Inzerce
Inzerce
Inzerce

Hravá posedlost (Udunka)

Jak už jsem tu psala, každý rok s manželem jezdíme na dovolenou naVysočinu na Festival Fantazie. Nejoblíbenější částí festivalu pro nás i naše kamarády je herna deskových her, kde si účastníci festivalu mohou zapůjčit zdarma různé deskové či karetní hry a vyzkoušet si je. U nás se navíc stalo pravidlem, že si tam nakonec nějakou hru koupíme domů. Po pár letech se u nás nastřádala menší sbírka deskových her. Většinou si vybíráme ne zcela tradiční hry, ale najdou se u nás i hry klasické.

hry

V poslední době s kamarády asi nejčastěji hrajeme hru Pandemic. Mně osobně se na této hře nejvíc líbí to, že hráči nehrají proti sobě, ale kooperují. Stanete se na chvíli členy týmu, který se snaží na zemi vymítit rozbíhající se nákazy onemocnění, jako např. Tyfus či Antrax. Můžete se stát medikem, který rychle léčí již vypuklé onemocnění nebo výzkumníkem, který vynalézá léky nebo třeba dispečerem, který koordinuje pohyb ostatních. Cílem hry je vynalézt léky na všechny nemoci a vymýtit nemoci tak, aby se nerozšířily do pandemií.

Inzerce

pandemic

Princip hry spočívá v tom, že posunujete figurky po hracím plánu a snažíte se léčit nemoci v podobě různobarevných kostiček a současně se snažíte nasbírat kartičky měst, s jejichž pomocí vynalézáte léky. Hra se vám v tom snaží zabránit stále se rozlézajícími epidemiemi onemocnění. Na výběr je několik stupňů obtížnosti. Spoluhráči se mohou neomezeně domlouvat, radit si i si mohou za určitých podmínek vyměňovat kartičky. Je veliká zábava jak se lidé hrající tuto hru vžijí do situace. Kdyby někdo, kdo by nebyl zasvěcen do situace, poslouchal naše rozhovory typu: „No, leť do Limy, tam navzorkuj to svinstvo, vrať se do stanice a vynalezni lék, jinak to tady vycákne a bude po nás.“, musel by si myslet, že jsme nějací doktoři, a že to s naší planetou jde rychle z kopce. Ke hře jsme si již koupili i rozšíření, které například dává možnost jednomu z hráčů stát se bioteroristou a hrát proti ostatním a kazit jim jejich snahu o vymýcení nemocí.

Inzerce

pandemic

Další hra, kterou s oblibou hrajeme v hospodě nebo na nějaké párty je Time's up. Je to hra pro více hráčů, kteří se rozdělí do dvojic. Hráči si vyberou z krabice určený počet kartiček se známými osobnostmi a následně je jejich úkolem během časového limitu popsat osobnost kolegovi z dvojice tak, aby ji uhádl. Ve hře je 480 nejrozličnějších postav a osobností, včetně třeba pohádkových postaviček, takže když si je vyberete, můžete si hru zahrát i s dětmi. Hra se hraje na tři kola. V prvním kole hráči mohou postavu jakkoliv slovně popisovat, pouze nesmí použít jméno ani jeho část. V druhém se použije stejná sada kartiček jako v prvním, ale hráči už smí říci jen jedno slovo a zbytek dohrát pantomimou. Poslední kolo je největší švanda, protože v něm už se nemluví vůbec a předvádějte pantomimou třeba takového Lenina, Kurta Cobaina nebo třeba Krtečka. Nasmáli jsme se u této hry moc a moc. Zábava také byla, že v herně na festivalu bylo vždycky poznat, kdo hraje tuhle hru. Když někdo najednou vyskočil od stolu a začal divoce mávat rukama a nohama, přičemž ostatní se váleli na podlaze smíchy, bylo jasné, co hrají.

Inzerce

Hru Nalož a jeď jsme si na festivalu zahráli, ale nekoupili, což byla chyba, protože jsem ji pak sháněla po celé Plzni a nakonec koupila za dvojnásobek, než bych zaplatila na festivalu. Mému muži se totiž tak líbila, že jsem mu ji musela dát k narozeninám. Je to hra pro starší děti a dospělé. V této hře se snažíte co nejrychleji ukořistit nákladní auíčko a následně do něj naložit svůj náklad tak, aby vám žádné kostičky nezbyly nenaložené ani aby nezbylo volné místo na korbě. V první fázi si šestistěnnými kostkami naházíte počet kostiček, které budete muset naložit. Některé jsou malé, že zaberou na korbě prostor jednoho čtverečku, jiné pak zaberou i pět. Po té každý hráč dostane dvě autíčka. Na povel Nalož a jeď všichni autíčka otočí, rychle si je prohlédnou a musí vymyslet, kam se mu nejlépe vleze náklad a to autíčko ukořistit. Leckdy se semele o některé z autíček pořádná bitka. Pak nastává část, kdy se snažíte, co nejlépe svůj náklad naložit do části vyznačené na autíčku. Ve hře je velice důležitá schopnost prostorové představivosti a kdo ji nemá, tak nejspíš prohraje i kalhoty. Na konci kola každý musí zaplatit herními penězi za neodvezené zboží i za nevyužitý prostor na náklaďáčku. Ten kdo odvezl v daném kole nejlépe (zaplatil nejméně) dostane 10 penízků zpět. Prohraje ten, kdo přijde na mizinu a vyhraje ten, kdo má v tu chvíli nevíce penízků.

nalož

Inzerce

Takovou naší cestovní hrou, kterou taháme všude s sebou a podle toho už vypadá, je Bang! Je to prostorově úsporná karetní hra, ke které stále vycházejí různá rozšíření a obměny, takže hned tak nezevšední. Dá se zahrát ve vlaku, v hospodě, kdekoliv kde si můžete sednout a někam odkládat karty. V teto hře se šerif a bandité se snaží navzájem postřílet tím, že vykládají proti sobě karty. Hra není složitá a dokáže člověka pobavit i překvapit, například když hrajete zástupce šerifa a ten vás odpráskne, protože si myslí, že jste bandita a podobně.

bang

Takhle bych mohla pokračovat dál a dál, protože hry se hromadí a ne jen proto, že si je vozíme z festivalu, ale i díky příbuzným a kamarádům, kteří nás jimi obdarovávají. Bohužel jsme momentálně ve stavu, že máme samé hry pro dospělé a starší děti, které jsou nezřídka pro malé děti téměř smrtelné. V budoucnu nás tedy čeká nakupování her, které s námi bude moci hrát naše malá dcerka.

Uživatelce Udunka děkujeme za článek a připisujeme jí kredit 100 Kč.

Inzerce

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Hravá posedlost (Udunka) - diskuze

Poradna

Dobrý den přeji. Jsem 6+6 tt dle menstruace. Dnes jsem byla na kontrolním ultrazvuku u svého gynekologa. Ten však neviděl bijící srdíčko. Chtěl se ujistit a tak mě poslal na sono do nemocnice. Tam paní doktorka též řekla, že srdíčko nevidí. Teď mám týden počkat a poté dojít na další kontrolu. Vím, že nejste vědma, ale chci se spíš zeptat, zda je možné, že by srdíčko ještě během těchto dní začalo bít? Že by ještě srdeční akce nemusela bit třeba i viditelná.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

datace dle menstruace nemusí být zcela přesná, k oplodnění mohlo dojít v pozdější fázi menstruačního cyklu a může se stát, že těhotenství je ve fázi, kdy ještě zcela bezpečně srdeční akce nemusí být vidět. Určitě je nutné vyčkat kontrolního ultrazvuku s odstupem.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 06.12.2023, 16:40
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×