Inzerce
Inzerce
Inzerce

Huriska a její porod v Irsku

Vyrážíme do světa

"Jmenuji se Lucka a se svým přítelem Jirkou jsem pět let. Hned po škole jsme se rozhodli odcestovat někam do zahraničí, abychom se zdokonalili v angličtině a vyzkoušeli si, jak se žije mimo domov. Vyhrálo Irsko, kam jsme v srpnu 2006 odletěli. Ačkoliv jsme neměli předem dohodnutou práci, ani bydlení a nikoho jsme v Dublinu neznali, vše proběhlo víc než hladce. Hned druhý den po příjezdu jsme si našli podnájem a do měsíce jsme oba pracovali. Oba jsme začínali na call centru, což bylo přímo hození do vody. Naše angličtina sice nebyla špatná, ale zvyknout si na irský přízvuk, ještě k tomu po telefonu, trvalo asi dva měsíce :-). Postupně jsme se oba propracovali a našli si práci v účetnictví.

Lucka a Jirka

Irský systém zdravotní péče

Vloni v květnu jsme se rozhodli, že si pořídíme miminko a k našemu překvapení jsem do měsíce byla těhotná. Chtěla jsem jít k lékaři, ale nevěděla ke kterému. Nefunguje tady totiž jako u nás systém gynekologických ordinací, ale se vším se chodí k praktickému lékaři. Zavolala jsem tedy přímo do nejbližší porodnice, kde mi sdělili, že mi pošlou poštou termín prvního vyšetření. Na první ultrazvuk mě do nemocnice objednali až v 19tt. Jelikož mi první měsíce bylo dost zle, nešlo mé těhotenství v práci utajit. K mému překvapení to přijali dost pozitivně a poradili mi, abych se objednala právě k praktické lékařce. První návštěva praktické lékařky byl docela šok. Naivně jsem čekala gynekologické vyšetření a odběr krve. V ordinaci o velikosti 3x3 metry mě lékařka, zasypaná hromadou knih a papíru, pouze zvážila, změřila krevní tlak a vzala vzorek moči. Na jejím stole jsem marně hledala počítač, vše zapisovala ručně.  Zeptala jsem se, zda bych mohla mít ultrazvuk už ve 12tt a kde bych mohla absolvovat genetické testy. Bylo mi sděleno, že kvůli zákonem zakázaným potratům se genetické testy v Irsku vůbec nedělají a v porodnici nestíhají, takže běžně objednávají na první vyšetření až v 19tt.

Nadstandardní vyšetření v Čechách a další péče v Irsku

Nehodlala jsem se s tím smířit a zaletěla jsem si na první vyšetření do Čech. Jedinou pozitivní zprávou v Irsku bylo, že veškerá péče v těhotenství, porod i péče v šestinedělí je zdarma. Po 20tt jsem pak pravidelně chodila každé dva týdny na vyšetření, střídavě mezi nemocnicí a praktickou lékařkou. Výhodou je, že pravidelně chodíte do porodnice, ve které budete rodit, již od 20tt. Seznámíte se tak dobře s prostředím i doktory. Pokud nemáte problémové těhotenství, chodíte na vyšetření v nemocnici k tzv. Midwife (porodní asistentka). Dalším pozitivem je předporodní kurz, na kterém dostanete užitečné informace o cvičení, porodu a péči o dítě. I tento kurz byl zdarma a zaměstnavatel vás na něj musí ze zákona uvolnit z práce. Kurz se skládal ze čtyř dvouhodinových sezení a přítomnost vašeho partnera je na kurzu vítána. Partner musí být ze zákona uvolněn z práce na dvě sezení. V porodnici byli všichni i přes veliké vytížení milí a nápomocní.

Průběh těhotenství

Až do čtvrtého měsíce mi bylo zle a dokázala jsem do sebe nasoukat jen jogurty a ovoce. Zhubla jsem asi 6 kg. Potom už mi začalo být lépe, ale kvůli pálení žáhy jsem se v jídle musela dost omezovat. Neměla jsem ani moc chuť k jídlu a jedla jsem spíš ze strachu, abych neuškodila miminku. Ještě v sedmém měsíci mi lidi nevěřili, že jsem těhotná, jak jsem měla malé břicho. Navzdory tomu byla všechna vyšetření v pořádku a já se cítila celkem dobře.

Co na to zaměstnavatel?

V Irsku je zvykem pracovat až do poslední chvíle, odrodit a po pár měsících se zase vrátit zpátky do práce. Mateřská dovolená trvá šest měsíců. Úřad sociálního zabezpečení vám platí 240 – 280 euro týdně a většina zaměstnavatelů doplácí zbytek do 100% vaší původní mzdy. Domluvila jsem se se zaměstnavatelem, že na mateřskou dovolenou odejdu 3 týdny před plánovaným termínem porodu. Poslední týdny byly dost náročné. Měli jsme hodně práce a každý den jsem dojížděla hodinu do práce a hodinu zpět. Navíc jsem místo sebe zaučovala novou pracovní sílu. Do toho všeho jsme se rozhodli přestěhovat.

Nesnadné stěhování

Studio, ve kterém jsme doposud bydleli, již velikostně nestačilo. Byt jsme našli poměrně brzy a pět týdnů před plánovaným termínem jsme se stěhovali. Neměli jsme moc věcí a nový byt byl jen půl hodiny od původního, takže jsme neočekávali žádné problémy. Ty bohužel přišly. Agentura, přes kterou jsme byt našli, nebyla vůbec nápomocná. Jakmile dostali peněžní depozit, přestali s námi komunikovat. Ještě v den, kdy se do našeho původního bytu stěhovali noví nájemníci, a my se měli stěhovat do nového, nám agentura nepředala smlouvu, ani klíče. Po nastěhování jsme zjistili, že nefunguje pračka. Trvalo jim 3 týdny, než koupili novou. Pak se rozbilo topení a kvůli nedoplatku původních nájemníků nám málem odpojili elektřinu. Nebyla s nimi žádná řeč a na vše jsme museli čekat několik týdnů.

Zdravotní problémy v těhotenství

Každodenní vstávání a dojíždění do práce plus stres s agenturou, nejspíš spustil moje zdravotní problémy. Jeden den v práci jsem zjistila, že mám tmavě hnědý výtok. Zavolala jsem porodní asistentce, která mi řekla, že to může byt příznak, že se porod blíží. Začala jsem panikařit, protože jsem ještě kvůli stěhování a rozbité pračce neměla připravenou tašku do porodnice. Jela jsem raději hned do nemocnice, kde mě vyšetřili a zjistili, že mám vysoký tlak. Já, která vždycky spíše trpěla nízkým tlakem. Nechápala jsem, proč musím být v nemocnici, když se cítím dobře. Pravidelně mi měřili tlak a třikrát denně jsem brala léky na vysoký tlak. Nechali si mě tam čtyři dny a já je přemluvila, ať mě pustí na víkend domů. Následující úterý jsem přišla na kontrolu, a jelikož jsem opět měla vysoký tlak a navíc protein v moči, řekli mi, že musím zůstat v nemocnici.

Porod AničkyAnička

Oznámili mi, že mám preeklampsii, což je nebezpečné pro dítě i matku a tak bude nutné porod vyvolat uměle, pokud nepřijde během pár dní přirozeně. Byla jsem naštvaná, že opět musím zůstat v nemocnici a navíc jsem chtěla přirozený porod. Nevím, jestli jsem si to tím přáním přivolala, ale ten samý den o půlnoci mi praskla voda. Byla jsem v 37+3tt. Během hodiny přišly kontrakce, které trvaly zhruba čtyři hodiny. Jen co jsme dorazili do porodní místnosti, přišla na mě potřeba tlačit a malá byla za 20 minut venku. Celý porod mi přišel velmi snadný a přirozený. Anička vážila 2.94 kg a měřila 43 cm. Dali mi ji hned pod triko, což byl ten nejlepší zážitek.

Život ohrožující komplikace po porodu

Po chvíli jsem ale ucítila bolest v hrudníku a zádech. Převezli mě na poporodní pokoj mezi ostatní, ale opět se mi zvýšil tlak a bolest v hrudníku byla čím dál horší. Přes tu bolest jsem si vůbec neuvědomovala, že jsem porodila. Přišli se na mě podívat doktoři a okamžitě mě převezli na pokoj s intenzivní péčí, kde mi napíchli čtyři kapačky. Doktoři mi diagnozovali těžký Hellp Syndrom. Jeden z lékařů mi vysvětlil, že jsem ve velmi kritickém stavu, protože mi opuchají játra (proto ta bolest v hrudi a zádech) a hrozí, že mi explodují. Anička byla na jiném patře, kde se o ni staraly sestry. Když mi ji druhý den přinesli, nebyla jsem si vůbec jistá, jestli to je moje dítě. Chtěla jsem ji kojit, ale řekli mi, že už je najedená. Přišlo mi to strašně líto, ale zároveň jsem byla úplně vyčerpaná a nedokázala ji ani déle držet v náručí.

Boj o udržení kojeníLucka s Aničkou

Po dvou dnech se můj stav konečně zlepšil a převezli mě zpět na poporodní pokoj. Nemohla jsem se dočkat, až mi přinesou Aničku. Asi až v té chvíli mě zaplavila ta pravá mateřská láska. Ačkoliv byla dva dny krmena lahví, kojení nám šlo hned od začátku. Neměla jsem asi moc mléka, tak jsem ji musela první noci dávat k prsu asi každou půl hodinu. Byla jsem ještě dost vyčerpaná a můj krevní tlak byl stále vysoký. Po pár dnech se kojení ustálilo a můj stav zlepšil. Po týdnu nás pustili domu s tím, že budu stále brát léky a pravidelně docházet na kontroly.

Vše nakonec dobře dopadlo…

Krevní tlak se mi upravil až čtvrtý týden po porodu, kdy jsem konečně přestala brát léky. Všechny sestry a lékaři byli výborní a postarali se o mě až nadstandardně. O všem mě hned informovali a já cítila, že se o mě dobře postarají. Neustále mě monitorovali a zajímali se o můj aktuální stav. Měla jsem v ně plnou důvěru, což rozhodně pomohlo dostat se rychle z tak závažného stavu. Aničce je teď 7 týdnů, krásně baští a přibírá na váze a moc si to spolu doma užíváme.

Co říkají na Aničku babičky a dědečkové? Už byli, nebo chystají se k Vám?

S rodinou si pravidelně voláme a já každý týden posílám fotky. Dnes měla přiletět moje mamka s tetou, ale právě mi volali, že kvůli nehodě na silnici zmeškaly let. V létě se chystáme na tři týdny do Čech, takže si Aničku užijí."

Irsko

Inzerce

Irsko

Irsko

Inzerce

Na základě příběhu Hurisky zpracovala Věra Tautová

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Huriska a její porod v Irsku - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • Moc pěkný příběh; )
  Moc pěkný příběh; ) tyjo, jste odvazni takhle bez ničeho odletět do Irska a ještě tam rodit ! Palec nahoru a ať se daří  
  Ajinka91   | 02.02.2017 16:53:41
  Reagovat | URL příspěvku
 • Diky holky. Uz planujeme navrat do Cech, i kdyz musim rict, ze mi to Irsko prirostlo hodne k srdci a bude mi chybet.
  huriska   | 13.05.2009 10:04:16
  Reagovat | URL příspěvku
 • Irsko vs. CR
  Ahojte,
  Lucii a Anicce preji vse nej nej a at je uz nyni vse ok.
  Dekuji za uprimne informace o materstvi v IRL.
  Jsem mozna divna, ale ja tohle ted vsechno resim uz dopredu, jsem taky v IRL (na opacnem pobrezi - Galway), taky delam v support call centru a planujeme nekdy v dohledne dobe 1.tehotenstvi.
  V IRL se mi tedy zatim vubec rodit nechce, ale kdovi jak to dopadne. Zatim mi pocitove vychazi nejlip stravit 5-6 mesicu tehotenstvi v cistem a zdravem ovzdusi u Atlantiku, nastoupit na mateskou dovolenou treba 12 tydnu pred porodem, presunout se domu... Nedokazu si predstavit delat jeste 4,3,2! tydny pred porodem. (Mimochodem kolegyne takhle taky skoncila s preklampsii, mam pocit, ze na tom neco bude, ze je lepsi ten posledni 2-1.5 mesice mit pohov) Taky si nedokazu predstavit vracet se zpet do prace po 6 mesicich (nebo max. 11ti pokud si vybere clovek extra neplacene volno) a potom mi pripadne, ze v CR je lepsi vyziti s miminkem, vcetne takove malickosti jako, ze je kam chodit na prochazky s kocarkem... a zas tak moc neprisi ;o) (Tady v GA totiz prsi jeste o 50% vice nez v DU)
  Na druhou stranu mi ani nebude vadit malo UZ vysetreni a nedelani triple testu na zacatku tehotenstvi, jsme zdravi a verime, ze to nepotrebujeme. V CR bych se musela asi hadat a podepisovat papiry pri odmitnuti...
  No tak sama jesm zvedava jak to dopadne, nicmene jeste jednou diky za nazor a zkusenosti a preji hodne pohody!
  Pa Lucie
  Luss   | 10.05.2009 13:50:38 | Reakcí: 1, poslední: 13.05.2009 09:52:51
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Irsko vs. CR
   Taky jsem se ty irsky zdravotni pece dost bala. Clovek tady slysi hruzostrasny pribehy. Ale kdyz se na to ted zpetne podivam, tak musim jen chvalit. Sice ty pocatecni vysetreni moc neresi, ale jsou neustale mili a vstricni. A hlavne, kdyz se to pak zkomplikuje, tak pomohou. Kdybys potrebovala s necim poradit, tak se klidne ozvi. Hodne stesti!
   huriska   | 13.05.2009 09:52:51
   Reagovat | URL příspěvku
 • Teeda, vazne zajimavy pribeh a clovek se nekdy ani nestiha divit,co vsechno muze tehotna zena zvladnout.
  Hlavne,ze jste nakonec vsichni zdravi a spokojeni s peci.Pro me je take zdravotni pece v USA zatim velka neznama
  janney   | 10.05.2009 05:08:45
  Reagovat | URL příspěvku
 • Je vždycky zajímavé se dočíst, jak to chodí jinde.
  Jsi dobrá, žes to všechno pro nás jiné tak dobře přijala a zůstali jste v Irsku - jinak to je země, do které se jednou určitě vypravím, moc se mi líbí, díky za krásné fotky      
  Malá je krásná a tak zbývá jen popřát hodně zdraví      
  Sunny   | 09.05.2009 23:23:05 | Reakcí: 1, poslední: 13.05.2009 09:58:37
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Diky. Irsko je krasny a s tim pocasim to vubec neni tak zly jak se povida :) Preji hodne stesti a zdravi cele rodine. Lucka
   huriska   | 13.05.2009 09:58:37
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Jde o hladovou stoličku?

| GabkaS | 21.06.2024, 16:25

Dobrý den paní doktorko,

ráda bych se na vás obrátila s dotazem, zda se nepotýkáme s hladovou stoličkou kojence nebo alergií na laktózu. Nás plně kojený chlapeček (ukončený 6. týden) má problémy s vyprazdňováním, trpí meteorismem, to však celou dobu od narození, větry jdou ven, ale miminko je podrážděné a plačtivé. Podáváme mu vit. D formou Terezie, BabyCalm před každým kojením a ProbioMaxík jednou denně. Do šestého týdne měl stolici každý den, nyní se nám dvakrát stala jednodenní prodleva (1. prodleva fotka celého miminka - normální zbarvení; další prodleva - stolice tmavší), dnes je již třetí den bez stolice. Dítě prospívá, za 4 týdny přibral 650 g. Zkusili jsme zavést i rourku, ale bez úspěchu, stolice nevyšla. Původně jsem měla za to, že miminko zkrátka trpí na prdíky a kojené mléko trápí všechno beze zbytku. Po přečtení starších příspěvků a vašich odpovědí jsem však znejistěla, vzhledem ke tmavšímu zabarvení poslední stolice, zda se nepotýkáme s hladovou stoličkou.
Z jiných příspěvků bych měla i dotaz, zda by se nemohlo jednat o nesnášenlivost laktózy vzhledem ke tvorbě pupínků na tvářích miminka.

Budu velmi ráda za Váš názor, neradi bychom něco zanedbali, jelikož miminko mělo novorozeneckou žloutenku.

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pupínky na tvářích jsou kojenecké akné, způsobené hormony z mateřského mléka, zkuste obklady z černého čaje, Bepanthen Sensiderm nebo AD Calcis, ale časem samo vymizí.

Co se týká stolice, není hladová natolik, aby musel dostat dokrm, je řidší, není ani příznakem intolerance laktózy, myslím, že by stačila úprava stravy maminky, přídavek kvalitních bílkovin – maso, kysané mléčné výrobky, tvrdé sýry… Ve stolici nejsou hrudky a není denně, tedy si myslím, že dítě spotřebovává maximum bílkovin. Hnědé zabarvení je způsobeno probiotiky.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 21.06.2024, 19:58
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×