Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mýty a pověry (Martina85)

Na toto téma mě přivedla příhoda z nedávné návštěvy u přítelových rodičů. Maminka se přítele ptala, kolik cukru chce do kávy a on odpověděl, že tři lžičky. To se maminka zhrozila, že tolik sladí a že z toho dostane cukrovku. Cukrovka nevzniká z množství snězeného cukru, ale jiných příčin, jenže je to docela vžitá pověra. Ale to samo o sobě by ještě nebylo úsměvné nebýt pokračování. Za chvíli si totiž jeho maminka navlhčila prst, namočila ho do moučkového cukru a dala olíznout synovi - několikrát. Když se přítel zeptal, proč tedy jemu cukr dává, tak mu bylo řečeno, že tak přece bude mít silné kosti. Já jsem tento mýtus neznala, ale přítel říkal, že jim jako dětem taky babička dávala cucat kostkový cukr právě proto, aby jim dobře rostly kosti. Nevím, jak toto vzniklo a na jakém základě. Nejvíc mě na tom ale pobavilo, jak se dva různé mýty o stejné věci dají použít najednou.

Určitě jste také slyšeli nepřeberné množství různých pověr a mýtů. Některé jsou dávno překonané a některým se věří pořád. Nebudu mluvit o klasických pověrách typu černá kočka přes cestu a pátek třináctého, na ty nevěřím a nikdy nebudu. Mě bavily spíš ty, co se nějak rozpoutaly se začátkem mého těhotenství a teď jsem si na ně vzpomněla. Divila jsem se tehdy, kolik lidí má zájem zjistit, na co mám největší chutě a podle toho věštit pohlaví mého očekávaného potomka. No kazila jsem jim to, jak se dalo. Sotva jsem měla pár dní děsnou chuť na čokoládu a okolí se radovalo z holčičky, čokolád jsem se přejedla a zase jsem byla schopná žít několik dní jen z řízků a maso, to je přece jasný chlapeček. Tak co si pak vybrat, že? Čáru přes rozpočet jsem jim udělala úplně ve třetím měsíci, kdy jsem snad několik týdnů nejedla skoro nic jiného než ovoce. Jakékoli a nejlíp na kila. Od té doby třeba nemůžu vidět hrozny, snědla jsem jich tenkrát každý večer tak dvě kila u televize a bylo mi z nich po pár dnech zle. Ale já si nemohla pomoct. No ale o ovoci se v té pověře nemluví. Stejně jsem jim vzala vítr z plachet definitivně už ve 13. týdnu, kdy nám na genetice pan doktor řekl, že prakticky není pochyb o tom, že to bude kluk. To mi pak všichni potvrzovali další oblíbenou pověrou a to tou, že holčičky krásu mamince berou a chlapečci dávají. No ale upřímně, i kdybych čekala holku, chtěla bych vidět někoho, kdo by ke mně přišel a do očí mi řekl: „Ty jsi čím dál škaredší, to bude určitě holka.“ Takže tohle bych jako bernou minci fakt nebrala. Nějakou dobu byl pak klid, dokud se mi pořádně nevylouplo břicho. To pak začalo poslední těhotenské kolo a to na téma tvar břicha. Komické bylo, když mi třeba jedna známá řekla, že mám břicho takové pěkně kulaté, takže se na ultrazvuku museli splést a bude to holčička. A pak přišla jiná a ta zas, jak je to břicho pořádně špičaté a že už podle toho je to opravdu jedině kluk. Já, ať jsem se dívala z jakéhokoli úhlu, viděla jsem prostě jen normální těhotenský pupík. A málem bych zapomněla na poslední tipovačku a to termín porodu podle toho, jak mi na pohled kleslo břicho. No netrefil se nikdo.

Pro mě osobně bylo rozčarováním zjištění, že ani s epidurálem není porod bezbolestný nebo aspoň ne tak hrozný. Bohužel na závěr mi epidurál znovu už dát nechtěli a tak to bolelo jako ….. no prostě šíleně. Ale přesto mi pomohl, jen ne tolik, jak jsem podle vyprávění jiných maminek čekala. Takže bezbolestný porod s epidurálem je opravdu jen mýtus.

Inzerce

Ještě v porodnici jsem se od návštěvy dozvěděla, že je malý nachlazený, protože kýchá. A měla bych ho tedy nejlíp ještě zakrýt asi i mou peřinou. Jak mě sestry na oddělení ujistily, tohle taky pravda není. Kýchání může mít různé příčiny. Když po pár týdnech přijela na návštěvu moje babička, pořád chtěla zavírat všechna okna, topení pouštět na plno a na malýho obléct nejmíň pět vrstev. Vždyť dítě potřebuje teplo a to co největší. Jak jsem se dočetla, dřív se to tak opravdu dělalo. Pokoj, kde miminko přebývalo, se vytápěl jako sauna a utěsnila se snad každá škvíra v okně. Mně to přijde jako nesmysl, vždyť v přetopené místnosti bez vzduchu musí být hrozně. Naše stálá teplota kolem 22 °C mi přišla tak akorát. O čerstvém vzduchu vedle rušné ulice se moc nedá mluvit, ale stejně lepší než nic. Pak taky ještě babička nemohla skousnout, že malýho nesvazuji do zavinovačky. Spal v ní prvních čtrnáct dní, ale pak se mu to přestalo líbit, tak jsem mu dala volnost a byl klid. Ale dítě prý musí být stažené, jinak si ublíží. A taky proto pořád pláče. No plakal, jen když měl hlad, ale to se babičce nezdálo. Holt starší generace, co má své zažité názory. Přítelova maminka nám zase často opakovala rozšířený mýtus o odstátých oušcích. Neustále nás napomínala, ať mu spravíme ouška, že si je ohýbá a děti se mu potom budou smát, až je bude mít odstáté. Tohle na to ale opravdu nemá vliv, odstáté uši jsou dány geneticky.

Momentálně je u nás aktuální téma stříhání vlásků a s tím je taky spojených několik mýtů. Malý má akorát rok a to už je prý čas ho konečně ostříhat, jak pořád opakuje přítel. Pravda, vlasů má dost a už i dlouhých, ale já jsem pořád proti. Jen ne kvůli pověrám, ale proto, že se mi líbí, jak je. Ale já sama jsem si už před pár měsíci chtěla ustřihnout pramínek vlasů na památku. Jen jsem se ale o tom v rodině zmínila, snesla se vlna kritiky. Prý do roka se vlásky stříhat nesmí, přináší to smůlu a dokonce bych tím synovi mohla i zkrátit život. No ne že bych se toho tak zalekla, ale pro jistotu jsem ten pramínek doteď neustřihla, co kdyby na tom přece jen něco bylo. Ale slyšela jsem i opačný extrém a to holit dítěti od malička hlavu strojkem na co nejmenší délku, je to prý zaručený recept na bohatou kštici. No hlavně je to nesmysl, jak mi vysvětlila moje kadeřnice. I tohle je dáno geneticky a holení to neovlivní.

Inzerce

Jistě bych si vzpomněla na další a další podobné větší či menší nesmysly. A každá z vás jich jistě také slyšela bezpočet. Je zvláštní, jak se jim daří i v dnešní moderní době přežívat a dokonce některým i sílit. I já určitě některým pověrám a mýtům věřím a třeba si to ani neuvědomuji, že je také šířím dál.

Uživatelce Martina85 děkujeme za článek a připisujeme jí kredit 100 Kč.

Inzerce
Inzerce

 

Inzerce
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Mýty a pověry (Martina85) - diskuze

 • jo, pověry jsou fakt supr :oD
  Buik   | 26.11.2012 07:49:21
  Reagovat | URL příspěvku
 • S tím leknutím jsem to slyšela taky. A přidám ještě jednu. Když jsem byla poprvé těhotná, zavěsila kolegyně z práce na nit svůj snubní prstýnek a držela mi ho nad břichem. Pokud se rozkýve do kruhu, bude to holka. Pokud se kýve ze strany na stranu, bude to kluk. Budiž pochválen UTZ 
  tygřímáma   | 24.11.2012 14:41:23 | Reakcí: 2, poslední: 25.11.2012 09:13:51
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 • no hezké :) Já ti přidám ještě jednu těhotenskou pověru - moje máma (!) mě několikrát varovala, že když se lehnu, nesmím si šahat na břicho, jinak bude dítě mít na tváři flek :) S tím tipováním pohlaví v břiše to u mě bylo podobné, ale mě teda všichni přesvědčovali, že to bude kluk (čekala jsem holčičku) a jedna kolegyně v práci mi dokonce řekla, že to je jasná holka, protože jsem "škaredší" :)

  A stříhání? Taky jsem dceři zkrátila život, když jsem ji vzala strojkem už v 5. měsících (ale ne celou hlavu, nechala jsem jí nahoře šišinku   ). No ale já si z těch pověr nic nedělám a jen se jim směju :)
  Gastrica   | 24.11.2012 10:11:24 | Reakcí: 2, poslední: 24.11.2012 10:46:41
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobry den,
chtela bych se zeptat ohlede menstruace kterou jsem dostala pred laparoskopickym zakrokem s mimodeloznim tehotenstvi. Zacala mi ten den kdy jsem sla na zakrok a trvala tak jak klasiky tech sedm dni muzu ji pocitat mezi prvni tri cykly po operci?

Dobrý den,

tohle zhodnotit takto v rámci internetové poradny nelze, při mimoděložním těhotenství často dochází ke krvácení, které si můžeme mylně vykládat jako menses. Jako menstruaci bych považovala krvácení, které nastane až po operaci.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 18.04.2024, 09:16
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×