Rozdíl mezi výlety s autem a bez (Martina85)

Od začátku našeho vztahu s přítelem podnikáme hodně výletů a poznáváme krásy okolí i vzdálenějších koutů republiky. Dnes jsem se jako už několikrát předtím zamyslela nad tím, jak se naše výletování změnilo po pořízení auta. Když jsme spolu začínali, auto nebylo. Výlety se plánovaly většinou na dva až tři dny, aby to stálo kvůli cestě zato. Pro srovnání popíšu dva výlety, které od sebe dělil necelý rok. Rok, během kterého jsem otěhotněla a to byl rozhodující okamžik pro pořízení našeho plechového miláčka.
Koncem jara toho prvního roku jsme si naplánovali návštěvu města Telč. Zarezervovala jsem ubytování v soukromí přímo u náměstí, našla nejlepší spoje a když nastal volný pátek i sobota, vyrazili jsme. Cestovat autobusem mi nevadilo, však to netrvalo zas tak dlouho. Dojeli jsme do Telče, našli naše ubytování, dali si něco dobrého k obědu a pak vyrazili na procházku. Nejdřív po náměstí, to je mimochodem opravdu kouzelné, vůbec se nedivím, že je zapsáno na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Telč

Potom jsme prošli kolem zámku, který je vlastně taky přímo na náměstí. Jeho prohlídku jsme měli naplánovanou na dopoledne druhého dne. Pak do zámeckého parku a zase zpátky na náměstí. Všechno pěkně pomalu a v klidu, času bylo plno, není kam spěchat. Pak dobrá večeře, ještě procházka osvětleným náměstím a pak už do postele. Druhý den jsme si prohlédli zámek, který známe z nejedné pohádky, nevynechali jsme ani výstavu hraček od začátku 20.století a pak si sedli na zákusek do cukrárny. Bylo nám tak dobře, že se nám vůbec nechtělo už za pár hodin zpátky domů. Stačilo ale zavolat do práce a domluvit si volno, prodloužit ubytování a nic nám nebránilo užívat si tu pohodu ještě jeden den. Prohlédli jsme si muzeum strašidel a radniční věž, ale hlavně jsme se pořád procházeli po všech těch pěkných místech. A vůbec nám nevadilo, že kolem nich chodíme pořád dokola. Doteď si vybavím některé z obchůdků, protože jsme je stačili důvěrně prozkoumat.

Zámek

Necelý rok na to, zase zjara, jsme si naplánovali prodloužený víkend v Jeseníkách. Ubytování jsme měli tentokrát zajištěné v malé vesnici Karlovice, kousek od Vrbna pod Pradědem.

Praděd

Hned po ubytování a obědě v místní hospůdce jsme sedli do auta a vyjeli směr lázně Karlova studánka. Tam jsme zaparkovali, prošli se od spodního parkoviště k hornímu, ochutnali místní léčivý pramen a koupili suvenýr na poličku. Za dvě hodinky jsme popojeli o kousek dál k parkovišti pod Pradědem, odkud se už výš autem nedá, jedině autobusem. To jsme si rozmysleli a raději jeli dál do lázní Jeseník. Ovšem ty jsou tak do kopce, že se nám šlapat nechtělo a tak jsme vyjeli až nahoru a zaparkovali u Priessnitzova sanatoria.

sanatorium

Podívali jsme se dovnitř, obešli ho kolem dokola, pokochali se vyhlídkou a jeli zpátky do Karlovic. Druhý den jsme se vydali na Rejvíz. Bylo krásně, svítilo sluníčko, i když tady nahoře bylo pořád plno sněhu.

Rejviz

Příjemnou procházku krásnou krajinou jsme zakončili obědem.

Klášter

Po cestě zpátky jsme objevili ještě pěkný klášter schovaný v kopci v lesích a zajeli jsme si také zblízka prohlédnout sloupy větrné elektrárny. Ty jsou opravdu ohromující svou velikostí. Další den po cestě domů jsme se ještě stavili v olomoucké ZOO, to jsem si nemohla odpustit. Stihli jsme toho hodně a viděli plno zajímavých věcí.

Zoo

Možná to není až tak cítit jen z vyprávění, ale shrnula bych to asi tak, že ten první výlet se dá vyjádřit jediným slovem klid a ten druhý byl tak trochu ve znamení spěchu. Obojí bylo skvělé, takže bych nechtěla, aby to vyznělo jako stížnost, ale s autem jsme prostě zlenivěli. Výletů bylo s pořízením auta víc než dřív, přece jen je to daleko snazší. Ale občas se mi stejně zastesklo po takové té romantice. Možná to zní divně, ale mě opravdu přišlo romantické nastoupit ruku v ruce do toho autobusu nebo vlaku a nechat se unášet. Většinou jsem to já, kdo toho chce vidět co nejvíc a vše stihnout, ale to auto a snadný přesun z místa na místo k tomu prostě vybízí.

Samozřejmě mluvím o době před narozením malého. Teď s ním bych nechtěla cestovat hromadnou dopravou, protože s velkou taškou plnou věcí a kočárem by to bylo hodně složité. Ale stejně se tak trochu těším, až bude větší a kočár nebude potřeba. To sbalíme jen tak pár věcí do batůžku a vydáme se třeba vlakem za babičkou. Určitě se mu to bude líbit tak jako mně.

Uživatelce Martina85 děkujeme za článek a připisujeme jí kredit 100 Kč.

Inzerce

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Rozdíl mezi výlety s autem a bez (Martina85) - diskuze

Poradna

Příkrmy

| veronika001 | 21.01.2019, 16:02

Dobrý den paní doktorko, mám 5 měsíční miminko (převážně na umělém mléku) a od minulého týdne jsem začala s příkrmy. Mám na vás dotaz ohledně postupu a sestavení jídelníčku.Protože všude jsem se dočetla různé postupy a názory na to, jak začínat s příkrmy, tak se pokouším si jídelníček sestavit podle sebe,ale nevím,zda je můj postup správný. Moje lékařka mi doporučila,že mám na začátek zkusit 4-5 druhu zeleniny samostatně a až pak začít zeleninové směsi a pak přidat maso.Tady jsem se dočetla,že brokolice a květák není na začátek vhodné podávat také kvůli nadýmání,ale bohužel jinou zeleninu samostatně v příkrmech neprodávají (kromě dýně ) v první lžičce,nevím tedy zda mohu tento druh podat a nebo už mohu začít zeleninovou směsí,např.mrkev s bramborem,když už je mám vyzkoušené.Takže první den jsem začala dávat kupovanou mrkev ve skleničce,to snědl cca.2-3 lžičky,poté jsem dokrmila UM. Mrkev jsem mu dala ještě další 2 dny, to snědl o něco více,ale pořád ne celou skleničku,ani polovinu,tak jsem ho pak dokrmila mlékem.Na mrkev žádná reakce nebyla,tak jsem čtvrtý den zkusila uvařit bramboru s trochou UM a zase podávala asi dva dny. Nyní zkouším třetí druh zeleniny a to hrášek v první lžičce, i když vím,že je nadýmavý. Ráda bych vyzkoušela i tu brokolici,aby si na ni zvykl,když mu pak budu podávat zeleninové směsi. Množství zeleniny se mi moc nedaří navýšit, takže aby mi syn něco snědl tak mu vždy nabídnu příkrm a hned nechám zapít trochou mléka,tak nevím jestli to mohu takhle dělat,ale jedině tak mi něco sní. Po příkrmu mu dám napít ještě trochou kojenecké vody asi 50ml (jiné tekutiny ještě nedávám) a pak dokrmím mlékem,tak by mě zajímalo jestli mohu tento postup dodržovat,jestli to pro něj není zbytečně moc kombinací najednou. Nechávám mu pár minut odstup mezi příkrmem,vodou a mlékem, ale celé krmení tak trvá přes hodinu.Prosím o radu,zda je tento postup správný nebo si to mám rozvrhnout jinak a tu vodu nemusím nutně podávat po obědě,ale třeba dopoledne.Kaše zatím nedávám.Předem děkuji za Vaši odpověď

Dobrý den. Postup, jak píšete, může být. Každé dítě je individuální a jinak si zvyká na příkrmy. Všechna doporučení se uzpůsobují dítěti. Brokolici můžete zařadit. Pokud by mělo dítě problémy s určitou zeleninou, potom se doporučuje na 1 měsíc vysadit, poté opět zkusit.

Jsou děti, které příkrmy jí pěkně a bez problémů, jiné si zvykají pomalu, moc toho nesní, ale je třeba pomalu zvykat v malých množstvích, takže postupujte tak, jak jste zjistila, že je to pro vaše dítě nejlepší. Jen postupně nedávejte každé sousto zapíjet mlékem, po příkrmu můžete podat vodu, nebo mléko. Zeleninový příkrm podávejte místo polední dávky mléka, aby si dítě zvyklo na polední obědovou dávku a chuť.

Zeleninové příkrmy si postupně můžete vařit i sama, mají jinou chuť než skleničky a jsou pestřejší, možná to bude lépe chutnat.

Kupujte zeleninu v kamenném obchodě, nebo bio, dusičnanů se bát nemusíte.

Do 1 roku se nedoporučují papriky, kukuříce, houby, rajčata jen loupaná, cibule, česnek a porek postupně. 

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 08:57
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce