Ambulantní chirurgické výkony

Možnosti v dětské chirurgii - chirurgické výkony ambulantně

 1. Víte o ambulantním vedení operací v dětské chirurgii?
 2. 20 let praxe jednodenních operací
 3. Výhody pro dítě: stále s rodiči, po zákroku místo pobytu v nemocnici cesta domů
 4. Zákroky prováděné v jednodenní chirurgii
 5. Všichni mají možnost zvolit pracoviště jednodenní chirurgie
 6. Průběh operace v jednodenní chirurgii
 7. Jsou tedy vždy nutné 3 návštěvy? I když se jedná o "přespolní"?
 8. Jak dlouho před operací nesmí dítě jíst?
 9. Kdy nastupuje dítě k operaci, je stanoven časový harmonogram, čeká dítě?
 10. Vidí dítě ty, kteří byli na zákroku před ním?
 11. Co si vzít s sebou k operaci? Příp. jaké jídlo po probuzení z narkózy dítěti dát? Určitě bude mít velkou žízeň, jaké nápoje?
 12. Anestezie

1. Víte o ambulantním vedení operací v dětské chirurgii?

Jen málo je znám fakt, že mnoho operací a bolestivých výkonů lze provádět ambulantně. Dítě se tak bezprostředně po operaci dostane domů, do svého domácího prostředí.
Není tedy nutné vždy operovat děti v nemocnici při hospitalizaci.
I během krátkodobého pobytu dítěte v nemocnici se nevyvarujete stresu jak dítěte samého tak i celé rodiny. Jiným nepříjemným faktem jsou nemocniční (nosokomiální) nákazy pacientů.

2. 20 let praxe jednodenních operací

Na naší dětské chirurgii  téměř 20 let provozujeme tzv. One day surgery
To znamená, že operujeme své pacienty bez hospitalizace v nemocnicích
.

3. Výhody pro dítě: stále s rodiči, po zákroku místo pobytu v nemocnici cesta domů

Pokud operujeme děti, ty jsou téměř stále v kontaktu s rodiči a v krátké době 
po operaci opouštějí naše zařízení. Další pooperační péče se již uskutečňuje doma.
Občas bývá některými jinými odbornými pracovištěm poukazováno na bezpečnost těchto výkonů s ohledem na celkovou anestézii.
Pokud je celý výkon proveden lege artis, není riziko jistě větší než v nemocničním zařízení. To dokladujeme mnohaletou praxí a několika tisíci provedených operací v celkové anestézii a v ambulantním prostředí.

4. Zákroky prováděné v jednodenní chirurgii

Takto provádíme všechny bolestivé výkony u dětí. Jedná se nejčastěji o:
•    kožní a podkožní nezhoubné nádory a ostatní afekce, 
•    odstranění bradavic a molusek, 
•    některé bolestivé výkony na nehtech, 
•    ošetření předkožky chlapců, tzv. konglutinace, 
•    operace pupečních a tříselných kýl, hydrokél, fimóz apod.

5. Všichni mají možnost zvolit pracoviště jednodenní chirurgie

Úvodním krokem je zjištění diagnózy. Její správnost potvrdíme u nás na dětské chirurgii. Nerozlišujeme tzv. spádovost, ani není nutné doporučení od jiného lékaře.
Pokud se potvrdí správnost diagnózy, domluví se termín výkonu. Většinou se jedná o čtrnáct dní až měsíc.

6. Průběh operace v jednodenní chirurgii

Den před operací přijde ještě dítě na kontrolní vyšetření a zároveň přinese vyjádření dětského lékaře o zdravotním stavu, resp. jeho souhlas s operací. Rodiče jsou přesně poučeni o okolnostech operačního zákroku a zároveň dostanou časový údaj výkonu.
Vše ještě dostanou písemnou formou. 
Při úvodu do celkové anestezie jsou přímo u svého dítěte, dokud neusne. Následuje zhruba 20 ti minutová operace. Pak, dosud spící dítě je předáno na pooperačním lůžku rodičům. Ti zároveň obdrží operační protokol a další ústní i písemné instrukce. Také obdrží tel. číslo, kam mohou, v případě obtíží, kdykoli volat.

7. Jsou tedy vždy nutné 3 návštěvy? I když se jedná o "přespolní"?

Tři návštěvy jsou vhodné, je ale možný individuální přístup a dohoda.

8. Jak dlouho před operací nesmí dítě jíst?

Před výkonem  4-5 hodin nesmí dítě jíst a pít.

9. Kdy nastupuje dítě k operaci, je stanoven časový harmonogram, čeká dítě?

Je stanoven přesný čas výkonu. Vše trvá zhruba hodinu.

10. Vidí dítě ty, kteří byli na zákroku před ním?

Vidí pouze operatéra a setru. Ovšem dominantní před zákrokem je pro dítě přítomnost rodiče.

11. Co si vzít s sebou k operaci? Příp. jaké jídlo po probuzení z narkózy dítěti dát? Určitě bude mít velkou žízeň, jaké nápoje?

K výkonu nic zvlášť není třeba. Přesnou instrukci dostanou rodiče na návštěvě před výkonem.

12. Anestezie

Mnoho dotazů směřuje ke způsobu a bezpečnosti anestézie. Proto na závěr této stati připojuji vyjádření dětského anesteziologa MUDr. Romana Baláže k anestezii v dětském věku.

V praxi se setkáváme s mnoha dětmi indikovanými k drobnému chirurgickému zákroku v celkové anestezii. V nemocnicích jsou tyto výkony prováděny při několikadenní hospitalizaci.

Pro dětské pacienty je většinou hospitalizace větší zátěží než samotný operační zákrok. Vytržení z rodinného prostředí a odloučení od matky vyvolává značně zápornou emotivní reakci dítěte, u matky pak nejistotu a obavy.

Ve vyspělém světě si jednoznačně razí cestu trend provádět maximum zákroků u dětí ambulantně. Moderní anestezie poskytnutá erudovaným anesteziologem nepředstavuje pro malého pacienta žádné výrazné riziko, matka je přítomna u svého dítěte až do okamžiku úvodu do celkové anestezie a při probouzení je to opět ona, koho dítě vnímá jako prvního. Není tak narušen kontakt mezi matkou a dítětem a dítěti zůstává příznivější vztah ke zdravotnickému zařízení.

Předpokladem ambulantních operačních výkonů v celkové anestezii je erudovaný anesteziolog mající zkušenosti s dětskými pacienty a stejně tak erudovaná anesteziologická sestra. Dalším samozřejmým předpokladem je veškeré vybavení pro vedení anestezie včetně moderního přístrojového vybavení. Zajištění pacienta je plně srovnatelné s jakýmkoliv lůžkovým zařízením, podle charakteru výkonu a věku pacienta je anestezie vedena inhalačně nebo  intravenózně s použitím obličejové masky nebo se zajištěním dýchacích cest intubací nebo s použitím laryngeální masky.

Pokroky ve farmakologii umožnily používání takových anestetik, která se velmi rychle z organizmu vyloučí a umožňují propuštění pacienta do péče rodičů v bdělém stavu a s úplným návratem obranných reflexů dětského pacienta.

Pracoviště jednodenní chirurgie nám představil:

MUDr. Jiří Povolný
dětský chirurg


Poliklinika Budějovická
A. Staška 80, Praha 4
www.chirurgie-amed.cz
povolny@amed.cz
 

Motto našeho pracoviště:

Nejlepším ošetřovatelem dítěte je jeho matka.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Ambulantní chirurgické výkony - diskuze

 • Chirurgie
  Tak ja jsem vzdy lekaru hledala na internetu a kromě toho jsem se taky ptála známych a rodinu. Je třeba jedno jestli se jednalo o zubaře, gynekoložku nebo právě chirurga: znamylekar.cz/hodnoceni-lekaru/chirurgie
  Miranda-O   | 03.10.2013 08:29:34 | Reakcí: 2, poslední: 03.10.2013 10:48:52
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Chirurgie
   A věříte že hodnocení na těchto stránkách je opravdu objektivní? Osobně když se kouknu na hodnocení vidím většinou jen negativní hodnocení nebo velkou super chválu. Je to hodně i o přístupu pacientů.
   Ady.S   | 03.10.2013 10:35:54
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Chirurgie
    Těch pár krajních posouzení nikdy neberu vážně. Určitě čast toho co pišou lidi je negativni protože někdo měl zlost a čast může i byt super chvála z různých důvodu. Ale třeba náš pediatr má tam velmi dobré známky (a skoro nikdo nenapsal nic negativního) a s posouzením 100% souhlasim. Takže dá se to přefiltrovat.
    Miranda-O   | 03.10.2013 10:48:52
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Vyrážka na těle

| Zuzana96 | 19.03.2019, 11:48

Dobrý den,
Dceři 10 měsíců se udělala v sobotu na těle vyrážka v neděli večer měla teplotu 37,5.
V pondělí sme byli u lékaře a on řekl že je to alergická vyrážka a ta teplota je z toho že se k tomu přidala nějaká vyróza doporučil mi kapat 3x denně 10 kapek fenistilu. A teplota stále trvá hlavně v noci přes den jí většinou nemá je více unavená a v noci měla ucpaný nos ale rýmu nema, bojím se že to jsou spalničky.
Děkuji za odpověď s pozdravem Zuzana

Dobrý den, podle charakteru vyrážky bych se přikláněla k názoru, že se jedná o exantém při viróze. 

Fenistil je možné medikovat dále. O spalničkách bych v případě Vašeho popisu onemocnění a zvážení příznaků neuvažovala. Nezměnila jste například prací prášek? Neměla dcera na sobě nové oblečení nebo pyžamko? Vypadá to, že vyrážka svědí nebo ne? 

Radila bych, ještě den dva vyčkejte a uvidíte, jak stav bude dále vypadat a jak se bude vyrážka dále vyvíjet.  

Co se týká spalniček  - vzhledem k věku ještě dcera očkována není (očkování je doporučeno mezi 13-18.měsícem). 

U spalniček  je průběh asi takový: Virus se přenáší kapénkovou infekcí. Od počátku infekce po rozvoj onemocnění proběhne 8 – 14 dnů tzv. inkubační doba. Po ní následuje tzv. stadium katarální, kdy je často přítomna rýma, dráždivý kašel, oči jsou oteklé a zarudlé a stoupající horečka. Po dvou až třech dnech se na sliznici naproti horním stoličkám objevují bílé skvrny, které jsou typické pro toto onemocnění. Po 3 - 4 dnech začíná stadium s vyrážkou (tzv. exantémové stadium). Vyrážka začíná temně rudými nepravidelnými skvrnami, které jsou zpočátku patrné za ušima a šíří se přes obličej a krk na celé tělo. Čtvrtý den po výsevu vyrážky začíná teplota klesat. Vyrážka většinou nesvědí a mizí rychle. Někdy zanechává hnědavé flíčky na kůži, které samy vymizí po dvou týdnech a které nejsou důvodem k znepokojení. Kůže se olupuje. Nemocný je nakažlivý od katarálního stadia do 5. dne výsevu vyrážky, proto ho nejméně po tuto dobu izolujeme. 

Jsou ale popsané případy mírně probíhajícího onemocnění, především u kojenců starších 7 měsíců nebo někdy i u očkovaných děti.  

MUDr. Soňa Šuláková | Babyonline | 22.03.2019, 07:00
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce