Inzerce
Inzerce
Inzerce

Vánoční snění (Lucie73) 

Tak a je to zase tady, Vánoce se přiblížily skoro na dosah a mě se zase víc a víc vybavuje moje krásné dětství o Vánocích.

Vzpomínám na Vánoce, které se sice odehrávaly v 70.- 80. letech, ale i přesto, že to byla doba těžká hlavně pro naše rodiče, byly opravdu krásné.

Už celý měsíc před nimi bylo ve vzduchu cítit to tajemno, maminka se zavírala do ložnice a něco tam dlouho štrachala a my děti tušily překvapení a hořely zvědavostí a hlavně nedočkavostí.

Tehdy v prosincových dnech už býval sníh, no možná nebýval, a já si to jen myslím, protože na dětství skoro každý vzpomíná jen v dobrém. Jsou zapomenuty všechny křivdy a smutky a s úsměvem si vybavujeme ty nejhezčí vzpomínky.

Jedna ze vzpomínek je určitě ta, že se celá škola i školka připravovala na dny předvánoční i vánoční a pořádala besídky, malovaly jsme rodičům přání, lepily do nich vánoční stromečky a nesmělým rukopisem přály šťastné a veselé Vánoce. Ve školách se na besídce ozdobil stromeček a dávaly jsme si dárky. Byly to hlouposti, ale tak milé, že je mi až někdy teskno, že se na tohle už docela zapomnělo.

svícen

Poslední den školy se na tabuli psala barevnou křídou památná věta:
Vánoce jsou svátky klidu, nezkoušejte naší třídu.
A učitelky většinou podlehly vánoční atmosféře a opravdu nás nezkoušely.

Celý prosincový měsíc jsme ale také usilovně sháněly dárky pro naše nejbližší. Pro maminku voňavku se živými květy nebo Fialky. Kdo pamatuje se určitě teď pousmál. Byla to vůně, na kterou se nezapomíná. Ale maminky každý rok tak nádherně jásaly po rozbalení „dalších“ voňavek, že se tomu prostě nedalo odolat.
Tatínkové dostávaly knihu detektivek, která se prodávala v každém tabáku, nebo taky sbírku známek a když bylo víc peněz, tak to byl barbus nebo štětka na holení.
Mladší generace asi netuší, co taková štětka na holení je. O lehkou dívku, která holila pány, se ale nejedná.

Spousta dárků ale přímo lákala, aby si je člověk nadělil pod stromeček sám a tak jsme s přilepenými nosy na výlohách pozorovaly ty úžasné hračky, které se odrážely v odlesku vánočních koulí a nechtělo se nám domů.

Vzpomínám hodně i na každodenní sáňkování na blízkém kopci, kde jsme jezdily až do úplné tmy a pak celí promáčení s bobama na šňůře pomalu odcházely do tepla svých domovů.

Tam už se peklo vánoční cukroví. Maminky v zástěrkách od vanilkového cukru vyráběly takové dobroty, že by jsme to nejradši snědly hned první večer, ale druhý den ráno krabice záhadně zmizely do nám neznámých míst a objevily se až na Štědrý den.

Vůbec jsme hodně času trávily venku i na Vánoce, ač bylo v televizi hodně pohádek, zdaleka to nebylo jako dnes, kdy se člověk od televizí nemusí ani hnout protože jedna pohádka střídá druhou. Shlédly jsme klasiku počínaje Popelkou a konče Mrazíkem a zase uháněly na sníh, který tak báječně chroupal, když se na něj došláplo.

Inzerce

kapr

Ve vanách plavali kapři, na stolech zářily úžasné kulaté pomeranče ze zemí, o jakých jsme neměly ani potuchy, jak to tam může vypadat, ale záviděly jsme dětem, které banánů a pomerančů měly dostatek. Žádný nebyl kyselý, ani jeden, přísahám, byly jako z medu a banány voněly tak zvláštně cizokrajně, až se tajil dech.

Maminka rozkrojila jablíčko a taky nám jedno dala, abychom zahnaly nudu a ozdobily ho hřebíčkem, skořicí a badyánem a spolu se svíčkou prozářily už nazdobený stůl.

Inzerce

stromek

A večer po večeři, kdy tátové ještě obírali poslední kostičky, my už nedočkavě postávaly u dveří, za kterými na nás čekal stromeček a pod ním už od rána ležely ty dva balíčky pro mámu a tátu a možná.........i něco pro nás.

Zacinkal zvoneček a pokojem se roznesla vůně jehličí, zapálených opravdických svíček a prskavek a v našich očích zářilo štěstí. JEŽÍŠEK OPRAVDU PŘILETĚL.

Inzerce

svítící stromek

Uživatelce Lucie73 děkujeme za článek a připisujeme jí kredit 100 Kč.

Inzerce
Inzerce

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Vánoční snění (Lucie73) - diskuze

 • Teď jsi mi navodila tu pravou vánoční náladu   Ty drobnosti jsou na Vánocích nejkrásnější a člověk na ně vzpomíná celý život.
  Dana S   | 01.12.2012 17:09:59
  Reagovat | URL příspěvku
 • Nějak jsem se začala víc těšit na letošní Vánoce! Trocha melancholie, ale moc hezké!
  spinisek   | 23.11.2012 22:39:28
  Reagovat | URL příspěvku
 • Moc hezké
  Až mám zimomriavky.Já si taky pamatuju sníh o vánocích
  nathalis   | 17.11.2012 13:53:27
  Reagovat | URL příspěvku
 • moc hezké počteníčko   my jako děti moc dárky nekupovali, zeto se vyrábělo - chňapka na vaření, polštář vyšívaný křížkovým stehem, korálky na krk, rámečky na fotky...   bylo to moc hezké a to těšení třeba na mísu s exotickým ovocem mi chybí  
  jezurka   | 17.11.2012 11:59:27
  Reagovat | URL příspěvku
 • barbus        ten byl super,my muselijeste zpivat koledy,posilat svicky v orechu a spoustu dalsich zbytecnosti a sedet u stolu a sedet a byla to veznost nez zacinkal zvonecek
  Liberte   | 15.11.2012 16:25:03
  Reagovat | URL příspěvku
 • Taky jsem se vrátila do dětství. Nádhera! 
  Evulik25   | 15.11.2012 15:16:44
  Reagovat | URL příspěvku
 • Lucko, naprosto dokonale napsané. Jako bys byla i u nás před mnoha lety. Až mi naskočila husí kůže. Vrátila jsem se do dětství. Díky moc 
  tygřímáma   | 15.11.2012 10:02:59
  Reagovat | URL příspěvku
 • Až mi naskočila husí kůže.Nádhera.
  Honafa   | 15.11.2012 09:42:10
  Reagovat | URL příspěvku
 • moc hezký asi tak nějak to u nás probíhalo taky a já si pamatuju že sme se segrou nikdy nešmejdily,jak se jiný děti vychloubaly co našly nás to nikdy nelákalo,naopak měla sem a mám ráda překvapení 
  Gigi   | 15.11.2012 08:25:03
  Reagovat | URL příspěvku
 • Až si mi vehnala slzy do očí.  
  Meridene   | 15.11.2012 08:07:09
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Nárok na porodné

| Janice78 | 19.02.2020, 13:46

Dobrý den,
ráda bych se na Vás obrátila s dotazem či pomocí ve věci zamítnutého nároku na porodné.
Jsem samoživitelka, OSVČ.
Dotaz, proč nedosáhnu na porodné jsem zaslala úředníkovi, který mou žádost vyřizoval na jeho email i do datové schránky. Níže zasílám svůj dotaz a jeho odpověď. Nechápu ale, proč po mě chtěl úředník dokládat i zálohy z pssz a ze zdravotní pojišťovny pro účely zjištění nároku na porodné, když se ve finále odkazuje na odstavec ze zákona, kde vycházejí z průměru a ne z mých skutečných příjmů.
Z jakého důvodu se neřídili odstavcem 4?
(4) Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost, započítává se jí jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu za každý měsíc

a) jedna dvanáctina příjmů uvedených v daňovém přiznání za kalendářní rok, který bezprostředně předchází kalendářnímu roku, do něhož spadá počátek období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku, a to bez ohledu na to, kolik měsíců osoba ve zdaňovacím období samostatnou výdělečnou činnost vykonávala a zda tato činnost byla ve zdaňovacím období vykonávána jako činnost hlavní či vedlejší, nebo
b) jedna dvanáctina příjmů, jde-li o příjmy podléhající dani z příjmů stanovenou paušální částkou, ze kterých byla stanovena daň paušální částkou, není-li dále stanoveno jinak.

Zde zasílám emailovou komunikaci
Dobrý den,

odkazuji Vás na ustanovení § 5 odst. 5 písm. a) zákona č. 117/1995 Sb. o státní sociální podpoře:

„Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní činnost, započítává se jí však jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu vždy nejméně částka 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství.“

a odst. 7)

„Částka průměrné měsíční mzdy se zjišťuje za kalendářní rok předcházející období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku a vyhlašuje ji Ministerstvo práce a sociálních věcí ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv sdělením podle průměrné mzdy v národním hospodářství vyhlášené Českým statistickým úřadem, s tím, že tuto částku zaokrouhluje na celé stokoruny dolů.“

Více Vám již sdělit nemohu. Proti vyrozumění se neodvoláváte, odvolání je proti rozhodnutí. Vyrozumění je pro Vás možnost se písemně nebo osobně vyjádřit, vyjádření e-mailem není považováno za písemnou formu, protože e-mail není opatřený elektronickým podpisem, a vysvětlení Vám poskytuji pouze jako odpověď na dotaz. Vzhledem k tomu, že jste s dítětem sama, pak hranice příjmů, pod které se musíte dostat, je velmi nízká a díky tomu nárok pak podle platných ustanovení zákona nevzniká.

Považuji tuto odpověď za dostačující a dále na případné e-maily nemohu odpovídat, mám zde dalších 500 žádostí o dávky, které čekají na zpracování.

S přáním hezkého dne,

cid:image001.png@01D5B035.29F5AF60

Lukáš Marek
Odborný referent – pracovník SSP a dávek PP pro správní obvod Praha 15 a 22
E: lukas.marek@uradprace.cz

Úřad práce ČR – Kontaktní pracoviště Praha 10
Vršovická 1429/68
Vršovice
101 00 Praha 101

Datová schránka: w7aznwp
http://www.uradprace.cz

From: Jana Dlouhá <D.Jana@seznam.cz>
Sent: Tuesday, February 18, 2020 4:57 PM
To: Marek Lukáš (UPA-ABJ) <lukas.marek@uradprace.cz>
Subject: Porodné, spis.zn.2730-20-AB

Dobrý den, pane Marku,

na základě Vašeho vyrozumění ohledně možného nároku na porodné bych se chtěla touto cestou
odvolat a požádat o vysvětlení, jak jste k finální příjmové částce 14700Kč dospěl.
Dle DAP za rok 2017, z kterého se má nárok vypočítávat byl základ daně 153.070,-Kč,
což je po vydělení 12, měsíční příjmová částka 12755,80 Kč
Jiné příjmy jsem v tomto roce neměla. Není mi tedy známo, jak jste k výsledné částce dospěl
a žádám tedy o vysvětlení

Předem děkuji

S pozdravem

Dlouhá J.


Neobtěžovala bych Vás s tímto dotazem, ale podle pana Marka je jeho odpověď dostačující a už se k ní zřejmě nehodlá vyjadřovat. Proto zkouším Vás, zda by jste byli ochotni mi danou záležitost vysvětlit, případně pomohli s odvoláním a přezkumem jejich výsledku

Předem velice děkuji

S pozdravem

Jana Dlouhá

Dobrý den,

postup úřadu je v souladu se zákonem. Pokud jste v rozhodném období vykonávala samostatnou výdělečnou činnost, zjišťují se příjmy podle § 5 odst. 4). Pokud se ale jedná o hlavní činnost a jsou takto zjištěné příjmy nízké, tedy nedosahují nejméně 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, započítává se místo Vašich skutečných příjmů právě těchto 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, tak jak to uvádí § 5 odst. 5) a související odst. 7). Pokud byste vykonávala samostatnou výdělečnou činnost v rozhodném období, ale v předchozím zdaňovacím období byste ji nevykonávala, postupovalo by se podle odst. 6).

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 21.02.2020, 09:54
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce