Inzerce
Inzerce
Inzerce

Zboží z druhé ruky - na co máte nárok

Na Vaše dotazy odpovídá Lucie Dvořáková, poradkyně občanského sdružení spotřebitelů TEST, vydavatele časopisu dTest.

OSS TEST rovněž provozuje poradenskou linku pro spotřebitele na telefonním čísle 299 149 009, a to každý všední den mezi 9. a 17. hodinou. V rámci zahájení projektu zaplatí dotazovatelé za poradenství pouze cenu běžného telefonního hovoru.

Vztahuje se na použité zboží možnost vrácení peněz do 14 dnů bez udání důvodu?

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu, na co mám nárok, případně jak dál postupovat. V internetové aukci jsem koupila mluvícího pejska Fisher price. Prodávající v popisu zboží uvedla, že pejsek byl pouze dvakrát použitý, tedy je úplně nový. Když však přišel balíček s pejskem, byl pejsek na několika místech trochu ušpiněný (flíček na oušku, na tričku, na pacičce...).
Napsala jsem prodávající, že podle mého názoru pejsek neodpovídá popisu a že chci vrátit peníze. Prodávající mi odpověděla, že ze své strany nemá žádné pochybnosti, že pejsek byl odeslán čistý a v žádném případě mi peníze zpět nepošle. Vím, že je to tvrzení proti tvrzení, ale já toho pejska neušpinila a pochybuji, že se tak znečistil při transportu (byl zabalený v krabici a igelitu).
Vztahuje se na použité zboží možnost vrácení peněz do 14 dnů bez udání důvodu? Moc děkuji za odpověď

Odpověď: Velmi záleží na tom, od koho jste věc koupila. Byl-li prodávajícím podnikatel (podnikáním je soustavná činnost prováděná za účelem dosažení zisku samostatně vlastním jménem a na vlastní odpovědnost, napoví Vám např. četnost prodejů a typ prodávaných věcí), možnost vrácení zboží do 14 dnů máte i u použitého zboží ze zákona, při koupi od nepodnikatele tuto možnost (ze zákona) nemáte. V případě koupě od nepodnikatele, která se nám z Vašeho popisu jeví jako pravděpodobnější, doporučujeme postupovat podle § 597 občanského zákoníku a využít zde uvedené možnosti odstoupení, jelikož Vás prodávající výslovně ujistil o tom, že věc má určité vlastnosti, a toto upozornění se ukázalo jako nepravdivé.
 

Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×