Školkáčci Ellinka a Ottík od Liberte 2011-2012

Ellinka a Ottík se také chystají do školky. Jak zvládli nástup?

Naše rodina se skládá z pěti členů, z toho si asi jen manžel zachoval za poslední 3 roky zdravý rozum a to jen díky tomu, že je stále v práci.

Když se to narodilo, bylo to takové malé nic, do dlaně se to vešlo…teda do dvou dlaní.

Muníci rostli jako z vody a než jsme si uvědomili, že jsou dva, vezli jsme se s nimi životem jak diví.  Z Goblinů se stali Štumpajzlíci a nastal čas je umístit do vzdělávacího zařízení. Vybrali jsme takové, které je hned u domu, má dobrou pověst atd..  Bohužel tam brali jen opravdu velké děti a o nás bez nás rozhodli, že děti umístí do školky jiné, podle mnohých prestižní.

Do školky zatím nastoupila jen Elli

Po velkém zvažování celou jednu noc, jsme v den nástupu, v čerstvých 3 letech, odvedli jenom  Elli. Ottíka si nechávám doma ještě jeden měsíc. Vedlo nás k tomu to, že po jedné hodině ve školce začaly mít učitelky spousty řečí a navíc to neřešily se mnou, ale s jinými maminkami. Alespoň mají čas přizpůsobit jedno a pak budou mít čas na druhé dítko.

První týden školky – postupná aklimatizace

První den jsem odvedla Elli sama. Vletěla do třídy ani neřekla své šu šůůn...see you soon. Po hodině a půl jsem si pro ni šla a dítko bylo vysmáté a spokojené. Učitelka ji moc chválila. Druhý den jsme šli už i s Ottíkem a kromě minutového pláče do zavření dveří, jsme to všichni přežili.

Třetí den si Elli vzala milovanou plyšovou mini žabičku s sebou do třídy. Zůstávala už i na oběd. Vyzvedávání byl horor. Ottík se přes koupelnu dostal do třídy a tak, jak byl oblečen a unaven, se chystal uložit na matraci. Odchytla ho uklizečka či kuchařka a jak ho vedla zpět za rameno, tak se rozeřval a s ním i naprosto unavená Elli. Naštěstí už byla oblečená. Školku jsme opouštěli za děsivého jekotu. Navíc až venku jsem si uvědomila, proč Elli tak ječí - nechala tam žabičku. Podařilo se mi jí přesvědčit k cestě domů. Oba se najedli a usnuli. Elli sice ve školce chválí, jak sama jí a vše sní, ale pokaždé je to moje dítě hladové jak otesánek.

Volala jsem hned do školky kvůli žabičce a ta mladá učitelka mi řekla, že nemá čas ji hledat.  Já přitom jen poprosila, že kdyby ji objevili, ať ji dají stranou. Tak nakonec řekla, když ji uvidí, tak ji odloží. Zas mě vytočila. Zatím jsem pořád potkávala tu starší a ta je v pohodě. Ta mladá vlastně byla i při té naší návštěvě školky a pak vedla ty řeči s jinými maminkami.

Elli má virózu a brzy trpí celá rodina

O půlnoci začíná peklo. Elli každých 10 minut zvrací. Ráno jí doktor píchá injekci a nařizuje dietu a klid. V pátek to chytá tatínek i Ottík, který dostává také injekci a nakonec já. Víkend byl příšerný, ale děti se poskládaly.  Nám to asi díky únavě trvá déle.

V pondělí už je Elli v pořádku a tak jde opět do školky

V pondělí jde Elli vesele do školky. Cestou potkáváme jejich kamaráda Joshuu, který jde do školy a tak nás doprovází až ke školce. Všichni 3 mají radost. Elli nadšeně letí do třídy opět bez rozloučení s námi. Ottik  se zlobí, že nejde také, ale venku hrajeme na honěnou a tak vysmátý mi jde doma pomáhat pořádně vydrhnout byt po viróze. Při vyzvedávání se dozvídám, že mám dítko asi neschopné, protože si neumí pustit vodu, musí jí pomáhat. No jo, naběhnu do obchodu, koupím retro baterie a vyhodím moderní pákové, jen proto, ať se mi děti naučí opařit apod. :-D

Úterý je neveselé, protože nás budily vrtačky, hluční sousedi a jejich televize a tak nejsme vyspalí. Elli ale statečně vchází do třídy. Dneska mají divadlo a tak jsem zvědavá, jak se jí bude líbit. Ottík je dneska rád, že jdeme domů. U příchodu nás čeká spící Elli, hlavičku opřenou o stůl, ani nejedla. No nic, oblékám ji a pomalinku odcházíme. Naštvala mě tam zase ta kuchařka či co to je, protože když zjistila, že děti vstávají v 5, tak hned chytrá sdělovala, že to se nemůžu divit, že to žádné dítě nevydrží. Ať si uvědomí, že Elli musí najít rytmus a přizpůsobit se mu, ale těžko to udělá za den, a navíc tak vstávají stále a vydrží i větší nápor, jen teď to prostě byl ten noční ruch, co ji unavil.

Středa je v naprosté pohodě. Vyspalé děti letí do školky jak draci a Ottík chce zůstat. Ukecám ho a jdeme domů vařit a hrát si. Po obědě je Elli chválena, že už jí vše docela pěkně jde. Cestou domů nás chytá slejvák a tak ženu děti jak podsvinčata, protože já moknu :-D.

Nástup Elli zvládla a uvidíme, jak to půjde dál. Ottíka možná dáme už příští týden, pořád tam chce jít a po Mikuláši s tím nemá starší učitelka problém.

Program ve školce

Program má Elli s mladou učitelkou  - od 8 hodin svačinku, tancování a cvičení, angličtinu, volné hraní, malování, venčení, oběd a ve 12 hodin chodí domů. Se starší mají místo angličtiny říkanky, písničky a básničky, minimálně  2x měsíčně mají dopoledne divadlo.

A jaké plány mám já?

Já si počkám, až se oba zabydlí ve školce a budu si užívat zaslouženého odpočinku alespoň do konce ledna. Pak tak do března chci dávat dohromady byt, teda vše co zvládnu sama, pak pomůže manžel a asi tak v dubnu, květnu půjdu pracovat. Asi mě to doma už nebude vůbec bavit. Stejně chci jít jen na zkrácený úvazek a tak s dětmi budeme mít celé odpoledne pro sebe pořád. Na to, aby mi je někdo vyzvedával denně, bych musela mít alespoň 3 - 4 lidi a to je složité. Ale 1 až 2 prostě nejsou 100% spolehliví. To jsem si už ověřila s hlídacími tetami.

Dle vyprávění Liberte připravila Naďa Barochová.

Inzerce

ŘÍKAČKY PRO CHYTRÉ HLAVIČKY

představení knihy pro děti

Interaktivní set Říkačky pro chytré hlavičky formátu A5 obsahuje 3 části: Hlavní kniha Říkačky – říkanky pro děti (pohybové říkanky, malovací, naučné, o světě kolem nás,..), Kreslení dle předlohy - doplňovačky pro děti, Pexesové karty – 3 sady karet - 12 listů (obrázkové, písmenkové, prázdné pexeso). Říkanky s praktickou kroužkovou vazbou posunou Vaše dítě dále! O zdraví, bezpečnosti a světě kolem nás s cvičením a kreslením.

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

Po dětské literatuře jsme se zaměřili na 2 důležitá období v životě ženy: těhotenství – kniha Zdravé těhotenství a po 40 – kniha Žena po 40 – sebevědomá a v kondici.

www.prochytrehlavicky.cz

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Představení školkáčků Ottíka a Elli - diskuze

Poradna

Příkrmy

| veronika001 | 21.01.2019, 16:02

Dobrý den paní doktorko, mám 5 měsíční miminko (převážně na umělém mléku) a od minulého týdne jsem začala s příkrmy. Mám na vás dotaz ohledně postupu a sestavení jídelníčku.Protože všude jsem se dočetla různé postupy a názory na to, jak začínat s příkrmy, tak se pokouším si jídelníček sestavit podle sebe,ale nevím,zda je můj postup správný. Moje lékařka mi doporučila,že mám na začátek zkusit 4-5 druhu zeleniny samostatně a až pak začít zeleninové směsi a pak přidat maso.Tady jsem se dočetla,že brokolice a květák není na začátek vhodné podávat také kvůli nadýmání,ale bohužel jinou zeleninu samostatně v příkrmech neprodávají (kromě dýně ) v první lžičce,nevím tedy zda mohu tento druh podat a nebo už mohu začít zeleninovou směsí,např.mrkev s bramborem,když už je mám vyzkoušené.Takže první den jsem začala dávat kupovanou mrkev ve skleničce,to snědl cca.2-3 lžičky,poté jsem dokrmila UM. Mrkev jsem mu dala ještě další 2 dny, to snědl o něco více,ale pořád ne celou skleničku,ani polovinu,tak jsem ho pak dokrmila mlékem.Na mrkev žádná reakce nebyla,tak jsem čtvrtý den zkusila uvařit bramboru s trochou UM a zase podávala asi dva dny. Nyní zkouším třetí druh zeleniny a to hrášek v první lžičce, i když vím,že je nadýmavý. Ráda bych vyzkoušela i tu brokolici,aby si na ni zvykl,když mu pak budu podávat zeleninové směsi. Množství zeleniny se mi moc nedaří navýšit, takže aby mi syn něco snědl tak mu vždy nabídnu příkrm a hned nechám zapít trochou mléka,tak nevím jestli to mohu takhle dělat,ale jedině tak mi něco sní. Po příkrmu mu dám napít ještě trochou kojenecké vody asi 50ml (jiné tekutiny ještě nedávám) a pak dokrmím mlékem,tak by mě zajímalo jestli mohu tento postup dodržovat,jestli to pro něj není zbytečně moc kombinací najednou. Nechávám mu pár minut odstup mezi příkrmem,vodou a mlékem, ale celé krmení tak trvá přes hodinu.Prosím o radu,zda je tento postup správný nebo si to mám rozvrhnout jinak a tu vodu nemusím nutně podávat po obědě,ale třeba dopoledne.Kaše zatím nedávám.Předem děkuji za Vaši odpověď

Dobrý den. Postup, jak píšete, může být. Každé dítě je individuální a jinak si zvyká na příkrmy. Všechna doporučení se uzpůsobují dítěti. Brokolici můžete zařadit. Pokud by mělo dítě problémy s určitou zeleninou, potom se doporučuje na 1 měsíc vysadit, poté opět zkusit.

Jsou děti, které příkrmy jí pěkně a bez problémů, jiné si zvykají pomalu, moc toho nesní, ale je třeba pomalu zvykat v malých množstvích, takže postupujte tak, jak jste zjistila, že je to pro vaše dítě nejlepší. Jen postupně nedávejte každé sousto zapíjet mlékem, po příkrmu můžete podat vodu, nebo mléko. Zeleninový příkrm podávejte místo polední dávky mléka, aby si dítě zvyklo na polední obědovou dávku a chuť.

Zeleninové příkrmy si postupně můžete vařit i sama, mají jinou chuť než skleničky a jsou pestřejší, možná to bude lépe chutnat.

Kupujte zeleninu v kamenném obchodě, nebo bio, dusičnanů se bát nemusíte.

Do 1 roku se nedoporučují papriky, kukuříce, houby, rajčata jen loupaná, cibule, česnek a porek postupně. 

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 08:57
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce