Inzerce
Inzerce
Inzerce

Včielka: Proč chce zhubnout? Co na to odbornice?

 1. Dosavadní životní styl Včielky
 2. Doporučení nutriční terapeutky
 3. Doporučení fyzioterapeutky

Dosavadní životní styl

Jméno: Mária
Věk: 32

Aktuální míry
Výška: 164 cm
Váha: 77 kg

Prsa: 108 cm
Pas:  96 cm
Boky: 108 cm

Dětství

Jako dítě jsem byla hubená. Měla jsem hodně pohybu.

Střední škola

Po nástupu na střední školu v 15ti letech jsem přibrala během jednoho roku 10 kg na 59 kg.

Pobyt v zahraničí

Ve 20 letech má váha během pobytu v zahraničí během 3 měsíců postupně kolísala, a to +- dalších 10 kilo především ze stresu. Stres byl zapříčiněn hlídáním 1,5letých dvojčat a 5leté holčičky 24 hodin denně a obavami o nemocnou maminku doma. Po návratu mi trvalo dostat se na původní váhu celý rok.

Změna zaměstnání

Ve 29 letech, po změně zaměstnání na sedavou kancelářskou práci, mi kila postupně přibývala. Jako prodejce elektra jsem v práci měla maximum pohybu od rána do večera. Jezdila jsem na inline bruslích a chodila plavat. V kanceláři sedím celý den a občasný pohyb mi nestačí.

Hubnutí

Před dvěma lety jsem za pomoci trenérky v posilovně změnila jídelníček, cvičila 2-3 týdně a chodila pešky do práce a z práce cca 5 km denně. Povedlo se mi zhubnout 10 kilo za měsíc. Váhu jsem si víceméně držela, dokud jsem neotěhotněla.

Inzerce

Držela jsi někdy dietu?

Ve 20 letech jsem zkoušela dietu Herbalife, ovšem bez výrazného úspěchu. Dále jsem zkoušela nejíst po páté hodině. Nejúspěšnější dietou, kterou jsem vyzkoušela, byla dieta, kterou jsem držela před dvěma lety. Snažila jsem se jíst pravidelně každé tři hodiny, malé porce jídla, hodně zeleniny, minimum ovoce, knackenbroty, sladké vůbec a hodně pohybu. Za měsíc bylo deset kilo dole. Jedinou pomocí byl jednou denně spalovač tuku.

Těhotenství

Otěhotněla jsem v roce 2009. Ze začátku jsem dál cvičila pod dozorem trenérky a věnovala se i těhotenskému aqua aerobiku. Pak mně bohužel rizikové těhotenství přinutilo víceméně ležet a kila letěla nahoru, i když jsem jedla daleko méně než předtím. V té době jsem nabrala 22 kg. Po porodu jsem během měsíce 15 kg zhubla a pak jsem 3 kg zase nabrala.

Současnost

Nyní jsem 5 a půl měsíce po porodu, o vánočních svátcích jsem měla akutní operaci slepého střeva. Do týdne se přidal zánět a infekce zlatým stafylokokem. Ránu mi pravidelně čistili a nechali zavřít až 24 ledna. Syn je tak náročné a čiperné dítě, že nic nestíhám. V noci vstáváme i 8krát. Kolikrát spím jen 3 - 4 hodiny. I přes den syn vyžaduje max. pozornost. Vyčerpání doháním rychlými cukry. Honí mě hrozná chuť na sladké. Čokolády, sušenky a hlavně jogurty mi dodávají energii. Ráno si s oblibou dávám celozrnné pečivo, zeleninu, tvarohové pomazánky či müsli s banánem a mlékem. V poledne polévka nebo těstoviny, ale nejčastěji venku nějaká plněná taštička při procházce. K večeři obvykle nějaké maso s omáčkou. Teď jsem pořád hladová, a i když hodně piji, nemohu zahnat pocit žízně. Ráda bych zhubla, samozřejmě pozvolna kvůli kojení. Malý zatím všechny moje pokusy o hubnutí sabotoval. Vždy když mi šla kila dolů, tak u kojení brečel. Nechutnalo mu.

Jak se tedy stravuješ?

Snídaně v 6:30 - 8:30: např. müsli 60 g banán + 2 - 3 dcl mléka nebo 2 celozrnné housky a okurkový salát, případně dva krajíčky chleba s perlou, šunkou, paprikou, rajčaty, případně bylinkové máslo a rajčatovou ciabattu k tomu rajčátko s bazalkou, chléb ve vajíčku a káva (0,5 dcl a 0,5 dcl mléka + lžička cukru)

Svačina v 10:00: 2 jogurty Florian, Müller mix, Cavalier, Aktivia

Oběd kolem 13:00: (zpravidla v čase procházky) Buď stihnu doma polévku s knedlíčky či nějakou omáčku s těstovinami nebo rýží. Občas si cestou koupím sladké pečivo, povidlovou nebo meruňkovou taštičku. Čerstvé celozrnné pečivo mě i syna nadýmá.

Svačina: mlsám (tvarohové tyčinky, jogurty, čokoládu či sušenky)

Večeře mezi 18 -19:00: např.: chilli con carne s rýží, zeleninový salát s majolkou a pečivem, různé druhy masa s bylinkami a omáčkami

Co piješ?

Piji průběžně celý den i v noci neslazené ovocné čaje 2,5 - 3,5 a 0,5 litru Gravimilku a ráno půl hrnku nescafé s mlékem. Stále však nemohu zahnat pocit žízně.

Cvičíš?

V prosinci a lednu jsem prodělala komplikovanou operaci slepého střeva, takže nyní je pohyb na nule.
Po šestinedělí jsme denně chodili na 6 - 7 km dlouhé procházky a kila krásně padala. Syn však u kojení brečel, tak jsem jedla víc, abych si váhu zatím udržela. Poté jsme chodili na průměrně 5 km dlouhé procházky, cvičila jsem doma na elipticalu a prováděla strečink.

Cíl

Ráda bych shodila 10 kilo, ale váha není tak důležitá. Potřebuji zpevnit.

Doporučení nutriční terapeutky

Mária – změny v tělesné hmotnosti

Rok     Změny v tělesné hmotnosti
2009 + 22 kg (těhotenství)
2010 -15 kg (po porodu)
+ 3


Milá Mária,

na základě Vašeho stručného nutričního životopisu bych Vám v tomto okamžiku doporučila místo klasické redukce vydat se cestou úpravy životního stylu včetně stravování, i když BMI jako pomocný ukazatel naznačuje nadváhu. Uvádíte, že syn na Vaše hubnoucí pokusy reaguje negativně. Není zcela zřejmé, zda je to tím, že jste začala cvičit nebo snížila příjem jídla. Při intenzívním cvičení se ve svalech tvoří kyselina mléčná, která se dostává do mateřského mléka, a miminka často kojení odmítají. Nekojte syna těsně po cvičení. Nejdříve ho nakrmte a potom cvičte.

Sama jste váhu již řešila. Nejúspěšnější jste byla před 2 lety, pravidelnou stravou á 3 hodiny, změnou výběru potravin a zvýšením fyzické aktivity. Zhubla jste 10 kg za měsíc. Tak rychlou redukci bych Vám nedoporučovala. Momentálně je pro Vás nejdůležitější kojení. Postupně začnete syna přikrmovat a tvořit mu stravovací režim. Vytvořte si režim také. Vytvořte ho celé rodině. Podmínkou k tomu, aby se pravidelná strava stala každodenní samozřejmostí, je nutné z počátku o jídle přemýšlet. Energetický příjem byste měla mít alespoň 7000 kJ - plně kojíte.

Vypijete celkem velké množství tekutin, mělo by Vám to k pokrytí potřeby stačit.. Přesto máte neustále pocit žízně. Doporučila bych Vám při návštěvě lékaře požádat o změření krevního cukru. Potřeba tekutin je individuální, ale může to mít i jinou příčinu.

Stávající Máriin stravovací režim

 

čas    chod jídla dávka v kg potravina nebo pokrm

6:30 - 8:30
snídaně 200 – 300 ml
2
mléko nebo káva (1 lžička cukru)
celozrnné housky (chléb, ciabatta)
Perla, šunka (vejce), rajče (okurka)
10:00 přesnídávka    2 ks Jogurt Florian (Muller mix, Cavalier, Activia…)
13:00 oběd    ? polévka s knedlíčky nebo omáčka s rýží či těstovinami nebo sladké pečivo
? svačina    ? Mňam – sušenky, čokoláda, tvarohové tyčinky
18:00 – 19:00 večeře    ? různé – teplé viz oběd nebo salát s majolkou a pečivem
Tekutiny – 2,5 – 3,5 l neslazený ovocný čaj, 0,5 l Gravimilk, 0,5 hrnku nescafé

Držte se zásad zdravého životního stylu:
1. Jíst pestrou a vyváženou stravu, rozdělenou do 4 - 5 denních jídel (viz vyvážená strava), největší příjem energie rozdělit do 3 hlavních jídel (snídaně, oběd, večeře) a případně doplnit dopolední přesnídávkou a odpolední svačinou.
2. Konzumovat dostatečné množství zeleniny (syrové i vařené) a ovoce, denně alespoň 500 g (zeleniny 2x více než ovoce), rozdělené do více porcí; občas konzumujte menší množství ořechů.
3. Jíst výrobky z obilovin (tmavý chléb a pečivo, nejlépe celozrnné, těstoviny, rýži) nebo brambory nejvýše 4x denně, nezapomínejte na luštěniny (alespoň 1 x týdně).
4. Jíst ryby a rybí výrobky alespoň 2x týdně.
5. Denně zařazovat mléko a mléčné výrobky, zejména zakysané; vybírejte si přednostně polotučné a nízkotučné.
6. Sledovat příjem tuku, omezte množství tuku jak ve skryté formě (tučné maso, tučné masné a mléčné výrobky, jemné a trvanlivé pečivo s vyšším obsahem tuku CHIPSY, čokoládové výrobky), tak jako pomazánky na chléb a pečivo a při přípravě pokrmů. Pokud je to možné nahrazovat tuky živočišné rostlinnými oleji a tuky.
7. Snižovat příjem cukru, zejména ve formě slazených nápojů, sladkostí, kompotů a zmrzliny.
8. Omezovat příjem kuchyňské soli a potravin s vyšším obsahem soli (CHIPSY, solené tyčinky a ořechy, slané uzeniny a sýry), nepřisolujte hotové pokrmy.
9. Při tepelném zpracování potravin dávat přednost šetrným způsobům, omezit smažení a grilování.

Úkol pro Máriu:
1. Vůle ke změně.
2. Práce na denním režimu.
 

Inzerce

Doporučení fyzioterapeutky

Milá Mário,

při kojení je hlídání váhy náročné. Miminko má své potřeby a jak sama píšeš, okamžitě se ozve, když se mu něco nelíbí. Vzhledem ke stálému pocitu žízně bych doporučovala vyšetření krevního cukru, jestli je tělo po porodu a probělané operaci v pohodě. Taky si nechat zkontrolovat štítnou žlázu.

Důležitá je i péče o jizvu a pozvolné zpevňování břicha. Péče o jizvu je následující: Vleže na zádech s pokrčenýma nohama použij krém s měsíčkem nebo řepíkem. Jizvu vezmi mezi dva prsty a jemným štipkáním ji uvolňuj. Pak lehkým krouživým tlakem pokračuj. Je důležité, aby jakákoli jizva byla vždy uvolněná a nebyla "přilepená k podkoží". Připeklá jizva umí nadělat pěkné trable.

Důležité je i dýchání do břicha.

Cvik:
Leh na zádech, pokrčit nohy - vtáhnout břicho a stáhnout zadek, bedra přilepená k podložce. S nádechem se snažíme vtažené břicho prodýchnout a s výdechem uvolnit. Je důležité břišní stěnu rozvolnit. Ono se to zdá jako jednoduchý cvik, ale nepodceňujte ho.

Inzerce

Začneme na dvaceti a skončíme na pětačtyřiceti nádeších. Přidala bych každý den jeden.

Dále vyzkoušej cviky od Báry https://www.babyonline.cz/maminka/hubneme-s-bol/medox a poté i od Janney https://www.babyonline.cz/maminka/hubneme-s-bol/janney. Nespěchej a vše dělej pomalu.

Vzhledem ke kojení lze doporučit rovněž cvičení na balónu https://www.babyonline.cz/maminka/hubneme-s-bol/medox/cviceni-na-balonu

Inzerce

Držím palečky a hodně zdaru.

I my se připojujeme a držíme Márii palce!

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Včielka: Proč chce zhubnout? Co na to odbornice? - diskuze

 • Poděkování a omluva
  Děkuji za rady a holkám za podporu, prvně uvidíte jak jídelníček vypadat nemá ale tenhle týden
  jdu do toho, nevěděla jsem že už to běží, tak to bylo docela překvapení pořád jsem si dopřávala. Říkala jsem si ještě nejsem pod dohledem tak můžu. Bohužel nemám pevnou vůli a potřebuji nad sebou bič, stačí že si nechci udělat ostudu.
  Hubnutí rozhodně nehrotím ale nechci používat výmluvu, kila mám z těhotenství a přitom nejím ale žeru.
  Včielka   | 21.03.2011 11:52:17
  Reagovat | URL příspěvku
 • Držím palce , ať touto cestou dosáhneš svého vysněného cíle        
  Small   | 15.03.2011 18:28:30
  Reagovat | URL příspěvku
 • Ja nevim
  ja bych to nechala snad ulezet. Decko je male, clovek ma toho aj tak dost, ja bych si ted ty cokoladicky nechala. Vsak na hubnuti bude dost casu potom, az bude malej vetsi.

  Jinak samozrejme drzim palce 
  zajic   | 15.03.2011 14:00:12 | Reakcí: 1, poslední: 16.03.2011 18:06:44
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 • přeju hodně zdaru!
  kamila   | 15.03.2011 10:54:30
  Reagovat | URL příspěvku
 • Konečně někdo kdo napsal,že si kupuje venku pečivo,šátečky atd.To jsem ráda,že v tom nejsem sama.
  Honafa   | 15.03.2011 08:50:53
  Reagovat | URL příspěvku
 • Moc držím palce a jsi určitě fajn ženská. 
  Stáňa   | 15.03.2011 08:42:48
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Jak zdravě přibrat

| Janakolo | 10.06.2022, 11:48

Dobrý den,

po dětech jsem zhubla, aniž bych držela nějakou dietu a vážím méně, než jsem kdy vážila a to jsem vždy byla celkem hubená. Chtěla bych pár kilo (tak pět) nějak zdravým způsobem přibrat. Jím pořád stejně, pohybu mám celkem dost, snažím se víc spát, i když to se mi moc nedaří. Co byste mi doporučila? Děkuji

Dobrý den,
základním pravidlem pro zvýšení TH je, že váš energetický příjem musí být vyšší než výdej. Postup je takový, že nejdříve je nutné stanovit vaši energetickou potřebu a cíl jehož chcete dosáhnout., rozbor vašeho jídelníčku aj. Samozřejmě to lze i tzv. zdravě. Přece jenom jde o delší proces, který nelze shrnout bez potřebných informací do stručné odpovědi. Doporučuji vám se obrátit na odborníka, který vás tímto procesem provede, nejlépe nutričního terapeuta. Takové investice do sebe jistě nebudete litovat.
Jana Eliášová

Mgr. Jana Eliášová | Babyonline | 29.06.2022, 15:32
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×