Vodácké výlety (Akucinka)

Začalo to kdysi dávno jedním vodáckým táborem. Bylo mi okolo 12 let a mamka mě přihlásila přes Sokol na vodácký tábor spolu s dcerou kolegyně z práce. Vodácký tábor byl na přehradě Hracholusky a dodnes mám na něj kupu živých vzpomínek. 

Za prvé to byla má první zkušenost s lahůdkou v podobě špaget s nastrouhanou tatrankou. Za druhé jsme museli vypomáhat v kuchyni se škrabáním brambor k obědu, večeři atd. Nutno podotknout, že moje mamka brambory prostě neškrábe a nikdy neškrábala, a já to nožem neuměla, a tak jsem vyfasovala škrabku. Já jako levák se škrabkou pro praváky jsem toho ale fakt moc nezmohla, a tak upadlo i pár slziček za tehdejší posměch. Po návratu jsem se ale ihned svěřila babičce a ta mě to naučila.:-)

Co se týče výuky vodáckého umu, tak to bylo jiné kafe. Nejprve jsme jezdili na kanoi vzadu s někým zkušeným. Jelikož jsme byly spolu s Irčou téměř nejmladší, měla jsem za zády pokaždé nějakého vedoucího. Pak nás začali učit na kajaku. Začalo se s rovnováhou a poté s obracením, když se potopíte. Dodnes tak vím, co je to „eskymák“. Na přehradě jezdila výletní loď, a tak pokaždé, když jela kolem, počítali vedoucí své ovečky a naháněli nás z dráhy výletní lodi. Pamatuji si i na jedno drama, když se jedna holčina prostě psychicky sekla a nemohla to odpádlovat pryč..:-( Naštěstí vše dobře dopadlo.

Nastala doba odjezdu z tábora, ale nějak se to nestihlo. Až později jsem se z vyprávění mamky dozvěděla, že jsme přijeli s ohromným zpožděním. A vysvětlení bylo poněkud kuriózní, vedoucí se spolu s řidičem večer opili, a tak se čekalo, až řidič vystřízliví..:-)

S takovými zážitky mi vodáctví vlezlo pod kůži a na dlouhou dobu tam zůstalo uvězněno a čekalo, až přijde ten správný čas. Potkala jsem přítele, dnes už manžela, který měl s vodáctvím větší zkušenosti než já, a tak jsme se občas spolu s kamarády sbalili a sjížděli Divokou Orlici od Kostelce nad Orlicí směr Třebechovice. Tyto výlety byly již spojeny s klasickým vodáckými proprietami, tedy s kolou a rumem, kolou a vínem či přivázanými basičkami piva. Zavzpomínám-li na některé humorné scénky, nemohu nejmenovat uplavanou (potopenou) plnou basu piv či vaření svařáku (z posledních vín) v kotlíků a nemalé upozornění, ať nikdo nechodí kolem, až samozřejmě došlo k jeho vylití.

Opravdu nezapomenutelným vodáckým zážitkem pro mě doposud bylo sjíždění Divoké Orlice, když se vypouští přehrada Pastviny tzv. Litický oblouk. Pokud někdo neví, co je to adrenalin, tak tady to zjistí..:-) Fotky během sjezdu se téměř nedají pořídit - prostě to tu trošku víc teče! Proto přikládám startovní fotografii. :-)

Na kanoi bych si tady po jedné zkušenosti ještě netroufla, takže doporučuji „dvouraft“ (viz foto). Vzhledem k proměnlivému počasí v období května, kdy se tato událost každoročně koná, doporučuji zajistit si neopren a hlavně neoprenové boty.

Dalšími vodáckými úlovky jsou pro mě Berounka a Vltava. Berounka je klidnější řeka s okouzlující přírodou. Nelze cestou nenavštívit legendární Ameriku a porozhlédnout se pod Karlštejnem.

Vltava víc teče a není zde nouze o jezy. Za povšimnutí stojí hrad Rožmberk a zámek Český Krumlov.

Na další vodácké úlovky teprve čekám. Nicméně už dnes vím, že moje dcerka na ten další úlovek už pojede s námi a doufám, že bude srdcem a duší aspoň z půlky taková vodačka jako je dnes mamka..:-)

Uživatelce Akucinka děkujeme za článek a připisujeme jí kredit 100 Kč.

Inzerce

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Vodácké výlety (Akucinka) - diskuze

 • jojo, na vodě je príma. ale je pravda, že mě se na tom nejvíc líbí, jak člověk sedí, popíjí a večer je přemístěný na jiným místě      navíc, já sama bych loď řídit nedokázala ani na stojaté vodě..ale naštěstí mám dobrýho zadáka 

  jinak, my byli prvně s malým na vodě, když mu bylo 11měsíců (na berounce na raftu, žádná divočina) a bylo to fajn, plulo se tak, aby spal, tedy chvilu dopoledne, chvilu odpoledne..a největší nehoda byla, když jsme nabrali zadem lodi vodu a jemu to z plínky vyplavilo ehmm..stolici       
  zuzka83   | 28.08.2012 09:39:52
  Reagovat | URL příspěvku
 • Paráda  . Zavzpomínala jsem na vodácký výlet se školou. Pro mě byl první a poslední, já nejsem zrovna šikovná na takové věci a žádného vodáka v okolí nemám. A taky jsme jeden den sjížděli Vltavu přes Krumlov. To jsem tam byla poprvý a zamilovala si ho  .
  Martina85   | 25.07.2012 18:13:49 | Reakcí: 2, poslední: 26.07.2012 06:47:28
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den,
Chtěla jsem se zeptat momentálně žiji v UK a zde i pracuji po dobu 2 let. Teď jsem v 7 týdnu těhotenství a chci se vracet zpět do ČR. Jakmile se vrátím do ČR chci se nahlásit na UP jelikož mě asi nikdo již nezamestna. Tak se chci zeptat Mám nárok na mateřskou dovolenou v ČR popřípadě co musím doložit za dokumenty abych na ni nárok měla?
Předem děkuji za odpověď
Aneta. L.

Dobrý den,

pojem mateřská dovolená (příp. rodičovská dovolená) se vztahuje k volnu poskytovanému zaměstnavatelem. Vás pravděpodobně zajímají ale peněžité dávky, ty se označují jako peněžitá pomoc v mateřství (PPM) a rodičovský příspěvek. Nárok na PPM se váže v České republice na účast na nemocenském pojištění. Je nutné splnit alespoň 270 dnů nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM (nastupuje se v období 6-8 týdnů před porodem) a zároveň nastoupit na PPM ze zaměstnání (příp. jako OSVČ, ale tam jsou i další podmínky) nebo v ochranné lhůtě.

Jelikož jste pracovala v UK, je v první řadě důležité, zda jste tam byla účastna příslušeného pojištění pro případ mateřství (tedy obdoby českého nemocenského pojištění), které by zakládalo nárok na peněžitou dávku v mateřství v UK. Pokud nebyla, pak Vám ani v ČR nárok na PPM nevznikne. Pokud jste v UK účastna pojištění byla, měla byste v první řadě zjistit, zda máte možnost čerpat tuto dávku z UK (zákony v UK bohužel neznám). Pokud taková možnost čerpání z UK není, ale byla jste účastna příslušného pojištění, tak za určitých podmínek je možné čerpat PPM v ČR. Je to možné v případě, že byste v ČR nastoupila do zaměstnání, ze kterého by bylo odváděno nemocenské pojištění. Pak by se Vám do potřebných 270 dnů započítalo i pojištění z UK. Informace o konkrétním postupu a potřebných formulářích dostanete na ČSSZ. Pokud už do práce v ČR nenastoupíte, tak existuje taky možnost vzniku nároku na PPM v ČR, ale za velmi specifických podmínek. Podstatné je, zda jste si po dobu práce v zahraničí zachovala tzv. centrum zájmu v ČR. Dále je podstatné, zda v zahraničí bylo splněno 270 dnů pojištění, zda se vejdete do ochranné lhůty a zda by Vám byla přiznaná podpora v nezaměstnanosti. Je to ale specifická situace a proto doporučuji si tyto a případné další podmínky ověřit na ČSSZ. Ohledně nároku na podporu a posuzování centra zájmu se můžete obrátit na úřad práce (call centrum +420 844 844 803).

Rodičovský příspěvek se čerpá po vyčerpání PPM nebo od narození dítěte, pokud ani jeden rodič PPM nečerpá. V rámci rodičovského příspěvku se posuzují jako společně posuzované osoby standardně děti a oba rodiče. Neuvádíte informace o otci dítěte, proto není možné konkrétně posoudit Váš nárok na rodičovský příspěvek v ČR. Pokud byste všichni měli v době podání žádosti trvalý pobyt v ČR a měli tady i skutečné bydliště (žili zde, pracovali apod.), tak byste nárok v ČR měli. Pokud je ale například otec cizinec pracující v zahraničí, tak je posuzování složitější a v takovém případě doporučuji se obrátit s dotazem na úřad práce.

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 12.10.2018, 17:54
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce