Když sourozenci nastupují do školky společně

I nás už to letos potkalo…

V květnu letošního roku jsme s oběma skunky vyrazili na zápis do MŠ…musím se přiznat, že kdyby už nebyl Kostějíček předškolák, asi bych váhala. On je totiž řekněme svůj (těžko se to vysvětluje, to se musí zažít). Ale bylo načase navyknout ho na nějaký režim a usnadnit mu nástup do školy…a protože náš tříleťák musí dělat všechno s bráchou, mazali oba.

Jak probíhal zápis

Zápis v podstatě spočíval v tom, že se děti nahnaly do herniček, rodiče vyzvedli přihlášku a mohli si projít prostory školky a šlo se domů. Kluci byli nadšení a od toho dne všem tvrdili, že už chodí do školky a je to tam bezvadný. Bylo to ještě trošku napínavé, ale nakonec byli skunci přijatí oba. Rostíkovi pomohlo to, že je předškolák. Tobíškovi to, že bude mít ve školce staršího sourozence. A musím se přiznat, že nejspíš i zcela zištný sponzorský dar v podobě drobných hraček.

školka

Informativní schůzka pro rodiče

Před nástupem do školky nás čekala informativní schůzka pro rodiče v budovách ZŠ – později jsme zjistili, že ji svolal pan ředitel ZŠ a že nejspíš ani moc netuší proč. Ale minimálně nás seznámil s tím, že od nového roku spadá MŠ pod školu základní, ve školce již tedy nebude paní ředitelka, ale pouze vedoucí učitelka (nově jmenovaná). Byla jsem ze schůzky docela rozpačitá, nic praktického jsme se nedozvěděli, paní učitelka ještě se školkou neměla zkušenosti (v minulých letech učila v první a druhé třídě.) a tudíž neví, co děti budou, či nebudou potřebovat. Vše jsme vyřešili až na schůzce příští, někdy v polovině září.

První den

poprvé

První den šli proto kluci do školky s tím, co jsem předpokládala, že mohou potřebovat: Náhradní slipy a ponožky, tepláčky do třídy, papučky, kelímek na pití…v příštích dnech paní učitelky špendlily další požadavky na nástěnku.

O školce

Jak jsem tedy napsala, školka spadá pod základní školu – kapacita byla z padesáti navýšena na padesát sedm dětí. (což trochu komplikuje provoz školky - mají jen 50 lehátek a místo jen na 50 lehátek – prostor pro nespavce nezbyl, ale naštěstí ne všechny děti chodí na celý den a snad se ve školce všechny děti současně ani nepotkaly). Děti jsou rozděleny do dvou tříd MALÍ a VELCÍ. Každá třída má 2 paní učitelky. Pokud nemají samostatné programy, můžou se děti volně pohybovat mezi třídami. Ve školce je ještě stále přítomná paní školnice a kuchařka, ta připravuje jen svačinky, obědy se vozí ze školní jídelny. Školka je vesnická, malá útulná. S obrovskou zahradou (na které je i brouzdaliště). Provoz školky je 6:30 – 16:00.

Školkovné je 200 Kč měsíčně.
Stravné 27 Kč na den.
I předškoláci „zaplatili“ své školkovné, každý přinesl 10 roliček toaletního papíru a 2 litry tekutého mýdla. Jinak se ještě během roku nosí papírové kapesníčky.

Program ve školce vypadá následovně:

6:30-8:30 scházení dětí, volné hry a činnosti (děti, které chtějí u stolečků malují, stříhají, lepí pod dohledem paní učitelky)
8:15-8:45 tělovýchovná chvilka (to podle mě berou zodpovědně, protože Kostějík každou chvilku prodře kolena…)
8:45 svačinka (je jedno co mají, ale v očích Tobiáška je toho vždycky málo)
9:00-9:45 činnosti řízené pedagogem (grafmotorická cvičení, říkanky, povídání, …to baví oba neřády)
9:45-11:45 pobyt venku (buď na zahradě s prolézačkami a pískovištěm, při horším počasí procházka-výjimečně nejdou nikam a koukají na pohádku v televizi, ale to už musí být hodně mizerné počasí)
11:45-12:30 oběd (zatím se na jídelním lístku nenašlo nic, z čeho by naše děti nesvítily nadšením)
12:30-14:15 čištění zoubků, odpolední odpočinek (Rostík trpělivě leží, kouká do stropu. Tobiášek dlouho usíná, takže to většinou ani nestihne, nebo spí pár minut)
14:15-15:00 odpolední svačinka (ta bude zřejmě ještě menší než dopolední, protože já většinou přicházím 15:15 a Tobi mi hlásí mezi dveřmi, že má hlad)
15:00-16:00 zábavné činnosti a volné hry až do ukončení provozu školky

Jak to funguje organizačně?

Kluci chodí oba na celý den, po obědě šli domů jen poprvé. Šatničku mají každý svou, a z jiné strany budovy. Znamená to, že zavedeme Kostějíčka, počkáme, až se převleče a přezuje a startujeme. Tobíšek rychlostí blesku obíhá školku, ale málokdy je rychlejší než Rostík – ten na nás už čeká „v malšácké“ šatně. Po převlečení a přečtení jídelního lístku se společně vrací do třídy. Ráno si paní učitelky rozebírají děti do skupinek k různým činnostem. Kluky nerozdělují, jen pokud mají předškoláci na práci něco speciálního, jde Tobís do své třídy. Děti se oddělují na svačinky a poté už má každý jiný plán, potkají se venku na zahradě a po odpolední svačině. Tobíšek měl asi 2x krizičku, kdy se mu stýskalo a pofňukával, a bylo potřeba, aby ho přišel brácha poňuňat.

rostík

tobík

Chtěla bych napsat, že mají školku rádi. Tobíšek tedy rozhodně, vstává překvapivě bez řečí, do školky maže, až se mu za patama práší, neznáme fňukání v šatničce, paní učitelky má rád všechny 4. S Rostíkem je to trošku jiné, on vše ochotně plní, do školky chodí, spolupracuje, vyloženě netrpí… jenže chce chodit do školy. Hrozně mu vadí, že se ve školce málo něco učí… on potřebuje zaměstnávat hlavu…dokáže vymýšlet lumpárny s klukama, ale současně je rád v blízkosti paní učitelky, protože má potřebu neustálého vyptávání, sondování, přijímání nových informací. Musím říct, že je docela lituju. Dílčí úkoly mu dáváme doma: Něco vyřídit paní učitelce, zaplatit divadýlko, zapamatovat si nové jméno kamarádů ze školky, zeptat se na něco konkrétního… No a samozřejmě mu to tam zpříjemňuje nějaká ženská. ;) Jmenuje se Andrejka a je z jeho třídy.

Každý měsíc děti čeká divadelní představení. Od října jezdí děti na plavání, ty naše nechtěly. Já jsem docela ráda, jsou to žížalíni, co když se vysvlečou, je to jako by odešli… bála bych se, že v tuhle roční dobu by byli víc nemocní, než plavající. Taky probíhá seznamování s cizím jazykem. V našem případě je to němčina.

Od začátku školního roku jsem stihla jeden čajový dýchánek pro rodiče, dýňování (akce pro děti i rodiče na školkové zahradě, spojená se soutěžemi a opékáním). V dohledné době nás čeká drakiáda a různá předvánoční tvoření.

dýňování

dýňování2

dýnování3

A jak to zvládám já?

Já jsem zatím spokojená. Kluci stále chodí ze školky plní dojmů. Žádná speciální očekávání jsem od naší vesnické školky neměla. Pokud mám s něčím problém, nebo vlastní nápad s drzostí mně vlastní se s ním vetřu za vedoucí paní učitelkou.

ze školky

Na základě vyprávění Andělky zpracovala Naďa Barochová. 

Inzerce

ŘÍKAČKY PRO CHYTRÉ HLAVIČKY

představení knihy pro děti

Interaktivní set Říkačky pro chytré hlavičky formátu A5 obsahuje 3 části: Hlavní kniha Říkačky – říkanky pro děti (pohybové říkanky, malovací, naučné, o světě kolem nás,..), Kreslení dle předlohy - doplňovačky pro děti, Pexesové karty – 3 sady karet - 12 listů (obrázkové, písmenkové, prázdné pexeso). Říkanky s praktickou kroužkovou vazbou posunou Vaše dítě dále! O zdraví, bezpečnosti a světě kolem nás s cvičením a kreslením.

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

Po dětské literatuře jsme se zaměřili na 2 důležitá období v životě ženy: těhotenství – kniha Zdravé těhotenství a po 40 – kniha Žena po 40 – sebevědomá a v kondici.

www.prochytrehlavicky.cz

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Když sourozenci nastupují do školky společně - diskuze

 • Andrejko, bezvadně napsané. Hodně mi to připomíná naši školku, kam chodila Dáda celé 4 roky. Takse klukům líbí i nadále a jste všichni spokojení.
  tygřímáma   | 21.11.2012 14:26:27 | Reakcí: 1, poslední: 22.11.2012 08:31:21
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 •        
  Liberte   | 21.11.2012 12:53:47
  Reagovat | URL příspěvku
 •     šikovní školkáčci!  
  jezurka   | 21.11.2012 10:58:36 | Reakcí: 1, poslední: 22.11.2012 08:31:40
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 • Máš to hezky napsané  . A je dobře, že se klukům ve školce líbí  .
  Moje zkušenosti s vesnickou školkou jsou ne špatné, ale spíše nepříjemné, ale to jsme viděli problémy jen my s manželem, klukům se tam líbilo  .

  Teď jsou ve školce spolu ve třídě, dala nám paní ředitelka na výběr a manžel chtěl, tak jsem ustoupila. No... Asi jsme to neměli povolit, Honzík je též "svůj" a dělá to problémy. Štěpánek se zapojuje, Honza ne, tak Štěpána tahá k sobě a ruší... Taky paní učitelky lituju  .
  polova   | 21.11.2012 10:05:17 | Reakcí: 1, poslední: 22.11.2012 08:33:34
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Děkuju 
   Já jsem ráda,že můžou být spolu ale má každý svůj program...jsou na sebe dost fixovaní,ale společně jsou příliš zdatní protivníci 
   Andělka   | 22.11.2012 08:33:34
   Reagovat | URL příspěvku
 • hezky napsáno! Je fajn, že kluci chodí do školky rádi a bez debat. Jsem zvědavá, jak to bude probíhat příští rok, jestli se Tobíkovi nebude po bráchovi stýskat 
  danicka84   | 21.11.2012 08:54:45 | Reakcí: 1, poslední: 22.11.2012 08:34:44
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Musím říct,že z toho mám taky trochu obavy,připravuju ho na to už teď...zatím se té myšlence pořád dost brání 
   Andělka   | 22.11.2012 08:34:44
   Reagovat | URL příspěvku
 • díky za bezva článek, nás to čeká v lednu taky. Kluci vypadají spokojeně a je dobře, že do školky chodí rádi  
  corelia   | 21.11.2012 08:02:05 | Reakcí: 1, poslední: 22.11.2012 08:35:26
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den,
Chtěla jsem se zeptat momentálně žiji v UK a zde i pracuji po dobu 2 let. Teď jsem v 7 týdnu těhotenství a chci se vracet zpět do ČR. Jakmile se vrátím do ČR chci se nahlásit na UP jelikož mě asi nikdo již nezamestna. Tak se chci zeptat Mám nárok na mateřskou dovolenou v ČR popřípadě co musím doložit za dokumenty abych na ni nárok měla?
Předem děkuji za odpověď
Aneta. L.

Dobrý den,

pojem mateřská dovolená (příp. rodičovská dovolená) se vztahuje k volnu poskytovanému zaměstnavatelem. Vás pravděpodobně zajímají ale peněžité dávky, ty se označují jako peněžitá pomoc v mateřství (PPM) a rodičovský příspěvek. Nárok na PPM se váže v České republice na účast na nemocenském pojištění. Je nutné splnit alespoň 270 dnů nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM (nastupuje se v období 6-8 týdnů před porodem) a zároveň nastoupit na PPM ze zaměstnání (příp. jako OSVČ, ale tam jsou i další podmínky) nebo v ochranné lhůtě.

Jelikož jste pracovala v UK, je v první řadě důležité, zda jste tam byla účastna příslušeného pojištění pro případ mateřství (tedy obdoby českého nemocenského pojištění), které by zakládalo nárok na peněžitou dávku v mateřství v UK. Pokud nebyla, pak Vám ani v ČR nárok na PPM nevznikne. Pokud jste v UK účastna pojištění byla, měla byste v první řadě zjistit, zda máte možnost čerpat tuto dávku z UK (zákony v UK bohužel neznám). Pokud taková možnost čerpání z UK není, ale byla jste účastna příslušného pojištění, tak za určitých podmínek je možné čerpat PPM v ČR. Je to možné v případě, že byste v ČR nastoupila do zaměstnání, ze kterého by bylo odváděno nemocenské pojištění. Pak by se Vám do potřebných 270 dnů započítalo i pojištění z UK. Informace o konkrétním postupu a potřebných formulářích dostanete na ČSSZ. Pokud už do práce v ČR nenastoupíte, tak existuje taky možnost vzniku nároku na PPM v ČR, ale za velmi specifických podmínek. Podstatné je, zda jste si po dobu práce v zahraničí zachovala tzv. centrum zájmu v ČR. Dále je podstatné, zda v zahraničí bylo splněno 270 dnů pojištění, zda se vejdete do ochranné lhůty a zda by Vám byla přiznaná podpora v nezaměstnanosti. Je to ale specifická situace a proto doporučuji si tyto a případné další podmínky ověřit na ČSSZ. Ohledně nároku na podporu a posuzování centra zájmu se můžete obrátit na úřad práce (call centrum +420 844 844 803).

Rodičovský příspěvek se čerpá po vyčerpání PPM nebo od narození dítěte, pokud ani jeden rodič PPM nečerpá. V rámci rodičovského příspěvku se posuzují jako společně posuzované osoby standardně děti a oba rodiče. Neuvádíte informace o otci dítěte, proto není možné konkrétně posoudit Váš nárok na rodičovský příspěvek v ČR. Pokud byste všichni měli v době podání žádosti trvalý pobyt v ČR a měli tady i skutečné bydliště (žili zde, pracovali apod.), tak byste nárok v ČR měli. Pokud je ale například otec cizinec pracující v zahraničí, tak je posuzování složitější a v takovém případě doporučuji se obrátit s dotazem na úřad práce.

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 12.10.2018, 17:54
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce