banner

Vánoční

Hned první prosincovou sobotu Daniela se spolužáky zpívala na Mikulášské Českého svazu žen. Každá třída si připravila pro hosty svůj krátký program. Bylo krásné pozorovat prvňáčky i „ostřílené“ mazáky deváťáky.

Mikulášská

5. prosince přišli prvňáčky navštívit čerti, anděl a Mikuláš. Letos už Dáda naprosto spolehlivě odhalila tajemství pekelných mocností a s úsměvem mi vyprávěla, že to byli převlečení deváťáci. I přes její velké zjištění večer hledala na balkoně balíček od Mikuláše. Myslím, že příští rok je po velkém tajemství nadobro.

svícen

Kromě pekelných mocností ten den třídu navštívila i místní paní zubařka, která dětem prohlédla zoubky a napsala vzkaz do žákovské knížky. Danielce našla jeden malý kaz a tak nás v lednu čeká návštěva paní zubařky. Takové zubní prohlídky pamatuji ze školy i já.

Zpívání koled

12. prosince jsme byly s Dádou večer zpívat koledy. Vesnice, kde Dáda chodí do školy, se zapojila do akce Česko zpívá koledy. Atmosféra byla opravdu vánoční, mrzlo až praštělo, voněl punč a sněžilo.

stromeček

Ve škole měla Dáda i vánoční besídku

V posledním školním prosincovém týdnu už paní učitelka děti hodně šetřila. Úkolů bylo málo, spíše jsme jen denně četly. V pátek 21. prosince se děti neučily, protože měly vánoční besídku. Do školy si každé přineslo krabičku cukroví a zabalený malý dáreček pro své spolužáky. Dárečky se daly pod stromeček a udělala se tombola. Ale ve finále si děti hračky vyměnily podle svého uvážení.

Pokud shrnu Danieliny znalosti, sčítá a odečítá do 8, píše stále obyčejnou tužkou (jako všichni ostatní), naučila se psát velké psací A a O, malé t, n, j, s. V naprosté pohodě čte jednoduché věty. Před vánoci prvňáčci dočetli Živou abecedu a nový rok začnou čtením Slabikáře.

Slabikář

I 1. pracovní sešit z matematiky je dopsaný a na děti čeká další.

počty

Musím hrdě napsat, že čtení jí i nadále moc baví. Čte všechno a všude. Ježíšek o její vášni moc dobře ví a proto i pod stromečkem bylo několik knížek.

žákovská

Do nového roku Vám všem přejeme s Danielkou hodně zdraví, štěstí, pohody a úspěchů.

Zpracovala Naďa Barochová.

Sdílejte stránku

Jak prvňačka Dáda prožila prosinec - diskuze

Dáda je šikulka, určitě je to radost procvičovat s ní úkoly a hlavně čtení
Krásná a šikovná holčička
Dáda je moc šikovná.
šikulka a výrobky moc hezké - svícen se Dádě moc povedl i stromeček taky pěkně píše, řekla bych, že líp než paní učitelka klidně už by mohla psát perem
zubaře trochu nechápu, jak to ve třídě prohlíží, když nemá křeslo? a taky z jakého důvodu - v první třídě už má dávno každé dítě svého zubaře a chodí na preventivky ne?

Poradna

Období vzdoru?
avatar Siry 16. 07. 2025

Dobrý den, nevím zda se to řadí mezi období vzdoru, protože Peťa (v srpnu 3 roky) byl vždycky svéhlavý a vše dělal po svém. Jinak, než by udělal kdokoliv z nás, nebo kterékoliv jiné dítě. Je hodně akční, neposedí ani u jídla a když už ho tedy přemluvím, tak alespoň houpe nohama, nebo listuje knížkou. Rád hází věcmi, od malička vším a je těžké ho to odnaučit, ale je fakt, že hází velice dobře. A i když to zní jako ADHD, nemyslím si, že je to náš případ, protože když se s ním učím logopedii nebo čtu knížku, nebo dělám jakékoliv jiné aktivity tak u toho vydrží i hodinu v kuse. Nevím, možná se mílím, spíš to tak cítím. Učíme se logopedii už od 1 roku, protože má oboustranný rozštěp rtu i měkkého a tvrdého patra. S tím by to taky nemělo souviset je to jen kosmetická vada. Vše zvládá s přehledem. Spíš mě teď trápí to, že minulý týden začal hodně zlobit ve školce (v malé skupince dětí). Chodí tam už 3 měsíce a teď znovu hází věcmi (to už přestal dělat) i po dětech, plácá děti, dělá naschvály, nechce chodit spávat s ostatními dětmi a neposlouchá, paní učitelky jsou mu pro smích i když se zlobí. Nejde to ani po dobrém, ani po zlém. Někdy chytne amok, že brečí když není po jeho a kdybych neodvedla pozornost někam jinam tak brečí třeba celé hodiny. Někdy ani odvést pozornost nestačí. Když se uklidní, tak mu to vysvětluji a on poslouchá a sám řekne ,,ne, nedělá se to, nejde to. Ovšem neuběhne ani 5 minut a jsme tam kde jsme byli. Pokud je to tedy období vzdoru tak prosím alespoň o potvrzení. Nechci to podcenit, pokud by to bylo vážnější, chci to řešit za včas tak jako když jsem řešila vše kolem rozštěpu. Předem moc děkuji za zpětnou vazbu. S pozdravem Sarah Člupná.

Dobrý den, podle popisovaného chování vašeho syna se s největší pravděpodobností jedná o projevy období vzdoru. V této době se dítě teprve učí pracovat se svými emocemi a zvládat je, jeho psychika není ještě dostatečně rozvinutá,  aby je mohlo zvládnout rozumově. K dítěti je potřeba přistupovat laskavě a trpělivě se současným nastavováním hranic a pravidel,  vytvořit mu bezpečné a přijímající prostředí. Projevy chování mohou zhoršit či posílit prožívané zátěžové situace jakou je například nástup do školky.  Adaptační reakce může být i odložená a v plné míře se projeví teprve potom co si dítě uvědomí,  že školka není pouze hraní si v dětské herně,  ale že se jedná o jakousi dětskou povinnost ( obdobu zaměstnání). Zároveň pobyt ve školce klade na dítě také nároky sociální ve formě rozvoje vztahů s cizími dospělými a vrstevníky a rozvoj kooperace s nimi. Dobré je předávat si vzájemně se školkou zkušenosti, které postupy a metody se vám u syna osvědčily a co u něj zabírá,  například zmiňované odvedeni pozornosti.  Velmi pěkně postupujete,  když se synem po jeho uklidnění situaci probíráte.  Doporučila bych vám se hodně konkrétně zaměřit na chování,  které by syn dělat měl,  které je požadované a pouhou snahu o něj velmi ocenit. Neříkat si tedy pouze to, co by dělat neměl, co je špatně. Dítě totiž často neví,  jakým jiným chováním by to nežádoucí mělo nahradit. Můžete využít přehrávání různých situací s pomocí hraček, na trhu jsou i různé dětské knížky určené k rozvoji rozpoznání a porozumění emocím a k práci s nimi a jsou i pro takto malé děti s hodně obrázky a názornosti.  
 

Ohledně rozštěpu rtu a patra se do budoucna bude jednat o spíše kosmetický problém ( i když se již dá velmi dobře řešit a nebude na synovi jistě nic poznat), avšak předpokládám,  že syn v raném dětství zřejmě podstoupil a ještě bude postupovat určité lékařské zákroky možná spojené s operací v anestezii. Tyto rané zážitky, i když jsou nevědomé, se mohou promítnout do vývoje křehké dětské psychiky a projevit se například vyšší dráždivostí dítěte či specifiky v chování při zátěži, které by však postupně měly odeznít. 
 

Ohledně podezření na ADHD se jedná o diagnózu psychiatrickou, kterou by měl rozhodnout dětský psychiatr,  v naší terminologii se používá pojem porucha pozornosti s hyperaktivitou nebo hyperkinetická porucha chování (ADHD je pojem užívaný v americké klasifikaci nemocí). Tuto diagnózu psychiatr obvykle neuzavírá před šestým rokem věku dítěte,  pokud tedy projevy nejsou extrémně silné.  Jinak se totiž může jednat jen o přirozený vývoj a zrání nervového systému,  kdy se dítě jako hyperaktivní může jevit, ale " vyroste z toho", jak se říká, právě přibližně do věku šesti let. Postupně se můžete snažit prodlužovat dobu zaměřené pozornosti i u aktivit, které syna tolik nezajímají,  strukturovat čas na dobu volné hry a nějaké povinnosti. Přirozeně tuto schopnost trénujete také procvičováním logopedie. 
 

V případě prohlubování výchovných obtíží ve školce bych doporučila zkusit se obrátit na Pedagogicko-psychologickou poradnu k posouzení možnosti nějaké podpory ve školce,  případně k doporučení kontaktovat další odborníky či výchovná doporučení. 
S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

 

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Set 5 dětských knížek 0–8 let

Předškolní vzdělávání
Včetně jediné komplexní předškolní přípravy s mnoha praktickými aspekty pro život. Předejte svému dítěti jedinečné kvalitní know-how lékařky-vzdělavatelky s vysokými nároky na všeobecné vzdělání. „Na prvních 6 letech extrémně záleží,“ říká Jana Martincová, matka ADHD dítěte, díky kterému se stala autorkou a vydavatelkou, a své dítě tak posunula ve vývoji.
cena pouze u nás: 1 425 Kč
Set 5 dětských knížek pro chytré hlavičky