Inzerce
Inzerce
Inzerce

1. Bára maminka

Rozhovor byl pořízen v září 2013

Myslela byste si dříve, že dnes budete vychovávat 3 děti?

Ne, to mě opravdu nenapadlo. Věděla jsem, že děti chci. Počítala jsem ale vždy do dvou. o))) Ale co bych já pro lásku neudělala. Věřím, že kdybych byla o pár let mladší, máme s Pavlem ještě minimálně další dvě.o)))

Inzerce

Jaký je vlastně věk Vašich slečen?

Lily je 12 a půl. Violetce 6 let a Sophince 4 roky.

Inzerce

Přijde mi, že jste si dávala záležet na výběru jmen, je to pravda? Co bylo klíčem k jednotlivým jménům?

Jméno Lily mi celé těhotenství znělo v hlavě. Pamatuji si ho z amerického muzikálu, který jsem viděla jako malá. Violetka na jedné fotce z ultrazvuku držela ručičky jako by hrála na housle. Takže Viola – a malé housličky Violetka. A Sophia je moudrá. Všechna jména jsem nechávala propočítat u numeroložky.

Inzerce

Dokonce jste si sama změnila i to svoje, proč?

Právě kvůli číslům. Věřím na numerologii a jiné přírodní vědy.o)

Inzerce

Jak dlouho jste s dětmi byla na mateřské? Nesetkávala jste se díky tomu zvláště v ambiciózní Praze s podivem kolegyň nebo ostatních matek?

Já nejsem na klasické mateřské. Během času, co se dětem věnuji, jsem si vždy našla čas i na svou práci. Ale samozřejmě, že nemůžu a ani nechci pracovat na plný úvazek jako kdysi. Nemám děti proto, abych je předala chůvám. Také nemusím a to je velké štěstí. Mám muže, který se o nás postará. Věřím, že je hodně maminek, které by byly rády víc s dětmi, ale nemohou si to dovolit. A jak to vnímají jiní, nevím a ani mě to moc nezajímá. Přijde čas, kdy už mě dcery nebudou potřebovat tolik a já se vrhu i na jiné aktivity. Myslím, že už pomalu ten čas nastává. Začínají být rozumné a samostatné.o))

Báro, jak jste prožívala jednotlivá těhotenství? Zajímala jste se nějak o problematiku, chodila na dnes velmi populární předporodní kurzy?

První těhotenství jsem byla jako v extázi, moc jsem to prožívala, četla jsem všechny knihy, pouštěla miminku hudbu, relaxovala a podobně. Byla jsem i na předporodním kurzu. Bohužel jsem měla komplikace a nemohla jsem rodit normálně. Ale byla jsem plná energie. Bylo mi teprve třicet, a tak všechno šlo lehce. Druhé těhotenství přišlo o šest let později a také to ještě šlo bez problémů. Knihy jsem pročítala hlavně kvůli Pavlovi a společně jsme prožívali velké štěstí. Sophinka přišla příliš brzy po Violetce, sotva jsem přestala kojit a hned jsem otěhotněla. Rodila jsem ve 39 letech. To už bylo náročné. Tělo začalo protestovat. Také třetí císařský řez není legrace. Ale jsem šťastná, že vše dobře dopadlo, máme ji!!!!

Rodila jste vždy ve stejné porodnici? Jak hodnotíte péči v porodnici?

Všechny dcery jsem rodila v Podolské porodnici a na pana doktora Drahoňovského nedám dopustit. Byl úžasný.

Byli tatínci u porodů? Jak to vnímali?

Díky dnešním možnostem mohl být Pavel i Lily tatínek u porodu, přestože jsem rodila císařským řezem. Byl to zázrak a krása. Pavel má navíc velký smysl pro humor, a tak mi byl nejen oporou, ale i se zelenou rouškou přes pusu jsme se hodně nasmáli.

Pomáhali tatínci s péčí o miminka?
Ano. Oba.

Jaký jste typ rodiče? Vysvětlující, nebo když je potřeba, tak i plácne?

Obojí. Ale plácnu opravu výjimečně. To už musí být. Holky jsou už velké slečny, a tak je lépe, když se domluvíme. Ony nemají rády, když se zlobím, a snaží se poslechnout. Nejvíc mě zlobí, když se hádají mezi sebou.

Vedete děti zájmovou činností? Jakou? Kdo s nimi na kroužky chodí?

Lily léta chodila na tanec, keramiku, gymnastiku. Ta jí také vydržela nejdéle. Violetka hraje už druhý rok na housle. Rok chodila i na klavír, sborový zpěv a nauku. Letos vynechává klavír a chce dělat i nějaký pohyb, tak zkusí tanec. Vše v lidové škole umění v Šimáčkově ulici v Praze. Sophinka letos s kroužky začíná. Inspiruje jí Lilynka s gymnastikou a Violetka se zpěvem. Bude to asi náročné časově i organizačně dát dohromady, ale věřím, že to nějak zvládneme. A kdo s nimi chodí? No přece maminka.o)) Pavel pomáhá, jak může, i babičky, ale převážně je tohle má práce.

Rozvíjí je Pavel hudebně?

Je přirozené, že když děti slyší denně hudbu, ovlivňuje to jejich vnímání. Navíc Pavel se jim věnuje hodně. Třeba s Violetkou už musí cvičit na housle on. Pro mě jsou noty stejně nepochopitelné jako matematická rovnice. Takže základy zvládnu, ale jakmile se to začíná komplikovat, utíkám se schovat a volám o pomoc.o)))

Máte již děti školou povinné. Jak to zvládáte? Co říkáte na dnešní školu?

Na dnešní děti je kladen velký nápor. Musí toho zvládat opravdu hodně. Ne všichni učitelé jsou ideální, ale všeobecně věřím, že se přístup k dětem zlepšil. Naopak ambice rodičů jsou dnes hodně promítány do dětí. Snad to tato generace vydrží ve zdraví. My se snažíme o nějaký kompromis. Vycítit, jestli jsou naše děti šťastné, a nepřetěžovat je.

Rozhovor pořídila: MUDr. Jana Martincová, autorka fotografií: Lenka Hatašová

Předchozí části rozhovoru:

Úvod

Následující části rozhovoru:

2. Dětství u Kodetů
3. Bára herečka - česká i zahraniční
4. Bára - žena po 40
5. Bára - modelka

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

1. Bára maminka - diskuze

  • Dojemné vyprávění, dýchá z toho velká láska k dcerám i partnerovi, Báru mám ráda a těším se na pokračování rozhovoru 
    Bea-Matyas   | 09.09.2013 09:57:51
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den. Syn byl na třetí dávce hexavakciny má 12 měsíců a od té doby už 6 dni je stále plačtivý. Nechce si moc hrát jen pláče a plazi se zámnou chce nosit stále. K ostatním členům rodiny je jen chvíli u nich jinak stále chce ke mě. Myslíte že to může být ztoho očkování reakce? Přejde to nebo zda není nemocný nějak. Jindy takový nebyl před očkováním normálně si hrál byl v pohodě nechtěl tolik se nosit. Ale tedkom furt a každý den pláč. Děkuji. Hezký den.

Dobrý den,

může to být souhra okolností, reakce po očkování je max. 2 dny, očkování mohlo vyprovokovat nějakou virózu, která nemá jiné příznaky, neprořezávají se nějaké zoubky?

Kontaktujte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 08:47
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×