Inzerce
Inzerce
Inzerce

Ambulantní chirurgické výkony

Možnosti v dětské chirurgii - chirurgické výkony ambulantně

 1. Víte o ambulantním vedení operací v dětské chirurgii?
 2. 20 let praxe jednodenních operací
 3. Výhody pro dítě: stále s rodiči, po zákroku místo pobytu v nemocnici cesta domů
 4. Zákroky prováděné v jednodenní chirurgii
 5. Všichni mají možnost zvolit pracoviště jednodenní chirurgie
 6. Průběh operace v jednodenní chirurgii
 7. Jsou tedy vždy nutné 3 návštěvy? I když se jedná o "přespolní"?
 8. Jak dlouho před operací nesmí dítě jíst?
 9. Kdy nastupuje dítě k operaci, je stanoven časový harmonogram, čeká dítě?
 10. Vidí dítě ty, kteří byli na zákroku před ním?
 11. Co si vzít s sebou k operaci? Příp. jaké jídlo po probuzení z narkózy dítěti dát? Určitě bude mít velkou žízeň, jaké nápoje?
 12. Anestezie

1. Víte o ambulantním vedení operací v dětské chirurgii?

Jen málo je znám fakt, že mnoho operací a bolestivých výkonů lze provádět ambulantně. Dítě se tak bezprostředně po operaci dostane domů, do svého domácího prostředí.
Není tedy nutné vždy operovat děti v nemocnici při hospitalizaci.
I během krátkodobého pobytu dítěte v nemocnici se nevyvarujete stresu jak dítěte samého tak i celé rodiny. Jiným nepříjemným faktem jsou nemocniční (nosokomiální) nákazy pacientů.

2. 20 let praxe jednodenních operací

Na naší dětské chirurgii  téměř 20 let provozujeme tzv. One day surgery
To znamená, že operujeme své pacienty bez hospitalizace v nemocnicích
.

3. Výhody pro dítě: stále s rodiči, po zákroku místo pobytu v nemocnici cesta domů

Pokud operujeme děti, ty jsou téměř stále v kontaktu s rodiči a v krátké době 
po operaci opouštějí naše zařízení. Další pooperační péče se již uskutečňuje doma.
Občas bývá některými jinými odbornými pracovištěm poukazováno na bezpečnost těchto výkonů s ohledem na celkovou anestézii.
Pokud je celý výkon proveden lege artis, není riziko jistě větší než v nemocničním zařízení. To dokladujeme mnohaletou praxí a několika tisíci provedených operací v celkové anestézii a v ambulantním prostředí.

Inzerce

4. Zákroky prováděné v jednodenní chirurgii

Takto provádíme všechny bolestivé výkony u dětí. Jedná se nejčastěji o:
•    kožní a podkožní nezhoubné nádory a ostatní afekce, 
•    odstranění bradavic a molusek, 
•    některé bolestivé výkony na nehtech, 
•    ošetření předkožky chlapců, tzv. konglutinace, 
•    operace pupečních a tříselných kýl, hydrokél, fimóz apod.

5. Všichni mají možnost zvolit pracoviště jednodenní chirurgie

Úvodním krokem je zjištění diagnózy. Její správnost potvrdíme u nás na dětské chirurgii. Nerozlišujeme tzv. spádovost, ani není nutné doporučení od jiného lékaře.
Pokud se potvrdí správnost diagnózy, domluví se termín výkonu. Většinou se jedná o čtrnáct dní až měsíc.

Inzerce

6. Průběh operace v jednodenní chirurgii

Den před operací přijde ještě dítě na kontrolní vyšetření a zároveň přinese vyjádření dětského lékaře o zdravotním stavu, resp. jeho souhlas s operací. Rodiče jsou přesně poučeni o okolnostech operačního zákroku a zároveň dostanou časový údaj výkonu.
Vše ještě dostanou písemnou formou. 
Při úvodu do celkové anestezie jsou přímo u svého dítěte, dokud neusne. Následuje zhruba 20 ti minutová operace. Pak, dosud spící dítě je předáno na pooperačním lůžku rodičům. Ti zároveň obdrží operační protokol a další ústní i písemné instrukce. Také obdrží tel. číslo, kam mohou, v případě obtíží, kdykoli volat.

7. Jsou tedy vždy nutné 3 návštěvy? I když se jedná o "přespolní"?

Tři návštěvy jsou vhodné, je ale možný individuální přístup a dohoda.

Inzerce

8. Jak dlouho před operací nesmí dítě jíst?

Před výkonem  4-5 hodin nesmí dítě jíst a pít.

9. Kdy nastupuje dítě k operaci, je stanoven časový harmonogram, čeká dítě?

Je stanoven přesný čas výkonu. Vše trvá zhruba hodinu.

Inzerce

10. Vidí dítě ty, kteří byli na zákroku před ním?

Vidí pouze operatéra a setru. Ovšem dominantní před zákrokem je pro dítě přítomnost rodiče.

11. Co si vzít s sebou k operaci? Příp. jaké jídlo po probuzení z narkózy dítěti dát? Určitě bude mít velkou žízeň, jaké nápoje?

K výkonu nic zvlášť není třeba. Přesnou instrukci dostanou rodiče na návštěvě před výkonem.

12. Anestezie

Mnoho dotazů směřuje ke způsobu a bezpečnosti anestézie. Proto na závěr této stati připojuji vyjádření dětského anesteziologa MUDr. Romana Baláže k anestezii v dětském věku.

V praxi se setkáváme s mnoha dětmi indikovanými k drobnému chirurgickému zákroku v celkové anestezii. V nemocnicích jsou tyto výkony prováděny při několikadenní hospitalizaci.

Pro dětské pacienty je většinou hospitalizace větší zátěží než samotný operační zákrok. Vytržení z rodinného prostředí a odloučení od matky vyvolává značně zápornou emotivní reakci dítěte, u matky pak nejistotu a obavy.

Ve vyspělém světě si jednoznačně razí cestu trend provádět maximum zákroků u dětí ambulantně. Moderní anestezie poskytnutá erudovaným anesteziologem nepředstavuje pro malého pacienta žádné výrazné riziko, matka je přítomna u svého dítěte až do okamžiku úvodu do celkové anestezie a při probouzení je to opět ona, koho dítě vnímá jako prvního. Není tak narušen kontakt mezi matkou a dítětem a dítěti zůstává příznivější vztah ke zdravotnickému zařízení.

Předpokladem ambulantních operačních výkonů v celkové anestezii je erudovaný anesteziolog mající zkušenosti s dětskými pacienty a stejně tak erudovaná anesteziologická sestra. Dalším samozřejmým předpokladem je veškeré vybavení pro vedení anestezie včetně moderního přístrojového vybavení. Zajištění pacienta je plně srovnatelné s jakýmkoliv lůžkovým zařízením, podle charakteru výkonu a věku pacienta je anestezie vedena inhalačně nebo  intravenózně s použitím obličejové masky nebo se zajištěním dýchacích cest intubací nebo s použitím laryngeální masky.

Pokroky ve farmakologii umožnily používání takových anestetik, která se velmi rychle z organizmu vyloučí a umožňují propuštění pacienta do péče rodičů v bdělém stavu a s úplným návratem obranných reflexů dětského pacienta.

Pracoviště jednodenní chirurgie nám představil:

MUDr. Jiří Povolný
dětský chirurg


Poliklinika Budějovická
A. Staška 80, Praha 4
www.chirurgie-amed.cz
povolny@amed.cz
 

Motto našeho pracoviště:

Nejlepším ošetřovatelem dítěte je jeho matka.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Ambulantní chirurgické výkony - diskuze

 • Chirurgie
  Tak ja jsem vzdy lekaru hledala na internetu a kromě toho jsem se taky ptála známych a rodinu. Je třeba jedno jestli se jednalo o zubaře, gynekoložku nebo právě chirurga: znamylekar.cz/hodnoceni-lekaru/chirurgie
  Miranda-O   | 03.10.2013 08:29:34 | Reakcí: 2, poslední: 03.10.2013 10:48:52
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Chirurgie
   A věříte že hodnocení na těchto stránkách je opravdu objektivní? Osobně když se kouknu na hodnocení vidím většinou jen negativní hodnocení nebo velkou super chválu. Je to hodně i o přístupu pacientů.
   Ady.S   | 03.10.2013 10:35:54
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Chirurgie
    Těch pár krajních posouzení nikdy neberu vážně. Určitě čast toho co pišou lidi je negativni protože někdo měl zlost a čast může i byt super chvála z různých důvodu. Ale třeba náš pediatr má tam velmi dobré známky (a skoro nikdo nenapsal nic negativního) a s posouzením 100% souhlasim. Takže dá se to přefiltrovat.
    Miranda-O   | 03.10.2013 10:48:52
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Školka

| LucyLucinka | 07.02.2020, 20:51

Dobrý den,mám problém s mým 4 letym synem a školkou... Který bohužel již nevím,jak řešit.
Už rok chodí do školky,ale loni jsme bohužel chytli snad každou nemoc,takže docházka byla taková,ze 3 týdny školka,14 dnů doma a tak stále dokola,pak prázdniny letní měsíc,pak možná chodil měsíc a zase různé nemoce. Za loňský rok jsme měli 3x antibiotika,stále chřipku,menší nemoce jako rýma a kašel,do toho občas horečky,dokonce sedmou nemoc,střevní chřipku. Ze všeho jsme se dostávali stále 14 dnu. Abych to zkrátila,snad každá nemoc u něj trvala pres týden.
A ted k věci. Oba s přítelem pracujeme a zatím jsem rada,ze pres stálou obsenci v práci,my drží místo,pro me v super práci,kde mám jen ranní,volné víkendy. Ale jak říkám,již rok trvají stále dokola nemoce malého a já už jsem z toho dá se říct vyřízená a to same i můj zaměstnavatel. Chápu,ze pokud se dostane do školky určitě nebude jen zdravý. Ze si tím projde každé dítě,ale tohle už je pro me extrém. Dáváme různé vitamíny,doplňky stravy,atd..
Hlavní problém všeho je podle me docházka do školky. Malý tam prostě nechce. Nejlepší den ma patek. Protože ví,ze další den se už nejde. Já vstavam do prace ve 4 ráno,a často se stane,ze se vzbudí v noci a pláče,ze pojede radši se mnou do prace,ze nechce do školky,prostě vše možné,jen aby tam nemusel. Na psychiku mou i přítele to nepřidá. Vodí ráno malého do školky on a tohle třeba i 3x v týdnu je vyčerpávající pro nás pro všechny. Večer usiname s tím,ze malý stále dokola opakuje,ze do školky zítra nechce,mami prosím,já už tam chodit nebudu a tak bych mohla pokračovat do nekonečna.
Bavila jsem se o tom a učitelkou... Říkala,ze je to na něm hrozně vidět,ze se mu tam nelíbí,že se ptá,kdy přijdu,když je patek všem říká,ze už zítra nejde. A ze je možné,ze i ty nemoce si takzvaně hýčká,vyvolává si je,protože ví,ze pak bude se mnou doma.
Ze ma oblíbené dva kamarády se kterými si hraje nejvíc,ostatní odmítá,ale jakmile si ten s jeho dvou kamarádů jde hrát s někým jiným,bere to jako zradu a stáhne se do sebe.
On je prostě z te školky šíleně vystresovany a ma šílenou radost,když je nemocný,i když to znamená,ze budeme zavřeny doma a někdy i v horečkách. Je vůbec možné,aby byl nemocný da se říci schválně,nebo aby u něj nemoc probihala déle než je obvykle,jen proto,aby nemusel do školky?
Mluvili jsme o tom s nim,i s učitelkou,nikdo mu tam neublizuje,naopak se snaží ho zapojovat. Když pro něj přijdu,říká,ze to bylo dobrý,jak si hráli,byli venku,ale ze už další den zase nechce jít. Už si nevíme rady,a ohledně i tech nemoci,bych to chtela nějak změnit,a proto i zadam o vaší radu a uvítám cokoliv.
Moc děkuji za odpověď,at už je jakákoliv.
Je nam ho šílené líto,ale ustoupit nechceme a rádi bychom,aby chodil do školky aspoň zčásti tak,aby si nemyslel,ze je to snad za trest. Kolikrát pláče a i se mu zvedá žaludek,asi proto,aby druhy den nemusel jít. Jak říkám,jsme v koncích. Moc děkuji i za vypsání se ???? L.

Dobrý den, pokud dítě špatně snáší pobyt v kolektivním zařízení, je třeba pátrat po příčině – někdy necitelný přístup některého zaměstnance nebo jiné šikanující dítě, nedostatečná příprava dítěte apod. Samozřejmě se pak objevují časté infekty, nevím, zda po každém infektu také dodržujete určitou dobu rekonvalescence. V každém případě si promluvte s pí ředitelkou zařízení, pak s ošetřující lékařkou (ev.vyšetření psychologem, ev.vyšetření imunitního systému). Zdravím Ludvíkovská

MUDr. Květoslava Ludvíkovská | Babyonline | 11.02.2020, 12:38
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce