi nebo ne, vliv na noc nemá, zadny velky rozdíl jsem nezaznamenala.

Vsechny noci jsou dost podobné a musim rict, ze uz toho mam dost. Je tohle u 7 měsíčního dítěte “bezne”? Mate s tim zkusenost od ostatních maminek? A co s tim muzu delat?

Pres den je syn v pohode, hraje si, směje se. V puse to na zuby nevypada. Nezavádím zadne nove potraviny, začali jsme s příkrmy ve 4 měsíci a nevsimla jsem si, ze by s necim mel problem. Teploty nema, na zadnou nemoc to take nevypada.

 V loznici mame nastavených 19 stupnu. Na okně mam cerny neprusvitny hadr. Pred spaním vetram. V lekarne jsem koupila caj na spánek od 6.mesice (medunka, levandule, anýz) a davam mu ho pit pred spaním a pak v noci.

Nevim, co bych mohla udelat vic. Zrejme ho neco trápí a ja nemuzu prijit na to co.
chci zeptat, co s tim mam delat ? existuje treba nejaky přípravek, ktery bych mu mohla dat, aby se tak casto nebudil? Nebo co jineho mam delat?

Dekuji

Eva

Dobrý den. Myslím se, že dítě má hlad, v 7 měsících na noc řídká rýžová kaše je málo, proto se bodí po 2 hodinách, sice se dá uchlácholit čajem, ale často se budí.

Zkuste na noc kojeneckou mléčnou krupicovou kaši již lžičkou, pokud je tak unavený a nechce ji, dejte ji dříve před koupáním, před spaním by mohl dostat láhev mléka, v noci 1x mléko. Další dávka mléka ráno. Jakmile se nebude v noci tak často budit, nebude unavený dopoledne a odpolední spánek bude delší.

Mužete zkusit nasadit Pyridoxin 1xdenně 1/2 tbl, je to vitamin skupiny B6, podporuje vyzrávání mozkových funkcí a zklidnění.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 11:55
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce