Inzerce
Inzerce

Hravá posedlost (Udunka)

Jak už jsem tu psala, každý rok s manželem jezdíme na dovolenou naVysočinu na Festival Fantazie. Nejoblíbenější částí festivalu pro nás i naše kamarády je herna deskových her, kde si účastníci festivalu mohou zapůjčit zdarma různé deskové či karetní hry a vyzkoušet si je. U nás se navíc stalo pravidlem, že si tam nakonec nějakou hru koupíme domů. Po pár letech se u nás nastřádala menší sbírka deskových her. Většinou si vybíráme ne zcela tradiční hry, ale najdou se u nás i hry klasické.

hry

V poslední době s kamarády asi nejčastěji hrajeme hru Pandemic. Mně osobně se na této hře nejvíc líbí to, že hráči nehrají proti sobě, ale kooperují. Stanete se na chvíli členy týmu, který se snaží na zemi vymítit rozbíhající se nákazy onemocnění, jako např. Tyfus či Antrax. Můžete se stát medikem, který rychle léčí již vypuklé onemocnění nebo výzkumníkem, který vynalézá léky nebo třeba dispečerem, který koordinuje pohyb ostatních. Cílem hry je vynalézt léky na všechny nemoci a vymýtit nemoci tak, aby se nerozšířily do pandemií.

Inzerce

pandemic

Princip hry spočívá v tom, že posunujete figurky po hracím plánu a snažíte se léčit nemoci v podobě různobarevných kostiček a současně se snažíte nasbírat kartičky měst, s jejichž pomocí vynalézáte léky. Hra se vám v tom snaží zabránit stále se rozlézajícími epidemiemi onemocnění. Na výběr je několik stupňů obtížnosti. Spoluhráči se mohou neomezeně domlouvat, radit si i si mohou za určitých podmínek vyměňovat kartičky. Je veliká zábava jak se lidé hrající tuto hru vžijí do situace. Kdyby někdo, kdo by nebyl zasvěcen do situace, poslouchal naše rozhovory typu: „No, leť do Limy, tam navzorkuj to svinstvo, vrať se do stanice a vynalezni lék, jinak to tady vycákne a bude po nás.“, musel by si myslet, že jsme nějací doktoři, a že to s naší planetou jde rychle z kopce. Ke hře jsme si již koupili i rozšíření, které například dává možnost jednomu z hráčů stát se bioteroristou a hrát proti ostatním a kazit jim jejich snahu o vymýcení nemocí.

Inzerce

pandemic

Další hra, kterou s oblibou hrajeme v hospodě nebo na nějaké párty je Time's up. Je to hra pro více hráčů, kteří se rozdělí do dvojic. Hráči si vyberou z krabice určený počet kartiček se známými osobnostmi a následně je jejich úkolem během časového limitu popsat osobnost kolegovi z dvojice tak, aby ji uhádl. Ve hře je 480 nejrozličnějších postav a osobností, včetně třeba pohádkových postaviček, takže když si je vyberete, můžete si hru zahrát i s dětmi. Hra se hraje na tři kola. V prvním kole hráči mohou postavu jakkoliv slovně popisovat, pouze nesmí použít jméno ani jeho část. V druhém se použije stejná sada kartiček jako v prvním, ale hráči už smí říci jen jedno slovo a zbytek dohrát pantomimou. Poslední kolo je největší švanda, protože v něm už se nemluví vůbec a předvádějte pantomimou třeba takového Lenina, Kurta Cobaina nebo třeba Krtečka. Nasmáli jsme se u této hry moc a moc. Zábava také byla, že v herně na festivalu bylo vždycky poznat, kdo hraje tuhle hru. Když někdo najednou vyskočil od stolu a začal divoce mávat rukama a nohama, přičemž ostatní se váleli na podlaze smíchy, bylo jasné, co hrají.

Inzerce

Hru Nalož a jeď jsme si na festivalu zahráli, ale nekoupili, což byla chyba, protože jsem ji pak sháněla po celé Plzni a nakonec koupila za dvojnásobek, než bych zaplatila na festivalu. Mému muži se totiž tak líbila, že jsem mu ji musela dát k narozeninám. Je to hra pro starší děti a dospělé. V této hře se snažíte co nejrychleji ukořistit nákladní auíčko a následně do něj naložit svůj náklad tak, aby vám žádné kostičky nezbyly nenaložené ani aby nezbylo volné místo na korbě. V první fázi si šestistěnnými kostkami naházíte počet kostiček, které budete muset naložit. Některé jsou malé, že zaberou na korbě prostor jednoho čtverečku, jiné pak zaberou i pět. Po té každý hráč dostane dvě autíčka. Na povel Nalož a jeď všichni autíčka otočí, rychle si je prohlédnou a musí vymyslet, kam se mu nejlépe vleze náklad a to autíčko ukořistit. Leckdy se semele o některé z autíček pořádná bitka. Pak nastává část, kdy se snažíte, co nejlépe svůj náklad naložit do části vyznačené na autíčku. Ve hře je velice důležitá schopnost prostorové představivosti a kdo ji nemá, tak nejspíš prohraje i kalhoty. Na konci kola každý musí zaplatit herními penězi za neodvezené zboží i za nevyužitý prostor na náklaďáčku. Ten kdo odvezl v daném kole nejlépe (zaplatil nejméně) dostane 10 penízků zpět. Prohraje ten, kdo přijde na mizinu a vyhraje ten, kdo má v tu chvíli nevíce penízků.

nalož

Inzerce

Takovou naší cestovní hrou, kterou taháme všude s sebou a podle toho už vypadá, je Bang! Je to prostorově úsporná karetní hra, ke které stále vycházejí různá rozšíření a obměny, takže hned tak nezevšední. Dá se zahrát ve vlaku, v hospodě, kdekoliv kde si můžete sednout a někam odkládat karty. V teto hře se šerif a bandité se snaží navzájem postřílet tím, že vykládají proti sobě karty. Hra není složitá a dokáže člověka pobavit i překvapit, například když hrajete zástupce šerifa a ten vás odpráskne, protože si myslí, že jste bandita a podobně.

bang

Takhle bych mohla pokračovat dál a dál, protože hry se hromadí a ne jen proto, že si je vozíme z festivalu, ale i díky příbuzným a kamarádům, kteří nás jimi obdarovávají. Bohužel jsme momentálně ve stavu, že máme samé hry pro dospělé a starší děti, které jsou nezřídka pro malé děti téměř smrtelné. V budoucnu nás tedy čeká nakupování her, které s námi bude moci hrát naše malá dcerka.

Uživatelce Udunka děkujeme za článek a připisujeme jí kredit 100 Kč.

Inzerce

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Hravá posedlost (Udunka) - diskuze

Poradna

Dobrý den, prosila bych o radu mám nepravidelně cykly rozmezí 31-50 ovulaci mám 20 dní od poslední menstruace. Poslední menstruace byla 17.3. 4.4 byl na ultrazvuku vidět folikul nebylo řečeno kolik měřil nic jen že tam je 7.4 pozitivní ovulační test Atén den i pohlavní styk dne 9.4 jsem byla znova na gynekologii a bylo mi řečeno že ovulace probíhá byla vidět tekutina. Dne 19.4 slabý zašpinění předpokládám že nidace když 20.4 byl pozitivní těhotenský test. Dne 22.4 jsem byla na krvy jako samoplatce to bylo 40.33 dne na pohotovosti dne 28.4 jsem začala špinit hnědé nebylo ani na vložku gestační váček odpovídal 5 týdnů ale nikdo se neptal zda je menstruace pravidelná. Podle mých výpočtu když byla ovulace 7.4 s 20 denim zpožděním tak můj výpočet je že jsem byla 3+1 dne 30.4 kontrola u gynekologa tam též odpovídal váček 5tydnu ale zase se nikdo neptal zda je pravidelná nebo kdy byla ovulace nebo jestli ovulace není zpožděná .pak další špinění ale červená krev bylo
na pohotovosti dne 5.5 podle ultrazvuku byl váček 5+5 takže povyrostl podle mě byl stále úroveň kolem 4 týdne ale byl bez žloutkového váčku dne 15.5 byly kontrola u me gynekoložky a ultrazvuk odpovídal stále 5+ byla jsem poslána na kontrolu do nemocnice za je to na revizi 15.5 na pohotovosti váček údajně 6+2 ale stále bez plodů a bez žloutkového váčku ale nikdo nepočítal to že můžu mít nepravidelnou menstruaci nebo ovulaci o 20 dní od poslední menstruace .moje otázka zní jít na revizi nebo počkat jestli se ještě objevy nikdo nebral ani krev na hcg takže se neví hodnota mohly už od začátku váček blbě změřit. Podle ultrazvuku Nebo tím že mám nepravidelný cykly tak by se neshodovaly s datem menstruace a nepočítá se pak to podle ultrazvuku jinak než u běžné pravidelně menstruace a ovulace co je pak v půlce cyklu jen nechci jít na potrat zbytečně chci mít jistotu že jsem udělala vše revize dne 24.5 děkuji za odpověď

Dobrý den,

takto se to obtížně posuzuje, nicméně před provedením revize by stejně měl být proveden ještě kontrolní ultrazvuk, takže pokud tam nebudou již bezpečně patrné embryonální struktury, tak těhotenství prosperující s největší pravděpodobností není a revize je v takovém případě potenciálně na místě, o všem ale rozhodujete s lékařem, který Vás má možnost vyšetřit, nikoliv v rámci internetové poradny.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 18.05.2024, 16:41
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×