Inzerce
Inzerce
Inzerce

Klasická operace pupeční kýly očima matky

Pro srovnání jednodenní chirurgie s klasickou operací pupeční kýly uvádíme čerstvé zážitky maminky z redakce, která ji se synem absolvovala v nedávné době. Respektujeme její přání zůstat v anonymitě, proto jméno neuvádíme.

Tuto operaci v nemocnici prodělal můj syn ve věku 5,5 let. S sebou měl výsledky předoperačního vyšetření, průkazku pojištěnce, toaletní potřeby, 2 pyžama + tričko (vhodné kvůli snadnému oblékání přes napíchnutou kanylu), ponožky, brčko, knížku a nějakou hračku.

1. den

Prvního dne jsme museli do nemocnice přijet do 8:00. Je dobré říct, že čekací doba na operaci je cca půl roku a při žádosti o nadstandardní pokoj dokonce i 1 rok. Doporučuji se však při nástupu na možnost nadstandardu optat, může se stát, že se takový pokoj zrovna uvolní a vy se na tak něj i bez předchozí rezervace dostanete. Výhodou nadstandardního pokoje je, že i s takto větším dítětem můžete v nemocnici zůstat i přes noc. Krom toho matka dostane i najíst.

Tento den jde především o kontrolu nad jídelníčkem dítěte a jeho zavodnění. Od 2.00 již dítě nesmí nic jíst ani pít. Zde je ukázka jídelníčku z prvního dne:
svačina: piškoty, čaj
oběd: polévka, bramborová kaše
svačina: piškoty, mléko
večeře: polévka, jogurt

Inzerce

2. den

Druhý den již přichází samotná operace. Od 2:00 až do operace dítě již nesmí nic pít (zakázali nám dokonce i čištění zoubků). K operaci jsou děti seřazeny podle věku (tedy alespoň v našem případě). Operace začaly v 8:00, a to s těmi nejmenšími dětmi. Syn přišel na řadu v 10:30, to už byl ale notně vystresován premedikací a následně i bolestivým pláčem 2letého chlapečka, který byl s námi na pokoji. Ačkoli syn jinak vždy s lékaři spolupracuje, při jeho premedikaci (injekcí) bylo nutno použít mírné násilí. Premedikace zabrala cca za 1 minutu a poté již byl syn klidný.

Asi po hodině syna přivezli zpět, ovšem řvoucího. Po chvíli utěšování a napojení na kapačku usnul. Na bolest dostal čípek a budil se zhruba po hodině. Při třetím probuzení již neplakal, jen si stěžoval na bolení bříška. Napít se děti smějí až 2 hodiny po zákroku, a to po lžičkách. Odpoledne syn jednou zvracel, ale krátce na to si zase žádal pití po lžičkách. Neměl žádné komplikace, normálně čůral, a tak bylo vše shledáno v pořádku.

Rána samotná je pod kompresí (tampon a náplasti). Syn dostal na noc opět čípek a spal celkem dobře. Občas se chtěl napít. Přítomnost matky je na pokoji je rozhodně velkou výhodou.

3. den

Pokud dítě nezvracelo, je propuštěno hned ráno. V našem případě, tedy 1x zvracení bez dalších obtíží, propuštění z nemocnice proběhlo až po obědě. Vizita probíhala na vyšetřovně, následoval opět brek. Syn měl strach, co že ho to zase čeká… Tampon a náplasti mu byly sejmuty a rána byla potřena tekutým obvazem. Ráno syn dostal k snídani dětskou kávu s mlékem a k obědu polévku. Po vyjmutí kanyly jsme mohli konečně odejít domů.

Doma byl již syn klidný. Po příjezdu domů 2 hodiny spal, ovšem krize nastala večer před koupáním. Bál se totiž, že to bude bolet.

Tento den se doporučuje podávat pouze tekutou stravu (polévka, přesnídávka), další dny už je strava normální, tedy nezatěžující.

Inzerce

A co potom? Kdy jít na kontrolu?

Na kontrolu jsme se synem šli do 3 dnů k dětské lékařce, protože jsme pro nemocnici dojíždějící.
4. den od propuštění je kontrola v nemocnici.

