Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jak se žije v Africe

Manžel Honafy žije a pracuje v Africe, Honafa se nyní rozhodla nám povědět, jak život v Africe její manžel hodnotí.

Pečlivě jsem poslouchala a s Martinovým svolením vám to převyprávím.

Životní úroveň

Martin žije v Kongu. Vládne tam diktátor, kterému vše patří. Co se týká životní úrovně, je na Afriku spíše slabší, takový průměr. Jsou státy, kde se žije lépe.

Inzerce

Lidé žijí v chatrčích z vlnitého plechu. Často na velmi málem prostoru spousta lidí. Mají elektřinu a hlavně v celé Africe je funkční vodovod. Voda má výbornou kvalitu, je filtrovaná přes písek. Martin jí nepije - občas se stane, že je celý vodovod otráven nebo nakažen nějakým virem. Píšu to, abyste věděli, že v Africe není důležité budovat lidem studny, tak jak to po nás chtějí různé nadace. Každá chatrč má satelit. Lidé mají mobilní telefony, funguje kupování kreditu. Taky mají televize s francouzským programem. Dá se říct, že produkce je modernější než u nás. Internet taky není problém. Problém je rozvod elektřiny.  Mají tam špičkovou elektrárnu, ale nemají rozvody. Rozvody jsou dělané tak pro čtvrtinu odběru. Proto se pouští po čtvrtích a tak je proud jen každý 4. den. I toto se tam řeší a Italové staví nové rozvody.

Inzerce

Lidé nepotřebují vodu. Potřebují hlavně oblečení. V obchodech se oblečení prodává velmi málo. Je to drahé a tím, že je tam stoprocentní vlhkost, tak jim oblečení hnije. Všichni chodí v takových hábitech. I děti jsou jen omotané nějakou hadrou. Proto jsem se rozhodla a Martinově hospodyni jsem poslala oblečení po dětech. Byla moc dojatá. Jejich miminko bude nejlíp oblečené dítko široko daleko. Příště zase něco pošlu.

Inzerce

Ve městě, kde Martin žije, se hodně staví moderní domy, obchody, ulice, infrastruktura. Životní úroveň bych přirovnala k tomu, jak se nám žilo za komunistů. S tím rozdílem, že mají internet a klimatizaci.

Ženy

V Africe pracují jen ženy. Mají velmi těžký život. Většina se živí prostitucí. Od 14ti let rodí děti.

Existuje tam vládní program, nebo to platí nějaká nadace, kdy ženy můžou rodit v nemocnici. Podmínkou je, že musí chodit na kontroly. Bohužel ta nadace, co to asi platí, už neví, že ty kontroly jsou strašně drahé. Asi jako dvouměsíční plat celé rodiny. Proto si nemůže nikdo dovolit chodit na prohlídky, a když nemají prohlídky, nesmí rodit v nemocnici.

Inzerce

Proto rodí doma. Přijde tam špinavá porodní bába a každou ihned nastřihne. Bohužel nesterilizovanými nůžkami. Taky otec dítěte musí hned po porodu vykonat s ženou soulož. Dovedete si představit, jak je to asi bolí. A jaký zánět z toho může chytnout.

Ženy děti kojí, ale když mají jinou možnost, okamžitě jim dávají normální mléko. Martin občas koupí normální mléko a dá ho hospodyni pro malého. Ona mléko neohřívá a dává mu ho pít z hrníčku. I vodu dává normálně z hrnku. Miminku jsou asi 4 m.

Nosí ho v šátku na zádech a vše s ním dělá. Miminko prakticky nevytahuje. Miminko téměř nikdy nebrečí  a když jo, odnáší ho pryč. Chlapi se o děti vůbec nestarají, nezajímají. Nikdy by si dítě nepochovali.

Ekologie

Na Šumavě se aktivisté přivazují ke stromům. V Africe jsou plíce světa. A měli byste vidět, jak ji všichni ničí. Číňané loví ryby dynamitem. Továrny čoudí lidem bez jakéhokoliv odfiltrování.

Celou Afriku vykrádá EU. Od ropy, ryb, nerostného bohatství až po ženy. Martina strašně rozčiluje, když jde nádherná krásná mladá holka s nějakým starým hnusným Italem. A on se k ní chová jak k otrokovi. Ženy pro bělochy udělají cokoliv. Bohužel z peněz, které takto vydělají, nic nemají. Shrábne je nějaký strýček, který celý život nic nedělá.

Kriminalita

Už jsem se zmínila o prostituci. Muži už od dětství kradou. A to i přesto, že se jim za krádež usekne noha. Je tam plno beznohých.

Martin byl vykraden majitelem realitní kanceláře, která mu pronajímala dům. Ten člověk byl chycen a už nežije.

Chycen byl tak, že policajti zmlátili všechny lidi z okolí včetně žen a dětí. Až ho potom udali.

Martin má doma ochranku, která ho hlídá ve dne v noci. I přesto má dům zamřížovaný a neustále uzamčený. Ještě si tam staví velkou bránu.

Je tam plno slušných lidí, kteří mají smutné životy.

Podle vyprávění manžela Honafy připravila Naďa Barochová.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Jak se žije v Africe - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • CO to šíříte za bludy??
  Co to tu prosím pěkně šíříte za bludy, že EU VYKRÁDÁ Afriku??? Takový nesmysl. Tyhle země v Africe jsou ZÁVISLÉ od mezinárodní pomoci, která čítá miliardy dolarů. Sama píšete, jak jim tam stavějí sloupy elektrického napětí, nemocnice, školy, rozdávají šaty, boty... a na druhé straně píšete o vykrádání. Nebýt této podpory tak tyhle země nemají města, nemají elementární zdravotní péči, no prostě nic, co se dá nazvat civilizací, se kterou se pojí alespoň trochu, trochu důstojný, lidský život. Fuj to jsem se naštvala. A kolik se tu našlo hus, co hned přikejhají.
  JanaMik   | 12.02.2016 18:06:21
  Reagovat | URL příspěvku
 • Žiju v Zambii
  Po přečtení článku mě trochu zamrazilo. Já žiji v Zambii už 4 roky a mám na celou Afriku trochu jiný pohled. Články jako tyhle život v Africe jen zkreslují a hází na něj negativní světlo, a to bysme měli změnit. Kdyby jste si přečetli něco o Praze v Lonely Planet, zjistili byste, že je to velmi nebezpečné město, plné drogových dealerů a že Vám není doporučeno se jít projít ven po tmě. Každá země má své problémy, kriminalitu a chudobu.
  A Africe se to nahromadilo, ale to neznamená, že všechny "ženy už od 14ti rodí" a že všichni "muži už od dětství kradou"!
  Ráda bych se zeptala autorky, jestli ona sama Kongo navštívila, když se rozhodla napsat jednostranný a velmi negativní článek jako tenhle.
  Já žiji v sousední Zambii, můj manžel je Zambijec a máme nádhernou dvouletou dcerku, která se v Zambii narodila. Žijeme řekla bych na úrovni střední třídy, nemáme velké auto jako většina bělochů, jezdím místním autobusem, zeleninu kupuju na trhu, nemám pračku. Ještě nikdy nám nikdo nic neukradl a to i přes to, že nezamykáme bránu (Na pozemku, kde bydlíme bydlí ještě jedna rodina).
  Ženy to zde mají těžší, ještě stále zde převládá názor, že ženy se musejí starat o manžela, a že to je jeich jediný úkol. Proto stráví většinu dne vařením a praním. Ale i to se pomalu mění. Život je težký především na vesnici, hlavně v těch odlehlých, ve městě život plyne jako v kterémkoli jiném městě.
  Kongo je jedna z nejchudších zemí Afriky, je rozkradená a úroveň je zde velmi nízká (Human Development Index, který hodnotí země podle úrovně vzdělání, dosažené délky života a ekonomické úrovně, řadí Kongo vétšinou na poslední místo), přesto bych doporučila autorce, aby se zamyslela nad svým jednostranným pohledem a o životě v Africe raději nepsala, pokud tam nežije.
  Chikondi   | 17.07.2014 09:52:45 | Reakcí: 1, poslední: 17.07.2014 10:45:58
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Žiju v Zambii
   Ještě bych ráda dodala, že Afrika je kontinent, nikoli stát!! Afrika má celkem 55 států, z nichž každý je jiný, má jinou životní uroveň a jiné problémy. Přece nejde psát o "životě v Evropě", protože je každému jasné, že je ohromný rozdíl mezi životem v Čechách a Německu nebo na Ukrajině.
   Tady je ještě odkaz na jedno skvělé video, které stojí za shlédnutí (bohužel jen anglicky). Slečna vypráví o nebezpečí, které hrozí pokud lidi slyší neustále pouze jeden příběh - jednu část pravdy (The Danger of a single story).

   Zde je odkaz: http://www.ted.com/talks/chimamanda_adichie_the_danger_of_a_single_story
   Chikondi   | 17.07.2014 10:45:58
   Reagovat | URL příspěvku
 • ?
    tak tam...bych nechtěla žít ani za mák
  Mysulatko   | 15.12.2011 18:11:55
  Reagovat | URL příspěvku
 • Dekuji moc za tenhle soupis,je to opravdu zajimave.Me zaujalo to s tim,ze jim plesnivi to obleceni.To je opravdu pro me novinka.Jsi moc hodna,ze sji neco poslala.Neumim si predstavit ten neustaly strach a v jakym strehu musi Martin vlastne zit.To musi byt stresove.Moc ho ode me pozdravuj 
  Kamarad ted zrovna cestoval Afriku a on hodne foti,tak jsem zrovna koukala na fotky z Konga a ta priroda je opravdu krasna,ale fotil i mistni lidi..
  janney   | 02.12.2011 06:52:25
  Reagovat | URL příspěvku
 • Je to fascinující a zároveň neuvěřitelné, nutí mně to k zamyšlení, proč jsou ty ženy tam na tom tak špatně. Nejen, že je tam znásilňují, ale chybí i základní zdravotní zázemí, a při tom všem ještě musí pracovat a živit celé rodiny. SMUTNÉ!!
  Geniue   | 01.12.2011 17:04:18
  Reagovat | URL příspěvku
 • hm,zajímavé, zase něco sesmol, ráda si počtu, a ty tam nemůžeš Martinovi poslat balíček ???
  lucie73   | 01.12.2011 00:27:10 | Reakcí: 1, poslední: 01.12.2011 14:41:26
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Asi mužu,ale neposílám.Dělám se,že to neumím.Protože on chce poslat 3D televizi  .Naštěstí zatím by to neutáhnul ten jejich proud.Jinak by ji už tam dávno měl.
   Dnes se mu podařilo najet obě turbíný a už dodat proud najedou celému městu.Je to mega uspěch.Však má taky motivaci-chce tam mít svoji televizi tak se snaží. 
   Honafa   | 01.12.2011 14:41:26
   Reagovat | URL příspěvku
 • a my si stěžujeme, jak se nám špatně žije.
  ivulisek   | 30.11.2011 15:53:15
  Reagovat | URL příspěvku
 • Hrůza
  Podle toho, co píšeš, tak skutečně Ti, co mají plnou pusu charity, tak v podstatě na národním bohatství Afriky rýžují.
  Když si vezmu jenom to pokrytectví, kdy ještě včera celý svět některého z afr. vládců podporuje a dnes již oslavuje jeho smrt.
  Calamity J.   | 30.11.2011 12:03:04 | Reakcí: 1, poslední: 30.11.2011 12:20:27
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Jde o hladovou stoličku?

| GabkaS | 21.06.2024, 16:25

Dobrý den paní doktorko,

ráda bych se na vás obrátila s dotazem, zda se nepotýkáme s hladovou stoličkou kojence nebo alergií na laktózu. Nás plně kojený chlapeček (ukončený 6. týden) má problémy s vyprazdňováním, trpí meteorismem, to však celou dobu od narození, větry jdou ven, ale miminko je podrážděné a plačtivé. Podáváme mu vit. D formou Terezie, BabyCalm před každým kojením a ProbioMaxík jednou denně. Do šestého týdne měl stolici každý den, nyní se nám dvakrát stala jednodenní prodleva (1. prodleva fotka celého miminka - normální zbarvení; další prodleva - stolice tmavší), dnes je již třetí den bez stolice. Dítě prospívá, za 4 týdny přibral 650 g. Zkusili jsme zavést i rourku, ale bez úspěchu, stolice nevyšla. Původně jsem měla za to, že miminko zkrátka trpí na prdíky a kojené mléko trápí všechno beze zbytku. Po přečtení starších příspěvků a vašich odpovědí jsem však znejistěla, vzhledem ke tmavšímu zabarvení poslední stolice, zda se nepotýkáme s hladovou stoličkou.
Z jiných příspěvků bych měla i dotaz, zda by se nemohlo jednat o nesnášenlivost laktózy vzhledem ke tvorbě pupínků na tvářích miminka.

Budu velmi ráda za Váš názor, neradi bychom něco zanedbali, jelikož miminko mělo novorozeneckou žloutenku.

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pupínky na tvářích jsou kojenecké akné, způsobené hormony z mateřského mléka, zkuste obklady z černého čaje, Bepanthen Sensiderm nebo AD Calcis, ale časem samo vymizí.

Co se týká stolice, není hladová natolik, aby musel dostat dokrm, je řidší, není ani příznakem intolerance laktózy, myslím, že by stačila úprava stravy maminky, přídavek kvalitních bílkovin – maso, kysané mléčné výrobky, tvrdé sýry… Ve stolici nejsou hrudky a není denně, tedy si myslím, že dítě spotřebovává maximum bílkovin. Hnědé zabarvení je způsobeno probiotiky.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 21.06.2024, 19:58
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×