Inzerce
Inzerce
Inzerce

Famfara: Proč chce zhubnout? Co na to odbornice?

  1. Dosavadní životní styl Famfary
  2. Doporučení nutriční terapeutky
  3. Doporučení fyzioterapeutky

Dosavadní životní styl Famfary

Jméno: Doubravka
Věk:  31 let

Aktuální míry:
Výška: 175 cm
Váha: 90 Kg

Prsa: 115 cm
Pas: 110 cm
Boky: 117 cm

Dětství a dospívání

Jako dítě jsem nebyla vyloženě "tyčka". Řekla bych tak akorát. Od školky jsem byla vždy nejvyšší ze všech. Nejhubenější jsem byla asi v období kolem 12. roku, kdy jsem hodně vyrostla. Měřila jsem v té době 165 cm a vážila 45kg. Poté jsem za rok přibrala 10 kg, protože jsem chodila na obědy k babičce a ta mě vykrmila. Na gymnázium jsem vytáhla na mých nynějších 175 cm.

V 18 jsem se seznámila s budoucím manželem.V té době jsem vážila 69 kg. Začala jsem brát hormonální antikoncepci a studovat. Při studiu na VŠ pohybu ubylo. Seděla jsem hodně nad knihami. Přibírání šlo postupně, nenápadně kilo za kilem. Po VŠ jsem nastoupila do práce, do lékárny, kde bylo hodně práce, hodně pohybu a málo času na jídlo. Váha se pohybovala kolem 75 kg.

První těhotenství

Když mi bylo 26 let, poprvé jsem otěhotněla. Vážila jsem 75 kg. Sestra u lékařky mi kladla na srdce, že nesmím moc nabrat, jinak budou problémy. Celkově jsem přibrala jen 11 kg. Ta jsem po porodu bez problémů shodila  Na cvičení jsem nikam nechodila a cvičila doma. Přestože jsem chodila na dlouhé, pravidelné na procházky, váha se začala časem zvedat. Ani nevím, čím to bylo.

Inzerce

Druhé těhotenství

Když bylo dcerce 8 měsíců, otěhotněla jsem znovu. V té době jsem vážila 80 kg. Toto těhotenství bylo úplně jiné. Stále jsem musela něco jíst, aby mi nebylo špatně. Měla jsem hroznou chuť na sladké a kila přibývala. Nabrala jsem asi 25 kg. Bylo mi 28 let, když se narodila druhá dcera. Po porodu kila moc dolů nešla, zarazila jsem se na 85 kg a dále již váha neklesala. Tentokrát jsem hned po porodu cvičit nemohla. Měla jsem bolesti, které ustoupily asi až za 8 měsíců. Pak jsem cvičit začala, ale řekla bych, že už to bylo pozdě.

Třetí těhotenství

Poté jsem znovu otěhotněla. Vážila jsem 85 kg. V těhotenství jsem se snažila hlídat, ale i tak jsem nabrala asi 15 kg. Ve 30 letech se mi narodil syn. Shodila jsem 10 kg, ale teď již delší dobu vážím pořád 90 kg. Po třetím porodu cvičit mohu. Cvičím jen posilovací cviky na záda, pánev, nohy a břicho, ale vždy jen pár minutek denně, pokud se k tomu tedy vůbec dostanu.

Cvičíš tedy jen doma?

Od konce ledna jsem začala chodit jednou týdně na lekce Zumby. Jsem za to ráda. Moc mě to baví. Pořídila jsem si neoprenové kalhoty, které mají tuk na břiše, stehnech a zadečku prohřát a urychlit jeho odbourávání. O víkendech, pokud to počasí dovolí, se snažíme chodit na společné procházky, které trvají alespoň 2 hodiny. Já sama chodím ještě 1x za 14 dní na masáž zad. Hrozně mě totiž bolela.

Inzerce

Držela jsi někdy diety?

Nikdy jsem nedržela žádné drastické diety, protože jsem měla pořád jen hlad a byla jsem z toho nervózní. Zkoušela jsem jen Lipoxal. Za měsíc jsem shodila asi 2 kg, ale jinak nulový efekt. Jako lékárnice jsem k těm hubnoucím preparátům nikdy neměla důvěru, proto jsem nezkusila ani Meridii.

Nyní užívám druhým rokem Emulips. Mám ho na tvorbu mateřského mléka a proti zácpě. Chodila jsem hrozně nepravidelně na stolici. To se srovnalo. Navíc jsem si všimla, že mně začínají bolet už i kolena. To máme bohužel rodové, ale u mě je to i tou nadváhou. Takže užívám OK betu plus a OK Gamu. Žádné jiné doplňky stravy neberu.

Jak vypadá Tvůj běžný den?

Vstáváme v 6 hodin. Nachystám dcerku a děda ji odváží do školky. Snídáme. Čekám, až se vzbudí malý, nakojím ho a kolem 8 hod jdeme do obchodu nebo na poštu. Pro pečivo chodím každý den. Pak se stavíme za kamarádkami nebo některá přijde k nám. Když se nikde nestavujeme, jsme doma tak cca v 10 hodin. Vypadá to dlouho, ale dcerka trochu stávkuje, takže chodíme hodně pomalu. Chvilku si hrajeme. V 11:30 obědváme a ve 12 jde dcera spinkat. Spí tak 1 až 1,5 hod. Kolem půl druhé vstane. Převleče se. Poté svačíme a v půl třetí jdeme pro druhou dcerku do školky. Domů se vracíme kolem půl 4. Teď přes zimu jsme venku moc nebývali. Po příchodu domů si hrajeme. Někdy děti koukají na Kouzelnou školku. V půl páté přijde manžel a hraje si s dcerami on. Já začínám uklízet a věnovat se domácím pracím. Kolem 18. hodiny je večeře, pak koupání dětí a kolem 19. hodiny chodí spát. Od 20 hod mám čas pro sebe. Většinou brouzdám na internetu. Jednou týdně odpoledne chodím s holkami na cvičení a jednou týdně je vozím na plavání. V té době mám tak cca 2 hod čas na intenzivní procházku jen sama s kočárkem.

Co piješ?

Co se týká pitného režimu, tak dva litry za den vypiji. Čaje piji bylinkové nebo ovocné. Nesladím je. Pokud je dopíjím po holkách, tak jsou slazené medem nebo cukrem. Minerálky piji jen na návštěvách, doma výjimečně. Džusy jsme pili hodně přes léto, ale vždy naředěné 1:1.

Jak se stravuješ?

Snídaně v cca 6:30: Většinou chleba 1-2 krajíčky nebo 2 rohlíky s máslem (margaríny moc nemusím) na to med, marmeládu, šunku nebo tvrdý sýr, k tomu káva 3v1 a nebo rozpustná. Nemám problém mít na snídani i müsli s jogurtem.
Svačina kolem 9:30: jogurt Dobrá máma, čaj
Oběd v 11:30: Obědy si nechávám vozit. Vybírám brambory, rýži nebo těstoviny, knedlíky sice mám ráda, ale ty si na obědy neberu. Pokud nemají nic, co by mi chutnalo, vařím sama. Většinou věci jednoduché. Smažení se snažím vyhýbat, vývary nedělám z bujónu, ale mám zamražené "do zásoby", když vyvařím jednou za čas maso nebo zeleninu.
Svačina kolem 14 - 14:30: jogurt nebo namazaný rohlík
Večeře kolem 18:30: většinou chleba nebo rohlíky

Současnost

Plně kojím, syn má nyní 5 měsíců, ale i tak bych ráda něco změnila. „Rezervy" mám. V čem u sebe vidím velkou slabinu, je má neustálá chuť na sladké. Pokud dostanou holky čokolády, skoro pokaždé je sním sama. Proto raději každému hlásím, že nechci, aby jim čokolády dávali. Proto i moc nepeču, protože jsem pak schopná sníst buchty skoro sama. Manželovi na snídani stačí 3 kousky, já bych musela mít pomalu půl plechu. Když něco upeču, raději toho větší část dám třeba našim.  V naší rodině mají dámy postavy korpulentní.

Jídlem řeším i stres. Ne, že bych byla nervák, ale mám tři malé děti: skoro 4 letou holčičku, 2,5 letou holčičku a 5 měsíčního chlapečka. Občas prostě nestíhám. Když je doma binec a ještě děti do toho, tak jsem nervózní a řeším to jídlem. Je mi pořád horko, dost se potím a to je mi to nepříjemné.

Na konci ledna, o svých narozeninách, jsem se rozhodla, že do léta se sebou musím něco udělat. Jako dárek jsem zakoupila permanentku Zumbu. Už jsem uvažovala i o přihlášení se do pořadu Sama doma, ale to je televize a zas tak moc se mi do toho jít nechtělo. Na TV kouká mnohem víc lidí než třeba na internet.  Proto mě vaše výzva zaujala a ihned jsem odepsala.

Inzerce

Cíl

Strašně ráda bych se časem vrátila zpět na svých 70 kg. Kdyby do léta bylo dole 7 - 8 kg, byla bych nadšená. Mám doma plnou skříň krásného oblečení, ale nevejdu se do něj. Visí tam s tím, že do něho někdy zase zhubnu. Konfekční velikost mám nyní 46. Strašně se za to stydím a je mi to zároveň i líto.

Doporučení nutriční specialistky

Milá Doubravko,

rozhodnutí je důležité – vydržet ještě důležitější. Podle Vašich parametrů máte tendenci k ukládání tuku především v oblasti břicha. To sebou nese i zvýšená zdravotní rizika.  Podmínkou k dosažení Vašeho cíle je zavedení takového životního stylu, aby příjem energie nepřevyšoval její výdej zavedením stravovacího a cvičebního režimu.  Razantní hubnutí není ve Vašem případě vhodné, plně kojíte a i proto by měla být Vaše strava plnohodnotná. Plnohodnotná strava znamená, že obsahuje všechny základní živiny ve fyziologickém poměru a další ochranné látky – vitamíny, minerální látky aj. Příjem některých látek v aktuální stravě ovlivňuje i jejich koncentraci v mateřském mléce - vitamín C, vitamíny skupiny B, vitamín A, jód či selen. Začněte se stravovat pravidelně s cca 3 hodinovými pauzami. Jíte 5x denně, v první polovině dne máte kratší pauzy mezi jídly a odpoledne se Vám čas natáhne. Posuňte si oběd a odpolední svačinu. Upravte si režim. Pravidelný příjem energie by mohl pomoci s únavou i chutí na sladké. Volte potraviny, které mají sytící schopnost při současné zachování jejího objemu (množství) a nízké energetické hodnotě = zelenina. Zvyšte příjem zeleniny a ovoce v poměru 2 : 1 až na 0,5 kg za den. Postupně začněte snižovat příjem tuků. Nakupujte potraviny s nižším obsahem tuků – týká se to především mléčných výrobků a masa, masných výrobků.

Inzerce

Sladkosti podstatně omezte, pokud sladká chuť zvítězí, zkuste výjimečně použít i neenergetické sladidlo - sukralózu. Tzv. dia výrobky nedoporučuji. Hlídejte si množství jídla, pomůže Vám kuchyňská váha a rámcový jídelní lístek (viz Vyvážená strava). Z počátku si můžete vést záznam - co a kolik toho sníte. Může Vás samotnou překvapit, jak na tom jste. Váš energetický příjem by se mohl pohybovat kolem 7000 kJ, vždy záleží na výdeji energie. Podstatné je v jakém režimu a v jaké formě, např. zvýšený přísun jednoduchých cukrů změňte na přísun energie ve formě složených cukrů. Pitný režim lze jenom pochválit. Stejně jako příjem jídla, tak i tekutiny pijte v pravidelných intervalech.

Doubravka – změny v tělesné hmotnosti

Rok     Změny v tělesné hmotnosti
2005    + 11 kg (těhotenství)
2006    - 11 kg (po porodu)
2007    + 25 kg (těhotenství)
2008    - 20 kg (po porodu)
2009    + 15 kg (těhotenství)
2010    -10 kg (po porodu

 

Stávající Doubravčin stravovací režim

Čas    Chod jídla Dávka v kg  Potravina nebo pokrm
6:30 snídaně    ?
80
20
?
káva 3v1
chléb nebo rohlíky,
máslo,
šunka (sýr…) nebo marmeláda, med
9:30 přesnídávka    150    jogurt Dobrá máma
čaj
11:30  oběd    dovážka nebo příprava oběda – kolik?
14:00-
14:30
svačina    150
40
15
jogurt nebo
rohlík
máslo
18:30  večeře    chleba nebo rohlíky – SUCHÉ??
Tekutiny – 2 l – čaje bylinkové a čaje ovocné, džusy ředěné 1 : 1

Úkol pro Doubravku:
1. Dostatek vůle ke změně
2. Práce na změně denního režimu – zaměřit se na rozdělení stravy v ČASE A MNOŽSTVÍ (viz Vyvážená strava)
3. Nedojídat po dětech, nedopíjet po dětech!
4. Všechny pamlsky i uzobnutí jsou příjem energie – vyměňte čokoládu za jablko nebo ovocný salát posypaný oříšky.

Doporučení fyzioterapeutky

Milá Doubravko,

vzhledem ke krátkým intervalům mezi dětmi je nyní důležité nic neuspěchat a do pozvolného a pomalého úbytku váhy jít s rozvahou. Nesmí Tě zaskočit možná zvýšená únavnost a bolesti svalů a kloubů. I kvůli kojení není dobré tlačit na pilu. Rozhodně bych doporučovala nějaký doplněk stravy pro  kojící maminky.
Myslím si, že větší problém je v kázni kolem jídla než pohybu. Lekce zumby schvaluji a přidala bych i aquazumbu.

Doporučené cvičení na doma:

Nejprve začni sestavou cviků od Báry + cviky na balónu. Dále vyzkoušej následující cviky:

Na domácí cvičení během spánku dětí po obědě vyzkoušej cvičení na posilování a protahování jednotlivých partií. Nejvíce bych se zaměřila na horní část těla – hlavně mezilopatkové svaly. Na začátku je potřeba posilovat hlavně zádové svaly a také svaly bříška.

Cvičení 1:
Na mezilopatkové svaly je ideální následující cvik -  leh na břiše, vtáhnout břicho a stáhnout zadeček. Ruce do svícnu a přitahovat lopatky k sobě vždy s nádechem a výdechem uvolnit. Toto opakovat 3x po osmi cvicích.

Zdatnější cvičenky mohou cvičit rovnou ve vzpažení.

Přizvednout trup asi 10 cm nad zem i s rukama a opět s nádechem stáhnout lopatky k sobě a s výdechem uvolnit a položit trup na zem. Toto opakovat 3x po osmi cvicích. Pozor na přetěžování bederní páteře.

Cvičení 2:
Turecký sed, podsadit pánev a vtáhnout bříško. 

Opět ruce do svícnu a s nádechem stáhnout lopatky k sobě, nádech je pozvolný a po celou dobu nádechu drobným hmitáním přitahovat lopatky ještě více k sobě 5x, pak se nadechnout a s výdechem povolit. Celé opakujeme 6x.

Zdatnější cvičenky mohou cvičit rovnou ve vzpažení.

Na závěr cvičení posilované svaly protáhneme tak, že se sbalíme v tureckém sedu do klubíčka a prodýcháme svaly hrudníku.

Cvičení 3:

Na posílení břicha je ideální cvik, kterému říkáme miminko. Lehnout si na záda, pokrčit nohy v kyčlích a kolenou bedra přitisknutá k doložce a nohama volně pohybovat ze strany na stranu, nahoru a dolu, k tomu přidat ruce a pro něco se natahovat a to celé i s rotací vydržet 10 minut. Stejný cvik dělala Violka jako miminko.

Přeji hodně sil a hlavně vydržet.

Milá Doubravko,

držíme Ti palce, ať se Ti podaří dostat se na vysněnou váhu.

Tým Hubneme v čele s autorkou nápadu Terezou Frontzovou.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Famfara: Proč chce zhubnout? Co na to odbornice? - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
  • se třemi malými dětmi to asi není jednoduché, ale věřím že ty to zvládneš, držím pěsti ať máš hlavně pevnou vůli a vydržíš  
    HankaŽ   | 11.03.2011 19:40:15
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Jak zdravě přibrat

| Janakolo | 10.06.2022, 11:48

Dobrý den,

po dětech jsem zhubla, aniž bych držela nějakou dietu a vážím méně, než jsem kdy vážila a to jsem vždy byla celkem hubená. Chtěla bych pár kilo (tak pět) nějak zdravým způsobem přibrat. Jím pořád stejně, pohybu mám celkem dost, snažím se víc spát, i když to se mi moc nedaří. Co byste mi doporučila? Děkuji

Dobrý den,
základním pravidlem pro zvýšení TH je, že váš energetický příjem musí být vyšší než výdej. Postup je takový, že nejdříve je nutné stanovit vaši energetickou potřebu a cíl jehož chcete dosáhnout., rozbor vašeho jídelníčku aj. Samozřejmě to lze i tzv. zdravě. Přece jenom jde o delší proces, který nelze shrnout bez potřebných informací do stručné odpovědi. Doporučuji vám se obrátit na odborníka, který vás tímto procesem provede, nejlépe nutričního terapeuta. Takové investice do sebe jistě nebudete litovat.
Jana Eliášová

Mgr. Jana Eliášová | Babyonline | 29.06.2022, 15:32
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×