Jak vypadá operace pupeční kýly v jednodenní chirurgii se můžete dočíst na této adrese:

Inzerce

https://www.babyonline.cz/nemoci-deti/jednodenni-chirurgie/pupecni-kyla-v-jednodenni-chirurgii-vs-bezna-operace-v-nemocnici

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Klasická operace pupeční kýly očima matky - diskuze

  • re:
    díky za příspěvek nás to ted čeká,nárok na lůžko mi řekli že nemám ani nadstandartním pokoji sem neslyšela, deme do HK
    Martyna   | 15.08.2010 08:23:04
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Školka

| LucyLucinka | 07.02.2020, 20:51

Dobrý den,mám problém s mým 4 letym synem a školkou... Který bohužel již nevím,jak řešit.
Už rok chodí do školky,ale loni jsme bohužel chytli snad každou nemoc,takže docházka byla taková,ze 3 týdny školka,14 dnů doma a tak stále dokola,pak prázdniny letní měsíc,pak možná chodil měsíc a zase různé nemoce. Za loňský rok jsme měli 3x antibiotika,stále chřipku,menší nemoce jako rýma a kašel,do toho občas horečky,dokonce sedmou nemoc,střevní chřipku. Ze všeho jsme se dostávali stále 14 dnu. Abych to zkrátila,snad každá nemoc u něj trvala pres týden.
A ted k věci. Oba s přítelem pracujeme a zatím jsem rada,ze pres stálou obsenci v práci,my drží místo,pro me v super práci,kde mám jen ranní,volné víkendy. Ale jak říkám,již rok trvají stále dokola nemoce malého a já už jsem z toho dá se říct vyřízená a to same i můj zaměstnavatel. Chápu,ze pokud se dostane do školky určitě nebude jen zdravý. Ze si tím projde každé dítě,ale tohle už je pro me extrém. Dáváme různé vitamíny,doplňky stravy,atd..
Hlavní problém všeho je podle me docházka do školky. Malý tam prostě nechce. Nejlepší den ma patek. Protože ví,ze další den se už nejde. Já vstavam do prace ve 4 ráno,a často se stane,ze se vzbudí v noci a pláče,ze pojede radši se mnou do prace,ze nechce do školky,prostě vše možné,jen aby tam nemusel. Na psychiku mou i přítele to nepřidá. Vodí ráno malého do školky on a tohle třeba i 3x v týdnu je vyčerpávající pro nás pro všechny. Večer usiname s tím,ze malý stále dokola opakuje,ze do školky zítra nechce,mami prosím,já už tam chodit nebudu a tak bych mohla pokračovat do nekonečna.
Bavila jsem se o tom a učitelkou... Říkala,ze je to na něm hrozně vidět,ze se mu tam nelíbí,že se ptá,kdy přijdu,když je patek všem říká,ze už zítra nejde. A ze je možné,ze i ty nemoce si takzvaně hýčká,vyvolává si je,protože ví,ze pak bude se mnou doma.
Ze ma oblíbené dva kamarády se kterými si hraje nejvíc,ostatní odmítá,ale jakmile si ten s jeho dvou kamarádů jde hrát s někým jiným,bere to jako zradu a stáhne se do sebe.
On je prostě z te školky šíleně vystresovany a ma šílenou radost,když je nemocný,i když to znamená,ze budeme zavřeny doma a někdy i v horečkách. Je vůbec možné,aby byl nemocný da se říci schválně,nebo aby u něj nemoc probihala déle než je obvykle,jen proto,aby nemusel do školky?
Mluvili jsme o tom s nim,i s učitelkou,nikdo mu tam neublizuje,naopak se snaží ho zapojovat. Když pro něj přijdu,říká,ze to bylo dobrý,jak si hráli,byli venku,ale ze už další den zase nechce jít. Už si nevíme rady,a ohledně i tech nemoci,bych to chtela nějak změnit,a proto i zadam o vaší radu a uvítám cokoliv.
Moc děkuji za odpověď,at už je jakákoliv.
Je nam ho šílené líto,ale ustoupit nechceme a rádi bychom,aby chodil do školky aspoň zčásti tak,aby si nemyslel,ze je to snad za trest. Kolikrát pláče a i se mu zvedá žaludek,asi proto,aby druhy den nemusel jít. Jak říkám,jsme v koncích. Moc děkuji i za vypsání se ???? L.

Dobrý den, pokud dítě špatně snáší pobyt v kolektivním zařízení, je třeba pátrat po příčině – někdy necitelný přístup některého zaměstnance nebo jiné šikanující dítě, nedostatečná příprava dítěte apod. Samozřejmě se pak objevují časté infekty, nevím, zda po každém infektu také dodržujete určitou dobu rekonvalescence. V každém případě si promluvte s pí ředitelkou zařízení, pak s ošetřující lékařkou (ev.vyšetření psychologem, ev.vyšetření imunitního systému). Zdravím Ludvíkovská

MUDr. Květoslava Ludvíkovská | Babyonline | 11.02.2020, 12:38
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce