Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jak vybrat dětskou autosedačku?

 1. Podle čeho vybírat dětskou autosedačku?
 2. Do kdy musí dítě sedět v autosedačce?
 3. Proč používat dětskou autosedačku?
 4. Parametry výběru
 5. Umístění sedačky a dítěte v automobilu!
 6. Vaše dotazy

1. Podle čeho vybírat dětskou autosedačku?

Dětskou autosedačku vybíráme jednoznačně podle váhy dítěte, nikoliv podle věku.

2. Do kdy musí dítě sedět v autosedačce?

Dítě musí používat autosedačku až do dosažení výšky 150 cm, kdy již může sedět bez podložky v sedadle, upnuto tříbodovým pásem auta. Dítě menší 150ti cm sedící bez sedačky a upevněno pouze pásem auta může být tímto pásem při nárazu uškrceno! Použití dětské autosedačky pro děti do 36 kg a nepřesahující výšku 150 cm vyžaduje zákon.

3. Proč používat dětskou autosedačku?

Použití dětské autosedačky je nutné, protože při prudkém brždění nebo nárazu je dítě vymrštěno obrovskou silou vpřed. Děti neumístěné v autosedačkách při nehodě umírají 7x častěji než ty zabezpečené. Myslet si, že dítě při nárazu udržíte v ruce, je omyl, naopak jej můžete zranit tíhou svého těla.

4. Parametry výběru autosedačky. Systém zapínání do autosedačky.

 • Všechny autosedačky musí splnit evropskou normu ECE R/4403, nyní je novější ECE R/4404.
 • Není vhodné kupovat dětskou autosedačku v bazaru, protože nikdy nevíte, zda nebyla poškozena při autohavárii. Po autohavárii byste si měli pořídit novou autosedačku a havarovanou již dále nepoužívat. Pokud přece jen z jakéhokoliv důvodu nakupujete v bazaru, po sundání potahu zkontrolujte plastovou část, zda není nějak poškozena.
 • Autosedačka musí být tvarem a technicky vhodná do vašeho automobilu - je uvedeno na zkušební značce autosedačky: Je-li Universal, je použitelná téměř vkaždém autě.
 • Váha vašeho dítěte: viz výše.
 • Výška vašeho dítěte (dítě nesmí hlavou převyšovat autosedačku).
 • Vždy si před nákupem vyzkoušejte montáž autosedačky do vašeho auta.
 • Budete-li často autosedačku přemísťovat mezi 2 automobily, volte jednoduchý systém montáže - vyzkoušejte si jej podle návodu - přijde-li vám složitý a nepraktický, volte jiný.
 • Autosedačka musí mít přiložen návod v češtině.
 • Montáž vyzkoušejte s dítětem. Kromě toho, že pro něj musí být bezpečná, měla by současně být i pohodlná. Proto je vhodné koupit typ autosedačky s:
 • opěrkou hlavy, příp. s nastavitelnou opěrkou zad (v případě, že dítě usne, hlava mu neskončí na prsou)
 • opěrkami na ruce

5. Umístění autosedačky a dítěte v automobilu!

 • autosedačku umístěte vždy přesně podle návodu.
 • autosedačku umístěte vždy pevně k sedadlu. Správně umístěná autosedačka je k sedadlu připoutaná pevně bez hnutí.
 • Dítě musí být opět v autosedačce upoutáno pevně. Mezi jeho tělem a popruhy by nemělo být více místa, než k prostrčení ploché dlaně. Pro pevné upoutání dítěte v autosedačce je nevýhodné jeho oblečení v několika vrstvách oděvu.
 • Skořepiny pro dítě 0-13 kg se upevňují proti směru jízdy k sedadlu, kde není aktivní airbag. Upevní se pevně bezpečnostními pásy.
 • Některé skořepiny mají pevnou základnu, která se upevní k sedadlu a ponechává se napevno ve voze, což umožní rychlejší nasazení sedačky.
 • Autosedačky se systémem Isofix se upevní ke 3 upevňovacím bodům vozu (u novějších aut). Autosedačka je tedy pevně a hlavně správně uchycená k sedadlu.

U výběru autosedačky platí promyšlení si nákupu dvojnásob. Dítě totiž stráví v autosedačkách cca 12 let života.

Kapitola vznikla za laskavého přispění paní Mgr. Silvie Sochorové.

6. Vaše dotazy

Používání skořepiny doma

Už jsem četla nekolik článků, ale ještě jsem nenašla úplnou odpověď a jednotnou na používání skořepiny (vajíčka, autosedačky) i doma, když něco dělám, odložím si dítě do vajíčka a líbí se mu tam. No nevím, jaký to má vliv na jeho vývoj, jestli mu tím spíše neublízím.

Odpověď: Dítěti do půl roku umístění do vajíčka na přechodnou dobu neublíží, u staršího je riziko vypadnutí, již leze, nemusí se mu tam líbit. Z hlediska páteře nemá umístění do vajíčka škodlivý vliv. Naopak o dětí trpících 3 měsíčními kolikami je tato poloha plyny uvolňující. U dítěte nad 6 měsíců je pak vhodnější umístění do ohrádky nebo postýlky, pokud se mu maminka nemůže zrovna věnovat. dr. Ludvíkovská

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Jak vybrat dětskou autosedačku? - diskuze

Poradna

Dobrý den, dceři je 5,5 měsíce a stále spinká ve vaku Swaddle me, kde má ručičky na hrudníku. Vadí vázání v tomto věku? Druhý dotaz se týká uspávání, usíná mi v náručí. Kdy je vhodné “učit” usínání v postýlce? Určitě nejsem zastánce vyplakávání.
Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud je dítě ve vaku klidné, můžete ponechat, postupně bych doporučila uspávání v postýlce.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 13.01.2022, 16:06
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×