Klasická operace pupeční kýly očima matky

Pro srovnání jednodenní chirurgie s klasickou operací pupeční kýly uvádíme čerstvé zážitky maminky z redakce, která ji se synem absolvovala v nedávné době. Respektujeme její přání zůstat v anonymitě, proto jméno neuvádíme.

Tuto operaci v nemocnici prodělal můj syn ve věku 5,5 let. S sebou měl výsledky předoperačního vyšetření, průkazku pojištěnce, toaletní potřeby, 2 pyžama + tričko (vhodné kvůli snadnému oblékání přes napíchnutou kanylu), ponožky, brčko, knížku a nějakou hračku.

1. den

Prvního dne jsme museli do nemocnice přijet do 8:00. Je dobré říct, že čekací doba na operaci je cca půl roku a při žádosti o nadstandardní pokoj dokonce i 1 rok. Doporučuji se však při nástupu na možnost nadstandardu optat, může se stát, že se takový pokoj zrovna uvolní a vy se na tak něj i bez předchozí rezervace dostanete. Výhodou nadstandardního pokoje je, že i s takto větším dítětem můžete v nemocnici zůstat i přes noc. Krom toho matka dostane i najíst.

Tento den jde především o kontrolu nad jídelníčkem dítěte a jeho zavodnění. Od 2.00 již dítě nesmí nic jíst ani pít. Zde je ukázka jídelníčku z prvního dne:
svačina: piškoty, čaj
oběd: polévka, bramborová kaše
svačina: piškoty, mléko
večeře: polévka, jogurt

2. den

Druhý den již přichází samotná operace. Od 2:00 až do operace dítě již nesmí nic pít (zakázali nám dokonce i čištění zoubků). K operaci jsou děti seřazeny podle věku (tedy alespoň v našem případě). Operace začaly v 8:00, a to s těmi nejmenšími dětmi. Syn přišel na řadu v 10:30, to už byl ale notně vystresován premedikací a následně i bolestivým pláčem 2letého chlapečka, který byl s námi na pokoji. Ačkoli syn jinak vždy s lékaři spolupracuje, při jeho premedikaci (injekcí) bylo nutno použít mírné násilí. Premedikace zabrala cca za 1 minutu a poté již byl syn klidný.

Asi po hodině syna přivezli zpět, ovšem řvoucího. Po chvíli utěšování a napojení na kapačku usnul. Na bolest dostal čípek a budil se zhruba po hodině. Při třetím probuzení již neplakal, jen si stěžoval na bolení bříška. Napít se děti smějí až 2 hodiny po zákroku, a to po lžičkách. Odpoledne syn jednou zvracel, ale krátce na to si zase žádal pití po lžičkách. Neměl žádné komplikace, normálně čůral, a tak bylo vše shledáno v pořádku.

Rána samotná je pod kompresí (tampon a náplasti). Syn dostal na noc opět čípek a spal celkem dobře. Občas se chtěl napít. Přítomnost matky je na pokoji je rozhodně velkou výhodou.

3. den

Pokud dítě nezvracelo, je propuštěno hned ráno. V našem případě, tedy 1x zvracení bez dalších obtíží, propuštění z nemocnice proběhlo až po obědě. Vizita probíhala na vyšetřovně, následoval opět brek. Syn měl strach, co že ho to zase čeká… Tampon a náplasti mu byly sejmuty a rána byla potřena tekutým obvazem. Ráno syn dostal k snídani dětskou kávu s mlékem a k obědu polévku. Po vyjmutí kanyly jsme mohli konečně odejít domů.

Doma byl již syn klidný. Po příjezdu domů 2 hodiny spal, ovšem krize nastala večer před koupáním. Bál se totiž, že to bude bolet.

Tento den se doporučuje podávat pouze tekutou stravu (polévka, přesnídávka), další dny už je strava normální, tedy nezatěžující.

A co potom? Kdy jít na kontrolu?

Na kontrolu jsme se synem šli do 3 dnů k dětské lékařce, protože jsme pro nemocnici dojíždějící.
4. den od propuštění je kontrola v nemocnici.

Jak vypadá operace pupeční kýly v jednodenní chirurgii se můžete dočíst na této adrese:

https://www.babyonline.cz/nemoci-deti/jednodenni-chirurgie/pupecni-kyla-v-jednodenni-chirurgii-vs-bezna-operace-v-nemocnici

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Klasická operace pupeční kýly očima matky - diskuze

  • re:
    díky za příspěvek nás to ted čeká,nárok na lůžko mi řekli že nemám ani nadstandartním pokoji sem neslyšela, deme do HK
    Martyna   | 15.08.2010 08:23:04
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Průjem 11m dítě

| mfrank | 25.07.2017, 13:54

Dobrý den,
mám 11 měsíčního chlapečka, narozeného o 4 týdny dřív, kojený není. Již podruhé v tomto měsíci dostal průjem, poprvé na začátku července, měl průjem asi 5 dní,3 dny jsme mu dávali Smectu, pak to přešlo. Byl jen ten průjem, žádné horečky, nic jiného. Podruhé ho má teď, opět bez horeček, ani nevypadá, že by ho něco bolelo, je veselý, leze, baští s chutí. Průjem trvá už 4 dny, kaká 4-6x denně, jednou za den má vždy úplně řídkou hnědou vodu, jinak jako řídká kaše, občas malinku hustší. Barva je světle hnědá. Koupili jsme mu teď bezlaktózové UM a jinak pije čajíky a jídlo mu dělám dietní - rýžové kaše, banán, mrkev s rýží apod. Zoubky momentálně nejsou vidět ani na pohmat cítit, že by něco lezlo. Mám doma ještě Enterol, měla bych mu ho dát, nebo raději jet s ním do nemocnice? Nebo je to normální? Chtěla jsem volat našemu dr. a jet k němu, má teď ale dovolenou. Děkuji za radu, Michaela Franková

Pokud chlapeček nemá teplotu, dobře jí a pije vydržte s dietou, jak jste popsala, může dostat Entrol 2xdenně sáček, nebo kapsli, přidejte lactobacly.

Pokud by se změnina barvy stolice do zelena a byla s příměsí krve a přidala by se teplota, vyhledejte lékaře.

 
MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 17:32
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace