Inzerce
Inzerce
Inzerce

Lesní školka

Teda, abych to hned na začátku upřesnila, není to lesní školka, ale lesní KLUB. K tomu, aby se jakékoliv zařízení mohlo jmenovat ŠKOLKA, musí splňovat různá kritéria, o která se nezajímám. Počítám, že tam bude patřit splachovací záchod, zázemí na přípravu jídla, skříňky na oblečeni a tak.

Z mého pohledu je lesní klub to samé, co klasická školka, akorát to celé probíhá v lese. Lesní školky vidí les a celkově přírodu jako nejlepší místo pro navazování přátelství, trénování sociálních dovedností, a v neposlední řadě také jako místo, kde se děti naučí ctít hranice. Myslím, že to má něco do sebe. Hlavně ty hranice, které jsou v budově dané zdmi té budovy, si v lese musí každý určit sám (jinak se ztratí). Jestli jsou přátelství z lesní školky pevnější než z klasické, nemůžu posoudit, nemám zkušenost. Možná, že se kamarádství v přírodě navazuje snáz, a hlavně, dětí v lesní školce je míň, většinou do 10-ti, a to je podle mě ideální kolektiv. Mám totiž radši komornější sdružení.

Lesní děti


V lesní školce nejsou hračky. To je úplně super. Myslím, že v dnešní době, která mně osobně přijde až překrámovaná, je krásné ukázat, že plnohodnotně si jde hrát bez hraček. Líbí se mi, že děti objevují, jak šumí les, jak chutnají ostružiny, jak voní spadané listí, učí se poznávat houby...
Jak už jsem zmínila, dětí není tolik, jako v klasické školce, přihlášených je cca 15, ale v jeden den je jich málokdy víc jak 10, a na to bývají 2 nebo 3 učitelé. A co je zajímavé, jeden z učitelů je chlap.
A aby z dětí nevyrostli malí zajíci, či jiná lesní havěť, tak v pátek mívají různé výlety, poznávají okolí Tišnova, jezdí za kulturou do Brna a podobně.

ocuny

Inzerce

Lesní klub jsem zaregistrovala docela hned po narození Marušky, v MC, kam jsme chodily cvičit, visely plakáty s upoutávkami. A tak jsem pořád Marušce říkala, že až ji nevezmou do školky, tak bude chodit do lesního klubu. A najednou jí byly skoro 4 roky, nějaké to odpoutání od mámy a kolektiv vrstevníků viditelně potřebovala, a do školky ji nevzali. Vzpomněla jsem si na svou větu o lesním klubu, a řekla si, proč vlastně ne. Maruška je dítě velmi přírodní, moje maminka říká, že má indiánskou výchovu, tím něžně naznačuje, ze je Maruška furt jak prase a já to neřeším.

Maruška
Do klubu jsem napsala, Marušku přijali, zpočátku na 2 dny v týdnu, abychom poznali, zač je toho loket a zvykli si tak pěkně pomalinku. Docela rychle jsme přišli na to, že pro Marušku je to to pravé, a od září chodí na “plný úvazek”.

Inzerce

Denní program

Mezi sedmou a devátou je možnost přivést děcko do tee-pee či chaty (teď v půlce října ještě žijou v tee-pee, až začne řádně mrznout, přesunou se do chaty, která se dá přece jen snáz vytopit). V tee-pee je teploučko, učitelé dělají ohýnek.

teepee

chata

Inzerce

 

Po deváté se vydávají do lesa, a co tam dělají, nevím. Z Marušky padají jen útržkovité informace, jakože řezali pilkou, Davídek jí šlápl do svačiny a podobně. O půl jedné se vrací do chaty či tee-pee, kam jim dováží oběd kuchařka Lucka. Lucka vaří zdravě a netradičně, z bio surovin, cukrem a solí velmi šetří. Co jsem tak měla možnost pozorovat, tak některým dětem to moc nejede, ale předpokládám, že některým dětem nejede nic. Maruška to povětšinou asi jí. Když přijdu v době oběda, dostaneme s Aničkou taky najíst, a oběma nám to chutná.
V jednu si jdou lehnout, mají v tee-pee každý svou deku a polštářek. Odpočinek trvá jen půl hodiny, což mi přijde pro tříleté a starší děti úplně dostačující. Kdo usne, spí dál, ostatní si pak hrajou v okolí tee-pee, dokud pro ně nepřijdou rodiče.
Školka končí ve 14:30, kdo potřebuje hlídat déle, má možnost se dohodnout, my jsme zatím nevyužili.

kolem ohně

Školkovné

Platíme 2800,- za měsíc za každodenní celodenní docházku, za oběd se platí 35 Kč/den.

Co je potřeba

Děcko pořádně obléct. Musím říct, že je pro mě těžké to vykoumávat tak, aby jí ráno nebyla zima, ale zároveň, aby v poledne, kdy je tepleji, neměla plnou náruč svlečených svršků. Goráčky či jiné podobné boty jsou nutnost. Maruška by měla takové boty tak jak tak, ale věřím, že pro někoho to není zanedbatelná částka.
Nachystat svačinku, tu si nese každý svoji. Je potřeba vymyslet něco, z čeho nebude tuna odpadků po lese a z čeho nebude dítě zpiplané až za ušima. Řeším to většinou nakrájeným jablkem, to je takové pěkně tvrdé a nemazlavé ovoce, a tyčinkou musli.
Baťůžek: My jsme zvolili menší, dobře padnoucí na záda, jenže tam má Maruška problém strčit krabičku se svačinkou a termosku s čajem. Naštěstí učitelé jsou ochotni pomoct tam věci nanásilnit. A to se tam ještě musí vejít náhradní spoďáry a fusekličky, a já tam ještě Marušce pasuju náhradní triko a gatě, protože se občas pocintá, tak ať se může převléct. Kromě toho mají děti ještě jeden pytel s kompletním oblečením nachystaný v tee-pee, aby se měli do čeho převléct, až dojdou urousaní z lesa na oběd.

Maruščin pohled na školku

Maruška se do školky těší, je tam ráda, doma si na školku hraje a hodně o ní mluví. Má pouze 2 problémy. První, že do školky fakt NEMŮŽE jít v sandálech a sukni, když jsou venku 2 nad nulou. Druhý, že se nerada loučí a ráda by jak do školky, tak byla se mnou doma. Takže někdy při loučení pláče. Byl to problém hlavně ze začátku, teď už to dlouho nenastalo.

Můj pohled

Jako velkou výhodu beru to, ze školka je 15 minut do kopce, pokud nechám auto dole v Předklášteří. S kočárem s Aničkou je to makačka. Nutno říct, že se dá vyjet autem skoro až k tee-pee, a ostatní rodiče to využívají, ale já jsem máma sportovec, a pokud si to vyšlápnu 2x denně, tak krásně vyvětrám sebe a Aničku. Navíc nehodlám riskovat, že si urvu na výmolu výfuk anebo zajedu nějakého zajíce, že jo.

parkoviště
Je pro mě taky úleva, že na vzdělávání Marušky nejsem sama, přece jen nejsem žádný pedagog. Těší mě, když si zpívá písničky, které já neznám, když mě ona poučuje, že téhle houbě se neříká podhřib, ale suchohřib. Navíc, učitel, jako člověk zvenčí snáz odhalí nějaké úchylky ve vývoji, mně Maruška připadá úplně normální, protože je prostě moje.

lesní banda
A úplně nejvíc se mi líbí kolektiv lesních rodičů. Konečně někdo rozumí tomu, že mám nahaté špinavé dítě.
Jako velkou slabinu školky vidím to, že funguje od 7:00 do 14:30, takže nepokryje ani 8mi hodinovou pracovní dobu. Pokud rodiče nemají pružnou pracovní dobu, částečný úvazek nebo mladšího sourozence, se kterým jsou stejně doma, tak mají smůlu. Dá se sice domluvit hlídaní i po 14:30, ale nevím, jak by to fungovalo každý den.
A další lesní nepříjemná věc jsou klíšťata. V teplých dnech jich z Marušky oberu třeba 5. Proto mám v plánu ji nechat v zimních měsících naočkovat aspoň proti encefalitidě.

Pepův pohled

Pepa je spokojený, že se Maruška řádně vylítá.

Aniččin pohled

Anička je nadšené lesní batole. Procházky s a pro Marušku miluje, batolí se kolem ohniště, radostně padá do houští a podobně.

Obavy, se kterými jsem se setkala

Hodně lidí se mě ptá, jestli se děcka nenachladí, když jsou furt venku. Ale řekla bych, že jsou lesní děti méně nemocné, než z normální školky. Tím, že nejsou zavřené v baráku, tak případné bacily odletí po větru a vymrznou. Navíc dětí není tolik a jsou z každodenního pobytu venku otužilejší. A zatímco dítě s rýmou do normální školky rodiče pošlou s tím, že bude přece taky v teple, tak do lesa by si to nikdo nerisknul, takže se případné nemoci nepřenáší s jednoho na druhého.
Pak se dost často ozývá dotaz, jestli se kolem lesní školky neshromažďují “divní lidi”. No jasně, že jo. Však já jsem taky “divná”, vím, že si to spousta lidí z mého okolí myslí. A musím říct, že mi ve společnosti divných lesních rodičů je dobře.
Čeho se bojím já, je nástup do normální, nelesní školy. Tam doufám, že už mi Marušku vezmou, když je školní docházka povinná. Ale jsem velmi zvědavá, jak se lesní dítě zvyklé na svobodu a neustálý pohyb venku srovná se seděním uvnitř školy.
Taky se hodně lidí ptá, kam se děti chodí venčit. Mají, prosím pěkně, kadiboudu. V lese jdou za smrček.

Srovnání klasické a lesní školky

Aby bylo jasno, nejsem žádný odpůrce normálních školek, kdyby Marušku vzali, tak by chodila do státní školky. Ale jsem moc ráda, že ji nevzali. Lesní školka je sice náročnější na čas, peníze a naše rodičovské nasazení, ale stojí to za to.
Srovnávat tedy nebudu, jsou to 2 různá řešení předškolního vzdělávání, a každý si musí najít svoji cestu. Pro ty, kteří chtějí, aby jejich dítě bylo co nejvíc na čerstvém vzduchu a žilo v souladu s přírodou a na vlastní kůži zažívalo střídání čtvero ročních období, pro ty je to skvělá volba.

Děkuji naši lesní šéfové Karolíně Krátké za cenné připomínky při psaní tohoto článku.

Děkujeme uživatelce Zajíc za zajímavý pohled do lesního klubu. 

Inzerce

ŘÍKAČKY PRO CHYTRÉ HLAVIČKY

představení knihy pro děti

Interaktivní set Říkačky pro chytré hlavičky formátu A5 obsahuje 3 části: Hlavní kniha Říkačky – říkanky pro děti (pohybové říkanky, malovací, naučné, o světě kolem nás,..), Kreslení dle předlohy - doplňovačky pro děti, Pexesové karty – 3 sady karet - 12 listů (obrázkové, písmenkové, prázdné pexeso). Říkanky s praktickou kroužkovou vazbou posunou Vaše dítě dále! O zdraví, bezpečnosti a světě kolem nás s cvičením a kreslením.

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

Po dětské literatuře jsme se zaměřili na 2 důležitá období v životě ženy: těhotenství – kniha Zdravé těhotenství a po 40 – kniha Žena po 40 – sebevědomá a v kondici.

www.prochytrehlavicky.cz

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Lesní školka - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • To by se líbilo Markétce, holky mají taky indiánskou výchovu  . Věčně nazí a špinaví. Kája by ovšem nesouhlasila, té vadí bláto, listy na zemi, dlouho se učila chodit do přírody, teď už v pohodě, ale ve dvouch letech se bála stoupnout na sníh 
  soni   | 28.10.2012 12:13:44
  Reagovat | URL příspěvku
 • Zajíčku, kdo je vlastně zřizovatelem lesní školky?
  Jinak super, nám Tygrům se školka moc líbí. 
  tygřímáma   | 27.10.2012 10:38:04
  Reagovat | URL příspěvku
 • Moc pěkný článek, školka se mi moc líbí. Můžete mi prosím dát kontakt na školku??? díky Martina
  Martinaaa   | 26.10.2012 15:39:32
  Reagovat | URL příspěvku
 • lesním školkám fandím
  Zdravím, lesním školkám moc fandím, také jsem chtěla syna do té "naší" zapsat, ale po informační schůzce jsem velmi zklamaná přístupem paní, co sežrala moudrost světa, působila lehce nafoukaně.. také cena mi přijde dvojnásobná tomu co píšete Vy, a docházka je jen na tři dny v týdnu, po rodičích se chtějí svačinky, a také při pohovoru bylo důležité mít profesi, aby se jim do školky hodila, taktéž přilišná angažovanost. Ráda se podílím na věcech, ale pokud bych chtěla jít vydělávat, opravdu potřebuji aby o mé dítě bylo postaráno a já nemusela kosit zahradu, vařit pro ostatní děti a pod. nesmysly. Ta vaše se mi líbí moc moc víc! Pobytu v přírodě moc fandím! 
  hest   | 25.10.2012 11:45:38 | Reakcí: 1, poslední: 28.10.2012 14:07:02
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: lesním školkám fandím
   s tou jinou cenou to bude prahou(jestli je informace ve vizitce aktuální), já jsem z brna, a cena je taky dvojnásobná. všechno použijí na mzdy, tady by asi do toho nikdo kvalifikovanej za pár korun nešel.
   naštěstí po nás žádnou velkou angažovanost nechtějí, neměla bych jim ani co nabídnout  asi si u vás můžou mezi dětma vybírat..
   zuzka83   | 28.10.2012 14:07:02
   Reagovat | URL příspěvku
 • Naše školka je trochu jiná, výrazně dražší, dýl odpočívají a vyzvedává se do půl páté, ale je to tam taky naprosto super! taky jsem moc ráda, že ho do klasické školky nevzali, toto je nádherná zkušenost pro nás oba..a vím, že s normální školkou bychom bojovali, kvůli disciplíně, množství dětí na jednom místě a zaneprázdněným učitelkám, tuto si prostě užíváme. (až na nákupy funkčního oblečení  )
  zuzka83   | 25.10.2012 08:52:25
  Reagovat | URL příspěvku
 • 1) Moc se mi koncept vasi lesni skolky libi, uz od zacatku, kdyz si o tom zacala psat.
  2) Marusce to strasne slusi.  
  3) Hezky se mi to cetlo. Dekuji!
       
  sazicka   | 24.10.2012 23:40:00
  Reagovat | URL příspěvku
 • To jsou mi věci...
  Já holka ze vsi koukám jak blázen...vůbec jsem netušila, že něco takového je! Fakt paráda!!! Na druhou stranu tedy ty finance nejsou zrovna zanedbatelné, ale zas má malá to nej. My to vlastně máme doma zadara, viď 
  A ze zvykání strach neměj, nakonec může chodit třeba jen na některý den nebo pár hodin do státní školky až bude předškolačka - tam mají povinnost ji přijmout, předškoláci mají přednost.
  Tak hlavně ať malá v zimě neumrzne!      
  Sunny   | 24.10.2012 23:23:48
  Reagovat | URL příspěvku
 • Náhodou já vám závidím, mě to přijde super, i když je pravda, že nevím, zda by to mé dítko přece jenom každý den bavilo. A jinak si občas připadám divná i já, neb bydlím ve městě a dítko i tak víc je venku než doma. Jak tak koukám po okolí, se to moc mezi pracujícími matkami nenosí....
  moninif   | 24.10.2012 23:01:22
  Reagovat | URL příspěvku
 • krása, moc díky za povídání, líbí se mi to, možná bych to využila spíš jako kroužek než každodenní školku, ale vést děti k přírodě je super a navíc to ta naše ,,koule,, potřebuje jako sůl
  lucie73   | 24.10.2012 21:37:00
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobry den, mam syna 4 roky, nema zadne bolesti, ale moc nechce jist, dnes kdyz jsem mu měnila plenku, mel černou stolici. Mam jen jedno dite proto se bojim a nevim co to znamena. Muzete mi prosim poradit? Z ceho to muze byt? Obcas pije Coca Colu, ale jen velmi malo a bez cukru. Ted momentalne ji hodne platkovy sýr v toustech, ma rad vse co se týká sýru, dnes mel i jablka. Muze mit krvácení? Na bolesti si zadne nestezuje, horecky nema, je naprosto v poradku, hraje si. Prosim o radu.

Dobrý den,

nejedl syn borůvky, ostružiny? Mohlo by to být zabarvení z ovoce, pokud se stolice bude opakovat, kontaktujte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 14.07.2024, 17:30
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×