Moje výlety (jessynka)

V loni jsme nemohli jet nikam na dovolenou, protože mám doma dva pejsky (německý ovčáky), tak jsme jezdili jen na jednodenní výlety. Ne, že bychom pro naše psí miláčky neměli hlídání, moje sestra, která má také dva psy, by mi je určitě pohlídala. Ale já, ani manžel bychom bez nich týden, natož čtrnáct dní nevydrželi. Moc by se nám po nich stýskalo, takže bychom stejně z dovolené nic neměli. Proto jsme se rozhodli, že budeme jezdit jen po vlasti české po výletech. Příští rok, to už budou pejsci starší a doufám, že i rozumnější, a tak už budeme jezdit na dovolené i s nimi.

Loni jsme byli s pejsky a dětmi jen na týden na chatě a letos pojedeme znovu. Akorát musíme vybírat místa do vzdálenosti kolem 100 km, protože se celá rodina se psy do auta nevejdeme, a tak musíme jet nadvakrát. Navíc málokde ubytují dva vlčáky. Loni jsme ale kupodivu našli jednu chatu, kde to nebyl problém a kam zřejmě budeme jezdit už každoročně.

A jaká místa jsme navštívili? Jako první jsme na začátku července jeli na Domanín, kde zrovna moje sestra s rodinou, rodiče a další příbuzní trávili dovolenou. Jeli jsme se za nimi podívat na jeden den. Celý den jsme strávili u vody, potom jsme šli do lesa na houby, pár jich i našli a večer šli chlapi na ryby na Domanínský rybník. U rybníka jsme s nimi do noci poseděli, pak u chaty ugrilovali kapry a jeli domů.

Za dva dny na to jsme se vydali na další výlet, tentokrát směr Humpolec. Prohlídli jsme si krásnou zříceninu hradu Orlík u Humpolce a jeli dál na hrad Lipnice nad Sázavou. Hrad v Lipnici byl opravdu nádherný a zbylo nám ještě trochu času, tak jsme jeli ještě na hrad Ledeč. Tento nás ale trošku zklamal, zrovna na hradě probíhala rekonstrukce a byl celý obouchaný, dovnitř nás ani nepustili. Tak jsme koukli do mapy, co je ještě poblíž a zalíbila se nám přehradní nádrž Želívka. Jezdili jsme asi hodinu kolem a zjistili, že to k vodě nikudy nevede, dokonce ani navigačka nic nenašla. Až nám poradili místní cestu lesem. Procházka to byla nádherná a přehrada byla také moc pěkná.

Další náš výlet byl do Českého ráje, tentokrát na hrad Kost. Hrad byl moc pěkný, ale zrovna bylo 32 stupňů horko, tak jsme si neprošli údolí plakánek, což nás pak mrzelo. Z Kosti jsme jeli do Sobotky a Jilemnice a večer domů.

Dali jsme si jeden den oddych, protože výlet byl opravdu náročný a další den jsme opět vyrazili a to do Žďáru nad Sázavou a na Pilskou přehradu. Tam se nám také moc líbilo, hlavně okolí přehrady bylo moc krásné.

Poté jsme se další den vypravili na Velké Dářko u Škrdlovic. Jezdila jsem tam jako dítě, tak jsem si chtěla připomenout dětství. Už to tam ale není takové, jako to bývávalo za mého dětství. Ale to se změnilo asi všude, protože dnes už dovolená v ČR není moderní, každý jezdí jen do ciziny a kempy u nás zaostávají.

Když jsem o týden později měla opět den volna v práci, jeli jsme si prohlédnout město Vyškov na Moravě.

Když mi pak za další týden začal konečně druhý týden dovolené, domluvila jsem se zde, s jednou moc fajn kamarádkou jen z internetu, že se tentokrát vydám jejím směrem. Domluvily jsme si schůzku ve městečku Doksy. Myslela jsme si, že je to nějaká malá vesnička, tak že jí hned najdu a poznám. Bohužel jsme asi hodinu jezdili po Doksech a hledali nádraží, každý kolemjdoucí nás poslal jiným směrem a my tam bloudili. Naštěstí před odjezdem z domu, jsme si ještě soukromou zprávou poslaly telefonní číslo a dobře jsme udělali. Po telefonu jsme si vysvětlili, kde se nacházíme a do pár minutek jsem jí uviděla. Strávili jsme spolu celý den, a přestože nám pršelo, bylo nám krásně. Jako první jsme si prošly zmíněné město Doksy a pak jsme se společně vydaly na Máchovo jezero (na obrázku). Až jsme si jezero prohlédly, jeli jsme už společně naším autem na hrad Bezděz. Vyšlapaly náročný kopec po kamenech, ale stálo to za to, i když jsme byly celé promočené nejen od deště, ale i potu. Po prohlídce hradu jsme si spolu ještě zajely do Bělé pod Bezdězem na večeři a pak už jsme se bohužel musely rozloučit, kamarádka musela už jet domů.

Po tomto náročném dni jsme si opět dali den oddych doma a pak teprve vyrazili na další krásný celodenní výlet. Tentokrát s námi jeli sousedi, moc fajn starší lidé. Vyjeli jsme hodně brzy ráno na Zvíkov, ale po cestě uviděli v dáli hrad, tak jsme zastavili, protože jsme měli čas, všude na hradech otvírají až v 9 hodin a uviděli krásný hrad Kámen (na snímku níže). Celý jsme si ho prošli, především zahrada byla nádherná.

Pak jsme teprve jeli dál na Královský hrad Zvíkov (na obrázku). Hrad nás přímo uchvátil svojí krásou, i sousedi byli nadšení. Hned pod hradem bylo přístaviště lodí, tak jsme jeli na okružní plavbu po Orlické přehradě. Tu jsme si opravdu užili, od dětství jsme lodí nejeli.

Když jsme dopluli zpátky, nebylo ještě tolik hodin, abychom se vydali zpět domů, i když jsme to měli od domu asi 300 kilometrů, tak jsme si ještě zajeli na blízký krásný zámek Orlík (na obrázku). Po prohlídce zámku jsme si ještě prohlédli akvárium - výstavu sladkovodních ryb a mini zoo a prošli zahradu s pávy. Nad zámkem na nás ještě čekala výstava s ukázky dravých ptáků. Pak jsme se teprve vydali směrem k domovu. Asi v polovině cesty jsme zastavili v lese na wc a co jsme neviděli? Přímo bedlové království. Naplnili jsme kufr auta bedlemi a jeli dál.

Také jsme se vydali na hrad Veveří a festival Moravské hrady. Další den jsme jeli opět se sousedy a na Floru Olomouc. Na Floře jsme strávili celé dopoledne a pak ještě jeli na hrad Helfštýn (na obrázku). Tento hrad byl také moc pěkný, přímo nádherný.

Naším zatím posledním výletem byl opět Vyškov a návštěva ZOO parku a Dino parku. Do Dino parku jsme jeli přes celý Vyškov Dino vláčkem a tam viděli 3D kino. Samozřejmě tohle nebyl náš poslední výlet, byli jsme i na dalších, ale o tom zas až příště.

Uživatelce Jessynka děkujeme za článek a připisujeme jí kredit 100 Kč.

Inzerce

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Moje výlety (jessynka) - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Příkrmy

| veronika001 | 21.01.2019, 16:02

Dobrý den paní doktorko, mám 5 měsíční miminko (převážně na umělém mléku) a od minulého týdne jsem začala s příkrmy. Mám na vás dotaz ohledně postupu a sestavení jídelníčku.Protože všude jsem se dočetla různé postupy a názory na to, jak začínat s příkrmy, tak se pokouším si jídelníček sestavit podle sebe,ale nevím,zda je můj postup správný. Moje lékařka mi doporučila,že mám na začátek zkusit 4-5 druhu zeleniny samostatně a až pak začít zeleninové směsi a pak přidat maso.Tady jsem se dočetla,že brokolice a květák není na začátek vhodné podávat také kvůli nadýmání,ale bohužel jinou zeleninu samostatně v příkrmech neprodávají (kromě dýně ) v první lžičce,nevím tedy zda mohu tento druh podat a nebo už mohu začít zeleninovou směsí,např.mrkev s bramborem,když už je mám vyzkoušené.Takže první den jsem začala dávat kupovanou mrkev ve skleničce,to snědl cca.2-3 lžičky,poté jsem dokrmila UM. Mrkev jsem mu dala ještě další 2 dny, to snědl o něco více,ale pořád ne celou skleničku,ani polovinu,tak jsem ho pak dokrmila mlékem.Na mrkev žádná reakce nebyla,tak jsem čtvrtý den zkusila uvařit bramboru s trochou UM a zase podávala asi dva dny. Nyní zkouším třetí druh zeleniny a to hrášek v první lžičce, i když vím,že je nadýmavý. Ráda bych vyzkoušela i tu brokolici,aby si na ni zvykl,když mu pak budu podávat zeleninové směsi. Množství zeleniny se mi moc nedaří navýšit, takže aby mi syn něco snědl tak mu vždy nabídnu příkrm a hned nechám zapít trochou mléka,tak nevím jestli to mohu takhle dělat,ale jedině tak mi něco sní. Po příkrmu mu dám napít ještě trochou kojenecké vody asi 50ml (jiné tekutiny ještě nedávám) a pak dokrmím mlékem,tak by mě zajímalo jestli mohu tento postup dodržovat,jestli to pro něj není zbytečně moc kombinací najednou. Nechávám mu pár minut odstup mezi příkrmem,vodou a mlékem, ale celé krmení tak trvá přes hodinu.Prosím o radu,zda je tento postup správný nebo si to mám rozvrhnout jinak a tu vodu nemusím nutně podávat po obědě,ale třeba dopoledne.Kaše zatím nedávám.Předem děkuji za Vaši odpověď

Dobrý den. Postup, jak píšete, může být. Každé dítě je individuální a jinak si zvyká na příkrmy. Všechna doporučení se uzpůsobují dítěti. Brokolici můžete zařadit. Pokud by mělo dítě problémy s určitou zeleninou, potom se doporučuje na 1 měsíc vysadit, poté opět zkusit.

Jsou děti, které příkrmy jí pěkně a bez problémů, jiné si zvykají pomalu, moc toho nesní, ale je třeba pomalu zvykat v malých množstvích, takže postupujte tak, jak jste zjistila, že je to pro vaše dítě nejlepší. Jen postupně nedávejte každé sousto zapíjet mlékem, po příkrmu můžete podat vodu, nebo mléko. Zeleninový příkrm podávejte místo polední dávky mléka, aby si dítě zvyklo na polední obědovou dávku a chuť.

Zeleninové příkrmy si postupně můžete vařit i sama, mají jinou chuť než skleničky a jsou pestřejší, možná to bude lépe chutnat.

Kupujte zeleninu v kamenném obchodě, nebo bio, dusičnanů se bát nemusíte.

Do 1 roku se nedoporučují papriky, kukuříce, houby, rajčata jen loupaná, cibule, česnek a porek postupně. 

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 22.01.2019, 08:57
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce