Jak vybrat dětskou autosedačku?
Podle čeho vybírat dětskou autosedačku?
Dětskou autosedačku vybíráme jednoznačně podle váhy dítěte, nikoliv podle věku.
Do kdy musí dítě sedět v autosedačce?
Dítě musí používat autosedačku až do dosažení výšky 150 cm, kdy již může sedět bez podložky v sedadle, upnuto tříbodovým pásem auta. Dítě menší 150ti cm sedící bez sedačky a upevněno pouze pásem auta může být tímto pásem při nárazu uškrceno! Použití dětské autosedačky pro děti do 36 kg a nepřesahující výšku 150 cm vyžaduje zákon.

Proč používat dětskou autosedačku?
Použití dětské autosedačky je nutné, protože při prudkém brždění nebo nárazu je dítě vymrštěno obrovskou silou vpřed. Děti neumístěné v autosedačkách při nehodě umírají 7x častěji než ty zabezpečené. Myslet si, že dítě při nárazu udržíte v ruce, je omyl, naopak jej můžete zranit tíhou svého těla.
Parametry výběru autosedačky. Systém zapínání do autosedačky.
- Všechny autosedačky musí splnit evropskou normu ECE R/4403, nyní je novější ECE R/4404.
- Není vhodné kupovat dětskou autosedačku v bazaru, protože nikdy nevíte, zda nebyla poškozena při autohavárii. Po autohavárii byste si měli pořídit novou autosedačku a havarovanou již dále nepoužívat. Pokud přece jen z jakéhokoliv důvodu nakupujete v bazaru, po sundání potahu zkontrolujte plastovou část, zda není nějak poškozena.
- Autosedačka musí být tvarem a technicky vhodná do vašeho automobilu - je uvedeno na zkušební značce autosedačky: Je-li Universal, je použitelná téměř vkaždém autě.
- Váha vašeho dítěte: viz výše.
- Výška vašeho dítěte (dítě nesmí hlavou převyšovat autosedačku).
- Vždy si před nákupem vyzkoušejte montáž autosedačky do vašeho auta.
- Budete-li často autosedačku přemísťovat mezi 2 automobily, volte jednoduchý systém montáže - vyzkoušejte si jej podle návodu - přijde-li vám složitý a nepraktický, volte jiný.
- Autosedačka musí mít přiložen návod v češtině.
- Montáž vyzkoušejte s dítětem. Kromě toho, že pro něj musí být bezpečná, měla by současně být i pohodlná. Proto je vhodné koupit typ autosedačky s:
- opěrkou hlavy, příp. s nastavitelnou opěrkou zad (v případě, že dítě usne, hlava mu neskončí na prsou)
- opěrkami na ruce
Umístění autosedačky a dítěte v automobilu!
- autosedačku umístěte vždy přesně podle návodu.
- autosedačku umístěte vždy pevně k sedadlu. Správně umístěná autosedačka je k sedadlu připoutaná pevně bez hnutí.
- Dítě musí být opět v autosedačce upoutáno pevně. Mezi jeho tělem a popruhy by nemělo být více místa, než k prostrčení ploché dlaně. Pro pevné upoutání dítěte v autosedačce je nevýhodné jeho oblečení v několika vrstvách oděvu.
- Skořepiny pro dítě 0-13 kg se upevňují proti směru jízdy k sedadlu, kde není aktivní airbag. Upevní se pevně bezpečnostními pásy.
- Některé skořepiny mají pevnou základnu, která se upevní k sedadlu a ponechává se napevno ve voze, což umožní rychlejší nasazení sedačky.
- Autosedačky se systémem Isofix se upevní ke 3 upevňovacím bodům vozu (u novějších aut). Autosedačka je tedy pevně a hlavně správně uchycená k sedadlu.
U výběru autosedačky platí promyšlení si nákupu dvojnásob. Dítě totiž stráví v autosedačkách cca 12 let života.
Kapitola vznikla za laskavého přispění paní Mgr. Silvie Sochorové.
Vaše dotazy
Používání skořepiny doma
Už jsem četla nekolik článků, ale ještě jsem nenašla úplnou odpověď a jednotnou na používání skořepiny (vajíčka, autosedačky) i doma, když něco dělám, odložím si dítě do vajíčka a líbí se mu tam. No nevím, jaký to má vliv na jeho vývoj, jestli mu tím spíše neublízím.
Odpověď: Dítěti do půl roku umístění do vajíčka na přechodnou dobu neublíží, u staršího je riziko vypadnutí, již leze, nemusí se mu tam líbit. Z hlediska páteře nemá umístění do vajíčka škodlivý vliv. Naopak o dětí trpících 3 měsíčními kolikami je tato poloha plyny uvolňující. U dítěte nad 6 měsíců je pak vhodnější umístění do ohrádky nebo postýlky, pokud se mu maminka nemůže zrovna věnovat. dr. Ludvíkovská
Předchozí článek:
Jak vybírat autosedačku – video
Následující článek:
Vaše zkušenosti s autosedačkami
Poradna
Dobrý den,
17. 3. jsem sekcí porodila. Očisty probíhaly tak 4 týdny. 3. 5., po šestinedělí, jsem měla pohlavní styk bez ejakulace, kdy ale partner zavedl penis po orálním styku s ejakulací. Jiný pohlavní styk od porodu nebyl. 8. 5. jsem slabě asi 3 dny krvácela. Pokud by to byla menstruace, měla další přijít 5. 6., ale nepřišla. Podbřišek mě sice bolí, ráno jsem taková slabá, pobolívá mě hlava, ale nic. Plně kojím. S prvním dítětem jsem menstruaci taky dostala hned po šestinedělí za plného kojení. Po porodu mi chybělo železo, to teď začnu doplňovat. 1. 6. jsem byla na kontrole u gynekologa a na ultrazvuku mi sdělil, že děloha vypadá hezky zhojená. Mám trochu zpěněný výtok při odběru cytologie a měla jsem nasadit Gynimun. Těhotenství asi není reálné, že? Myslím, že by lékař viděl minimálně gestační váček? Test si dělat nechci, je to pro mě hrozně stresující. Proto jsem i byla u lékaře. Stále ale čekám, že menstruace přijde a nic.
Dobrý den,
v rámci internetové poradny Vám těhotenství vyloučit či potvrdit opravdu nelze. Pravděpodobně z tohoto styku, co jste popsala, je šance otěhotnění nižší, ale není to nemožné. Doporučuji si udělat domácí těhotenský test z moči, pokud s tím máte problém, tak kontrolu u Vašeho gynekologa.
Pro akci je nutné přihlášení
Obsah článku
Související články
Vybraná anketa
Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?
21 %
32 hlasů
4 %
6 hlasů
15 %
24 hlasů
43 %
66 hlasů
17 %
27 hlasů
Celkem hlasovalo 155 unikátních návštěvníků