Inzerce
Inzerce
Inzerce

Posedlá nebo pyšná matka? (Martina85)

„Jsi posedlá dokumentováním všeho kolem Kubíka", prohlásil můj přítel, když jsem mu četla témata této soutěže. Myslel to samozřejmě v legraci a taky jsme se tomu společně zasmáli. Ale já si na to vzpomněla večer, když jsem nemohla usnout a tak jsem se nad tím trochu zamyslela. A musím uznat, že má možná trochu pravdu.

Kubíkovi je půl roku a my máme v počítači asi dva tisíce jeho fotek. Každý záběr fotím totiž na několikrát, že potom vyberu ty nejlepší a zbytek vymažu. Ale copak to jde? Vždyť i ta malinko rozmazaná fotečka má své kouzlo. A hlavně se ten konkrétní okamžik nebude už nikdy opakovat, protože to moje miminko bude už o minutu, hodinu nebo celý den starší, tudíž bude všechno jinak. A já bych chtěla zachytit úplně každý moment a mít tak na něj památku, kdyby se mi nepodařil vrýt do paměti.
Vzpomínám si, jak probíhalo focení u nás doma, když jsem byla malá. To ještě digitální foťák byl pouhým snem, film byl drahý a vyvolání taky, takže se fotily jen výjimečné události jako Vánoce nebo narozeniny. Ale byla to vždycky sranda, než se všichni správně poskládali a pak jsme se museli na povel usmívat, aby to napoprvé vyšlo, protože druhý pokus nebyl. Já jsem tedy vážně vděčná tomu, kdo vymyslel digitál, můžu fotit a nepřemýšlet o tom.
Podobně jako s fotkami to mám i s krátkými videi. Tak například: snažím se zachytit jeho smích, ale když to Kubík uvidí, hned přestane. Podaří se mi to až na počtvrté. Jenže jak mám ty ostatní vymazat? To první nemůžu, tam sebou tak srandovně mrská. Ale na tom druhém zase zvedl ručičku a vypadá, jakoby mi mával, to taky nevymažu. A to třetí už vůbec ne, protože na mě krásně šibalsky mrká. Kdo rozhodne, který z těchto okamžiků nestojí za zdokumentování? No co, tak zase nechám všechny. Ještěže má ten náš počítač tak velkou kapacitu, i když tímhle tempem ho stejně brzy zahltím.
Samozřejmě mám i normální fotoalbum, kam dávám ty nejlepší snímky. Vybrala jsem si k Vánocům klasické album s papírovými listy, žádné plastové ohrádky. Baví mě nalepit si rožky, jak se mi zrovna hodí a vytvářet si tak každou stránku podle svých představ.
A jako poslední z fotek mám vytvořená videa na Hami stránkách a ty rozesílám všem příbuzným a kamarádkám, aby viděli, jak je ten náš chlapeček krásný a šikovný.
Moc jsem si přála knihu Mých prvních pět let, kam bych mohla zapisovat důležité události, tak jsem ji od přátel dostala ještě jako těhotná k narozeninám. Nemohla jsem se dočkat, až se Kubíček narodí a já budu moct zapsat první údaje - čas, míry, pocity. Pravidelně vyplňuji všechny zrovna aktuální kolonky a připisuji poznámky. Ale přišlo mi to málo, přece jen se tam nedá všechno rozepsat. A tak jsem Kubíčkovi začala vést deník, kam mu od narození zapisuji všechny důležité i méně podstatné zážitky a události „jeho slovy“. Tady se můžu vyřádit. Píšu, kde jsme byli na návštěvě, kdo přišel k nám, co jsme kde viděli, co se Kubíček naučil, jakou měl náladu. Takže skoro každý den je co zaznamenat. Nevím, jestli si to jednou bude chtít Kubík přečíst, ale určitě to bude pěkná vzpomínka pro mě, až se k tomu třeba za deset nebo dvacet let vrátím.


A pak schovávám všechny pro mě zásadní věci - pozitivní těhotenský test, kopii těhotenské knížky, lístky do kina, kde jsme byli s mužem den před porodem, pásek a cedulku z porodnice, pozvánku na Vítání občánků, náplast z prvního očkování, krabici od první kaše (to ještě přehodnotím a možná vystřihnu jen přední stranu, aby to bylo skladnější). Samozřejmě schovám první dudlík, až ho budu Kubulkovi měnit, a další takové věci. Mám také noviny ze dne, kdy se narodil a stránku s televizním programem toho dne. Časem to možná budu muset trochu probrat, protože takhle bych si za chvíli musela pronajmout nějaké skladiště. Ale teď se ještě nedokážu rozhodnout, co z toho bych mohla oželet.

Vím, že každý nový den přinese zase něco krásného, ale i tak je mi líto těch, co už jsou pryč a nevrátí se, a tak na ně chci mít aspoň spoustu vzpomínek. Řekla bych, že v tom ale určitě nejsem sama. Co myslíte, jsem posedlá nebo jen pyšná maminka?

Inzerce

Uživatelce Martina85 děkujeme za článek a připisujeme jí kredit 100 Kč..

Inzerce

Inzerce

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Posedlá nebo pyšná matka? (Martina85) - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • Tý jo - dobrý. Trochu posedlost to je, ale oceňuju tu pečlivost. Jsem zvědavá, jestli ti to vydrží.  
  nadule1   | 09.04.2012 21:26:35 | Reakcí: 2, poslední: 10.04.2012 07:56:51
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Díky. Deník chci vydržet psát aspoň do prvních narozenin. A to focení mě asi nepřejde nikdy  .
   Martina85   | 10.04.2012 07:04:12
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    Což o to, já taky fotím hodně... ale už chybí ten druhej krok - nechat ty fotky vyvolat, dát do alba a nějak to popsat... :)))
    Dětem jsem dělala fotoknihy - a to už mám taky skluz... prostě už není tolik času... Takže ti fandím, ať ti to celé vydrží.
    nadule1   | 10.04.2012 07:56:51
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, potřebovala bych radu ohledně syna. Jsou mu 2 roky a 8 měsíců. Byl kojen 7 měsíců. Už od malinka je na mě závislý. U babiček byl dohromady čtyřikrát přes noc, nejdříve plakal, pak už to zvládl bez breku, ale nešťastný. S jídlem se trápime cca od roka. Nechce jíst s nikým jiným než se mnou. Do teď mi odmítá jíst kousky. Takže doteď mu jídlo mačkám vidličkou, když cítí maso, hned ho vyplivuje. Myslela jsem, že to bude problém s kousky jako takovými, ale sušenky a to co mu chutná normálně sní, rozkouse. Celkově ho do jídla musíme nutit. Ovoce nechce vůbec, jí pouze kapsičky. Jogurty má rad, kakao a k večeři pouze chleba se žervé. Šunku, sýr taky odmítá. Jídlo se snažíme řešit různými doplňky stravy k navození chuti k jídlu. Věřím, že z toho vyroste. Teď v září nastupuje do školky a já doufám, že až uvidí ostatní děti, tak začne papat normálně. Více mě ale trápí ta závislost na mě. Je nešťastný i s manželem. Potřebovala bych poradit, jak ho to odnaučit. Před 8 měsíci jsem začala chodit na poloviční úvazek do práce, mysleli jsme, že se to zlepsi, když nebude furt se mnou. Ale je to stále stejně. Vždycky tu dobu přetrpi, pláče když odcházím. Neustále ho ubezpečuji, že se vrátím, že jdu jen do práce. Je vidět, že tomu rozumí, ale přesto se to nelepší, spíše naopak. Moc děkuji za jakoukoliv radu. Šafránková

Dobrý den, ohledně synovy stravy se poraďte s ošetřujícím lékařem. Pokud dítě prospívá, i když konzumuje jen určitá jídla, pak není důvod k obavám. S lékařem byste ale také měli konzultovat případné doplňky stravy, které dítěti dáváte. Ne všechny musí být pro takto malé dítě vhodné. Také by možná bylo dobré, aby lékař chlapci udělal krevní obraz, jestli mu opravdu nějaké živiny chybí, abyste mu nepodávali nadbytečné množství některých živin či vitamínů. Některé děti vykazují při jídle zvláštnosti, jedí jen určitá jídla a vybírají si. Není dobré dítě do jídla nutit a nutit jej k experimentování. Nová jídla však je dobré nabízet, v případě zájmu nechat ochutnat. Chutě dětí se mění a časem třeba syn může být ke zkoušení jiných jídel přístupnější. Zvláštnosti v jídle však ale také mohou vykazovat děti např. s poruchami autistického spektra, či děti hodně v jídle konzervativní. Mám příliš málo informací a váš syn je příliš malý. Ohledně pobytu bez vás nepíšete, kdo syna hlídá, když jste v práci. To že pláče, když odcházíte bývá u dětí normální. Je potřeba mu to citlivě vysvětlit na úrovni jeho chápání a vývoje. Dobu odchodu však neprodlužovat, dítě ani nadměrně nelitovat, nemazlit apod. Potom by si myslelo, že váš odchod je něco mimořádného a je důvod se bát. Takto malé dítě také nemá ještě vyvinutý pojem času, žije přítomností a myslí si proto, že odcházíte navždycky. Trošku mi z vašeho popisu připadá, že maličko chcete, aby na váš syn byl závislý, že vám to dává dojem výlučnosti a důležitosti. To vše dítě vycítí. Proč myslíte, že dobu bez vás protrpí. Žádné malé dítě se pokud je o něj dobře postaráno, má dobře rozvinuté citové vazby a navíc třeba už zná osobu, která jej hlídá, se celé čtyři hodiny určitě netrápí a také není důvod , aby bylo nešťastné. Nemohou to být spíše vaše domněnky? Zkuste chování a vývoj syna zkonzultovat s dětským klinickým psychologem. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | dnes, 06:20
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×